Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jak napisałeś przepływ od 0,17 do 2,19 np. przy zamontowaniu dyszy nr.2 przy ciśnieniu ok. 2,5 bara wydajność na jednym zraszaczu będzie 0,41 m3/h raz 3 daje nam 1,23 m3/h zostaje Ci jeszcze 0,57 m3/h na zraszacz statyczny

możesz to zrobić tak że na rurze PE 25 dajesz trójnik o przelocie 25x16x25 rura 16 poprzez kolanko podłączona jest do zraszacza

Odnośnie kolejnej kwestii czy dobrze napisałeś 15m 2 bo taką powierzchnię

załatwi jeden zraszacz statyczny góra dwa

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak ciśnieniomierz zamontowałem za pompą spróbuję dołożyć jeszcze 6 szt. zraszaczy statycznych i zobaczę czy spadnie ciśnienie Z tego co dowiedziałem się z Grundfosa to moja pompa ma wydajność 7m3 co przy zraszaczach z dyszą nr.3 daje możliwość zamontowania na jednej linii 8 szt.

 

Pozdrawiam

 

jak masz duże ciśnienie to się możesz tylko cieszyć wyjdzie mnie sekcji = mniej wydasz kasy

 

ale doradziłbym aby w jednej sekcji nie łączyć statycznych z rotacyjnymi bo jest inny wydatek wody i np. jak będziesz miał jeden rotacyjny ustawiony na 180 stopni a drugi statyczny to pod tym statycznym masz kałużę a przed rotacyjnym akurat :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak będziesz miał jeden rotacyjny ustawiony na 180 stopni a drugi statyczny to pod tym statycznym masz kałużę a przed rotacyjnym akurat :wink:

 

a mozna laczycz zraszacze rotacyjne z wynurzalna glowica deszczujaca ?

 

acha i jeszcze jedna kwestia czy do wyliczen stosowac cisnienie statyczne czy robocze ? bo u mnie statyczne jest wlasnie ok 2,8 - 3 bar a robocze wg tabelki ze strony huntera wychodzi 2 bary - przeplyw wody mam na poziomie 1,8 m3/h lub jak ktow woli 30l/1 min?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
No udało sie odpalić pierwszą sekcję . Pompa Grundfos SQ 7-55 zamontowane 4 zraszacze RAIN BIRD 5004 z dyszami 3 i jeden statyczny, rury główne za radą Wojtka R 32 podłączenie do zraszaczy 25 pompa utrzymuje 5,5 at. Planuję podłączyć do tej sekcji jeszcze kilka zraszaczy statycznych

pozdrawiam

 

Witam

Mam podobną sytuację, a że się na tym za bardzo nie znam stąd moje pytania.

1. Znalazłem charakterystykę Pana pompy - czy można wiedzieć z jakiej głębokości pompuje - lubi inaczej jakie jest ciśnienie za pompą bez żadnych zraszaczy z zamkniętym wyjściem i jaka wydajność bez zraszaczy z całkowicie otwartym wyjściem? Pozwoli mi to oszacować ciśnienie i wydajność mojej pompy.

2. Czy dodając kolejne zraszacze spada ciśnienie? W sklepie ostrzegali mnie by nie przekraczać ciśnienia znamionowego zraszaczy bo to skraca ich żywotność. Więc albo będę musiał dokupić reduktor ciśnienia albo dołożyć więcej zraszaczy.

3. Czy nie jest zbyt duża różnica w opadzie wody pomiędzy statycznym a obrotowym zraszaczem by umieszczać je w jednej sekcji? Tak twierdzą wszystkie poradniki na ten temat.

 

pozdrawiam

Robert R.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

1) Pompa pompuje wodę z głębokości ok 20 m. Niestety nie mogę podać jakie ciśnienie wytwarza pompa bo manometr kończy mi się na 6 atm. a wskazówka mocno leci poza skalę .Próbę wydajności pompy przy użyciu wiaderka całkowicie odpuściłem była niewykonalna wyrywało wiaderko i wytwarzał się potężny wir

2) Jeszcze nie podłączyłem wszystkich zraszaczy do tej linii ,zamówiłem kształtki i cierpliwie czekam . Jeżeli chodzi o ciśnienie na zraszaczach to podczas pracy zmniejsza się ciśnienie statyczne i jeżeli przekracza dopuszczalne to nieznacznie ,w przypadku zraszaczy statycznych jest trochę inna sprawa tutaj zwiększenie ciśniania ponad zalecane spowoduje że zraszacz zamiast zraszać będzie wytwarzał mgiełkę , można temu zaradzić stosując odpowiednie dysze lub zraszacze z regulacją ciśnienia.

