Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jakie ogrzewanie wybrać?


Recommended Posts

I też wcześniej, szacunkowo, założyłożyłem koszt w wysokości 15.000,- za wykonanie ogrzewania elektrycznego, z tym, że całość podłogówka. Dla celów porównawczych. Natomiast koszty ogrzewania i CWU wyceniłem na 14.000kW/h x 0,35zł = 4.900zł na rok za 3 osoby i 120 m2.

Wychodzi, że mogłem zawyżyżyć koszty o około 20%, ale brałem pod uwagę ceny "katalogowe" i zlecone wykonawstwo, oraz dom 6 litrowy (Tobie wyszło 5) - tak jak w każdym innym przypadku. Zważając jednak na fakt, że liczyłem tylko I taryfę, to biorąc Twój przykład (na który się powoływałem i który jest "wzorcowy") wyszło, że kalkulowałem dobrze.

W całym tym zamieszaniu, chciałem dokonać w miarę dokładnej analizy na przykładowym obiekcie, o tych samych parametrach, a nie udowodnić, że jedynym opłacalnym źródłem ogrzewania jest PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 300
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

U mnie idzie jednak dużo mniej prądu niż w twojej kalkulacji. No i cena średnia cena prądu od stycznia to już ok 37 groszy jaką płacę.

Jestem zadowolony z wyboru. Tym bardziej, że koszty utrzymania u mnie nie odbiegają znacznie od innych domów czy to z PC czy z gazem ziemnym:

Mogę już właściwie powiedzieć, że w całym sezonie ( od 10 maja 2005 do 9 maja 2006 ) prąd kosztował mnie około 4000 zł.

A w Lesznie jest i cieplej i prąd tańszy :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezier, ja kalkulację oparłem o szacunkach prostych; dom 6 litrowy x powierzchnia, dla wszystkich paliw ta sama wartość w przeliczeniu na kW/h. Jak to w szacunkach bywa nie do końca są realne, ale w drugą stronę też niedoszacowałem: PC RolandaB "spaliła" analogicznie do Twojego przypadku minimum 20% mniej niż zakładałem (przeliczając powierzchnię ogrzewaną). Ja nie chcę nic udowodnić - no może tylko obalić stereotyp o czasie amortyzacji, i jeśli ktoś będzie określał go na okoł 10 lat - to nie dyskutuję. W tym zakresie różnie można liczyć i różne otrzymać wyniki - racjonalnie je dokumentując. Ale sam przyznasz, że wyliczenia rzędu 50 - 70 lat są - delikatnie mówiąc - przesadzone.

 

Brachol takie rozwiązania są stosowane jako "wspomagające" lub szczytowe w różnych konfiguracjach. Jako główne źródło grzewcze nie wytrzyma żadnej kalkulacji. Siłą rzeczy ogrzewanie "bezpośrednie" elektryczne zawsze będzie tańsze, a i przy dzisiejszych cenach gazu (kto wie co będzie za rok) , koszty i tak wyjdą większe niż "czyścioch" elektryczny czy gazowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam ,czytam... wzory, obliczenia...

A życie zweryfikuje i tak całe to kalkulowanie.

Dlaczego? "Panie pompa taka tania!" No to zakładamy (nie ja akurat).

Stan licznika na PC z przedwczoraj 13500kW, za niecałš zimę , domek ok 1000m2...

Pytania?

Koszt założenia ok 50 tys zł.

 

Ja mam pytanie.

 

To jakaś podpucha? Może zapomnieli zamknąć okna na zimę? :wink:

Nie, to nie podpucha - tylko fakt...

Nie raz spotykam klienta któremu instalator powiedział ni mniej ni więcej tak "panie kup pan geotermiczne ogrzewanie,raz pan zapłacisz a potem to już darmo leci...". a zapomniał biedaczek dodać, że koszt instalacji jest zdecydowanie wyższy niż zwykły grzejnikowy z np kociołkiem na pellets, że pompa to odwórcona lodówka która ma kilkukilowatowy agregat "obliczeniowo" potrzebujący pracować 8 godz/dobę ( w rzeczywistości sporo rzadziej ale 1kW to 10* żarówka 100W).Nie mówiąc o bardzo dokładnych obliczenia danej pompy do danego domku.

