Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mam mały ogród ok 250m, czy mozna zastosowac jakis tani system nawadniania (bez bajerów-czasowych włączeń, stref itd) najlepiej do samodzielnego moontazu. Na jakie koszty można liczyć? A te najbardziej popularne- ile kosztowałby przy takiej powierzchni ogródka?

Marzy mi sie takie udogodnienie, ale wiadomo jak to jest -są inne priorytety- ale moze nie jest to taki duzy koszt ....

pozd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Masz trawnik? Rabaty?

Jakie jest źródło wody - sieć wodociągowa? studnia? Inne?

Myślę, że sacunkowo możesz przyjąćckoszt 15 zł/m2 (im mniejszy ogród tym koszt jednostkowy większy). Nie musisz wszystkiego robić od razu. Automatyka jest najdroższa ale można to tak zaprojektować, że późniejsze dołożenie sterownika i elektrozaworów nie będzie zbyt kosztowne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz trawnik? Rabaty?

Jakie jest źródło wody - sieć wodociągowa? studnia? Inne?

Myślę, że sacunkowo możesz przyjąćckoszt 15 zł/m2 (im mniejszy ogród tym koszt jednostkowy większy). Nie musisz wszystkiego robić od razu. Automatyka jest najdroższa ale można to tak zaprojektować, że późniejsze dołożenie sterownika i elektrozaworów nie będzie zbyt kosztowne.

 

Robiąc nawadnianie samodzielnie i z wykorzystaniem najtańszych zraszaczy można nawet taniej niz 15 zł/m kw ( Gardena ma tanie zraszacze ale mają złą sławę jeśli chodzi o trwałość)

Ale z automatyki to bym akurat nie rezygnował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie proponuję rezygnacji tylko rozłożenie inwestycji na 2 lata. Nie jest problemem wymienić zawór kulowy na elektrozawór i podłączyć sterownik. Przewód elektryczny oczywiście musi być położony wcześniej (w pierwszym etapie).

Gardena to "byle co", żaden profesjonalista nie stosuje ich sprzętu. Jeśli już to początkujący "instalatorzy" i amatorzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc "mam ogród" miałam na mysli na projekcie, bo dom dopiero w budowie. :)

Ale zakładajac od podstaw ogród chce juz wiedzieć co po kolei robić, zeby potem nie kopac w juz zasianej trawie na przykład.

Myslisz ze laik poradzi sobie z założeniem takiego systemu> Jaki system proponujesz-jakiej firmy? Pisząc 15 zł/m2 masz na mysli juz gotowy system ze sterownikami z samodzielnym montazem czy firmy monyującej takie systemy?

Spodzierwałam sie mimo wszystko ze takie małe malenstwo jak ja mam nie pochłonie na ten system ok 4 tys, bo gdzie reszta-roslinki, trawka i inne bajrki... :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc "mam ogród" miałam na mysli na projekcie, bo dom dopiero w budowie. :)

Ale zakładajac od podstaw ogród chce juz wiedzieć co po kolei robić, zeby potem nie kopac w juz zasianej trawie na przykład.

Myslisz ze laik poradzi sobie z założeniem takiego systemu> Jaki system proponujesz-jakiej firmy? Pisząc 15 zł/m2 masz na mysli juz gotowy system ze sterownikami z samodzielnym montazem czy firmy monyującej takie systemy?

Spodzierwałam sie mimo wszystko ze takie małe malenstwo jak ja mam nie pochłonie na ten system ok 4 tys, bo gdzie reszta-roslinki, trawka i inne bajrki... :cry:

Za 4000 to na 250 m kw można założyć system z automatyką i nie byle jaką Gardenę ale Toro albo Rain Bird

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź w Castoramie - kiedyś robili projekty nawodnienia, a ludzie którzy tam pracują często mają jakieś 'działalności po godzinach".

Zresztą nie jest to jakaś szczególna filozofia, ani duży wydatek gdybyś miał komuś zapłacić.

Uważam, że do 4 tys. zmieścisz się bez problemu w ogrodzie 250m2.

Moje nawodnienie działki 1500 powierzchnia całkowita, a ogród ok. 1000 m2 (w tym trawa ok. 600m2) - 4 sekcje, w tym sekcja kropelkowa (wąż perforowany) - kosztowało z robocizną ok. 8 tys. (z automatyką, ale bez pompy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam mały ogród ok 250m, czy mozna zastosowac jakis tani system nawadniania (bez bajerów-czasowych włączeń, stref itd) najlepiej do samodzielnego moontazu. Na jakie koszty można liczyć? A te najbardziej popularne- ile kosztowałby przy takiej powierzchni ogródka?