3) różnica jest duża i dobrze jest zrobić osobną linię dla zraszaczy statycznych .

Dla porównania opad dla zraszacza statycznego 40 mm/h dla zraszacza obrotowego w zależności od dyszy np. 9 mm/h . Ja jestem zmuszony podpiąć zraszacze statyczne i obrotowe do jednej linii bo statycznych będę miał raptem 6 szt. a to za mało aby robić osobną linię ale mam sam piach i o kałużach mogę zapomnieć

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Szanownych Forumowiczów,

przybieram się do wykonania "zrób to sam" nawodnienia. Jestem na etapie poszukiwania materiałów typu rury PE, złączki, obejmy siodłowe itp. Znalazłem w przyzwoitej cenie rury "PE 100, SDR 17,0 PN 10" i "PE 80, SDR 13,6, PN 10", natomiast firmy sprzedające akcesoria do nawodnień posiadają w swojej ofercie rury SDR 17,0 PE 4 (oczywiście 50-80% drożej aniżeli te które wymieniłem powyżej :(. Stąd pytanie, czy rury które znalazłem, nadają się do zainstalowania jako rury do nawodnień ze spryskiwaczami rotacyjnymi, oraz czy jako łączniki do tych rur można stosować złącza wciskane (oczywiście z obejmami stalowymi) czy też złącza PE (kilkukrotnie droższe niż wciskane).

Pozdrawiam i oczekuję na wskazówki i porady :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrz tutaj: http://www.droimpex.com.pl/cennik.htm

Całą instalację robiłem na ich towarze (fi 32), no ale u mnie pół hekatara do podlania. Złączki są wciskane, bez stalowych obejm, bardzo dobrze wykonane. Ze zraszaczy polecam Hunter PGP.

Za co ich mogę pochwalić? Mieszkam między Warszawą a Krakowem (ich siedziby) to całą przyczepkę rur (krążki po 100 metrów) przywieźli gratis. Bez proszenia też 10% rabatu - niby niewiele ale miły gest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panda. To miałeś szczęście. Ja napisałem do nich list z małym pytankiem w tamtym tygodniu i do dzisiaj nie mam odpowiedzi. Odpuściłem ich sobie i na razie kupiłem mikrozraszacze Gardeny. Reszty (wynurzalne, elektrozawory itp) poszukam gdzieś w okolicy.

Skom27 Jako główną rurę lepiej dać 32mm. Mniejsze straty na przepływie. No chyba, że chodzi o odcinki kilku metrów.

 

Ostatnio rurę niebieską 25 kupiłem w Castoramie po 1,38

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwólcie się podepne z nieco innym pytanie jeżeli chodzi o nawadnianie ogrodu.

 

Jak macie rozwiązane sterowanie poszczególnymi sekcjami podlewania.

 

Ja mam u siebie w kotłowni tam gdzie będzie zasilanie wodą wyprowadzoną rurkę fi 32 do ogrodu. W kotłowni w okolicy tej rurki podciągnięte są przewody elektryczne pod ewentualne elektrozawory ale wg to jakiś nonsens bo przecież nie da się sterować głównym zasilaniem ogrodu tylko elektrozawory powinny być na odejściu każdej sekcji.

 

Jak macie zaplanowane to u siebie. Jest może w necie jakiś poradnik gdzie szybko można coś doczytać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj jeszcze raz albo zadzwoń, i cenowo i jakościowo towar mają dobry. Zaczął się sezon i tam teraz młyn.

 

Dzięki, ale nie. Życie mnie nauczyło żeby omijać tych, którzy od początku olewają, nie dotrzymują terminów. Później wychodzą z tego same kłopoty. Wolę zapłacić parę groszy więcej i rozmawiać z kimś solidnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odaro

Ja u siebie wkopałem wzdłuż rury wodnej rurę 100 taką jak drenarska, tylko bez dziurek (kiedyś taką kupiłem, nie pamiętam gdzie). W środku jest gruby sznur z tworzywa. W tamtym roku przez jeden odcinek przeciągałem YKY 3x2,5 plus nowy sznur. Poszło gładko. Myślę, że powinienem bez problemu rozprowadzić sterowanie. Wszystkie odcinki zakończyłem studzienkami takimi po 20 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwólcie się podepne z nieco innym pytanie jeżeli chodzi o nawadnianie ogrodu.