I nagle się okazuje, że oszczędność jest,ale...pozorna. Bo albo wrzucasz w domek kilkadziesiąt tys na ogrzwanie i zwraca się to kilka(naście )lat albo robisz je kilka razy taniej, ale potem płacisz więcej.

Aha zapomniałem o koronnym argumencie wszelakiej maści 30-letnich "dziadków" na tym forum :" na stare lata" - pytanie czy toto popracuje całkowicie bezawaryjnie(i bezobsługowo) 5, 10 czy też 30lat...

Inna sprawa kosztów energii elektrycznej dziś i jutro, a także nowinek technicznych za...5lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mpoplaw:

Nie muszę nic udowadniać. Bo ja i moja rodzina myjemy się i nadal będziemy się myć w ciepłej wodzie (CWU), i miesiąc w miesiąc płacę za gaz tzw. miejski do jej podgrzania 145 zł co daje około 1.700zł rocznie za jedną z najtańszych energii. Kuchenkę mam elektryczną, a ogrzewanie z sieci ciepłowniczej - tak kiedyś budowano. Uprzedzając Twoje pytanie, termę (gazowy przepływowy ogrzewacz wody), wymieniałem w zeszłym roku, na sprawniejszy - co obniżyło mi rachunki o jakieś 500zł rocznie. Biorąc pod uwagę ceny 1kW/h z gazu należy tę kwotę pomnożyć co najmniej o 2,5 raza i sprawność około 95% co daje około 4.000zł rocznie (biorąc pod uwagę I taryfę i ceny obecne). W swoich "wyliczeniach" założyłem kwotę tj. 2.600,- czyli niższą od tej jaką ja zapłacę przechodząc na elektryczność. Lecz mimo to, mam zamiar dalej chdzić domyty, czy to się komuś podoba, czy nie. Jeśli wolisz wodę zimną, to Twoja sprawa. Uważaj na zdrowie!!!!

Pisałeś cytat:

 

"Pytanie czym ogrzewać dom Siwego o potrzebach 7MWh zarówno na CO jak i CWU system całkowicie bezobsługowy"

 

Ja zaś wcześniej pisałem tak:

 

"CO 7.200 kW/h rocznie

CWU 7.300 kW/h rocznie (szacunkowo i za wynik nie ręczę)

 

Mpoplaw i życzę powodzenia w dalszych odkrywczych teoriach i obliczeniach. Do sławetnych mpolawa okien z automatem, PC nowego typu i nowej teorii w fizyce, doszedł fakt bezpłatnego CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały te 12 to moje lata do emerytury. Ta na marginesie. W 'biznesie" PC są stosowane takie same "chwyty" jak w każdym innym. Moim zdaniem to forum chroni w pewnym sensie przed popełnianiem podstawowych błędów, też w każdym zakresie. Myślę, że jeśli ktoś zdecyduje się na PC, to biorąc pod uwagę wręcz nagonkę (dziwne, że nie na LPG) to zrobi to świadomie. I to będzie jego wybór, tak jak wybrukowanie powierzchni 300m2 tarasu (post dalej, i nikt nie podnosi sprawy opłacalności ?), straszne koszty i zupełny brak perspektyw amortyzacji.

Ale głosy krytyczne są potrzebne, bo one decydują o "bardziej świdaomym" wyborze materiałów budowlanych , czy energii do ogrzewania.

Trzymaj tak dalej. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie muszę nic udowadniać. Bo ja i moja rodzina myjemy się i nadal będziemy się myć w ciepłej wodzie (CWU), i miesiąc w miesiąc płacę za gaz tzw. miejski do jej podgrzania 145 zł co daje około 1.700zł rocznie za jedną z najtańszych energii. Kuchenkę mam elektryczną, a ogrzewanie z sieci ciepłowniczej - tak kiedyś budowano. Uprzedzając Twoje pytanie, termę (gazowy przepływowy ogrzewacz wody), wymieniałem w zeszłym roku, na sprawniejszy - co obniżyło mi rachunki o jakieś 500zł rocznie.

 

Naprawdę, zużywałeś tyle CWU? To ja już siedzę cicho. Nie napiszę Ci ile ja płacę bo obwołasz mnie największym brudasem na forum (też gazem).

W takim razie odszczekuję wszystko co napisałem o opłacalności PC w Twoim domu.

