Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

czy warto zwiększać pojemność cieplną kominka?


Recommended Posts

Planuję ogrzewanie kominkiem + gaz LPG. Przy czym chciałbym jak najwięcej grzać kominkiem. I zastanawia mnie, jak bardzo będzie spadała temperatura np. w nocy, gdy do kominka się nie dokłada.

 

Chodzi mi po głowie taki pomysł, żeby do tej komory, w której jest powietrze ogrzane od kominka powkładać coś, co ma dużą pojemność cieplną. To coś rozgrzewałoby się gdy w kominku się pali i oddawało ciepło, gdy się nie pali.

Tylko co ma wystarczająco dużą pojemność cieplną, żeby zmagazynować dosyć ciepła?

Rozważmy materiały i ich pojemności cieplne (kJ/(kg*K)):

cegła 0,88

Beton, BK 0,84

piaskowiec 0,92

wszelkie kamienie, granity, marmury: około 0,9

stal 0,44

woda 4,2

 

Jeśli przyjąć, że ten materiał ma zakumulować ok. 200 GJ energii (w przybliżeniu 10 KW * 6 h) a jego różnica temperatur od nagrzanego do nienagrzanego wyniesie 10 st. C to wychodzi tego ponad 20 ton. Lub 5 ton wody. :smile:

Wniosek z tego taki, że ciężko jest nagromadzić taką ilość ciepła, żeby wystarczyło na pokrycie nocnych strat ciepła.

 

Prawdopodobnie skończy się na obudowaniu tej komory cegłą pełną albo silikatem (albo betonem), żeby choć trochę zwiększyć pojemność cieplą kominka. Ta woda ma kuszący współczynnik, ale jak ją tam umieścić? Wyłożyć tą komorę buteklami? :smile: Śmiesznie to brzmi.

 

Pytania:

1. O ile wam spada temperatura w nocy? Zakładam, że wkładamy trochę drewna na noc. Podajcie temperaturę z wieczora, z rana i na zewnątrz.

2. Jaka może być temperatura maksymalna w tej komorze z powietrzem?

 

No i powiedzcie, czy waszym zdaniem w ogóle warto się w coś takiego bawić.

 

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesion:

dzięki za info. Spadek o 3 st w 7 godzin jest odczuwalny, ale da się żyć. Jeszcze zobaczymy.

 

Pik33:

Zgadza się. Ja chyba będę kombinował i ściany zewnętrzne będą z BK 36cm, a wewnętrzne z ceramiki (lub silikatów). I to powinno dać lepszy efekt niż wypychanie kominka butelkami.

 

Rafał

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom 92m kw.Ogrzewam Jotulem casetta22 8kw.Ściany zew 24 gazobeton i 10 cm styropianu. Strop zaizolowany 15 cm wełna.Kubatura ogrzewana 230 m sześć. Przy temp zewn -5 o godzinie 21 w pokoju 22-24 stopnie, załadunek kominka 8-9 szczap.

Rano o 5.30 temp. 20 - 22 stopnie. Gdy większe mrozy poniżej -12 dokładam w nocy 0 3 rano. O 5.30 temp 22 stopnie. Sredni spadek tempertaury (nie palimy od 10 do 17) to 1 stopień na 2,5h. Pragnę równiez dodać, iż Jotul którego posiadam cechje się mała pojemnością komory. W największe mrozy -20 kominek w salonie ogrzewał do 23 stopni, sypialnie do 20 (paliłem w dzień cały czas)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Polecam połączenie kotła Gazowego najlepiej kondensacyjnego z kominkiem z płaszczem wodnym jako system zintegrowany. Zasada działania. Po rozpaleniu w kominku i uzyskaniu zadanej minimalnej temperatury kocioł gazowy zastaje wyłączony a funkcję ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody użytkowej przejmuje Kominek po wypaleniu się w kominku sterownik załącza kocioł gazowy. Takie rozwiązanie można zobaczyć na stronie http://www.makroterm.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...