Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dzięki CityMatic :) Tak chcieliśmy ale pomyśleliśmy o zatykaniu ziemią itp otworków :p

Można, najlepiej przysypuje się to żwirkiem, korą , wiórami - ziemia to jest ostateczność bo może dojść do oblepienia otworku i późniejszy niesprawny transmiter.

Jest też utrudniona kontrola czy działa.. bo ogólnie jeśli nie jest bezpośrednio przy roślinie to podczas działania namaka obszar ok 10-20 cm wszystko właśnie zależy od podłoża. Ta plama wilgoci, a więc punktowość jest najmniejsza w żwirze, a największa w glinie.

Wg mnie i tak najlepiej jest zasypać taką rurę nawadniania kropelkowego - jeśli nie jest w szklarni czy pod agro-tkaniną. Latem Słońce tak nagrzewa rurę, że woda potrafi się w niej zagotować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja jeszcze wracam z tematem nawadniania paska trawnika 3x20 mb. P=2.5 at, posiadam jakieś kilka szt. pozostałości MP1000/2000/3000 i będą testy. Gdyby dać MP1000, to ile sztuk maxymalnie może być na 1 linii 180/210st? Ew. oprócz tych za wąskich "stripów" są jeszcze jakieś ciekawe rozwiązania, ew. jakieś kombinowane?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja jeszcze wracam z tematem nawadniania paska trawnika 3x20 mb. P=2.5 at, posiadam jakieś kilka szt. pozostałości MP1000/2000/3000 i będą testy. Gdyby dać MP1000, to ile sztuk maxymalnie może być na 1 linii 180/210st? Ew. oprócz tych za wąskich "stripów" są jeszcze jakieś ciekawe rozwiązania, ew. jakieś kombinowane?

6 sztuk można dać bez problemu - ja nie lubię tego typu "kręciołków" bo przy starcie i zakończeniu bardzo obniżają swoje pole działania.

Lepiej takie wąskie paski ustawia się na dyszach pasmowych:

dy4.jpg

ale to zapewne już wiesz:yes:, bo długo nikt nie odpisywał.

Pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Cześć, mam wątpliwości przy realizacji nawadniania, a raczej instalacji podlewania ogrodu.

W piwnicy zainstalowałem zbiorniki na 4,8 m3 deszczówki, w ramach programu "Moja Woda" mam zamiar uzyskać częściowy zwrot środków.

Zagwozdkę mam z wyborem pompy. Pompa będzie zainstalowana w piwnicy przy zbiornikach, tuż pod poziomem gruntu. Z niej będzie poprowadzona instalacja do dwóch zaworów z przodu i z tyłu domu, a stamtąd będzie podlewanie ręczne wężami oraz mycie samochodu. Zamierzam dla wygody wyprowadzić włącznik pompy do przycisku obok zaworu.

 

1. Co się stanie jeśli włączę pompę, a żaden zawór nie będzie otwarty? Piszą przy wielu pompach, że mają zabezpieczenie przed przegrzaniem się, ale czy to jej nie zaszkodzi? Chciałbym ma przykład na końcu węża mieć pistolet zraszający i okresowo otwierać i zamykać jego zawór spłukując samochód bez obaw o pompę.

Czy na przykład taka pompa: NAC GPE-120K będzie wystarczająca, czy też musi być to model z wyłącznikiem ciśnieniowym, na przykład: NAC GPE 120-A-K, czy też jedynym sensownym rozwiązaniem jest pompa ze zbiornikiem hydroforowym, na przykład: NAC BSE 120-19-K

Chcę być spokojny o pompę, ale nie chciałbym też przeinwestować w tak proste zadanie jak podlewanie wężem i mycie samochodu.

Powyższe przykłady pomp firmy NAC przypadkowe, nie jestem jakimś fanem, ale u nich znalazłem trzy opcje, między którymi się waham.

