Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

można zamontować zawór dopuszczający wodę do zbiornika zawsze to pewna forma automatyki i nie trzeba będzie pilnować przy napełnianiu poziomu wody w zbiorniku

 

ale wtedy ujęcie wody musi być zawsze na ON i trzeba to "spiąć" razem. Według mnie im mniej elektroniki tym mniej awarii. Zbiornik jest duży więc raz na jakiś czas będę dolewał. Jak braknie wody pompa się wyłączy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie myślałem o elektronice tylko o czymś takim jak jest w centralnym ogrzewaniu do automatycznego uzupełniania wody , a elektronikę i tak musisz zamontować

sterownik , elektrozawory , czujnik deszczu i jak patrzę na dzisiejszą pogodę to przydałby się również czujnik wiatru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Sam jestem w trakcie zakładania systemu nawadniania ale postaram się odpowiedzieć na te tematy które wiem .

Jeżeli chodzi o stronę Gardeny to jest jasno wszystko opisane jak planować rozmieszczenie zraszaczy , wystarczy zastosować inne zraszacze . Gardeny odradzam mój popsuł się po dwóch sezonach , poza tym można kupić lepsze i tańsze

Nie sądzę, żeby można było zastosować inne, bo przecież będą miały inne parametry. Mnie interesują głównie kroplowniki. Ciekawe, czy też się psują?

Przy zastosowaniu zaworów odwadniających ( ja spotkałem się tylko z zaworami przy zraszaczach ) musisz zwrócić uwagę na zachowanie odpowiedniego spadku w kierunku zaworu , z reguły nie ma idealnie równego terenu i jest to trudne do wykonania a może okazać się że studzienka będzie zakopana 1m pod ziemią

Gardena ma studzienki zasilające z takimi zaworami. Służą do zrobienia mini rurociągu, do którego można się wpinać w odległych miejscach ogródka, żeby nie latać z wężem. Od tego zacznę, a potem spróbuję rozbudować.

Studzienka musi być zrównana z powierzchnią, więc nie ma manewru w dół. Chyba, że są jakieś przedłużki. Z samym zachowaniem spadku nie widzę problemu - wbić paliki w rowku i odznaczyć poziom szlaufwagą.

 

 

 

 

Nad studnią myślę ale to kolejne koszty i zmasakrują mi działkę :evil:

Na czym polega to masakrowanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dokładnie to popsuł mi się zraszacz Gardeny T 380 ponieważ nie mogłem uzyskać konkretnej odpowiedzi jaki system wybrać kupiłem zraszacze gardeny , Elgo i Rain Bird do testowania dwa ostatnie funkcjonują bez najmniejszych problemów z czego Rain Bird moim zdaniem jest łatwiejszy do regulacji

Z tym zakopywaniem studzienek to był z mojej strony żart :oops:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Studzienki Gardeny są tanie ale to tandeta. Wątpię aby plastikowe zawory długo wytrzymały. Rain Bird ma w swojej ofercie wykonane ze zdecydowanie lepszego materiału z gwintowanym przyłączem pod spodem i metalowym zaworem kulowym. Niestety kosztują około 100 pln netto.

 

Według fachowca, z którym miałem kontakt zdecydowanie lepiej przedmuchać instalację niż projektować ze spadkiem do zaworów spustowych.

 

Generalnie cała instalacja i zasada działania wydaje się bardzo prosta.

Przygotowanie projektu zajęło 15 minut rozmowy i wypisanie potrzebnych elementów. Dla porównania całość na Rain Bird:

- system z 3 sekcjami ( dwie sekcje 5+4 zraszacze Rain Birg 5004 regulowane + sekcja do kropelkowego podlewania )

- sterownik do 4 sekcji + czujnik deszczu

- 3 elektrozawory, pompa z zabezpieczeniem + rury i osprzęt

Wyszło około 3.000 brutto przed negocjacjami. :)

To tak z grubsza.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm, a znacie może taka hurtownię w Poznaniu? Mam pompę, wykopane zraszacze RainBird i centralkę (działka miala przed budową system nawadniający). Potrzeba mi projektu i reszty elementów, złożymy sami.

 

http://www.bonita.com.pl, hurtownia na podolanach, firma na starym rynku kolo sphinxa na pietrze. po graty mozesz od razu walic do hurtowni, strone ww maja dobra (sklep).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm, a znacie może taka hurtownię w Poznaniu? Mam pompę, wykopane zraszacze RainBird i centralkę (działka miala przed budową system nawadniający). Potrzeba mi projektu i reszty elementów, złożymy sami.

 

http://www.bonita.com.pl, hurtownia na podolanach, firma na starym rynku kolo sphinxa na pietrze. po graty mozesz od razu walic do hurtowni, strone ww maja dobra (sklep).

dzięki, a gdzie walić najpierw żeby mi rozrysowali czego potrzebuję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zastosowałem zraszacze wynurzalne Elgo-Lego,kupione w Casto , tu mozna sobie poczytać o systemach i projektowaniu: http://www.floraland.pl/programy.php?program=elgo

rury i linię kroplującą kupiłem w firmie Irriga w Warszawie, maja też niezłą stronę , całosć przy własnej robociźnie wyszła naprawdę niedrogo. Do małego ogrodu 250m jak u gospie to przy dobrej wydajności źródła wody starczy z powodzeniem jeden obwód i cała inwestycja to kilkaset złotych . Od biedy tymczasowo można zastosowac kupiony w Lidlu programator na kran za kilkadziesiąt złotych :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszcie, proszę, jakie elementy trzeba koniecznie kupic i zakopac w ziemi przed zalozeniem trawnika aby w przyszlosci, montując kompletny system, jak najmniej zniszczyć trawę. Planujemy w najblizszym czasie wysiac trawę na większej części działki (trawnik okolo 500 m2, ogród 800 m2). Oczywistym jest że trzeba położyć rury główne...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszcie, proszę, jakie elementy trzeba koniecznie kupic i zakopac w ziemi przed zalozeniem trawnika aby w przyszlosci, montując kompletny system, jak najmniej zniszczyć trawę. Planujemy w najblizszym czasie wysiac trawę na większej części działki (trawnik okolo 500 m2, ogród 800 m2). Oczywistym jest że trzeba położyć rury główne...

 

zrobić projekt i wkopać wszystkie rurki. podłączenia, pompy i programator można zamontować później.

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...