Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kuchnia z p?yt? ceramiczna


Recommended Posts

On 2003-02-25 14:10, paj^ wrote:

he he, nie wiem czy piszesz z wlasnego doswiadczenia (...)

 

Tak, po prezentacji Zeptera po prostu poszedłem do sklepu i kupiłem gar - zamiast 600, wydałem 140 (za garnek 16 cm). Z gara byłbym zupełnie zadowolony gdyby nie jedna rzecz: nie mam palnika o wystarczająco małej mocy, żeby w nim "fachowo" gotować. W przyszłym domku będzie płyta ceramiczna - garnuszek się przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

plyta indukcyjna nie grzeje na zasadzie przewodzenia. sama jest zimna i nie ma strat np na podgrzanie samej plyty (po zestawieniu garnka nie oddaje ciepla w powietrze jak to przy plycie ceramicznej). zasada plyty indukcyjnej jest troche podobna do mikrofalowki

garnki musza byc przystosowane do "wspolpracy" z taka plyta - nie moga zawierac materialow rozpraszajacych pole magnetyczne - wtedy bedzie grzal sie garnek a nie potrawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

paj & tom soyer: Dzieki, choc nie bardzo wiem, co mialoby przemawiac za takim rozwiazaniem poza lekko mniejszymi kosztami eksploatacji, pewnie szybszym nagrzewaniem i faktem iz jest to nowosc? Czy potrawy lepiej smakuja, czy mozna przyrzadzac potrawy bez tluszczu? Czy jest w tym cos szczegolnie wygodnego, zdrowego czy tez jest to pogon za moda? Swoja droga wysokie pole magnetyczne instynktownie wywoluje u mnie obawy, mimo atestow, ktore te urzadzenia zapewne mają.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...

On 2003-02-25 14:10, paj^ wrote:

he he, nie wiem czy piszesz z wlasnego doswiadczenia (...)

 

Tak, po prezentacji Zeptera po prostu poszedłem do sklepu i kupiłem gar - zamiast 600, wydałem 140 (za garnek 16 cm). Z gara byłbym zupełnie zadowolony gdyby nie jedna rzecz: nie mam palnika o wystarczająco małej mocy, żeby w nim "fachowo" gotować. W przyszłym domku będzie płyta ceramiczna - garnuszek się przyda.

Przepraszam, a z czym w takim razie porównujesz, skoro masz tylko ten garnek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
Kolezanka ma plyte indukcyjna i nie moze na niej usmazyc...jajecznicy.Po prostu jajka na patelni gotuja sie.Za to w swoim domku letnim ma plyte ceramiczna i tam ze smakiem smazy sobie wszystko,na co ma ochote,jajecznice tez.Ja-poniewaz jestem fanka smazenia,nie tylko jajecznicy-bede miala plyte ceramiczna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolezanka ma plyte indukcyjna i nie moze na niej usmazyc...jajecznicy.Po prostu jajka na patelni gotuja sie.Za to w swoim domku letnim ma plyte ceramiczna i tam ze smakiem smazy sobie wszystko,na co ma ochote,jajecznice tez.Ja-poniewaz jestem fanka smazenia,nie tylko jajecznicy-bede miala plyte ceramiczna.

 

Co takiego? A co ma płyta do jajecznicy? Mam płytę indukcyjną 1,5 roku wcześniej miałem płytę ceramiczną, ale fachowiec ją połamał przy okazji przeprowadzki. Płyta indukcyjna ma swoje wady, ma zalety, ale na Boga nie jest to kwestia gotowania jajek. Konkretnie płyta indukcyjna jest szybsza, szybciej nagrzewa garnki/patelnie. Zagotowanie litra wody trwa 30 % szybciej niż w czajniku elektrycznym. Jeśli coś się tylko szybko podgrzewa płyta pozostaje chłodna, jeśli gotuje się lub smaży dłużej to płyta nagrzewa się wtórnie od garnka/patelni.

Największą zaletą jest bezpieczeństwo. Nawet jeśli płyta zostanie włączona przypadkiem (dzieci, koty) to nie nagrzewa się aż postawi się na niej garnek.

Możliwość pożaru, lub oparzenia się jest więc dużo niższa.

Zaletą jest też na pewno nieco niższe zużycie prądu.

Wady to wyższa cena zakupu i konieczność stosowania garnków przystosowanych do płyty indukcyjnej. Wcale nie muszą to być drogie garnki. Na płycie doskonale działają najtańsze emaliowane garnki stalowe. Generalnie spód garnka musi zawierać materiał do którego "przykleja się magnes".

 

Płyta indukcyjna raczej nie jest opłacalnym zakupem (dodatkowy koszt się raczej nie zwróci na niższych rachunkach), ale jeśli dla kogoś bezpieczeństwo jest najważniejsze, to nie ma alternatywy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...