 

2. Co się stanie w sytuacji, gdy skończy się woda w zbiorniku deszczówki? W instrukcjach pomp piszą, że praca na sucho jest niedopuszczalna. Da się jakoś sensownie zabezpieczyć przed taką sytuacją?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza się nie nadaje- nie ma zabezpieczenia do pracy na sucho. Druga ma zabezpieczenie do pracy na sucho, ale przydałoby się żeby miała ciągły odbiór wody- odkręcony zawór. Trzecia ma presostat- ta sprawdziłaby się najlepiej, z tym że nie widzę aby miała zabezpieczenie przed pracą na sucho.. Pamiętaj że są to pompy do wody czystej- będziesz mieć jakiś filtr?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...
CityMatic -w tym roku zapominaliśmy odwodnić instalację przed zimą. Spadek wzdłużny ok 3% -co grozi na pewno, ew. czego się spodziewać? Będą na pewno uszkodzenia , czy tylko mogą być? :)

 

Odpisałem ale się nie opublikowało - więc skrócę do minimum - okaże się wiosną:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Chciałbym sam stworzyć projekt nawodnienia ogrodu, chciałbym z kimś doświadczonym wyjaśnić pewną kwestię.

Przyjmijmy, że mam 8 sekcji w ogrodzie, moja pompa nawadniająca przy wydajności 100l/min osiąga ciśnienie 10 barów.

Sekcja nr 1 zawiera 3 zraszacze, które są wyregulowane i działają optymalnie przy ciśnieniu 3 bary, jej zapotrzebowanie to 15l/min.

Analogicznie pozostałe sekcje wykorzystują tylko część dostępnej wody. Czy każda sekcja powinna zawierać indywidualny reduktor ciśnienia? W którym miejscu powinien on być - przed elektrozaworem, za nim, a może jeszcze gdzie indziej? A może elektrozawory mają "wbudowane" reduktory?

 

EDIT. Po przeczytaniu kolejnych materiałów przychodzi mi do głowy by inaczej do tego podejść. Zakładając, że wszytskie sekcje działają w powyższym przykładzie zapotrzebowanie to 120l/min, z właściwości pompy wynika, że uzyskane wtedy ciśnienie powinno wynosić 8 barów. Zatem wystarczy wtedy jeden reduktor ciśnienia, który będzie umieszczony między pompą a rozdzielaczem, tak?

Edytowane przez marinpirat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skorzystałem z tej grafiki poglądowo by dać jakiekolwiek parametry:

https://www.dostudni.pl/img/products/27/3/8_max.jpg

 

Przyjałem 10 bar tylko dla uproszczenia obliczen jako przyklad, rownie dobrze mozemy przyjac 5 bar czy inny sensowny wynik.

 

Zakladam jednak, ze zawsze moze dojsc do sytuacji, gdy uruchomiona jest tylko jedna mała sekcja (załózmy linia kroplująca, która zaleca cisnienie do 4,5 bar) a cisnienie pompy jest wyzsze - co nalezy w takiej sytuacji zrobic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej instalacji będziesz po ogrodzie zbierał "tłoki" wyrwane z korpusu spryskiwaczy. A membrany elektrozaworów przetrwają że trzy przełączenia. O linii kroplującej nie wspomnę.

Ale to tylko krytyka....bo rozważaniem jest zbiornik i reduktor nawet dedykowany do nawadniania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje zalozenia byly teoretyczne, ale moze lepiej bedzie zapytac o realne dane i na tej podstawie dojsc do jakiegos wniosku. Zapotrzebowanie wody przy wlaczonych wszytskich sekcjach to 160l/min, pompa jest na glebokosci 25m, powiedzmy ze optymalne cisnienie to 3 bar przy tych wlaczonych sekcjach. Powinienem zaopatrzyc sie w pompe, ktora przy 160l/min osiaga 5.5 bar (odejmuje 2.5 bar na 25m w ogre), czy tak to powinno wygladac? Wtedy nie ma zadnego reduktora cisnienia?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje zalozenia byly teoretyczne, ale moze lepiej bedzie zapytac o realne dane i na tej podstawie dojsc do jakiegos wniosku. Zapotrzebowanie wody przy wlaczonych wszytskich sekcjach to 160l/min, pompa jest na glebokosci 25m, powiedzmy ze optymalne cisnienie to 3 bar przy tych wlaczonych sekcjach. Powinienem zaopatrzyc sie w pompe, ktora przy 160l/min osiaga 5.5 bar (odejmuje 2.5 bar na 25m w ogre), czy tak to powinno wygladac? Wtedy nie ma zadnego reduktora cisnienia?

 

Nigdy tak się nie liczy, to że względu na różne opory przepływu i możliwości pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...