Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

No właśnie tak myślałem nad rozwiązaniem i faktycznie idealnego chyba nie ma. Część centralną chyba podzielę na 3 sekcje (w sumie technicznie 2). Środek za pomocą 4-5 zraszaczy PGP kombinując z różnymi dyszami od tych dalekiego zasięgu (ok 10m) do może tych LA. Góra i dół dopełniona MP1000 żeby osiągnąć pokrycie i nie lać po drzewkach (tak na oko wyjdzie tego ok 15 rotatorów). Część z boksami warzywnymi to najlepszą opcją wydaje się połączenie dysz paskowych i rotatorów. Może z ciut mniej książkowym pokryciem, ale za to sporo mniej zraszaczy. Wychodzi na to, że zamiast boksów lepiej było zrobić standardowy ogródek prostokątny (ew.z drzewkami w środku). I tak kret pokazał nam w tym roku, że ogródek do poprawki (brak siatki). Jak zrobię projekt to wrzucę do konsultacji.

Dodałem projekt roboczy. Bazuje na 5 szt. PGP o różnym zasięgu i promieniu oraz na MP Rotatorach - ze względu na łatwą regulację kąta, zasięgu i niski kąt lania. Wychodzi ok 13 szt więc spokojnie moja linia pociągnie te 5 PGP na jednej sekcji i rotatory na drugiej.

 

ehhh.... zrób to jak należy. szukasz oszczędności nie tam gdzie trzeba.

5 szt. PGP Ci nie pójdzie. albo pójdzie z mniejszymi dyszami a to z kolei wpłynie na zmniejszenie zasięgów. Masz tu trochę lepszą wersję niż Twoja:smakor2.jpg

te rabatki przy tarasie inaczej ukształtuj bo są problematyczne w podlaniu :p

tego dolnego fragmentu już nie robiłem ale tam wejdzie z 5-6 szt. mp rotatorów lub vanów

Edytowane przez M.A.G.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ehhh.... zrób to jak należy. szukasz oszczędności nie tam gdzie trzeba.

5 szt. PGP Ci nie pójdzie. albo pójdzie z mniejszymi dyszami a to z kolei wpłynie na zmniejszenie zasięgów. Masz tu trochę lepszą wersję niż Twoja:[ATTACH=CONFIG]334329[/ATTACH]

te rabatki przy tarasie inaczej ukształtuj bo są problematyczne w podlaniu :p

tego dolnego fragmentu już nie robiłem ale tam wejdzie z 5-6 szt. mp rotatorów lub vanów

 

No tak byłoby najprościej, ale niestety drzewa... Muszę praktycznie przetestować jak PGP będzie sobie radził z drzewami z normalnymi dyszami i o małym kącie. Ale generalnie lanie przez drzewo nie podoba mi się (było w każdym projekcie robionym przez "firmy"). I tak już ze względu na zraszanie zrezygnuję z boksowych warzywniaczków na poczet jednego normalnego bo omijanie ich zraszaczami to koszmar.

Sąsiad kupił 3 czy 4 wahadłowe gardeny i rozwiązał problem nawadniania całego trawnika jednym ruchem ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak byłoby najprościej, ale niestety drzewa... Muszę praktycznie przetestować jak PGP będzie sobie radził z drzewami z normalnymi dyszami i o małym kącie. Ale generalnie lanie przez drzewo nie podoba mi się (było w każdym projekcie robionym przez "firmy"). I tak już ze względu na zraszanie zrezygnuję z boksowych warzywniaczków na poczet jednego normalnego bo omijanie ich zraszaczami to koszmar.

Sąsiad kupił 3 czy 4 wahadłowe gardeny i rozwiązał problem nawadniania całego trawnika jednym ruchem ;/

 

podkrzesaj dolne gałęzie drzew do wysokości 70cm-100cm i dyszami LA oblecisz pięknie. Przecież w tym Twoim projekcie też lejesz przez drzewa, to nie kumam...

 

z warzywniakiem - popieram. jeden, umieszczony gdzieś z boku ale wygodniejest gdy jest nieco wyżej. Z tego bym nie rezygnował. Umieść go w narożniku koło blaszaka jeśli nie będzie estetycznie wykonany to zasłoń żywopłotem.

