Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja, rekuperatory i inne cuda


Gość

Recommended Posts

januszek- chetnie zobacze Twoj projekt rekuperatora- masz go w jakim excelu albo innym liczacym programie, czy wyliczyles to na papierze?

i chetnie zobacze jak rozwiazales sama konstrukcje

taki wymiennik to prosta sprawa, ale trzeba troche przy tym podlubac, chetnie zobacze co juz tam masz gotowe

 

jak zobaczylem te ceny rekuperatorow to mi sie wesolo zrobilo- ktos bierze za to niezla kase

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 260
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

No to teraz trochę mojej wiedzy:

Rekuperatory wchodzą pod strzechy domów od zaledwie kilku lat - wcześniej były tylko dla budowli wielkokubaturowych ze względu na cenę.

Architekci powoli zapoznają się z problemem. Mój na wieść o rekuperatorze z krzesła nie spadał :smile: ale takiego projektu jeszcze nie robił. Projekty powtarzalne są przygotowywane pod dominującą większość, która o rekuperatorze nigdy nie słyszała i taki projekt z rekuperatorem by się nie sprzedał, co innego projekty indywidualne.

 

Co do dwutlenku węgla - zdziwicie się, ale jest on niezbędny do życia (jego wysoki pobudza ośrodek oddechowy i w efekcie wdech np. u osób nieprzytomnych). Oczywiście jeszcze bardziej potrzebujemy tlenu :grin:

Wysokie stężenie CO2 wpływa niekorzystnie na na zdolność koncentracji, może powodować bóle głowy, uczucie opresji oddechowej.

Dobra wentylacja, szczególnie w naszych b. szczelnych mieszkaniach jest niezbędna. Ja wybieram rekuperator. W przeciwnym razie polecam grawitacyjną z nawiewnikami. Obecnie w bloku mam zbyt szczelne okna i jest duszno, a ciągłe ich rozszczelnianie jest uciążliwe i jednak ciągnie chłodem

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi o rekuperatorze powiedział Architekt, wcześniej nigdy o czymś takim nim nie słyszałem. Do domku parterowego wydaje się idealny, wentylacja grawitacyjna nie działa w tym przypadku efektywnie z powodu krótszych kanałów. Uzwględnienie wentylacji mechaniczej na etapie projektu daje wymierne oszczędności.

Sądzę, że z rekuperatorami to jak z piecami gazowymi, jakieś 20 lat temu wszyscy opalali węglem, teraz w nowych domkach takie piece montują tylko pasjonaci i nikt nie mówi, że piec gazowy to zbytek, i nie będzie chodził tak długo jak węglowy.

 

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: bedi dnia 2003-02-26 21:06 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do forumowiczów, którzy na etapie wznoszenia budynku instalują wentylację mechaniczną. Czy mimo wszystko stawiacie kominy, choćby z zaślepionymi kanałami wentylacyjnymi (tak na wszelki wypadek), czy też zaufaliście całkowicie tylko i wyłącznie wentylacji mechanicznej? Pytanie jest trochę na zasadzie ..."Duchów tutaj nie ma, ale co będzie jak są?"... Ot tak pytam, na ile jesteście przekonani do bezawaryjności i długowieczności wentylacji mechanicznej...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. komin do kominka musi być,

2. komin do ogrzewania CO musi być,

 

można więc dołozyć na wszelakij słuczj po 1 kanale wentylacyjnym

zawsze w tym miejscu ewentualnie możesz wyjąć dachówkę i włożyć taką kominkową, jeśli masz dachówkę.

No i pewnie macie wentylację tą od kibelka - pion czy jakoś ...

można przerobić, kiedyś tam.

Można też zbudować nowy dom, taki już dla siebie, nie dla przyjaciela :wink:

 

Karina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karina o ile do kominka musi, o tyle do pieca niekoniecznie. Właśnie rozważam ten problem - nie mam specjalnie miejsca na rekuperator i chyba zamontuję go w kotłowni. Wtedy jednak nie może być to piec tradycyjny - musi być z zamkniętą komorą spalania. Wtedy komin turbo mogę puścić przez ścianę. Ponieważ spowoduje to jednakdodatkowe komplikacje mam małe puzzle do ułożenia :smile:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartt, a dlaczego wtedy nie może być piec tradycyjny? Przecież wentylacja mechaniczna i rekuperator tworzą niezależny obieg, powietrze pobierane jest i wyrzucane na zewnątrz budynku. Podobno kotłowni nie wentyluje się mechanicznie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz63 - klimę w aucie trzeba włączyć przynajmniej raz na miesiąc, zimą też. Poza temp. powoduje ona, że szyby nie parują.

W temacie rekuperatora mam inne pytania:

1) kominek otwarty - gdy nie palę w kominku, mogę w tym pomieszczeniu stosować wentylację wymuszoną???

2) czy można mieć dwie , równoległe wentylacje: wymuszoną i grawitacyjną(zamykaną). W czasie palenia w otwartym kominku, albo w nocy (aby było cicho) wyłączam rekuperator i działa grawitacyjna...

Myślał ktoś o tym???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My też długo nie mogliśmy się zdecydować czy robimy wentylację mechaniczną z rekuperatorem czy pozostajemy przy grawitacyjnej. Ostatecznie przekonał mnie widok pleśni w moim mieszkaniu, która pojawiła się zimą po wymianie okien na nowe i wdmuchiwanie zimnego powietrza przez kanał wentylacyjny w łazience. Jak widać nawet w małym mieszkaniu wentylacja grawitacyjna zawodzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. co do "konfliktu" otwartego kominka i wentylacji wymuszonej nie bylbym taki pewien: nalezy wg mnie jedynie zainstalowac indywidualny nawiew dla kominka (z wyprowadzeniem np pod kominkiem - musi byc ona zamykalna:smile: ) a wentylacja mechaniczna utrzymywac lekkie nadcisnienie w pomieszczeniu.

