Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Datura - Bieluń pytanie


Recommended Posts

ja mialam chyba jakiegos mutanta :) odziedziczona dzialke oblegaly biale datury w duzej ilosci, porozsiewane, a ze mam male dzieci to wyrywalam przez ostatnie 2 lata wszystkie bo kazda miala nasiona (chyba) takie zielone duze kulki z kolcamii. a dzialke mam piaszczysta na kampinoskiej wydmie, ziemia tragiczna, :), i bez podlewania zadnego rosly i kwitly!

 

jesteś pewna ,że to datura?

 

widziałam takią roślinke u mojej cioci -trąby kwiatowe skierowane są ku górze i rozkwitaja tylko w pochmurne dni .....i na jesien mają nasiona -kulki z kolcami

 

Ponoć bardzo niewymagajca roślina - i musze przyznać -efektowna :lol:

ciotka obiecała mi nazbierać tych kulek -wiec w przyszłym roku zademonstruję -te śmieszną roślinkę :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 108
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

glilka ma daturę właściwą, czyli jednoroczną, sianą z nasion.

To roślina ruderalna, częsta w Polsce, rozmnażająca się przez samosiewy.

W handlu wystepuja nasiona odmian uszlachetnionych, o róznokolorowych kwiatach, które choć są piękne, to śmierdzą niebywale. A to z kolei jest funkcją obronną przed zwirzętami żującymi. Rozmnaża się ją z nasion, które w formie kolczastej kuli, powstają po przekwitnięciu kwiatów.

 

Odmiany drewniejące, wieloletnie obecnie mają nazwę brugmansia i one mają wielkie, pachnące kwiaty, ale w Polsce, nie zimują w gruncie!

Rozmnażane z sadzonek pędowych, w ziemi lub w wodzie przyjmują się w 99% - jak żywotny chwast :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzis dostałem dwie piekne i wielkie datury dośc mocno przycięte troche nad tym ubolewam no ale cóż i pojawił sie problem gdzie je przezimowac z tego co tu czytam to nie w garażu no tylko że ja wszsytkie roślinki na strychu przechowywałem bo był nie ogrzewany piwnicy nie mam( no ujest ale ogrzewana gdyż stoi tam piec gazowy) no a na strych to z nią nie wejde bo za duża i za ciężka no i teraz co zrobić;/ może jednak do garażu i okryć od dolu styropianem a góre słomą lub jakomś włókniną co o tym myślicie????
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zimowaniem w garażu jest problem, bo otwarcie drzwi, gdy jest mróz powoduje skoki temperatur, a uśpione rośliny tego nie lubią.

Datura pochodzi z ciepłych stref Am. Pd i lubi żyzne, wilgotne stanowiska- tam kwitnie przez cały rok.

U nas, tylko lato jest dla niej okresem kwitnienia i ożywionej wegetacji.

 

Z dwojga złego - otwierany garaż lub mieszkanie, wybrałabym jednak mieszkanie, o ile masz jakies chłodne, ciemne pomieszczenie ( ok. 5-10C) lub cieplejsze ( 15-20C). W tym ciepłym wznowi wegetacje, wypuści liście, może zawiąże kwiaty, ale wtedy będzie marnie kwitła w lecie. W ciepły, jasnym mieszkaniu, poprostu stworzysz jej warunki zbliżone do naturalnych, ale bez okresu spoczynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To roślina klimatu podzwrotnikowego, gdzie temperatury nigdy nie spadają poniżej zera. Ja jedną zamordowałam, wietrząc piwniczkę, wystarczyły 3 godziny , by lodowaty ciąg powietrza zmroził na amen 3 letnie drzewko brugmansii :cry:

 

Ona nie przeżyje na dworze, nawet w słomianym chochole. Musi mieć temperaturę dodatnią, bo wegetacja cały rok trwa, choć w zimie jest w stanie półhibernacji - jak w narkozie, ale żyje i trzeba ją podlewać.

Więc pozostaje Ci tylko mieszkanie. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daimen, teraz chyba jeszcze za wcześnie żeby chować :-? moje jeszcze w ogrodzie w gruncie

później przenieś do piwnicy jeśli tam masz temp max 15, w garażu jak będą ostre mrozy jest ryzyko

 

Jeśli się mocno przytnie daturę to ona później kwitnie.

i tu bym Hanka dyskutowała :D

zawsze bardzo mocno przycinałam i kwitły wcześnie, korzeniami też się nie przejmowałam wykopując z gruntu, siekałam łopatą. To chyba jednak sprawa odpowiednio wczesnego obudzenia tej rośliny.

A niezdrewniałe pędy, które zostały po przycięciu wkładałam do ziemi w doniczki i na parapet w ciepłym miejscu/ u mnie strych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Raju, ja chyba przez Ciebie dostanę zawału przed monitorem.

Datury od miesiąca łyse jak kolano i w pralni śpią... :-?

A tu, jakieś ciepłe kraje pokazujesz dusiu. Czy Ty, aby w Polsce mieszkasz? :o

A może zdjęcia są z oranżerii?

u mojego brata w Hanowerze też jeszcze kwitnie datura

 

http://images26.fotosik.pl/107/f5bbc2752218265dm.jpg

 

a moje łyse badyle już dawno schowane w garażu :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...
  • 1 month później...
mam problem z mszycami na daturze mam mała sadzonkę w pokoju i po prostu od września walczę z mszycami na niej i nie mogę ich wytępić :/ a teraz na 1 mojej dużej również sie pojawiły ma ktoś może jakiś dobry sposób na pozbycie sie ich dotychczas stosowałem pałeczki substrala i decin bayerna jako oprysk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprysk z szarego mydła

"Roztworem szarego mydła o stężeniu 2% opryskuje się przeciwko mszycom. Należy użyć czystego, szarego mydła, najlepiej potasowego, bez dodatków. Mydło nadaje się do użycia, jeżeli jego roztwór wodny jest przezroczysty, bez osadu. Rozpuszczamy 150-300 g mydła w 10 litrach gorącej wody i opryskujemy bez rozcieńczenia po ostudzeniu. Działa nie tylko na szkodniki, ale również na owady pożyteczne - stosować w ostateczności!"

 

http://pl.wikibooks.org/wiki/Ekoogrodnictwo/Ochrona_roślin/Metody,_preparaty_handlowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...