 

Mam wrażenie że chcesz przekombinować system.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie gdyby nie drzewa nie byłoby problemu. Jak pisałem zrobię test na PGP. W moim projekcie leję dyszami MP1000, one nie dość, że leja kropelkami a nie strumieniem wody jak PGP to jeszcze co któryś promień sięga daleko tylko. Pomijając bardzo niską trajektorię 50 cm. Natomiast zraszacze typu PGP leją konkretnym strumieniem, który trafiając w drzewo robi niezły rozprysk. Co do warzywniaka niestety albo boksy wyniesione (wygodnie) dające dostęp do całości z boku boksu, albo większy ogródek ale już niestety standardowy. Bo co mi z boksa jak musze do niego wleźć bo jest za duży aby sięgnąć...

Co do systemu, myślałem, że może jest jakiś złoty środek, genialne rozwiązanie, ale widzę, że niestety fizyki się nie da oszukać... BTW robiłem dzisiaj wyjście z piwnicy z domu nitki do nawadniania. Miał być ocynk ale wszyscy odradzali i samemu nie ma jak zrobić (gwintowanie itp. itd.) i zrobiłem w PEHD na skręcanych złączkach... Odcinek na zewnątrz dodatkowo zasłonię dodatkową osłona z PEHD 40 (podłączenie jest z 32). Może tak być? Trochę mnie niepokoją plastikowe skręcane złączki, no ale widać takie czasy...

piwnica.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie gdyby nie drzewa nie byłoby problemu. Jak pisałem zrobię test na PGP. W moim projekcie leję dyszami MP1000, one nie dość, że leja kropelkami a nie strumieniem wody jak PGP to jeszcze co któryś promień sięga daleko tylko. Pomijając bardzo niską trajektorię 50 cm. Natomiast zraszacze typu PGP leją konkretnym strumieniem, który trafiając w drzewo robi niezły rozprysk. Co do warzywniaka niestety albo boksy wyniesione (wygodnie) dające dostęp do całości z boku boksu, albo większy ogródek ale już niestety standardowy. Bo co mi z boksa jak musze do niego wleźć bo jest za duży aby sięgnąć...

Co do systemu, myślałem, że może jest jakiś złoty środek, genialne rozwiązanie, ale widzę, że niestety fizyki się nie da oszukać... BTW robiłem dzisiaj wyjście z piwnicy z domu nitki do nawadniania. Miał być ocynk ale wszyscy odradzali i samemu nie ma jak zrobić (gwintowanie itp. itd.) i zrobiłem w PEHD na skręcanych złączkach... Odcinek na zewnątrz dodatkowo zasłonię dodatkową osłona z PEHD 40 (podłączenie jest z 32). Może tak być? Trochę mnie niepokoją plastikowe skręcane złączki, no ale widać takie czasy...

 

plastikowe czarne złączki to masz akurat najlepsze na rynku - FISH. Nam zdarza się czasem chować je pod posadzką. Nie ma żadnych obaw co do jakości - mają normę PN16 więc prędzej pójdzie coś w sieci przy takim ciśnieniu a dopiero później u ciebie :)

 

co do rotatorów- tylko seria 1000,SS,LS,RS, i chyba 800 ma niski kąt - seria 2000, 3000 i 3500 ma już dużo wyższy kąt.

 

Ocynk to najgorsze co mógłbyś zrobić.

 

A że tak zapytam - musisz akurat tam mieć te drzewa? skoro tyle z nimi ceregieli to może warto pomyśleć o ich przesadzeniu? Moim zdaniem, zresztą, one tam w ogóle nie "leżą"....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra. Zrobiłem testy "macaniowe" lania poprzez drzewa. To się nie sprawdza. W zależności od odległości zraszacza od drzewa mamy niezły wycinek promienia zasłonięty przez drzewo a takie PGP z dyszą nr 5 potrafi niemal łamać gałązki delikatnego świerka (mają kruche gałęzie). Także sorry ale ja będę kombinował tak żeby nie lać przez drzewa. Nawet jak to oznacza więcej sekcji ;/

