Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

jak sprawdzić fotokomórkę


araman

Recommended Posts

Jak sprawdzić czy działają? Mam w bramie wjazdowej zamontowany napęd oraz jedna parę fotokomórek niestety ostatnio coś się popsuło. Wcześniej kiedy przkraczałem linie komórek to coś w jednej pstrykało teraz jest cisza , nie wiem czy to wina kabla czy komórek. No i napęd nie chodzi wygląda jakby cały czas coś stało miedzy fotokomórkami. mam napęd Nice Robo 1000 , bede wdzięczny za rady
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sprawdzić czy działają? Mam w bramie wjazdowej zamontowany napęd oraz jedna parę fotokomórek niestety ostatnio coś się popsuło. Wcześniej kiedy przkraczałem linie komórek to coś w jednej pstrykało teraz jest cisza , nie wiem czy to wina kabla czy komórek. No i napęd nie chodzi wygląda jakby cały czas coś stało miedzy fotokomórkami. mam napęd Nice Robo 1000 , bede wdzięczny za rady

 

sprawdz zasilanie czujnika a jak jest zasilanie to czy przekaznik dziala...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak dokładnie wygląda ta twoja brama jednak albo nie ma zasilania na części nadawczej (po jednej stronie bramy) lub też na odbiorczej albo też jest zasilanie ale padł któryś z tych układów bo np.

dostał wilgoci. Po rozmontowaniu widać wtedy na elementach i płytce

zacieki , sole miedzi itp.

Światła emitowanego przez czujnik nie widać bo to jest w zakresie podczerwieni (jak w pilotach TV) jednak często na czujce odbiorczej

(to ta która jest oświetlana przez czujkę nadawczą) jest dioda (lampka)

świecąca kiedy coś przesłoni wiązkę światła. Ta czujka (odbiorcza) jest też z reguły bardziej skomplikowana wewnętrznie i zawiera miniaturowy przekaźnik podający do reszty sterowania bramy sygnał STOP kiedy coś jest na drodze wiązki światła.

Czyli reasumując :

1.Sprawdź czy masz lampkę na czujce odbiorczej i czy zapala sie (lub gaśnie) na niej jakaś lampka kiedy zakryjesz czujke reką

2.Weź miernik (za 20zł w byle markecie albo u handlarzy) ustaw zakres

200V / DC i dotykając jedną sondą zacisków wejściowych na płytce

czujki szukaj dotykając pozostalych zacisków czy pojawi sie gdzieś

napiecie ok. 12 do 24V .Wypróbuj wszystkie kombinacje sond i zacisków.

 

Zrób to dla obydwu czujek. Jeśli na którejś albo na obu nigdzie nie znajdziesz napiecia to padło zasilanie czujek gdzieś w zasilaczu sterowania bramą. Jeśli znajdziesz takie napiecie w jednej i drugiej może być uszkodzenie wewnętrzne czujki ale ... to naprawde nie da sie tak zdalnie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za rady. Dopiero dzisiaj mam czas aby się do tego zabrać. Zdemontowałem fotokomórki wyglądają przyzwoicie, zwarłem przewody i brama chodzi ale w trybie półautomatycznym bez foto, Chcę sprawdzić fotokomórki ale skąd wziąść w domu napiecie 24 V prądu zmiennego- takie jest zasilanie z napędu no chyba że można zasilić je innym prądem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem fotokomórki okazało się że mozna je zasilić także prądem 12 V z transfrmatora ,działają poprawnie . dioda się świeci gaśnie kiedy zasłaniam jedną z nich a jak podłaczyłem do napędu to kicha sprawdzałem połaczenie kilka razy i nic ,jutro sprawdzę jeszcze raz ale już jestem głupi może jakaś rada.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Jeżeli dostałeś od firmy montującej bramę książkę obsługi napędu Nica, to usuń dotychczasowe ustawienia z pamięci i zaprogramuj od nowa. Podręcznik jest napisany tak przejrzystym językiem że to czysta przyjemność (w zależności od typu napędu, dwa lub trzy guziczki).

 

Przy okazji sprawdź sobie styki gdzie podłączane są urządzenia peryferyjne do napędu, czasami mały luz a problem duży.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz jaki ze mnie gapa. Każdy napęd Nica sam się diagnozuje. O wszelkich nieprawidłowościach dają nam znać diody. Mrugają sobie wtedy w określony sposób. Porównując to mruganie do opisu z "mądrej księgi" uzytkownika wiemy co nie tak jest z napedem i urzadzeniami peryferyjnymi.

 

Ehh, mogłem tak od razu :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz jaki ze mnie gapa. Każdy napęd Nica sam się diagnozuje. O wszelkich nieprawidłowościach dają nam znać diody. Mrugają sobie wtedy w określony sposób. Porównując to mruganie do opisu z "mądrej księgi" uzytkownika wiemy co nie tak jest z napedem i urzadzeniami peryferyjnymi.

 

Ehh, mogłem tak od razu :oops:

Ciekawe to co piszesz ale ja niestety w opisie nigdzie nie widziałem jak czytać mruganie diody , jeżeli możesz mi to jakoś podesłac to bede wdzięczny Sprawdziłem wszystkie połaczenia wszystko jest OK stwierdziłem że fotokomórka nie ma odpowiedniego zasięgu a wcześniej tj przez 2 lata było dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No z tym to mogę mieć problem. "Poza branżą :wink: jestem od kilku miesięcy, a niestety instrukcji od silników nie zbierałem (troszkę teraz tego żałuję) Może na stronie Nica coś dostaniesz. Z tego co kojarzę to w pudełeczku z napedem są dwie książki - dla użytkownika i podłączającego. Ja zawsze obie zostawiałem klientom. Ale powęszę. może z byłek firmy coś "zawinę".

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...