Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja, rekuperatory i inne cuda


Gość

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 260
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Po przeczytaniu tych tekstów wszyscy z wyjątkiem leona mają jakieś wątpliwości ,ja też.Na budynek niebawem wchodzą instalatorzy.

Z decyzją o rekuperacji zwlekałem dość długo. Obecnie projekt wentylacji z odzyskiem ciepła jest na ukończeniu a w budynku stan surowy zamkniety z wentylacją grawitacyjną.Jestem przekonany ,że ma lepszą sytuację niż właściciele domów skazanych na wentylację wymuszną. W sposób prosty można poprawić

szczelność zamkniętych kratek wentylacyjnych. Natomiast nie istnieje prosty sposób uruchomienia wentylacji mechanicznej przy zdarzjących się bynajmniej u mnie przerwach w dostawie prądu.Przez parę miesięcy w roku odzysk ciepła jest zbyteczny.

Wtedy działa grawitacja za darmo. Zdecydowanie jestem za systemem równoległym, śpie spokojnie a to też ważne i musi trochę kosztować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rychu

to jest fragment rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

 

 

§ 148.

1. Wentylację mechaniczną wywiewną lub nawiewno-wywiewną należy stosować w budynkach wysokich i wysokościowych oraz w innych budynkach, w których zapewnienie odpowiedniej jakości środowiska wewnętrznego nie jest możliwe za pomocą wentylacji grawitacyjnej. W pozostałych budynkach może być stosowana wentylacja grawitacyjna.

2. W pomieszczeniu, w którym jest zastosowana wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, NIE MOŻNA STOSOWAĆ WENTYLACJI GRAWITACYJNEJ. Wymaganie to nie dotyczy pomieszczeń z urządzeniami klimatyzacyjnymi niepobierającymi powietrza zewnętrznego.

 

nic dodać nic ująć.

kto Ci robi projekt wentylacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy moze ktos sie pokusic o podsumowanie (przynajmniej czastkowe)- za i przeciw

- na obecnym etapie przemyslen nie bede sie bawil w went. wymuszona

-nie bede sie bawil w kominek z plaszczem , z ogrzewniem powietrzem itp

Uzasadnienie-

fachowcy ze swoja wiedza sa na tym samym etapie co inwestorzy-niby cos wiedza ale to jeszcze wiek embrionalny tej ich wiedzy

-zastosuje ogrzewanie gazowe + tradycyjny kominek bo nie bede robil z salonu kotlowni, jesli bede chcial sie bawic w palacza to postawie w piwnicy dodatkowy piec na holc-gaz (po mojemu)

to nie byl glos zlosliwy tylko wymuszajacy polemike

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalator od wentylacji (a chyba zna sie na rzeczy, gdyz robi projekty dla centrow handlowych i nikt nie ma zastrzezen)oswiadczyl mi szczerze, że o GWC to on nie ma pojecia. Projekt GWC jest robiony, jak mi oznajmiono "na moją odpowiedzialnosc" i za moimi wskazowkami.

 

Zgadzam sie, że te instalacje o ktorych tu rozmawiamy są b. rzadko stosowane w domach jednorodzinnych i w związku z tym łatwiej znalezc uzytkownika na forum niz instalatora z doswiadczeniem.

 

Jestesmy prekursorami tych rozwiązan, czy sie sprawdzą? Wierze, że tak (ufam Januszkowi i tym opracowaniom naukowym).

 

Wiecej doswiadczen wymienimy za kilka lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do sprawności rekuperatora to przyjmijcie 50%. Taką średnioroczną sprawność podał mi sprzedawca pracujący do niedawna w branży rekuperatorów przemysłowych. Mimo, że sprzedaje mistrale szczerze stwierdził, że na 65/70% to nie ma co liczyć w warunkacz co dziennych. Za to na te 50% mogę liczyć.

 

KrzysiekS. Ciepło, które ucieka z wentylacją nie zależy od ocieplenia domu, a od ilości wentylowanych pomieszczeń urzytkowych. Dla mojego domu to 9500 kWh rocznie (kuchnia, wc, 2*łazienka, 2*garderoba, 2*sypiania na poddaszu). Dla większości domków wyjdzie podobnie - zapewniam.

