Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja, rekuperatory i inne cuda


Gość

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 260
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A co powiecie na ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY

z dnia 12 kwietnia 2002 r.w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

 

§ 148. .

2. W pomieszczeniu, w którym jest zastosowana wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, nie można stosować wentylacji grawitacyjnej. Wymaganie to nie dotyczy pomieszczeń z urządzeniami klimatyzacyjnymi niepobierającymi powietrza zewnętrznego.

 

Więć który przepis jest ważniejszy i znosi drugi przepis?

A gdzie jest tzw. SENS, aby robić kanał wentylacji grawitacyjnej przy zamontowanym systemie wentylacji mechanicznej z rekuperatorem.

Czy na ustnienie szarych komórek też trzeba wprowadzić przepis?

To może nie wystarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie miałem problemu z odbiorem przez kominiarza domu z WM, bez kominów grawitacyjnych przy kominku i w ogóle, ale poprosiłem w tym ich zrzeszeniu o przysłanie kominiarza, który ma papiery na WM (znaczy się skończył jakieś dodatkowe szkolenie czy coś, nie wiem co oni tam dokładnie mają).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio w myjni spotkałem kominiarza, przy okazji zapytałem czy wie co to jest WM, On odparł z wielka dumą że od 35 lat jest Mistrzem i ma to w małym palcu, po czym stwierdził że WM jest zabroniona w łazience :o :lol:

Jeszcze jakieś idiotyzmy padły ale już Go nie słuchałem ,,,

 

Podziękowałem za rozmowę, teraz aż się boje swojego odbioru :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, to w pomieszczeniu z piecem kondensacyjnym z zamknięta komorą spalania robić kanał wywiewny czy nie?(w planie oczywiście WM z odzyskiem). Spaliny wypuściłbym wtedy rurą pow. spalin. zakończoną jakimś kominkiem ponad dachem bez budowania np komina z klinkieru.

 

Z tego co pamiętam z PN jest wymagany kanał grawitacyjny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam z PN jest wymagany kanał grawitacyjny
Może nie polegaj na swojej pamięci, tylko zajrzyj do normy, sprawdź, czy jest to norma obowiązująca i wtedy podziel się swoją wiedzą.

Od dobrych kilku lat wentylacja grawitacyjna jest dopuszczona w wyjątkowych przypadkach. Wentylacja mechaniczna, odpowiednio dobrana może być stosowana zawsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam z PN jest wymagany kanał grawitacyjny
Może nie polegaj na swojej pamięci, tylko zajrzyj do normy, sprawdź, czy jest to norma obowiązująca i wtedy podziel się swoją wiedzą.

Od dobrych kilku lat wentylacja grawitacyjna jest dopuszczona w wyjątkowych przypadkach. Wentylacja mechaniczna, odpowiednio dobrana może być stosowana zawsze.

 

Wieczorem sprawdzę.

 

cd.

 

Sprawdziłem i nic nie znalazłem na potwierdzenie swojej tezy :oops:

 

 

Jeśli mamy piece/kotły z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin to wymagany jest przewód wentylacji grawitacyjnej. Natomiast nic nie piszą o piecach z zamknięta komorą spalania (czyli chyba nie musi byc kanału wentylacyjnego grawitacyjnego).

Sam juz nie wiem :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Witam

specjaliści z firmy projektujacej dla mojego domu (w budowie) system wentylacji z rekuperatorem zalecili pozostawienie kanału wentylacji grawitacyjnej w kominie obsługującym kominek w salonie. Motywują to koniecznością pozostawienia alternatywy dla wentylacji w wypadku przerwy w dostawie prądu. Twierdzą, że w przeciwnym wypadku kominiarz być może nie dokona "odbioru". Wydaje mi się to niedorzeczne. Proszę o opinie.

Z poważaniem

wojciech cesarz

 

Po pierwsze nie ma problemu z odbiorem budynku zaopatrzonego w WM nawet jesli nie ma kominow wentylacyjnych. Przynajmniej tak twierdzi biuro, ktore robilo dla mnie projekt.

 

Po drugie, przy okazji stawiania komina (z schiedela) dla kominka, robie dodatkowy ciag WG. koszt robocizny nie wzrosnie. Jedynie tylko koszt modulu kominowego bedzie ciut wiekszy. Oczywiscie nie mozna "mieszac" wentylacji mechanicznej z grawitacyjna, wiec ten dodatkowy ciag bedzie tylko na wypadek "awarii" i normalnie bedzie zamkniety. Uwazam, ze warto taki dodatkowy kanal postawic bo koszt niewielki, a nie wiadomo co przyszlosc przyniesie.

 

jaki system/producent jest w planach?

 

Pozdrawiam

xtr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nie ma problemu z odbiorem budynku zaopatrzonego w WM nawet jesli nie ma kominow wentylacyjnych. Przynajmniej tak twierdzi biuro, ktore robilo dla mnie projekt.

 

Jak Ci przyjedzie kominiarz to będzie miał w nosie to co mówili w biurze projektowy, problemy są nawet z mistrzami :evil:

Np. będzie Ci wciskał że nie można mieć WM w łazience jak mnie ostatnio :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wybudowane kanały wentylacyjne, bo koszt nie był wielki, a nie wiem czy latem nie będę miała chęci pootwierać okien i nie stresować się działającym rekuperatorem. Poza tym nie do końca chciało mi się wierzyć w możliwosć podłączenia okapu do rekuperatora. Właśnie zaczynają mi układać wentylację mechaniczną. Teraz mam zagwostkę jak pozamykać te kanały.Do kominka też mam kanał wentylacyjny (schiedel rondo plus). Projektanta mówiła coś o jakiejś kratce, czy ktoś już ten temat przerabiał?????
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mamy piece/kotły z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin to wymagany jest przewód wentylacji grawitacyjnej. Natomiast nic nie piszą o piecach z zamknięta komorą spalania (czyli chyba nie musi byc kanału wentylacyjnego grawitacyjnego).

