Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja, rekuperatory i inne cuda


Gość

Recommended Posts

witam, chcialem, aby wypowiedzieli sie teraz wszycy inwestorzy, ktorzy wlasnie buduja , albo juz zbudowali dom- zeby wypowiedzieli sie na temat wentylacji- czy ja w ogole maja

moze nie widza takiej potrzeby, a ci co maja zeby tez cos do dyskusji dorzucili, np dlaczego uwazaja, ze to wazna sprawa itd.

 

ja znam osobiscie pare osob , ktore buduja i nie widza w ogole potrzeby wentylowac dodatkowo swego domu

 

pisze o tym, poniewaz wynikla pomiedzy mna a znajomym dyskusja na temat sensownosci entylacji i powiazanych z tym wynalazkow typu rekuperatory czy GWC....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 260
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

czesc

to wlasnie ja jestem tym kolega z ktorym gadal leon

i wlasnie tak sobie myslalem:

- jak zamonotowac ta wentylacje

- jaki jest koszt eksplatacji

- i czy to jest w ogole potrzebne, jak wiele domow jest bez i nie ma w nich grzyba czy jakis tam innych plesni

 

mysle ze to jest robienie ludzi w jajo, tak jak z tymi instalacjimi CO na 15 litrow. jak ktos nie zna I zasady termodynamiki to moze sie nabrac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

acha a dla zainteresowanych tanim wymiennikiem ciepla jaki np zaproponowal kiedys Januszek, zrobie maly arkusz do projektowania takiegoz z blachy aluminiowej( rekuperatory podaja sprawnosc miedzy 50 a 70 %- zobaczymy ile mozna wycisnac, z plytowego - powiedzmy zuzywajac na to jakies 2-4 metrow 2 blachy aluminiowej o grubosci gora 1 mm- przy zachowaniu roznicy cisnien na przyzwoitym poziomie)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja mechaniczna to dobry wynalazek dla olbrzymich sklepów, biurowców itp. Dla domu jednorodzinnego w zupełności wystarcza dobrze zaprojektowana wentylacja grawitacyjna. Cicha, skuteczna i jak tylko ptak nie założy gniazda na naszym kominie- na lata bezawaryjna. A to odzyskiwanie ciepła z powietrza, a może wkrótce np. ze ścieków? Ludzie bez przesady... Nie wierzę w szybki zwrot nakładów z inwestycji, a co do zadowolenia inwestora po latach, jak się to wszystko zacznie psuć wolę się nie wypowiadać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ktos madry, tez tak mysle jak ty grzegorzu

zeby cos odzyskac musi byc roznic potencjalow (w tym przypdaku temp.) ale to nie wszystko bo potrzban jest jeszcze dobra kinetyka czyli szybkosc procesu. a to w przypdku wymiany ciepla mozan uzyskac turbulencja (czyli szybkim przeplywem). jednak taki szybki przeplyw wymaga wentylatora to kosztuje. wiec jaki wniosek - to jest bez sensu

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie o to wlasnie chodzi - dyskusja idzie w dobrym kierunku

moze ktos powiedziec jak wyglada sprawa z iloscia wymian ciepla na godzine przy takiej klasycznej grawitacyjnej wentylacji?

( przy wentylacji- dobrze rozumianej na podstawie norm- padaja liczby rzedu 1 wymiany na godzine - wtedy jest o co walczyc- jesli chodzi o odzysk ciepla- jednak pytanie jak to jest przy powszechnie stosowanej w prawie kazdym od jakiegos czasu juz stojacym domku wentylacji grawitacyjnej?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wladek - to ile kg na godzine powietrza ogrzewasz, skoro wychodzi ci taki spory udzial w ogrzewaniu wentylacji?

podaj kubature domku i jakas liczbe wymian jaka wynika z tego projektu wentylacji grawitacyjnej o jakim wspomniales+

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czuję się wywołany do tablicy

januszek (czyli ja) zaproponował w pelni profesjonalny wymiennik, którego koszt (sam wymiennik)to 400 zł z podatkiem

oznaczenie

HA0200-0300-021-2A00-2-0-0-0300 cena 87 EURO /netto + 22%/

HA0200-0400-021-2A00-2-0-0-0400 cena 108 EURO /netto +22%/

sprawnośc ich na poziomie 60-75% jego powierzchnia to jakieś 5.7m2 blachy aluminiowej (pofalowanej) jest to wymiennik turbulentny

do anonima

wentylacja jest tak samo potrzebna jak ogrzewanie.

myślę że człowiek źle się czuje kiedy stężenie co2 wzrasta ponad normę (widzę tutaj wypowiedź Bratta).