 

P.S. rozważ zakup zmywarki do naczyń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoim mieszkaniu (jeszcze nie domu) jestem w tzw. mniejszości. O łazienkę toczą się walki bo jest jedna. Duże zużycie wynika z tego, że mam strasznie dużą wannę w której prawie się pływa, a moje dziewczyny twierdzą, że po to jest, a natrysk jest tylko "na szybko" rano. Musiałem zaplanować dwie łazienki jedną - po dyskusjach - z "trochę" mniejszą wanną, drugą z natryskiem.

Na marginesie dodam, że zupełne inne zużycie dla CWU powinno mi wyjść przy połączeniu z równoczesnym CO. Z moich szacunków wynika, że powinno spaść o minimum 30% - ale jak znam życie jest taki, który te szacunki terz obali.

Pozdrowionka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały te 12 to moje lata do emerytury. Ta na marginesie. W 'biznesie" PC są stosowane takie same "chwyty" jak w każdym innym. Moim zdaniem to forum chroni w pewnym sensie przed popełnianiem podstawowych błędów, też w każdym zakresie. Myślę, że jeśli ktoś zdecyduje się na PC, to biorąc pod uwagę wręcz nagonkę (dziwne, że nie na LPG) to zrobi to świadomie. I to będzie jego wybór, tak jak wybrukowanie powierzchni 300m2 tarasu (post dalej, i nikt nie podnosi sprawy opłacalności ?), straszne koszty i zupełny brak perspektyw amortyzacji.

Ale głosy krytyczne są potrzebne, bo one decydują o "bardziej świdaomym" wyborze materiałów budowlanych , czy energii do ogrzewania.

Trzymaj tak dalej. Pozdrawiam

Dzieki-ja nie jestem przeciwnikiem PC tylko po prostu ich ceny(co tam właściwie tyle kosztuje?Pomysł?)... co do wieku emerytalnego policjant idzie w innym niz zwykły szarak (np),ale będąc właściwie nonstop na budowach widzę ludzi w wieku 25-30 lat mówiących "na stare lata"...może się jakoś szybko starzeją?

A tarasu (jakby nie było bajeru) nie można porównywać do konieczności(grzanie).

Jeszcze wracając do PC - jesli ona kosztowałaby mniej niz 10 tys (a oglądając różnorakie urządzenia wiem, że jest to możliwe bez jakichkolwiek strat dla producenta) to sam skusiłbym sie na w/w. A jeszcze chętniej na nowoczesną maleńką elektrociepłonię jądrową (może w tym właśnie jest przyszłość, a my kłócimy się o pierdoły?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubię takie dyskusje. Plazma w produkcji kosztuje około 800zł. Reszta to opłata, za patenty i prace naukowo-badawcze (ktoś to wynalazł opracował technologię itp. Co do kosztów PC, sama pompa to: zawór i sprężarka dużej mocy (w porównaniu do lodówek) Teoretycznie jest możliwa do wykonania (najprostsza za około 8.000,-) pozostałe składniki DZ - do wyboru, jak ktoś się uprze to zrobi i za 2.000,-.

Zakup tego ustrojstwa finalizował będę gdzieś za rok (mam nadzieję). Od ubiegłego roku ceny PC spadły coś (średnio) o 15%. Mam cichą nadzieję, że jeszcze spadną. W bratnich czechach można kupić trochę taniej (ale ewentualny serwis?). Wracając do tarasów - może są tacy, co wolą PC od tarasu ? Ich wybór. To wolny (ponoć) kraj.

Pozdrawiam

 

Ps. Nie jestem z "uprzywilejowanych" nad czym boleję - ze względu na emeryturę, a mimo to nie myślę jeszcze o "starości"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ja także dołączę się do dyskusji na temat opłacalności pompy ciepła. Właśnie muszę podjąć ostateczną decyzję czy PC czy kocioł kondensacyjny (mam stawiać komin czy nie), gdyż za tydzień będę miał wylewany strop i stawiane kominy.

Podstawowe założenia:

- całkowita automatyka (nie chcę praktycznie wiedzieć, że mam ogrzewanie), nie mamy czasu i ochoty się tym zajmować. Więc w grę wchodzą jedynie ogrzewanie gazem lub prądem.

