Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Datura - Bieluń pytanie


Recommended Posts

Kupiłam dzisiaj w supermarkecie Daturę . Ma kilka listków większych i parę malutkich. Jest wprawdzie instrukcja jak ja posadzić ale ja chciałabym sie zapytać czy ktoś od takiego "malucha" wychodował tego pięknego kwiatka i do jakiego pojemnika ja wsadził.

W ub. roku widziałam ją w ogrodzie koleżanki coś pięknego i dlatego się skusiałam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 108
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jest to chyba najbardziej pazerna na nawozy roślina. Potrzebuje bardzo żyznej ziemi ( dla pelargonii) i co tygodniowego dokarmiania bogatym nawozem dla datur. W czasie upałów lubi być podlewana parę razy dziennie, zwłaszcza gdy stoi na słońcu.

Mała sadzonka, powinna do końca lata stanowić pokaźnych rozmiarów drzewo z kwiatami :D

Pozwól jej rosnąć na taką wyskość, na jakiej chcesz mieć pień, np. 90 - 120 cm, a potem uszczknij wierzchołek, by ładnie się rozkrzewiła i zbudowała koronę.

Po wietrzeniu w dzień na balkonie, wystaw je w połowie maja na dwór.

Ja, swoje umieszczam w podziurawionej donicy, w ziemi, w ogrodzie.

Dziury o średnicy 2 cm, w standardowej donicy 10 l, zrobiliśmy nasadkami do wiercenia dziurek i wiertarką. Dzięki takiemu rozwiązaniu, datura ma nienaruszoną część korzeni, a przez dziurki wypuszcza nowe korzonki, które w sezonie korzystają z ziemi ogrodowej. Jesienią,. po zakończeniu kwitnienia, donicę się wykopuje, obcina małe korzonki wystające z dziurek, a doniczkę pierwotną umieszcza się w dużej donicy z piaskiem. Wilgotność bryły korzeniowej jest zapewniona, a ukryte w dziurkowanej donicy korzenie gwarantują dobre zimowanie w chłodnym pomieszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zielne jest najprostsze :D

Gałązkę boczną odrywacie z kawałkiem "stopki" i wkładacie do wilgotnego torfu zmiesznago z piaskiem. Ziemia ma być wilgotna ale nie przelana, a sadzonka ma stac w cieniu. Po 2 miesiącach, macie samodzielną roślinę !!!

Ja zrobiłam sadzonki z obciętych odrostów, które wyrosły na pniu. Jako, że były malutkie (5 cm), to końcówki oprószyłam ukorzeniaczem do roślin niezdrewniałych i powsadzałam tych 20 parę kikutków do doniczek. Po 3 miesiącach miałam las sadzonek, z które porozdawałam znajomym czy chcieli, czy nie chcieli :D

Stare datury tenie sie tylko do strefy kwitnienia!!!! Którą wyznaczają niesymetryczne przy ogonku, liście.

Jeżeli ogolicie cały wierzchołek - zakwitnie, ale nieco później.

Pozdrawiam z deszczyku - hanka :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daturka jest jednym z niewielu kwiatów, które rosną u mnie jak głupie.

W tamtym roku miałam przeprowadzkę 1000 km i niestety musiałam moje wydać ale miałam 5 okazów ponad 2 metry i to w ciągu 3 lat. Co mogę polecić.

Ja nawożę ją przy każdym podlewaniu. Na jesieni przycinam i wstawiam na przezimowanie a nastepnie wiosną jeszcze raz przycinam końcówki i tak naprawdę to tyle. Dużo bogatej w nawóz wody.

Muszę lecieć do sklepu i zakupić nowe maleństwa. Wtedy bedę się mogła pochwalić :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co piszesz wynika, że masz tę wspaniałą, " zieloną rękę" i jak sądzę wszystkie kwiatki rosną u Ciebie, niczym w dżungli. :D

A ja dziś kupiłam Show Girl - świetny okaz pnącej, pachnącej róży.

Aż się zdumiewam, że w takiej wiosce, można kupić tak rzadkie odmiany ?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
jeszcze słowko o nawożeniu ....jakim nawozem nawozić daturę ? można osmocote ? powinna być specjalna odżywka do datury czy można zasilać Planton -surfinia ?

 

 

ja kupilam specjalny nawoz do datur. mam taka wysokosci 120-130...i juz widac zawiazki 3 hahah kwaiatow...ciekawa jestem czy wyrosnie ladnie i czy beda piekne kwiaty...

 

aha czytalam gdzies ze datura starsznie odurzajaco pachnie???? ja ja mam w donicy na tarasie.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę trzy grosze, bo miałam białą kilka lat.

Dwa lata uprawiałam w donicy. Zawsze był problem - za mało wody, żółtawe nieefektowne liście ale kwiaty cudo. Trzeciego roku wykopałam w słonecznym miejscu ogromniastą dziurę w ziemi, dałam na spód gliny, potem mnóstwo obornika i dobrej ziemi i :lol: to było to :lol: Była przepiękna, mnóstwo kiatów pachnących wieczorem. I tak już robiłam każdego roku. Jak dochowałam się 2m drzewa, pień o śr. 15 cm, to niestety dałam spokój i podarowałam znajomym.

Jesienią brałam szpadel i chlastając korzenie z boku i dołu wykopywałam, a raczej wyrywałam ją z trudem i wrzucałam z przylegającą do korzeni ziemią do duuuuuuuuuużego wiadra i do piwnicy z małym okienkiem. Chyba raz albo dwa zimą podlewałam. Po wykopaniu przed zimą zielone gałązki podcinałam i wsadzałam do doniczek ze zwykłą ziemią ogrodniczą i trzymałam na parapecie. Wszystkie się przyjmowały, a ja na wiosnę rozdawałam.

Szybko rośnie, warto formować jak jest malutka i dużo podlewać. Rośnie jak chwast, z tego co pamiętam to ma trujące nasiona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałam obornika ogromną ilość, przynajmniej połowę dziury, podlewałam tylko wodą, ale najważniejsza u mnie była warstwa gliny, a miałam ziemię normalną

A co do prowadzenia:

jak chcesz mieć drzewko to pozwalasz jej rosnąć (rośnie jak błyskawica) i obrywasz systematycznie boczne pędy do takiej wysokości jak chcesz (jak ciachniesz od razu czubek to będziesz miała krzaczysko i kwiaty na ziemi). Potem ja zostawiłam trzy pędy , które podobnym sposobem prowadziłam. Pamiętam, że już w pierwszym roku pień był zdrewniały - jeśli zdrewniały ciachniesz, to roślina wygląda fatalnie, sterczy okropny kikut. Obrywaj tylko zielone młode

Przysięgam że miałam coś takiego u siebie/ta z googli

http://images1.fotosik.pl/70/d96f1c91de1b6578.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dusia 2006 przy Tobie to mozna w kompleksy wpaść kiedy ta moja kruszynka będzie taka jak Twoja :x

http://images4.fotosik.pl/36/a12fec99dedd93d3.jpg

 

Kaluniu..

A coż Ty masz TAK PIĘKNEGO po lewej stronie zdjęcia?

Te białe, śliczne kwiatuszki, co to jest????

Pozdrawiam zazdrośnie- h.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...