co do kosztów

-GWC 800zł

-rury 400zł

-rekuperator od 1000 do ile kto może

-jeszcze sterownik 150zł

-kratki wylotowe i wlotowe (ale te muszą być też przy grawitacyjnej)

eksploatacja to 3-4 razy w roku wymyć wymiennik (płyn ludwik)7.3zł duża butla.

i dwa wentylatory o mocy max 120 przy wydatku 400l/h

przy wydatku 100l/h moc pobierana to 85W

 

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: januszek dnia 2003-02-26 14:23 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie proszę, dlaczego wszystkie projekty domów mają zaprojektowaną jedynie wentylację grawitacyjną. Czyżby architekci byli średniowiecznymi tumanami, nie znającymi się na nowoczesnych rozwiązaniach? Ten rekuperator trochę przypomina mi urządzenie typu "abgymnic" czy jakoś tam. Gospodyni domowa się na to nabierze. I bez urazy Wszyscy rekuperatorowcy!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wentylacje mechaniczna z rekuperacją instaluję ponieważ (wg priorytetu):

- mam nadzieje, że skończą się moje kłótnie z żona o otwieranie okna w nocy

(będę miał świeże i jednocześnie nie za zimne powietrze nawiewane do sypialni)

- nie będę się bał, że zostawiłem otwarte okno rano wychodząc do pracy i zostawiając pusty dom

- nie będę miał komarów (u mnie to udręka)

- ze względu na wymuszoną cyrkulacje powietrza w lecie będzie w domu nieco ‘znośniej’

- w czasie imprez nie będzie duszno i jak już ktoś koniecznie będzie chciał zapalić to mam nadzieje, ze dym nie będzie tak dokuczliwy

-może nieco zaoszczędzę na ogrzewaniu w zimie

 

 

Wymiennik gruntowy przeponowy zrobiłem ponieważ:

- liczę na to ze w upalne letnie popołudnie w moim mocno przeszklonym salonie uda mi się nieco obniżyć temperaturę

- może będę miał nieco bardziej suche powietrze w letnie parne dni

- może nieco zaoszczędzę na ogrzewaniu w zimie

 

 

Przytaczam argumenty, którymi się kierowałem przy decyzji. Czy część z nich spełni swoje zadanie okaże się za 3 miesiące, kiedy zamierzam się wprowadzić.

Pawel.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety masz rację z tymi architektami,

rekuperator to faktycznie proste urządzenie chyba bardziej prostsze niż maszynka do mięsa (ta ręczna) i nie zastosowanie jego jest wielkim nieporozumieniem,

myslę że gospodyni prędzej nabierze się na "adgymic" niż na rekuperator, ale na całe szczęście są jeszcze gospodarze, którzy widzą potrzebę zastosowania odzysku.

najpierw poczytaj jaka jest masza rzeczywistość

http://www.oknonet.pl/art/art_badania.html

a póżniej swoje doświadczenia a nie wydaje mi się.

 

pozdrawiam Rekuperatorowiec (cholera jak dumnie brzmi) :grin: :grin: :grin:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W fazie wybierania projektu domu dla siebie (ostatecznie zleciłem architektowi opracowanie projektu indywidualnego), skakałem również po stronach zagranicznych (tych www "cacy"- krajów zachodnich). I uwierzcie mi, nigdzie nie natknąłem się na projekt z wentylacją mechaniczną tzw. "wymuszoną". Co jest grane???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz63- wejdź na stronę http://www.junkers.de i wybierz program doboru kotła. Dla współczesnego domu otrzymasz wynik: kocioł kondensacyjny, rekuperator plus bateria słoneczna. Kup czasopisma z rynku niemieckiego i zobaczysz, że rekuperator to jest zupełnie coś normalnego. Pozwala on spełnić normy dotyczące zużycia energii. Rekuperator to nie jest nic nowego. W obiektach przemysłowych, biurowcach itp. takie wymienniki ciepła są rzeczą normalną i znaną od lat. Sam mam w domu wentylację nawiewno wywiewną z odzyskiem ciepła i uważam, że jest to maja dobra decyzja. Koszty instalacji, w porównaniu do kosztów domu, są śmiesznie niskie. Oczywiście energia elektryczna potrzebna do zasilania wentylatorów kosztuje, ale mam zawsze świeże powietrze, które dodatkowo jest podgrzane i nie wieje mi lodowate powietrze np. z nawiewników, czy też z uchylonych okien.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek13, jak długo masz taką instalację? Moje wątpliwości dotyczą dłuższego okresu użytkowania niż parę lat. Proszę odpowiedzcie, czy po 3-5 latach "to":

1. Nie szumi, buczy, huczy, stuka, szeleści itp.?

2. Nie śmierdzi ? (tak jak moja klima w samochodzie po 2 latach)

3. Gdy pozostawiacie dom na dłużej to wentylatory cały czas pracują, czy też wracacie do zatęchłego domu?

Na razie nie przekonany

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...