Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Aż tyle zachodu z tym nawadnianiem na zimę, zakup sprężarki itd?

Ja po prostu zamykam wodę, zrzucam ile zleci, następnie otwieram ręcznie elektrozawory, wody zejdzie ile zejdzie i tak zostawiam na zimę. Były mrozy i po -15oC, bez problemów. Instalację mam rozłożoną bez spadków, jak teren leci, tak rurki leżą. Co im się może stać? Przecież to plastik i do tego dość plastyczny, a wody tam zostaje najwyżej1/2, jedynie elektrozawory mogą budzić obawy, ale tam się zrzuca wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

No właśnie myślałem nad rurą 32, a z tą średnica to właśnie chyba nie do końca czym większą tym lepsza,dlatego pytam bo gdzies cos czytałem.

A później od elektrozaworów do zraszaczy jaka macie średnice?

 

Jestem na etapie zbierania wiedzy bo na wiosnę chciałbym zmienić moje uzależnienie od trawnika!!!:mad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Osobiście uważam, że wykonywanie i projektowanie systemu nawadniającego na własną rękę, przynajmniej w moim wykonaniu, skończyło się to istną katastrofą. Dlatego już rok temu zgłosiłam się do konkretnej sprawdzonej firmy, która ma świetne doświadczenie w tym zakresie. Na początku myślałam, że podołam i załatwię to wszystko sama. Niestety skończyło się to niepowodzeniem, stratą czasu i pieniędzy. Więc jeśli chcecie się dowiedzieć jak wykonać projekt czy instalację, serdecznie polecam skorzystać ze strony [sPAM], a jak wolicie mieć spokojna głowę jak ja i gotowy projekt to również polecam tą firmę. Nie chcę tutaj robić reklamy, ale uważam, że Ci ludzie którzy tam pracują byliby wstanie odpowiedzieć na większość Waszych pytań. Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście uważam, że wykonywanie i projektowanie systemu nawadniającego na własną rękę, przynajmniej w moim wykonaniu, skończyło się to istną katastrofą. Dlatego już rok temu zgłosiłam się do konkretnej sprawdzonej firmy, która ma świetne doświadczenie w tym zakresie. Na początku myślałam, że podołam i załatwię to wszystko sama. Niestety skończyło się to niepowodzeniem, stratą czasu i pieniędzy. Więc jeśli chcecie się dowiedzieć jak wykonać projekt czy instalację, serdecznie polecam skorzystać ze strony [SPAM], a jak wolicie mieć spokojna głowę jak ja i gotowy projekt to również polecam tą firmę. Nie chcę tutaj robić reklamy, ale uważam, że Ci ludzie którzy tam pracują byliby wstanie odpowiedzieć na większość Waszych pytań.

 

 

Jeden post i od razu taka laurka muszą być naprawdę bardzo dobrzy, fajnie bo sam szukam kogoś.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie.

zrobiłem podglądowy projekt ogrodu... chcę na wiosnę bądź latem wykonać nawadnianie oparte na Rain Bird. Czy możecie mi powiedzięć w jaki sposób to połaczyć rurkami. myśle aby zrobić 2 sekcje.. jedna na górę (wschód) 5 zraszaczy. oraz drugą na prawą (południe) i dolną stronę (zachód). Na drugiej sekcji myślałem o zraszaczach statycznych - czy to dobry wybór? na pierwszej roatycjne? jestem w tym zielony, ale poradzę sobię :) zródło wody na wysokości końca samochodów (dochodzi rura 1cal). Jutro policzę wydatek wody, ale ustawione mam w domu na 3bar.. gdzie umieścic rozidzielacze? przy źródle wody? a jak z odproawdzeniem wody na zimę - każdą z sekcji zrobić grawitacyjnie ze spadkiem i na końcu zimą spuszczać? czy jakoś inaczej się to robi? i czy nie trzeba robić pętli??

nawadnianie.jpg

Edytowane przez sztolu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie.

zrobiłem podglądowy projekt ogrodu... chcę na wiosnę bądź latem wykonać nawadnianie oparte na Rain Bird. Czy możecie mi powiedzięć w jaki sposób to połaczyć rurkami. myśle aby zrobić 2 sekcje.. jedna na górę (wschód) 5 zraszaczy. oraz drugą na prawą (południe) i dolną stronę (zachód). Na drugiej sekcji myślałem o zraszaczach statycznych - czy to dobry wybór? na pierwszej roatycjne? jestem w tym zielony, ale poradzę sobię :) zródło wody na wysokości końca samochodów (dochodzi rura 1cal). Jutro policzę wydatek wody, ale ustawione mam w domu na 3bar.. gdzie umieścic rozidzielacze? przy źródle wody? a jak z odproawdzeniem wody na zimę - każdą z sekcji zrobić grawitacyjnie ze spadkiem i na końcu zimą spuszczać? czy jakoś inaczej się to robi? i czy nie trzeba robić pętli??

