Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 81
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Tez mnie to interesuje, wiem ,że przy murowaniu sciany fundamentowej dodaje sie plastyfikator aby uniknąć wapna w zaprawie ale to nie to samo co wapno, zmieniaja sie wlaściowości zaprawy.

Panowie

W obecnych czasach są gotowe zaprawy murarskie (Z 01) op. 30 kg kosztują ok. 10 zł, mają w sobie odpowiednie proporcje chemii,więc nie musicie się martwić o ilość dodanego cementu piasku czy plastyfikatora,

cały dom macie wymurowany z taką samą jakością.

Proponuje zwrocic tez uwage na roznorodnosc plastyfikatorow , a co sie z tym wiaze rozna jakosc , na stosowanie przez murarzy np. mydla , plynu do naczyn oraz czy nie lepiej w niektorych sytuacjach zrezygnowac ze stosowania wapna i plastyfikatora .
W obecnych czasach są gotowe zaprawy murarskie (Z 01) op. 30 kg kosztują ok. 10 zł, mają w sobie odpowiednie proporcje chemii,więc nie musicie się martwić o ilość dodanego cementu piasku czy plastyfikatora,

cały dom macie wymurowany z taką samą jakością.

 

Ale o proporcje martwi się murach a nie inwestor. Zaprawa jest całkiem prosta do wykonania na placu i cena takowej pewno będzie niższa, jednak będzie to ciężko udowodnić bo czy ktoś osobno liczy ceny składnikó na zamą zaprawę do murów?

 

A co do plastyfikatora - u mnie stosowali coś takiego - twierdzili, że lepiej im się muruje a koszt był znikomy.

Tu nie chodzi o gotowe zaprawy w tym pytaniu ale o sens dodawania plastyfikatora do zaprawy i jej jakość i czy ja stosować,. Ostatni post jest nie na temat tylko dla śmiechu , co jest śmiesznego w dodawaniu plastyfikatora. Chyba niewiele?Janzar wrecz zaleca do jastrychu a tu chodzi o zaprawę do ceramiki.

Gotowe zaprawy są za drogie, by budować z nich cały dom. Plastyfikator tylko uplastycznia zaprawę, wapno ma także właściwości m. in dezynfekujące. Zaprawa z plastyfikatora to zaprawa cementowa. Z wapnem cem- wapienna. Tak, że to na pewno nie to samo.

 

Ja wyszłam z założenia , ze zrobię tynki tradycyjne i tam będzie wapno więc do zaprawy dodawałam plastyfikatora. Mam więc cały dom z budowany na zaprawie cementowej. Na wytrzymałośc zaprawy ani wapno ani plastyfikator nie wpływa.

Ja w tamtym roku próbowalem plastyfikatorów które tak zachwalal mi murarz. Mówil mi ze jest to tansze, a zaprawa jest lepsza, ale po jednym dniu murowania kazalem robic zaprawe murarska z wapnem gdyz zaprawa na plastyfikatorze byla zdecydowanie mniej plastyczna od zaprawy cementowo wapiennej. A co do ludwika to tez slyszalem ze mozna go stosowac zamiast plastyfikatora do zaprawy.
Nie cofajmy się w rozwoju. Plastyfikator bardzo dobrze zastępuje wapno. Po co kopac doły i gasić wapno - torebeczka plastyfikatora i zaprawa super. Jak chcesz złej zaprawy to ją zamów z wytwórni.

http://www.felix.pl/index.php?symbol=p.htm&k=30&s=72&id=357

 

Hmm już nie trzeba gasić wapna samemu - przynajmniej od 50lat....

 

 

to suchogaszone wystarczy rozrobić wodą poprzedniego dnia - wystarczy zbita z desek skrzynia 1x2 metry wysokość 0,5 metra..... :p

Dziekuje wszystkim którzy zabrali głos w sprawie plastyfikatora/uplastyczniacza/.Pomoze mi to podjac decyzję w sprawie dodatku /lub nie/wapna .

Faktycznie - u mnie murarze z doświadczeniem dodawali zawsze w czasie murowania. Groszowa sprawa - a skutek jest - łatwo sie muruje, niweiele spada , mało do czyszczenie- oczywiście stosować jako dodatek do zaprawy do murowania- razem z wapnem

pozdrawiam

acca5 - to co pisze wartownik to nie dowcip. Był kiedyś na forum temat o dodawaniu Ludwika do zaprawy jako plastyfikatora.

A ja skolei słyszałem że dodają ludwika do fugi kafelkowej ponoć ładnie wtedy sie kładzie, i jest gładka czy coś w tym rodzaju - Nie miałe odwagi jeszcze sprawdzić.

Powtórzę jeszcze raz swoją wypowiedź z podobnego wątku:"Temat był już parokrotnie poruszany, był artykuł w Muratorze.Wnioski były takie , że na plus plastyfikatora przemawiała cena i wygoda stosowania.Wapno jest zaś bezkonkurencyjne jeśli chodzi o parametry zaprawy,tynku i spoiny.Gdybym był wykonawcą wolałbym plastyfikator, jestem zaś inwestorem dlatego wybrałem wapno! "
U mnie dodawali plastyfikatora - podczas murowania fundamentu - takiego w płynie, ściany parteru z kolei były murowane zaprawą cementowo-wapienną, a poddasze znowu z plastyfikatorem - tym razem w proszku. Na razie wszystko się trzyma :lol:

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...