- ogrzewanie podłogowe w całym budynku. Ogrzewanie konwekcyjne mnie nie interesuje (nie mam ochoty grzać powietrza po sufitem na wysokości prawie 3m) i nie lubię kaloryferów nawet najbardziej dekoracyjnych, to tylko miejsce gdzie zbiera się kurz

- wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - niestety grawitacyjna to właściwie brak wentylacji

- dom duży, powierzchnia użytkowa 256 m2 a po podłodze ok. 310 m2. Wysokość parteru ok. 2,92 m, powierzchnia okien ok. 38 m2

- izolacja cieplna:

podłoga na gruncie 2 x 8 cm styropianu

poddasze 30 cm wełny

ściany 18 cm wełny

okna - Urzędowski Galux (grubszy profil 88 mm) i tu mam dylemat czy szyby 1,1 czy 0,5 (ale ten dylemat nie wpływa na całość rozważań)

 

Koszt instalacji PC (pompa o mocy 14 kW, dwubiegowa Neuratherm z Climakomfortu, COP = 5)

- wykop: 2000 zł

- kolektor, pompa , sterownik: 8490 EUR * 3,82 zł = ok. 32500 zł

- robocizna: 3000 zł

- materiały dodatkowe: 2000 zł

Razem: 39 500 zł

Druga pompa ciepła powietrze-woda do CWU ze zbiornikiem 270 l

- 8800 zł

W sumie razem: 48 300 zł

Myślę że uda mi się uzyskać jakiś rabat ok. 10%, czyli ok. 43 500 zł + 7% VAT = 46545 zł

 

Koszt kotłowni z piecem kondensacyjnym (dobry piec z pogodówką i dużym zasobnikiem pojemnościowym na wodę 300 l)

- szacuję że piec, zasobnik 300 l, sterowanie pogodowe: 16 000 zł

- komin Schiedel Avant długość 9 m: 3500 zł

- wymurowanie komina, cegły klinkierowe na wykończenie, obróbki blacharskie przy dachu: ok. 2500

- przyłącze gazowe - przyłącze do granicy działki + skrzynka + przyłącze od granicy działki do domu + uzgodnienie przyłącza na działce: myślę że lekko licząc ok. 5000 zł (tylko dlatego że gazownia na własny koszt będzie robić gazociąg dla 7 działek, więc opłata za przyłącze do granicy działki ryczałtem ok. 2000-2500 zł)

- pozostałe materiały + robocizna: 4000 zł

Razem: 31 000 zł

 

Różnica: 15 500 zł

 

Dodatkowy zysk to trochę więcej miejsca w pomieszczeniu gospodarczym w przypadku pompy ciepła (pompa jest zamontowana na zewnątrz)

W przypadku kotła nie biorę pod uwagę fanaberii w stylu kolektory słoneczne, żeby nie przechylać szali na korzyść pompy (przy pompie kolektory nie mają żadnego sensu).

 

Teraz proste pytanie do znawców, pasjonatów i narzekaczy. Po jakim czasie inwestycja w pompę ciepła się zwróci? Zastawiam się też jakie zarzuty co do wyceny tych 2 rozwiązań usłyszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała sztuka polega na tym, żeby nie preparować założenia, a dobrać je w miarę rzetelnie i prawdopodobnie, a to się sSiwemu chyba udaje. Przynajmniej moim zdaniem.

Napisałem spreparować bo w zasadzie każde założenia i obliczenia to jakieś preparowanie. Nie oszukujmy się ale nie ma czegoś takiego jak jeden słuszny model domu. Są różne potrzeby, przyzwyczajenia, przekonania to i każdy dom wyląda inaczej.

 

Np. model zaproponowany przez S_Siwy to instalacja grzewcza przygotowana pod pc thermogolv ZIRIUS M2.

A gdyby liczyć tak:

Budując zgodnie z przepisami, ale w miarę oszczędnie powinien nam wyjść dom 6 llitrowy tj. 60 kW/h na 1m2 rocznie. Zapotrzebowanie na energię wyjdzie dla domu 120 m2 (taki buduję) i zapotrzebowaniu średnim CWU na osobę 80 l (w moim przypadku 3 osoby - do tej pory w bloku wychodziło mi 8 m3 na miesiąc) :

CO 7.200 kW/h rocznie

CWU 7.300 kW/h rocznie (szacunkowo i za wynik nie ręczę)

Daje to około 14.000 kW/h energii elektrycznej, zamiennie około 2.300 kg propanu, zamiennie około 1.500 m3 GZ - oczywiście wszystko przy sprawności kotłów 100% (rzeczywiste (eksploatacyjne)sprawności są moim zdaniem dużo mniejsze).