Przy okazji sprawdziłem także "macaniowo" co oznacza nie włożenie wkładki dociskowej do złączki PE na głównej rurze ;/ 2 cm wody w piwnicy ;/ Wywalone bezpieczniki (na szczęście tylko tyle, bo woda pryskała na rekuperator) I to tylko dlatego, że zauważyłem dziwny szum w rurze na zewnątrz, w momencie gdy wszystko było niby zamknięte... Strach myśleć jakbym nie zauważył i przeprowadził 30 minutowe test na dworze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra. Zrobiłem testy "macaniowe" lania poprzez drzewa. To się nie sprawdza. W zależności od odległości zraszacza od drzewa mamy niezły wycinek promienia zasłonięty przez drzewo a takie PGP z dyszą nr 5 potrafi niemal łamać gałązki delikatnego świerka (mają kruche gałęzie). Także sorry ale ja będę kombinował tak żeby nie lać przez drzewa. Nawet jak to oznacza więcej sekcji ;/

 

Że tak ponowię swoją wypowiedź: musisz akurat tam mieć te drzewa? skoro tyle z nimi ceregieli to może warto pomyśleć o ich przesadzeniu? Moim zdaniem, zresztą, one tam w ogóle nie "leżą"....

 

Chyba że to jakaś spuścizna po przodkach? Bo jak nie to bym się nie zastanawiał...

 

Swoją drogą dobrze wiem jak trudno podlać trawnik z drzewami rozrzuconymi po działce. Obecnie raelizujemy bardzo duży ogród leśny z około 20-letnimi sosnami rozrzuconymi po trawniku. Nie dość że pokrycie musi być idealne to jeszcze tak jak piszesz trzeba w to wszystko wkalkulować drzewa żeby zraszacz wypadał zawsze w odległości nie mniejszej niż 2/3 jego nominalnego zasięgu bo wtedy niepodlewany wycinek jest już dość spory...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety nie zgodzę się. Nawadnianie to nie jest coś co może zlikwidować drzewa :) Nie po to je kupiłem i posadziłem (tam gdzie chciałem), żebym teraz się ich pozbywał dla uproszczenia nawadniania :) Już w zasadzie skleciłem mniej więcej plan. Centralną część zasilę z 6 szt. PGP o zakresie od 9 do 12m. Pociągnie mi to na 2 sekcje. resztą dookoła z okolicy drzew i przed tarasem uzupełnię MP Rotatorami różnymi ale głównie MP 1000 ze względu na kąty. MP Moja linia powinna pociągnąć nawet z 20 więc to powinno się udać na jednej sekcji drzewa zostają, tam gdzie są i nie będę tez po ich gałęziach lał (jedynie pod nie na pień - mam nadzieję, że to im wystarczy i nie będą potrzebowały dodatkowego nawadniania, nie chciałbym wyciągać do nich z linii kroplującej odnóg.).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety nie zgodzę się. Nawadnianie to nie jest coś co może zlikwidować drzewa :) Nie po to je kupiłem i posadziłem (tam gdzie chciałem), żebym teraz się ich pozbywał dla uproszczenia nawadniania :) Już w zasadzie skleciłem mniej więcej plan. Centralną część zasilę z 6 szt. PGP o zakresie od 9 do 12m. Pociągnie mi to na 2 sekcje. resztą dookoła z okolicy drzew i przed tarasem uzupełnię MP Rotatorami różnymi ale głównie MP 1000 ze względu na kąty. MP Moja linia powinna pociągnąć nawet z 20 więc to powinno się udać na jednej sekcji drzewa zostają, tam gdzie są i nie będę tez po ich gałęziach lał (jedynie pod nie na pień - mam nadzieję, że to im wystarczy i nie będą potrzebowały dodatkowego nawadniania, nie chciałbym wyciągać do nich z linii kroplującej odnóg.).

 

Spoko, każdy ma jakiegoś bzika.... :)

 

20 rotatorów Ci nie pójdzie :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, każdy ma jakiegoś bzika.... :)

 

20 rotatorów Ci nie pójdzie :p

 

Czemu? Spadki ciśnienia na rurach, złączkach? Mam teraz 10 i chodzi bez problemu. One po 1,5l/min mają...

 

Producent pisze, że po prostu sumujemy wydatek wody i dajemy nawet 20 szt :) O ile się mieści w wydajności źródła. No wiadomo, że lepiej zostawić z 20% marginesu ale to i tak 20 u mnie powinno wydać :) Rury raczej nie będą 16 więc spadki nie powinny być duże. Zaczynam od 32 a potem 25. Ewentualnie końcowe odnogi 20.

