Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jakie ogrzewanie wybrać?


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 300
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

mww napisał:Cytat:

Miesięczne całkowite zużycie prądu w okresie 17.11 do 17.12 w pierwszej taryfie nieco ponad 400, w drugiej ok. 3500 kWh. Wychodzi ponad 800,-zł czyli jednak nie tak mało

Pow. domu to 80 m2 na dole i ok. 80m2 u góry. Kubatury nie pamiętam. Ściany podałam wcześniej. Grubości wylewki nie pamiętam, styropianu również. Byc może kiedyś już to podawałam.

Kable AEG. Czujników i sterowników mnóstwo (kupowane w komplecie), kiedyś pisałam rozpaczliwe posty nt. problemów z programowaniem tych sterowników. Całość sprzętu z piecami włącznie kosztowała chyba ok. 12 tyś. czyli raczej sporo. Jeżeli ktoś byłby zainteresowany szczegółami co ile kosztowało i dokładnie jakie sterowniki to muszę sprawdzić w papierach. (dodam, że + instalacja)

cytat Marzek:

Grzejemy również kominkiem. Na dziś wychodzi całość prądu za ok. 900 zł na miesiąc (w tym ogrzewanie, światło, CWU, RTV) idalej: Cały dom ma 230 m2. Podzielony jest na dwa mieszkania. Mniejsze to 55 m2, w całości ogrzewane prądem (kablami grzewczymi o max mocy użytkowanej ok. 3 kW). Większe to 175 m2, ogrzewane kominkiem i prądem (kominek 18 kW oraz kable grzewcze o max mocy użytkowanej ok. 5 kW). Nie wiem czy o to chodziło. Ale tylko mogę w ten sposób wyrazić udział kominka. Oczywiście kable nie pracują w sposób ciągły. Kominek zaś praktycznie w sposób ciągły (od 9 rano do 4 w nocy, wygasa tylko nad ranem). Planujemy dołożyć jeszcze jeden piec kominkowy, w małym mieszkaniu, jest już zamówiony (będzie miał moc 9 kW, też do ciągłego palenia).

Domka:

koszty za styczeń i luty (jeszcze nie mieszkaliśmy, bez termostatów, przy temp. wewnątrz nastawionej na 18-19 stopni) to po ~700 zł za 1 miesiąc, docelowo rachunki mają spaść o około 30%

Można się licytować o te kilkaset złotych rocznie. Tylko po co. Aby udowodnić, że PC w najgorszym razie "spali" 1/3 podanej kwoty? Nawet jeśli Jezier - bo on ma najlepsze wyniki zużywa energii za x to PC w najgorszym razie zużyje 1/3 tej kwoty. I o to, a nic innego chodzi. Moim zdaniem raczej powinieneś zrewidować swój pogląd na własne koszty, bo jak znam życie to ni jak się w nich nie zmieścisz, a już na pewno koszty eksploatacyjne wyjdą Ci wyższe niż u Jeziera. Ale szczerze Ci życzę aby Twoje założenia sprawdziły się w 100% !!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw piszesz o domach 140m2 a potem podajesz przykład domu 220m2 :o

Poza tym podajesz miesięczny koszt za 1 miesiąc zimowy i chyba uważasz, że należy to pomnożyć przez 12 :o

To mają być uczciwe porównania?

 

Pisałem, że moim zdaniem PC jest nieopłacalna w małych i dobrze ocieplonych domach. Sam taki buduję - 100m2 (w dodatku bliźniak).

Zapotrzebowanie na ciepło do CO według OZC wyszło mi na poziomie 4tyś kWh.

Pozwolisz, że pozostanę przy własnym zdaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę to roztrzygnę. W moim wypadku dom 120m2 wycenę otrzymałem taką:

Podłogówka zlecona za całość 90,- x 120m2 = 10.800,-(brutto)

Pompa ZIRIUS M2-5/S-2/DX z kolektorem 2 x 60m, z zasobnikiem 500l,

wyposażeniem sterowniczym - 17.400,- netto,

Dodatkowa wężownica do solarów albo kominka 1.100,- netto

Daje to koszt kotła PC kompletnego 18.500,- netto (19.795,- z VAT)