Marzy mi sie takie udogodnienie, ale wiadomo jak to jest -są inne priorytety- ale moze nie jest to taki duzy koszt ....

pozd

 

wszystko zależy co i w jakim kształcie będziesz podlewał , jakieś liczenie 10-15-20 pln m2 jest zwyczajnie głupie !

 

Jakby miał podlewać tylko trwanik w kwadracie

 

to na takie 250 m2 trawnika to może wystarczyć kilkadziesiąt metrów PE , 4 torro TR50 , jeden elektrozawór , najtańszy sterownik + skrzynka + ileś tam mb kabla co by dało może 1000-1200 PLN i by wyszło z 4-5 PLN m2 :lol:

 

powiedzmy jeszcze linia kroplująca to do tego powżej dorzuć drugi elektrozawór , reduktor ciśnienia + trójnik w skrzynce ( czyli z + 250-300 PLN ) + linia kroplująca x mb x X PLN nie pamiętam ile kosztuje bo w tym nie siedze generalnie jak będziesz robił sam to za te 4 tyś to będziesz miał prawie NASA :D

 

tylko zapomnij o garedenie poszukaj jakąś lokalną hurtownie/sklep z tymi gratami i powodzenia dasz radę bo to zabawa jak klockami LEGO tylko trzeba trochę pokopać :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

noooooo- te 1500 to juz sie inaczej słyszy :D - chociaż mąz sie ze mnie smieje ze na taki big odród chce załozyc nawodnienie :cry: mówi ze mi podleje w 10 min wszystko dokładnie

sama nie wiem, może rzeczywiście przesadzam z tym pomysłem.....

myslicie ze to nie przesada?...

 

w 10 min to sobie może spodnie oblać a nie ogród :D

 

podlanie trawnika ręcznie latem to zazwyczaj latanie z wężem między 21-22 bo akurat jest ciśnienie :lol: i to tylko takie pokropienie z wierzchu , żeby trawa była lekko morka , chcesz mieć ogród , trawnik , jak nie przewidujesz podlewania to już może lepiej B10 wylej ... widok będzie ładniejszy niż jak wrócisz po 2 tygodniowym urlopie a akurat susza była i + 30 :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ok. 1500 m2 do nawodnienia rośliny będą od trawy po różne drzewa

teren w prostokącie , moje pytanie

1) czy główne rury dać 32 czy większe najdłuższy odcinek tak na oko ok. 60 m , 2) mam obawy o trwałość linii kroplującej woda w studni jest kiepska i czy lepiej w to miejsce zamontować zraszacze statyczne

3) zastanawiam się jeszcze nad sposobem załączania pompy czy przez sterownik w programatorze czy włącznik ciśnieniowy pompa teoretycznie powinna dać ok 5 at. i ma wydajność 7 m3/h

4) jeszcze jedno wybrałem system Rain Bird masz jakieś doświadczenie z tymi zraszaczami

Będę wdzięczny za podpowiedź

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ok. 1500 m2 do nawodnienia rośliny będą od trawy po różne drzewa

teren w prostokącie , moje pytanie

1) czy główne rury dać 32 czy większe najdłuższy odcinek tak na oko ok. 60 m ,

 

daj 32 , najdłuższy odcinek od zasilenia do ostatniego zraszacza mam też ok 60-70 m i tam wpięte 4 szt torro TR50

 

2) mam obawy o trwałość linii kroplującej woda w studni jest kiepska i czy lepiej w to miejsce zamontować zraszacze statyczne

 

a co się z nimi ma stać ? raczej z wodociągu nie jest chyba z kamieniem :)

 

3) zastanawiam się jeszcze nad sposobem załączania pompy czy przez sterownik w programatorze czy włącznik ciśnieniowy pompa teoretycznie powinna dać ok 5 at. i ma wydajność 7 m3/h

 

to musisz sprawdzić zależy jaki sterownik z tych co miałem kontakt to był zacisk właśnie do sterowania pompą

 

4) jeszcze jedno wybrałem system Rain Bird masz jakieś doświadczenie z tymi zraszaczami

 

z tymi akurat nie, stosowałem torro i zawory z hunter-a teraz cała instalacja zimuje drugi sezon ( daj sobie spokój z jakimiś zaworami odwadniającymi przygotuj tak instalację , żeby mozna było gdzieś podłączyć sprężarkę i przedmuchać całość , sprężarkę wypozyczysz za 30 PLN , żeby klamota nie trzymać ) , generalanie znajdź jakiegoś lokalnego dystrybutora i niestety trochę metodą prób zobaczysz jakie zraszacze jak leją i ile można w sekcje wcisnąć z twoim źródłem wody z czasem nabierzesz doświadczenia

Będę wdzięczny za podpowiedź

pozdrawiam

:wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...