Rzeczywista (eksploatacyjna) sprawność PC wynosi około 400%, czyli PC "zużywa" w tym omawianym przypadku 3.500 kW/h energii elektrycznej, zamiennie 575 kg propanu, zamiennie 375 m3 GZ.

 

Jeśli na cwu przyjąć 7300 kWh rocznie i 80 litrów wody o temp 50 stopni na dzień na osobę to oznacza, że straty cwu wynoszą 44% (magazynowanie i przesył).

Sprawność pc (wg strony www producenta) to COP=4,58 (0-35) lub COP=3,27 (0-50). Ja się jednak ciągle upieram że akurat ten model nie może pracować i na lepszych i na gorszych parametrach jednocześnie w jednej instalacji. Potwierdzają to nawet podawane dane przez Rolanda.

Więc jeśli ten zirius to COP do kalkulacji przydałoby się założyć trochę powyżej 3.

Rzeczywiste sprawności kondensacyjnych kotłów gazowych to spokojnie 100% chyba, że instalacja jest źle zaprojektowana.

14500 kWh zapotrzebowania na ciepło dałoby więc:

1500m3 gazu *1,3 zł=1950 zł

4434 kWh dla pc(COP=3,27)*0,37 zł=1640 zł

lub 4434 kWh*0,42 zł=1862

2168 litrów propanu*2 zł=4336 zł

14500 kWh*0,37=5365 zł

14500 kWh*0,42=6090 zł

14500 kWh*0,26=3770 zł

(ceny prądu zależą od tego jaka to taryfa ja brałem je z zewt).

Męczą mnie te straty na CWU. Bo jeśli wyeliminuje się je lub znacznie ograniczy to i wydatki będą inne. A chyba każdy się ze mną zgodzi, że do różnego rodzaju kotłów nie montuje się zasobnika 500 litrów na 3 osoby. Można się nawet pokusić o bezstratne podgrzewanie wody.

Wtedy zamiast 7300 kWh będzie to tylko 4088 kWh. Jest gdzie oszczędzać. To jest całe 330 m3 gazu ziemnego, o cenie 430 zł, do odzysku.

Taryfę g11 uwzględniłem w kalkulacji bo często stosuje się sterowaniem temp w ciąu doby – słynne obniżki nocne. Obniżając temp praktycznie wyłanczamy piec. Jeśli piec czy raczej pc miałaby nie działać w taniej taryfie to po co nam taryfa g12. Może lepiej g11 po 42 gr niż głównie drogi prąd z g12 po 45 groszy.

Z całego tego obliczania wychodzi mi że porównanie kosztów eksploatacyjnych dla gazu ziemnego i pc może być nawet niekorzystne dla pompy (prąd przez nią zużywany może być droższy niż gaz). Więc i czas zwrotu tutaj nie nastąpi nigdy jeśli relacje cenowe nie zmienią się na korzyść prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bociek.

 

Podstawowa sprawa to obliczenie rocznego zapotrzebowania na ciepło.

Na podstawie informacji które podałeś (mimo, że są dość szczegółowe) nikt nie powie Ci ile ono wyniesie. Dom jest duży ale dobrze ocieplony. Nie wiem ile procent powierzchni będziesz ogrzewał. Użyj funkcji "szukaj" i znajdź program OZC. Linki do programu na pewno były w którymś wątku na forum.

Jak policzysz zapotrzebowanie (ze 3 godziny Ci zejdzie :wink: ) to policzenie reszty będzie już proste.

 

P.S. Zajrzyj do projektu - może masz już to policzone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jaką ilość powierzchni? Oczywiście całość. Nie mam zamiaru budować na raty i mieszkać później na budowie. Dodatkowo do tych 256 m2 jest 41 m2 garażu, który będzie ogrzewany tylko na poziomie 5-8 stopni.

To że należy policzyć zapotrzebowanie na ciepło to wiem.