[ATTACH=CONFIG]427126[/ATTACH]

 

3 bar'y i 5 zraszaczy sektorowych,może być kiepsko przy założeniu zasięgu 10m, nawet przy dyszy 1,5 mm.Co do pętli,to jest to najlepsza opcja.Skrzynie zaworową postaw w miejscu możliwie najbliższym poboru wody(rura pod stałym i ciągłym ciśnieniem) oraz optymalnie dla wszystkich sekcji.Instalację możesz opróżnić grawitacyjnie lub poprzez przedmuch(zalecane),ważne ,aby nie była pod ciśnieniem wody w czasie mrozów.

 

https://hunterpolska.pl/porady-i19.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 bar'y i 5 zraszaczy sektorowych,może być kiepsko przy założeniu zasięgu 10m, nawet przy dyszy 1,5 mm.Co do pętli,to jest to najlepsza opcja.Skrzynie zaworową postaw w miejscu możliwie najbliższym poboru wody(rura pod stałym i ciągłym ciśnieniem) oraz optymalnie dla wszystkich sekcji.Instalację możesz opróżnić grawitacyjnie lub poprzez przedmuch(zalecane),ważne ,aby nie była pod ciśnieniem wody w czasie mrozów.

 

https://hunterpolska.pl/porady-i19.html

sektorowe tzn rotacyjne?

a 7 sztuk statycznych obsłuży jedna sekcja? (te z prawej i na dole)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oblicz wydajność zasilania...

 

Pojemność wiaderka - A

Czas w jakim napełniono wiaderko - B

Wydajność źródła wody w m3/h - C

(A/B) x 3,6 = C (m3/h)

Obliczamy:

(10/12) x 3,6 = 3 (m3/h)

Nasze przykładowe źródło wody ma wydajność 3 metrów sześciennych co daje po przeliczeniu 50 litrów na minutę.

 

...Potem,można dobierać ilość zraszaczy oraz wielkość dysz.A w tym projekcie z Gar-ny nie wyszło zapotrzebowanie na wodę?

Edytowane przez alek16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Witam, chcemy u siebie zrobić automatyczne nawadnianie z firmy Rain Bird. Tak się składa że jestem w posiadaniu kolanek, złączek, trójników itd firmy Gardena. W związku z tym czy mogę je wykorzystać do łączenia rur czy też zraszaczy innej firmy? Rurę PE chcemy dać 25mm i te gardenowe łączniki tez są do takiej , ale że Gardena nie jest tu popularna zastanawiam się czy wadliwe (słabej jakości) są same zraszacze/sterowniki itp czy elementy łączące tez. A może one są jakieś niestandardowe i nie będą pasowały do innej rury niż z Gardeny? Jeśli polecacie inne elementy idące w ziemię to proszę o polecenie jakiś. Dzięki :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, robię instalację Hunter do nawadniania (zraszacze i linie kropl.) i mamy niskie ciśn. wody w instalacji (ok. 2at, górka, może kiedyś zrobią coś...) i dlatego spec chce mi podpić odejście do rozdzielaczy przed filtrem. Hunter mówi o filtrze, więc jak to jest z doświadczenia?

1. Ujęcie za filtrem i niższe ciśnienie, czy jednak przed filtrem?

2. Rura PE32 12mb i redukcja przed rozdzielaczem na 25, czy od razu rura PE25?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ...... firmy Gardena. ... czy mogę je wykorzystać do łączenia rur czy też zraszaczy innej firmy?

A może one są jakieś niestandardowe i nie będą pasowały do innej rury niż z Gardeny?

 

Tak , można wykorzystać wszystkie te elementy firmy Gardena do wykonania instalacji podziemnej , nie wpływają one na fakt posiadanego osprzętu. Natomiast przed zasypaniem instalacji koniecznie sprawdzić szczelność. Niektórzy o tym zapominają , a potem są niemiło rozczarowani , że brak jest ciśnienia na niektórych odcinkach instalacji, a zlokalizowanie przecieku jest kłopotliwe :( Należy sprawdzić to pod ciśnieniem, może wydać się to kłopotliwe, ale wystarczy w ostatnią złączkę wkręcić 10 cm kawałek węza i go zgiąć, a zgięcie zabezpieczyć np taśmą przed rozprostowaniem i to wystarczy.

Te złączki nie są wadliwe , ale droższe od typowych i wyposażone w opatentowany sposób montażu.... i tylko to :)

Pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...