Edytowane przez Smakor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najwięcej ile mam zamontwanych MP na jednej sekcji to chyba 18 szt. Działają na pompie głębinowej o dość dobrych parametrach - DAB PULSAR 50/80.

 

spadki ciśnienia na pewno będą duże na 100 mb rury 32mm LDPE przy przepływie max. 3,14m3/h i prędkości wody 1,5m/s (bezpieczna prędkość bez ryzyka uderzeń hydraulicznych mogących uszkodzić system), starta ciśnienia wynosi 1 bar !! na 20-tu złączkach i elektrozaworze stracisz ok. 0,3-0,4 bar. podziel sobie na dwie sekcje. Będzie działało jak należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podziel sobie na dwie sekcje. Będzie działało jak należy.

 

Chciałbym ale powoli skończyły mi się sekcje na sterownik "8"... Mam jedną już istniejącą 10 MP, 2 - linia, 3 - warzywniak, 4 - krzewy wokół domu, 5,6 - PGP przed tarasem, 7 - MP przed tarasem boki, no i 8 za domem obok warzywniaka. Chyba przeniosę część MP tych z boków z przodu do tych za domem bo ich będzie mniej. I tak oto mam 8 pełną... a montaż drugiego sterownika bez sensu. I tak nie wiem jak rozwiązać problem montażu 8 elektrozaworów? Dwie studzienki? Montowac je jedna koło drugiej trochę bez sensu... Ale chyba wyjścia nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak mam 8 sekcji to zawsze robię dwie studzienki. maksymalna wygodna w serwisowaniu liczba elektrozaworów to 6. Więcej już powoduje że jest ciasno. jedna koło drugiej chyba że możesz jedną umieścić w jednej części ogrodu a drugą w drugiej części. To spowoduje że będziesz miał krótsze odcinki dobiegowe do zraszaczy a co za tym idzie zużyjesz mniej rur. Rurę zasilającą dociągasz więc trochę dalej ale za to rurociągi poszczególnych sekcji są krótsze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Na wiosnę planujemy montaż systemu nawadniającego. Jakoś nie mogę doszukać się na forum opinii o systemach nawadniania. Bierzemy pod uwagę K-Rain, Rainbird, Hunter, chyba raczej średniej jakości. Czy któryś z nich wyróżnia się na plus lub minus? Czy może jakieś konkretne wyroby są awaryjne i należy ich unikać? Np. słyszałem o zacinających się elektrozaworach Rainbird, tylko nie wiem który model.

Ogródka do podlewania będzie ok. 800m2, trochę trawy ale większość drzewa, krzaki, kwiaty itp zasypane nieco korą i żwirem. Czy do takiej powierzchni lepiej wykorzystać studnię czy podpiąć się do wodociągów. Jakie może być średnie miesięczne zapotrzebowanie na wodę (podlewanie,nie licząc deszczu) takiego ogrodu, w taki rok jak 2 ostatnie. Rząd wielkości, wiem że orientacyjnie można określić po obejrzeniu projektu. Może inaczej, ile wody zużywaliście w ostatnich 2 latach na podlewanie ogrodu-ile wody, na jaką powierzchnię?

Około 70% roślin mamy już posadzonych, zostało do wkopania (i zakupu:sick:) jeszcze około 30%. Nadszedł ostateczny czas na jego wykonanie, musimy podjąć decyzję.

Edit

Czy ok. 50-80m3 wody, dodatkowo do podlewania tych 800m2 w sezonie to realna możliwość, czy raczej mnie lub więcej? Chodzi o taki ciepłe i suche sezony jak 2 ostatnie.

Edytowane przez noc
Dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu? Spadki ciśnienia na rurach, złączkach? Mam teraz 10 i chodzi bez problemu. One po 1,5l/min mają...

 

Producent pisze, że po prostu sumujemy wydatek wody i dajemy nawet 20 szt :) O ile się mieści w wydajności źródła. No wiadomo, że lepiej zostawić z 20% marginesu ale to i tak 20 u mnie powinno wydać :) Rury raczej nie będą 16 więc spadki nie powinny być duże. Zaczynam od 32 a potem 25. Ewentualnie końcowe odnogi 20.