 

Jak macie rozwiązane sterowanie poszczególnymi sekcjami podlewania.

 

Ja mam u siebie w kotłowni tam gdzie będzie zasilanie wodą wyprowadzoną rurkę fi 32 do ogrodu. W kotłowni w okolicy tej rurki podciągnięte są przewody elektryczne pod ewentualne elektrozawory ale wg to jakiś nonsens bo przecież nie da się sterować głównym zasilaniem ogrodu tylko elektrozawory powinny być na odejściu każdej sekcji.

 

Jak macie zaplanowane to u siebie. Jest może w necie jakiś poradnik gdzie szybko można coś doczytać

 

Przeważnie robi to się w ten sposób, że główna rura zasilająca wychodzi do ogrodu i wchodzi do rozdzielni (zakopanej pod ziemią). Rozdzielnia oczywiście w zależności od potrzeb z odpowiednią ilością wyjść. W rozdzielni umieszczasz elektrozawory. Do rozdzielni oprócz rury zasilającej z wodą musisz doprowadzić przewody sterujące elektrozaworami od miejsca gdzie będziesz miał sterownik/programator.

Co do szczegółów to polecam wejść na stronę interesującego Cię producenta i ściągnąć sobie PDFy z opisami i instrukcjami projektowania i montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwólcie się podepne z nieco innym pytanie jeżeli chodzi o nawadnianie ogrodu.

 

Jak macie rozwiązane sterowanie poszczególnymi sekcjami podlewania.

 

Ja mam u siebie w kotłowni tam gdzie będzie zasilanie wodą wyprowadzoną rurkę fi 32 do ogrodu. W kotłowni w okolicy tej rurki podciągnięte są przewody elektryczne pod ewentualne elektrozawory ale wg to jakiś nonsens bo przecież nie da się sterować głównym zasilaniem ogrodu tylko elektrozawory powinny być na odejściu każdej sekcji.

 

Jak macie zaplanowane to u siebie. Jest może w necie jakiś poradnik gdzie szybko można coś doczytać

 

Przeważnie robi to się w ten sposób, że główna rura zasilająca wychodzi do ogrodu i wchodzi do rozdzielni (zakopanej pod ziemią). Rozdzielnia oczywiście w zależności od potrzeb z odpowiednią ilością wyjść. W rozdzielni umieszczasz elektrozawory. Do rozdzielni oprócz rury zasilającej z wodą musisz doprowadzić przewody sterujące elektrozaworami od miejsca gdzie będziesz miał sterownik/programator.

Co do szczegółów to polecam wejść na stronę interesującego Cię producenta i ściągnąć sobie PDFy z opisami i instrukcjami projektowania i montażu.

 

 

To jeszcze mam szansę naprawić błąd dopóki nie pójdą wylewki na razie mam tylko chudziak.

 

Sterowanie chciałem zrobić na sterowniku PLC Siemens Logo.

 

Obecnie mam tak że rura fi 32 wychodzi z kotłowni i kończy się 10m dalej już w ogrodzie w studzience wykopanej z 2 kręgów betonowych czy w tej studzience mogę zamontować elektrozawory na poszczególne sekcje podlewania.

 

Ta studzienka pierwotnie powstała po to żeby do niej wejść i na zimę spuścić wodę z instalacji nawadniającej.

 

Teraz jeszcze mogę podciągnąć kabel z rozdzielni do tej studzienki.

Tylko ile żyłowy jak np. będą powiedzmy 4 sekcje ale to tak strzelam z sufitu to będą 4 elektrozawory to jaki kabel będzie potrzebny?

 

Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jak macie rozwiązane sterowanie poszczególnymi sekcjami podlewania.

 

Ja mam u siebie w kotłowni tam gdzie będzie zasilanie wodą wyprowadzoną rurkę fi 32 do ogrodu. W kotłowni w okolicy tej rurki podciągnięte są pr

Co do szczegółów to polecam wejść na stronę interesującego Cię producenta i ściągnąć sobie PDFy z opisami i instrukcjami projektowania i montażu.

 

 

Rav jakiego producenta polecasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...