Ale głównie moim postem chciałem pokazać, że różnica między kotłownią z PC a kotłownią z piecem kondensacyjnym nie jest wcale taka ogromna jak to wiele osób próbuje insynuować na forum (oczywiście pod warunkiem, że pomyśli się o tym na etapie budowy i zrezygnuje z niepotrzebynych kosztów).

Oczywiście policzę sobie zapotrzebowanie na ciepło, ale już ze zgrubnych informacji widać, że kwota 15 500 zł różnicy mięzy rozwiązaniami powinna sie zwrócić w czasie max. 8-10 lat a biorąc pod uwagę wzrost cen gazu (zakładam i chyba słusznie że gaz będzie drożał o wiele szybciej niż prąd, gaz - monopolista, prąd - głownie z węgla i liberalizacja rynku energii elektr. od 01'2007), czas zwrotu może się skrócić o ok. 2 lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to policzyłem sobie zapotrzebowanie mojego domu na ciepło.

Po obliczeniach i różnych symulacjach stwierdziłem, że raczej nieopłacalne jest ocieplenie grubości aż 18 cm, wystarczy 15 cm (różnica wynosi jedynie 500 kWh na sezon grzewczy). Tak samo bezzasadne okazało się zwiększenie ocieplenia dachu z 25 cm do 30 cm (zysk to jedyne 300 kWh). Podobna sytuacja ma miejsce dla okien (raczej nieefektywne wydaje się wybranie szyb 0,5 zamiast 1,1, mimo że różnica jest większa bo ok. 1000 kWh, w przypadku ogrzewania gazowego mogłoby to mieć jeszcze sens, ale przy PC to szkoda kasy).

Z obliczeń wyszło mi zapotrzebowanie na ciepło ok. 12 000 kWh, dodaję jeszcze jakieś 15% na jakieś niedopatrzenia. Czyli w sumie przyjmijmy że zapotrzebowanie wynosi 14 000 kWh.

CWU: Myślę że 4 osobowa rodzina będzie zużywać ok. 10 m3 wody na miesiąc (żona bardzo lubi kąpiel i dzieci także a przy grzaniu wody PC nie trzeba sie zbytnio ograniczać). Przyjmijmy że na CWU pójdzie ok. 9 000 kWh

 

PC:

COP PC Neuratherm (sprawdzona a nie teoretyczna) wynosi 5

Przyjmuję że 90% prądu na CO zużyję w drugiej taryfie.

COP PC do CWU wynosi 3

Przyjmuje że CWU będzie wytwarzana po połowie w taryfie nocnej i dziennej

CO: 1400 / 5 * 0,4512 + 12600 / 5 * 0,2619 = 786,32 zł

CWU: 4500 / 3 * 0,4512 + 4500 / 3 * 0,2619 = 1069,65 zł

Razem: 1855,97 zł

 

Piec kondensacyjny:

Sprawność dla CO 100% a dla CWU 95% (na pewno nie 100%)

Przyjmuję że z 1m3 gazu wytworzy się 9,3 kWh energii

CO: 1510 m3 * 1,3 zł = 1963 zł

CWU: 1020 m3 * 1,3 zł = 1326 zł

RAZEM: 3289 zł

 

Różnica: 1433 zł

 

Przy obecnych cenach gazu i prądu czas zwrotu 15 500 / 1433 = ok. 11 lat

 

Ceny energii na pewno będą rosły i to dość szybko. Przyjmijmy że średnia cena na przestrzeni 8-10 lat wzrośnie o 30% (gaz i prąd tyle samo, jest to założenie z korzyścią dla gazu, gdyż wydaje się że gaz będzie drożał procentowo bardziej niż prąd z uwagi na różne uwarunkowania polityczne oraz naturalne)

Dla 30% różnica wynosi 1862 zł co daje czas zwrotu ok. 8 lat.

 

Dla 50% różnica wynosi 2150 zł co daje czas zwrotu ok. 7,2 lat.

 

Myślę że podwyżki cen sa nieuchronne i założenie wzrostu średniej ceny na przestrzeni 8-10 lat o 30-50% jest dość optymistyczne. Sądze że będzie gorzej.

Czyli w moim przypadku PC nie będzie się zwracać 30 lat (jak piszą niektórzy zagorzali przeciwnicy PC, lansujący swoje "najlepsze" rozwiązania) a prawdobodobnie 7-8 lat. Jeśli nawet byłoby to 10 lat w co wątpię to i tak dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...