Razem wychodzi koszt zakupu całego systemu grzewczego CO i CWU

31.000,-. Dodatkowe koszty (uzgodnione) to wykop pod kolektor i zasypanie go, oraz koszt transportu urządzenia i ekipy, a właściwie, to zwrot paliwa. Tak to wygląda dla domu o powierzchni do130m2. Potem koszty zdecydowanie wzrastają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja Ciebie nie przekonuję do swojej ideologii. Skąd takie wrażenie. Staram się tylko obalić niektóre mity. Między innymi i ten, że w małym domu jest mniej opłacalny. Wszędzie jest tak samo, bez względu na wielkość budynku. Do ogrzewania domu o pow. 60m2 jest PC GVP25 z kolektorem ziemnym poziomym i podłogówką (w cenie)z prostym sterownikiem pogodowym za 8.000,- + oczywiście koszt położenia podłogówki i kolektora. To jako ciekawostka. Acha, pobiera "toto" 0,8kW/h.

Tak dla informacji; skok cenowy:

3 kW/h koszt 8.000,-

5,5 kW/h koszt około 20.000,- (no ale tu jest CO i CWU)

9,8 kW/h koszt około 28.000,- j.w

15,8kW/h koszt okolo 37.000,- j.w

I dodam, że nie są to najwyższe ceny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz przewrotnie, ale też realnie. Skoro doszliśmy do wniosku, że amortyzacja PC następuje po 5 - 10 latach, z z przewadą "elektryków" w stronę raczej górnej granicy, i że oględnie mówiąc osoby z PC są "nierozsądne" ( a jest ich w Polsce garstka, najwyżej kilkuset), to może teraz w taki sam sposób "rozprawimy się z "gazownikami propanowymi' ,czyli ekonomicznym aspektem (tak jak w PC) stosowania ogrzewania gazem z butli (propanem, LPG, itp). A zaznaczam, że w polsce też ich jest kilkuset, tyle że tysięcy.

Ten sam dom, te same wrunki (opisane parametry na stronie 2)

Całkowity koszt wykonania ogrzewania - 30.500,-, koszt eksploatacji 4.500,- (za cały rok Co i CWU

I teraz różnica kosztów gaz elektryczność 30.500,- - 15.000,- = 15.500,-

Koszty eksploatacyjne elektryczność , gaz 4.900,- - 4.500,- = 400

Amortyzacja kotła gazowego następuje po blisko 39 latach i to nie uwzględniając kosztów dodatkowych, dla kotłowni gazowej.

Biorąc pod uwagę sugestie, że można zrobić ogrzewanie elektryczne taniej, to dokładając niech będzie 6.000,-. Amortyzacja nastąpi po 61 latach.

Pytanie moje brzmi. Dlaczego nie ma takiej nagonki na "gazowników butlowych" jak na "pompiarzy"? Zdiwienie moje budzi również fakt, że gaz stosunkowo szybko drożeje, i znów nic. Nazywając "PC-ów" nierozsądnymi bo amortyzacja jest za 10 lat, jak nazwać "gazowników przy amortyzacji ponad 60 letniej.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki RolandzieB, chyba się zdecyduję. Może firma da jeszcze jakiś rabat. Na razie zaczynamy stawiać ściany, więc jeszcze mam trochę czasu. Myślałam też o ekogroszku, bo koszt ogrzewania niewysoki, ale boje się "obsługowosci", brudnej kotłowni, zamawiania wegla, zwalania wegla i całej tej babraniny. Jak Bóg da i kieszeń pozwoli, to wybiore pompę. Mąż mnie pyta, jak tam potem rosnie w ogrodzie, czy pompa powoduje nieurodzaj na działce. Zauważyłeś coś takiego?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nazywając "PC-ów" nierozsądnymi bo amortyzacja jest za 10 lat, jak nazwać "gazowników przy amortyzacji ponad 60 letniej.

 

Supernierozsądnymi? :wink:

 

Tak poważnie - nigdzie nie napisałem, że użytkownicy PC są nierozsądni.

Napisałem tylko, że w niektórych przypadkach (np u Ciebie) okres zwrotu tej inwestycji wynosi grubo powyżej 10 lat. Jeżeli ktoś to akceptuje - to OK.

Dobrze tylko, żeby miał tego świadomość. Bo spece od reklamy potrafią wmówić wiele rzeczy.

 

P.S. "Gazowników butlowych" potrafię zrozumieć tylko wtedy gdy w bliskiej perspektywie mają podłączenie gazu ziemnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na rozstrzygnięcie polemiki propnuję poczekać. Ja (i sSiwy z pewnością też) zainstalujemy sobie PC, mpoplaw ogrzewanie elektryczne. Spotkamy się w tym samym miejscu za rok, dwa i pogadamy o realnych liczbach. Chyba innego wyjścia nie ma :D.