Sam juz nie wiem :-?

Z Rozporządzenia "Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki" § 150, ust. 9 i 10 :

9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.

10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową.

Tak więc wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną, a taka jest w większości stosowana w domach jednorodzinnych można stosować bez zastrzeżeń.

Na ten sam przepis powołuje się rozporządzenie przy kominkach - § 132 :

3. Kominki opalane drewnem z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym mogą być instalowane wyłącznie w budynkach jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej oraz niskich budynkach wielorodzinnych, w pomieszczeniach:

1) o kubaturze wynikającej ze wskaźnika 4 m3/kW nominalnej mocy cieplnej kominka, lecz nie mniejszej niż 30 m3,

2) spełniających wymagania dotyczące wentylacji, o których mowa w § 150 ust. 9,

3) posiadających przewody kominowe określone w § 140 ust. 1 i 2 oraz§ 145 ust. 1,

4) w których możliwy jest dopływ powietrza do paleniska kominka w ilości:

a) co najmniej 10 m3/h na 1 kW nominalnej mocy cieplnej kominka - dla kominków o obudowie zamkniętej,

b) zapewniającej nie mniejszą prędkość przepływu powietrza w otworze komory spalania niż 0,2 m/s - dla kominków o obudowie otwartej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mamy piece/kotły z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin to wymagany jest przewód wentylacji grawitacyjnej. Natomiast nic nie piszą o piecach z zamknięta komorą spalania (czyli chyba nie musi byc kanału wentylacyjnego grawitacyjnego).

Sam juz nie wiem :-?

 

Ależ piszą i to wyraźnie:

….. pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia…..

 

Czyli wystarczy, że powietrze do kominka zostanie doprowadzone z zewnątrz (rurą pod kominek) to ten wymóg nie jest obligatoryjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam reku i kominek.

Oczywiście powietrze doprowadzone jest z zewnątrz.

W kotłowni kocioł z zamknięta komora spalania.

Przy odbiorze kominiarz kazał wykuć kanał wentylacji grawitacyjnej ( mam schiedla, otworu nie wykuwałem bo nie bylem pewny czy jest potrzebny - teraz wiem ze jest ) W kotłowni nie ma wentylacji mechanicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam reku i kominek.

Oczywiście powietrze doprowadzone jest z zewnątrz.

W kotłowni kocioł z zamknięta komora spalania.

Przy odbiorze kominiarz kazał wykuć kanał wentylacji grawitacyjnej ( mam schiedla, otworu nie wykuwałem bo nie bylem pewny czy jest potrzebny - teraz wiem ze jest ) W kotłowni nie ma wentylacji mechanicznej.

 

Ja bede mial podobnie - w tym ze "kotlownia" nie do konca bedzie kotlownia. To bedzie pomieszczenie techniczne gdzie bedzie rekuperator i takze kondensacyjny piec z przewodem powietrzno-spalinowym wyprowadzonym przez sciane.

Oczywiscie nie zamierzam tam robic zadnej wentylacji grawitacyjnej, bo piec bedzie mial swoje powietrze z zewnatrz. Z tego co pamietam jak czytalem w przepisach to min. kubatura takiego pomieszczenia nie moze byc mniejsza niz 6m3 (do sprawdzenia).

 

Jedyna roznica to taka, ze bedzie to pomieszczenie wentylowane przez rekuperator (wywiew powietrza)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może ktoś zetkną się z rekup.od Ned Air. Zaproponowano mi wymianę jednostki z Renovent HR Large na Ned Air seria WRA 350. Nic kompletnie nie znalazłam na temat tego reku w sieci, oczywiście informacji ze strony internetowej firmy.

Dodatkowo ponawiam swoją prośbę o wytłumaczeni na czym ma polegać zamknięcie kanałów wentylacyjnych, gdy działa WM.

Mam kanały wentylacyjne jak w projekcie. Do jednego na pewno podłącze okap kuchenny i ten kanał będzie cały czas otwarty.

Co z pozostałymi, czy w łazienkach przewidzieć w razie czego kratki wentylacyjne i ewentualnie w jaki sposób zamykać kanały na czas działania WM? Podobnie z kominkiem - mam tu komin systemowy Rondo Plus z kanałem wentylacyjnym.Jak powinno wyglądać tu połączenie. Wie, że przy kominku powinien być jakiś mechanizm, który będzie wyłączał WM na czas otwierania szyby, czy tu wystarczający będzie montaż na etapie kominka, czy już teraz przy rozkładaniu wentylacji mechanicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję wziąć do łapy książeczkę zatytuowaną - "logika"

Poczytać.

Potem trochę przepisów. Też poczytać. Starać się - ze zrozumieniem tekstu.

 

W przepisach jest - ALBO wentylacja mechaniczna ALBO grawitacyjna...

To ALTERNATYWA (w sensie logiki).

Tego się nie łączy bo jedna psuje drugą...

Ale...

To Twoja chałupa i zrobisz jak zechcesz...

Jak chcesz - to ufunduj obie...

Tylko kto Ci to potem odbierze?....

:roll:

 

Przemyślałbym ten temat raz jeszcze...

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...