Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jest prostszy, tylko np. Gardenia ma nietypowy rozmiar rur a co za tym idzie złączek itd. Ale rury Gardenii są dużo droższe niż inne z hurtowni a złączki dedykowane do systemu droższe niż typowe z np Leroya. Nie żebym był przeciwkikiem akurat tej firmy, ale to taki najprostszy przykład do pokazania.

Ale zgadzam się, kilka dni spędziłem w necie zaim coś wybrałem, dobrałem i w końcu zakopałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jest prostszy, tylko np. Gardenia ma nietypowy rozmiar rur a co za tym idzie złączek itd. Ale rury Gardenii są dużo droższe niż inne z hurtowni a złączki dedykowane do systemu droższe niż typowe z np Leroya. Nie żebym był przeciwkikiem akurat tej firmy, ale to taki najprostszy przykład do pokazania.

Ale zgadzam się, kilka dni spędziłem w necie zaim coś wybrałem, dobrałem i w końcu zakopałem.

Dzięiki serdeczne. No to jedną opinię już mam! :D

A napisz, proszę, jak długo testujesz swój system?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A które gotowe systemy są w przyzwoitej cenie i wygodne do wykonania dla amatora? Kiedy np. czytam instrukcję ze strony Hunter, dość proste mi się to wydaje...

Nie ma gotowych systemów, wszystkie to klocki Lego. Są tylko bardziej i mniej dopasowane, tańsze i droższe. Co do montażu to jest to proste jak budowa cepa. Potrzebna łopata, nóż do tapet, trochę suchego betonu.

Mój system robiłem na Hunterze (automatyka, zraszacze) i rurach 32mm, wszystko kupowałem w Droimpexie Pro 99, chodzi to już 3 lata.

W tym roku dokładałem jeszcze jedną sekcję i kilka złączek (żeby nie jechać specjalnie do Warszawy) kupiłem w lokalnej hurtowni. Masakra. Co z tego że taniej o jakieś 2 złote jeśli jakość tragiczna - zadziory, trudno spasować, metalowe opaski wzmacniające (ciekawe ile ten metal wytrzyma w ziemi).

Teoretycznie wszystkie zraszacze mają automatyczne odwodnienie na zimę ale konia z rzędem temu kto tak porobi spadki żeby woda w wężu na zimę nie została. Dlatego u mnie zrobiłem taki patent: główne zasilanie podlewania jest odcinane zaworem a obok za osobnym zaworem jest króciec do sprężarki. Na zimę zamykam zawór główny, podpinam sprężarkę i przedmuchuję poszczegółne sekcje. Żaden zawór nie zamarzł i nie rozwaliło go.

 

Ponieważ węże zasilające są stosunkowo tanie to z Gardeny (u nikogo więcej tego nie spotkałem) polecam jedynie puszkę poboru wody - nie trzeba biegać po całym ogrodzie z wężem a czasem trzeba coś umyć czy podlać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robilem system korzystajac z produktow firmy Elgo. (do kupienia np na http://www.iglak.pl). Jedynym elementem z ktorego nie jestem zadowolony do reczne zawory, reszta jest ok.

Jezeli moge doradzic to:

1. nie rob wiecej niz 3 zraszacze na 1 linii

2. robiac projekt rysuj polozenie zraszaczy w taki sposob aby zachodzily na siebie obszary ich zraszania

3. nie rob spadkow na rurach tylko przedmuchuj wszystko po zakonczeniu sezonu sprezarka (tylko uwazaj na max cisnienie na zraszaczach - zeby ich nie rozerwalo)

4. robiac skrzynke rozdzielcza zrob ja toche wieksza (zawsze mozna dolozyc sekcje)

 

Tak w ogole to fajna i przyjemna robota, jak klocki lego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam teraz pompę Flora 850W która podaje wodę ze zbiornika na deszczówkę(dno 1,5m pod ziemią). Gdy podłaczyłem do tego na próbę wąż 60m (typowo ogrodowy taki cieńki chyba 1/2) to ledwie się z niego leje - docelowo mialy byc rury ziemne 25mm

 

Planowo chciałem za pomocą tej pompy, przepompować tą wodę na druga stronę działki i tam uzyc jakis zraszaczy w ogrodzie - jakies 60m + kolejne 10m x 3 na trzy liniie dla zraszaczy (teren 17m x 30m). Problem to ciśnienie, jego brak. Mysłe o zakupie pompy - na alegro sa takie 2550W 25tys. l/h, 20m podnoszenie...

 

???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś kiepsko daje ta pompa albo już jest na wykończeniu

Proponuję dać rury fi 32 , 70 m to dość długie odcinki a podłączenie do zraszaczy 25 . Pompa o której piszesz z allegro ma bardzo imponujące parametry w zupełności wystarczy dać tylko jedną sekcję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz o takiej?

Hydrofor o mocy: 800W. Napięcie: 230V/50Hz - wydajność - 3600 l/h Wysokość zasysania: 8m Maksymalna wysokość: 40m Max.głośność: 87 dB Waga: 12,8 kg Ciśnienie: 5 bar Baniak: 40l

To taki chiński wyrób. Dłużej pewnie nie wytrzyma.

Jak pisali wcześniej, głównym powodem jest mały przekrój rur. Zaplanuj główne zasilanie na 32mm. Znacznie mniejsze opory przepływu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta pompa na pewno nie nadaje się do zraszaczy musisz zacząć od zakupu pompy wydajność 4000-6000 l wysokość podnoszenia 40-60 m zwróć uwagę na to że im wydajniejsza pompa tym mniej sekcji montujesz co za tym idzie zaoszczędzisz na elektrozaworach i rurach . Proponuję mocniejszą pompę taką która da ok. 5 atm. przy pracującym zraszaczu będziesz miał ok. 3,5 atm. i sterownik z możliwością załączania pompy przy starcie nawadniania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz to rzeczywiście większość to chińszczyzna ja bym proponował np.taką pompę http://www.allegro.pl/item635072057_einhell_le_gp_jet_900_niro_pompa_do_wody_2lgw_fv.html albo taka http://www.flora.gda.pl/sklep/oferta.asp?show=0&stxt=&g=154&p=1&los=0,5500597 mam na myśli al-ko 1300

Przy tej o której piszesz może zadziała jeden zraszacz , one są przeznaczone do innych celów . No i koniecznie pomyśl o jakimś filtrze siatkowym przed pompą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to chyba nie jest zanurzeniowa, którą mogę postawić na dno zbiornika i mam spokój? Mam zbiornik pod ziemią na 4msz wody + studzinkę rewizyjna. Takiej nie mam gdzie umiescic, inaczej mówiąc bedzie bardziej upierdliwa bo musiałbym ja zmieścić w wąskiej studzience rewizyjnej.

 

Może coś innego z zanurzeniowych pomp o podobnych parametrach do tych co mi podaliście?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...