 

2. jesli wlasnie cos ta grawitacyjna wentylacja ucieka to swiadczy o jej prawidlowym dzialaniu a intensywnosc wywiewu mozna "sterowac" w duzym stopniu nawiewen (np. rozszczelniajac okna) - powietrze znikad sie nie wezmie bylbe by "uciec" wentylacja.

 

3. co do wdmuchiwania zimnego powietrza w lazience to jest to ewidentnie zle zbilansowana wentylacja grawitacyjna. powietrze do lazienki powinno naplywac z pomieszczen a kratka w lazience powinna stanowic wywiew a nie nawiew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

leonie_z_..

ja nie robiłem rekuperatora ja go kupiłem, za dużo zachodu i czasu na jego wykonanie.

nie liczyłem sam oparłem się na wyliczeniach producenta,

polecam stronę http://www.heatex.pl i pobierz plik do obliczeń

to że ktoś bierze za to niezłą kasę to swiadczy o naszej niewiedzy.

Do grzegorza

nie robiłem kanałów wentylacyjnych tych tradycyjnych tak na wszelki wypadek jedyna część ruchoma w wentylacji mechanicznej to wirnik dmuchawy pozostałe części nie ulegają zużyciu żywotność wirnika to łożyska około 50000 h czy to dużo przelicz sam.

komin do kominka musi być to fakt ale kominek i wentylacja mechaniczna może współgrać bez żadnych przeskód

co do kotłowni to jest zabroniona mechaniczna wyciagowa, a mechaniczna zbilansowana lub nadmiarowa jak najbardziej

to fakt rekuperator nie jest super szczelny, ale to co mogłoby się z kotłowni dostać (w co bardzo wątpię) to i tak jest wyrzucane na zewnątrz, można wykonać tak instalację że będzie rekuperator w nadciśnieniu tzn przez nieszczelności będzie uciekało powietrze do kotłowni a nie odwrotnie.

przy kominku otwartym wentylacja mechaniczna zakaz

nie można miec dwóch wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej.

mając wentylację mechaniczną w nocy zmniejsza się jej wydatek do niezbędnego min (cisza)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobilem ten arkusz do projektowania rekuperatora

jesli ktos chce to chetnie podesle- jest to wprawdzie proste ale bardzo skuteczne narzedzie

jesli chodzi o material na wymiennik- o przegrody to material w zasadzie nie ma znaczenia- blache aluminiowa polecam jedynie ze wzledu na niska gestosc- co sprawi, ze nasz wymiennik bedzie lzejszy

blacha aluminiow kosztuje podobno 40 PLN nza m2- dotyczy to grubosci 1mm

mozna stosowac tez ciensze wtedy calosc bedzie jeszcze tansza i lzejsza

polecam okolo 10 m2 blachy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wentylację mechaniczna z rekuperatorem i takie są moje uwagi:

- podstawowym powodem zastosowania wentylacji mechanicznej u mnie było uzyskanie świeżego powietrza w domu, a jeśli uda się odzyskać ciepło z powietrza zużytego to dobrze.

- nowy dom zamieszkany w listopadzie 2003 roku i zaobserwowałem brak jakiejkolwiek wilgoci. Na początku z rekuperatora kapała woda w ilości ok. 0.5litra na dobę a teraz już nie (muszę stosować nawilżacze powietrza).

- po kąpieli albo po wywieszeniu prania na oknie (w łazience i pralni) pojawia się wilgoć która następnego dnia znika.

- czasami w czasie silnych mrozów wyłączałem na noc rekuperator wówczas rano było to „czuć” gdy weszło się np. do sypialni.

- niestety czasami są problemy z odbiorem takiej wentylacji przez kominiarza. U mnie wymusił wykonanie wentylacji grawitacyjnej (posiadam również kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania) – musiałem wykuć otwory pod kratki wentylacyjne (na marginesie doczepił się do drzwi łazienkowych, w których w dolnej części drzwi były wykonane tulejki wentylacyjne, a on twierdził że powinna być kratka).

- wykonaną wentylacje grawitacyjną oczywiście po odbiorze zatkałem i zamierza ja wykorzystać w czasie dłuższej nieobecności (np. w czasie wyjazdu na urlop wyłączę rekuperator a uruchomię wentylacje mechaniczna).

- wyciąg kuchenny również połączyłem z rekuperatorem – trzeba często czyścić filtr okapu aby nie zanieczyścić kanałów.

- rekuperator mam na poddaszu w garderobie a obok mam sypialnię co prawda w nocy pracuje na najniższych obrotach ale czasami przeraża mnie ta cisza.

- kiedyś przy mrozach ok. –10st wsadziłem do wylotu powietrza w salonie termometr wskazywał +18st.

- mam przygotowane wyjście kanału w ziemi do GWC ale widzę sens jego zastosowania tylko w czasie upałów do schładzania powietrza.

- koszt całej wentylacji to 3000 PLN rekuperator i ok. 1500 PLN kanały.

- Instalacje można wykonać samodzielnie opierając się na doświadczeniach innych alnbo z literatury – jeszcze jest zima warto wykorzystać ten okres do szukania ja zawsze tak robiłem (wkrótce targi instalacje MTP - polecam)

- kiedyś w pewnym sklepie specjalistycznym w zakresie wentylacja (3 lata temu) gdy spytałem się o rekuperator to Pan zrobił wielkie oczy i spytał się „a po co to panu, to się nigdy nie zwróci”

 

Na razie tyle jak przyjdzie mi cos na myśl to dopiszę (jak na mnie to się trochę rozpisałem)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...