Będą one rzecz jasna zaburzone warunkami gruntowymi i technologią budowy domu, ale może jednak jakoś porównywalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam ,czytam... wzory, obliczenia...

A życie zweryfikuje i tak całe to kalkulowanie.

Dlaczego? "Panie pompa taka tania!" No to zakładamy (nie ja akurat).

Stan licznika na PC z przedwczoraj 13500kW, za niecałš zimę , domek ok 1000m2...

Pytania?

Koszt założenia ok 50 tys zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ręce "opadowywują" i nie mam już sił na obalanie kolejnych rewelacji m+Mpoplawa.

Mam pomysł. Rezygnuję z PC - przekonał mnie Mpoplaw.

Zainstaluję kociolek na gaz z butli. Na tych samych warunkach co PC.

I co? Cisza? A przecież jestem kretynem do kwadratu ( tak jak kilkaset tysięcy innych użytkowników). Dlaczego, bo wg. moich wyliczeń (obalonych przez w.w) amortyzacja nastąpi po 30 latach, wg. wyliczeń Ja14 za 60 lat, a wg. wykiczeń mpoplaw za jakieś - no właśnie - u mnie brakło skali, ale tak na oko 1000?.

Prawda jest taka, że nikt nie liczy kiedy się zwróci zamontowany kociołek gazowy z butli, lecz niech tylko ktoś napisze PC już zaczynają liczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam ,czytam... wzory, obliczenia...

A życie zweryfikuje i tak całe to kalkulowanie.

Dlaczego? "Panie pompa taka tania!" No to zakładamy (nie ja akurat).

Stan licznika na PC z przedwczoraj 13500kW, za niecałš zimę , domek ok 1000m2...

Pytania?

Koszt założenia ok 50 tys zł.

 

Ja mam pytanie.

 

To jakaś podpucha? Może zapomnieli zamknąć okna na zimę? :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi świta, że po pierwsze to był pierwszy sezon, tam dodatkowo był zamontowany grzejnik elektryczny w garażu, brak wykończenia okien, "normalne" zapotrzebowanie na energię "bytową" ponad 600kW/h miesięcznie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze na marginesie. Nie spotkałem na forum osoby, która posiada ogrzewanie elektryczne i za CO i CWU zapłaciła za dom 140 m mniej niż 5000,- rocznie, za to czytałem o wielu przypadkach przekroczenia (i to znacznym) tej kwoty za CO i CWU w czasie analogicznym - przy czym oceniają swoje inwestycje od 10.000,- do 15.000,-

 

a Jezier troszkę więcej zapłacił za zwiększoną izolacyjność więc troszkę to zaburza obraz wydania tylko 4 kPLN na elektryczne w stosunku do 35 - 37 na PC

 

Od 1 maja 2005 do 1 maja 2006 za prąd (z abonamentem) zapłaciłem 4860 zł. Dla pewności to kwota za ogrzewanie, gotowanie, zmywanie pranie, oświetlenie, tv komputer itp. Za wszystko. Dom ma 138,5m2 i 401m3 ogrzewanego powietrza (138,5m2*2,9m od podłogi do sufitu). Mieszkają 4 osoby z tego moja żona z dwójką małych dzieci przebywa w domu non stop.

Inwestycja:

6 455,01 - urządzenia grzewcze (grzejniki, podłogówka, zasobnik na wodę)

Grzejniki elektryczne - noirot.

Podłogówki - Elektra.

Zasobnik na wodę - OSO HOTWATER

Za izolację zapłaciłem:

Styropian na ściany 20 cm 135zł*30m3=4050 zł

Styropian na podłogi 14 cm 160zł*21m3=3360 zł

Wełna na strop 30 cm 95*45m3=4275 zł

 

Jeśli standardowo daje się 12 cm styropianu na ściany 10 w podłogę i 20 cm wełny w dach to ja zapłaciłem o 4005 zł więcej.

Nie mam rekuperatora, okna mam standardowe, w kominku nie palę.

 

Do kosztów inwestycyjnych mogę dodać jeszcze elektrykę pod grzejniki.

zapłaciłem za 10 dodatkowych punktów elektrycznych po 35 zł za 10 dodatkowych obwodów po 35 zł i za 10 bezpieczników dodatkowych po ok 20 zł. Razem 900 zł więcej.

 

A więc w sumie:

6 455,01 zł+4005+900 zł=11360 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...