 

Katalog dysz,zraszaczy,itp.

http://hunterpolska.pl/katalogi_hunter-i16.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak mam 8 sekcji to zawsze robię dwie studzienki. maksymalna wygodna w serwisowaniu liczba elektrozaworów to 6. Więcej już powoduje że jest ciasno. jedna koło drugiej chyba że możesz jedną umieścić w jednej części ogrodu a drugą w drugiej części. To spowoduje że będziesz miał krótsze odcinki dobiegowe do zraszaczy a co za tym idzie zużyjesz mniej rur. Rurę zasilającą dociągasz więc trochę dalej ale za to rurociągi poszczególnych sekcji są krótsze.

Największy sterownik jaki zamknąłem to i-core rozbudowany do 30 sekcji w skrzynich po 6 zaworów i jak kolega napisał 6 zaworów to max przy skrzyni jumbo,przy awarii zaworu łatwo wtedy wymienić urządzenie.Do tej pory wymieniłem 2 zawory(uszkodzone) ale przyczyną była woda ze studni z dużą zawartością żelaza i odkładanie jego na elementach wewnętrznych zaworu,więc warto o tym pomyśleć przy montażu studni zaworowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wiosnę planujemy montaż systemu nawadniającego. Jakoś nie mogę doszukać się na forum opinii o systemach nawadniania. Bierzemy pod uwagę K-Rain, Rainbird, Hunter, chyba raczej średniej jakości. Czy któryś z nich wyróżnia się na plus lub minus? Czy może jakieś konkretne wyroby są awaryjne i należy ich unikać? Np. słyszałem o zacinających się elektrozaworach Rainbird, tylko nie wiem który model.

Ogródka do podlewania będzie ok. 800m2, trochę trawy ale większość drzewa, krzaki, kwiaty itp zasypane nieco korą i żwirem. Czy do takiej powierzchni lepiej wykorzystać studnię czy podpiąć się do wodociągów. Jakie może być średnie miesięczne zapotrzebowanie na wodę (podlewanie,nie licząc deszczu) takiego ogrodu, w taki rok jak 2 ostatnie. Rząd wielkości, wiem że orientacyjnie można określić po obejrzeniu projektu. Może inaczej, ile wody zużywaliście w ostatnich 2 latach na podlewanie ogrodu-ile wody, na jaką powierzchnię?

Około 70% roślin mamy już posadzonych, zostało do wkopania (i zakupu:sick:) jeszcze około 30%. Nadszedł ostateczny czas na jego wykonanie, musimy podjąć decyzję.

Edit

Czy ok. 50-80m3 wody, dodatkowo do podlewania tych 800m2 w sezonie to realna możliwość, czy raczej mnie lub więcej? Chodzi o taki ciepłe i suche sezony jak 2 ostatnie.

 

Firmy które wymieniłeś to podstawa w nawodnieniu profesjonalnym...Ja np.używam sterownik firmy x,rury y,Złączki z itd.Decyduje łatwość montażu,fukcje,cena,wytrzymałość i podatność na usterki.Przy montażu używam elemetów firm które zostały wymienione i jeszcze innych które uważam za najlepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wiosnę planujemy montaż systemu nawadniającego. Jakoś nie mogę doszukać się na forum opinii o systemach nawadniania. Bierzemy pod uwagę K-Rain, Rainbird, Hunter, chyba raczej średniej jakości. Czy któryś z nich wyróżnia się na plus lub minus? Czy może jakieś konkretne wyroby są awaryjne i należy ich unikać? Np. słyszałem o zacinających się elektrozaworach Rainbird, tylko nie wiem który model.

Ogródka do podlewania będzie ok. 800m2, trochę trawy ale większość drzewa, krzaki, kwiaty itp zasypane nieco korą i żwirem. Czy do takiej powierzchni lepiej wykorzystać studnię czy podpiąć się do wodociągów. Jakie może być średnie miesięczne zapotrzebowanie na wodę (podlewanie,nie licząc deszczu) takiego ogrodu, w taki rok jak 2 ostatnie. Rząd wielkości, wiem że orientacyjnie można określić po obejrzeniu projektu. Może inaczej, ile wody zużywaliście w ostatnich 2 latach na podlewanie ogrodu-ile wody, na jaką powierzchnię?

Około 70% roślin mamy już posadzonych, zostało do wkopania (i zakupu:sick:) jeszcze około 30%. Nadszedł ostateczny czas na jego wykonanie, musimy podjąć decyzję.

Edit

Czy ok. 50-80m3 wody, dodatkowo do podlewania tych 800m2 w sezonie to realna możliwość, czy raczej mnie lub więcej? Chodzi o taki ciepłe i suche sezony jak 2 ostatnie.

 

Wybierz moim zdaniem Rain Bird'a. Tylko zainwestuj w elektrozawory 100DV a nie 100HV. Te ostatnie to lipa.... Pozostałe elementy systemu pracują bezbłędnie. Nie trafiłem na wieszające się elektrozawory. Jeśli jakiś się wiesza lub przepuszcza to najpewniej jest to wina jakiejś drobinki na membranie. Rozebrać, przeczyścić i złożyć do kupy. Ma działać.

 

Napisz jaką masz glebę - piaszczystą? gliniastą? . Wtedy można będzie prorokować w przybliżeniu zużycie wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybierz moim zdaniem Rain Bird'a. Tylko zainwestuj w elektrozawory 100DV a nie 100HV. Te ostatnie to lipa.... Pozostałe elementy systemu pracują bezbłędnie. Nie trafiłem na wieszające się elektrozawory. Jeśli jakiś się wiesza lub przepuszcza to najpewniej jest to wina jakiejś drobinki na membranie. Rozebrać, przeczyścić i złożyć do kupy. Ma działać.

 

Napisz jaką masz glebę - piaszczystą? gliniastą? . Wtedy można będzie prorokować w przybliżeniu zużycie wody.

 

Gleba wyłącznie piaszczysta, nawet po długotrwałych opadach na ogrodzie brak kałuż. Oczywiście wokół posadzonych roślin, czarne mieszanki dobrej jakości gleby kwaśnej, obojętnej lub zasadowej, zależnie od potrzeb rośliny. Jednak większość powierzchni, to nadal będzie piasek.

Aha, od tej powierzchni trzeba jeszcze odjąć ścieżki ogrodowe, miejsce grillowo-wędzarnicze wyłożone granitem, tak ok 100-120m2. Działka ma łączną pow 1300m2, od tego odejmuje pow domu, garażu, szklarni, warzywniaka no i wspomniane pow granitowe. Deszcz z tych wszystkich budynków itp będzie ściekał bezpośrednio na działkę. Powierzchni do podlewania sytemem będzie ok 650-700m2.

Dziękuję za pierwsze porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gleba wyłącznie piaszczysta, nawet po długotrwałych opadach na ogrodzie brak kałuż. Oczywiście wokół posadzonych roślin, czarne mieszanki dobrej jakości gleby kwaśnej, obojętnej lub zasadowej, zależnie od potrzeb rośliny. Jednak większość powierzchni, to nadal będzie piasek.

Aha, od tej powierzchni trzeba jeszcze odjąć ścieżki ogrodowe, miejsce grillowo-wędzarnicze wyłożone granitem, tak ok 100-120m2. Działka ma łączną pow 1300m2, od tego odejmuje pow domu, garażu, szklarni, warzywniaka no i wspomniane pow granitowe. Deszcz z tych wszystkich budynków itp będzie ściekał bezpośrednio na działkę. Powierzchni do podlewania sytemem będzie ok 650-700m2.

Dziękuję za pierwsze porady.

 

Jeśli gleba jest piaszczysta to podlewanie będziesz miał ustawione na co drugi dzień a w ekstremalne upały codziennie. Daje Ci to 75 uruchomień systemu. Każde po około 2,3m3. W sumie 150m3. Wyłączając dni z deszczem redukujesz to o około 30%. zostaje ci około 100m3. I to są realne zużycia z moich ogrodów w których mam systemy na piaszczystych glebach (zakładając regularne nawożenie i koszenie - trawniki bardzo zadbane na których inwestorzy nie oszczędzają).

 

Zależy też jaką trawę posiejesz. Wbrew pozorom wybór mieszanki jest bardzo ważny. Nie siej byle czego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...