Wystarczy teraz policzyć ile kosztuje cię 1 kWh. Ja (za propan) z VAT liczę średnio 0,22zł. jeśli przyjmiesz sprawność tylko 50% to można zaoszczędzić 4750*0,22= 1045zł rocznie. Mnie nie stać na taką stratę :wink:. Jeśli opalasz drewnem to może stracisz mniej, ale to zawsze będzie strata. Koszt pełnej instalacji oceniam na 6000zł (rekuperator poniżej 4000zł)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już gdzieś o tym też mówiono, że do pełnego porównania mechanicznej z grawitacyjną powinno się wziąć pod uwagę koszt wybudowania i oprawy "dachowej" kominów wentylacyjnych (zbędnych w mechanicznej) a także możliwość zastosowania okien stałych (nieotwieranych typu fix), które są tańsze od otwieranych i dla złodzieja gorsze do zforsowania. :smile:

 

Zwolennik rekuperatora !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2003-03-10 10:05, Anonymous wrote:

Krzysiek s wypowiedz sie jeszcze raz

Mysle ze nie ma tu podzuialu na zwolennik-przeciwnik

chcialbym uslyszec czy w polsk8ich realiach warto sobie na dzis rekuperatorem glowe zawracac

 

Z moich obliczen wychodzi że warto. Szczególnie z ogrzewaniem na prąd. I kto mi przeszkadza podlączyć wejsćie rekuperatora do GWC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dowiedziałem się wczoraj od użytkownika GWC i rekuperatora, że wentylatory powinny być na prąd stały bo mają dwukrotnie wiekszy okres życia i zużywają mniej energii na ilość przetłoczonego powietrza.

Taki wentylator powinien zużywać 0,4W energii na metr sześcienny przetłoczonego powietrza.

 

I chyba też łatwiej sterować obrotami, bo to wtedy wystarczy regulować napięcie.

 

Co Wy na to ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sergey, wejscie z rekuperatora to sobie mozesz podlączyc do GWC. Pasowaloby tez podlączyc wywiew powietrza do rekuperatora, wiec moim zdaniem, to trzeba ulozyc kanaly powrotne do powietrza, drugi wentylator oraz moze jeszcze jakis filtr. To nie jest za darmo, te kanaly powrotne trzeba gdzies ukryc.

 

Zwroccie uwage, że im wydajniejszy rekuperator, tym ma wiecej kanalow, im ma wiecej kanalow, tym mają one mniejszą srednice. Wiec wiekszy opor przeplywu, oraz koniecznosc stosowania lepszych i drozszych filtrow.

 

Przeciwnicy powiedza, ze rezygnują z wentylacji grawitacyjnej. Ja jednak nie chce, aby mi przez cały rok dwa wentylatory chodzily, szumiały i te kratki na- i wywiewne ciągle brudziły.

 

Pewnie, to żadna robota wyczyscic kratki, wymyc przewody, ale ja tego nigdy w życiu nie robilem i robil nie bede. Ten prąd do tych wnetylatorow i tak zawsze pare groszy kosztuje, nie jest to wiec tak latwo pogodzic z ta checią oszczedzania energii.

 

Wg tych opracowan w zakresie temp. 15 - 25C rekuperator i GWC są zbedne. Moze mają racje ci, ktorzy uwazaja, że wiosną i jesienią to lepiej i przyjemniej wentylowac otwierając okno niż zwiekszając obroty na wentylatorze. Ja tez tak uwazam.

 

Dlatego zaryzykuje z GWC ze wzgledu na spadek terenu i koniecznosc "podsypania" domu w ktorym uloze rury do GWC. Ale na rekuperator to sie raczej nie zdecyduje z w.w. powodow, choc bylem jego gorącym zwolennikiem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpowiem bo wiem

co do tych silników

silniki na prąd stały mają sprawność wysoką, średnio 80-95%

ale muszą mieć komutator i szczotki, które się najszybciej zużywają (zwłaszcza szczotki) żywotność szczotek jest niestety ograniczona, poza tym pylą

silniki na prąd zmienny (indukcyjne) mają sprawności 60-70%

i jedyne ograniczenie co do trwałości dotyczy łożysk, trwałość takowych ocenia się 15-20 lat a może i dłużej

zużycie energii przy silnikach na prąd stały jest mniejsze co wynika ze sprawności, ale dochodzi jeszcze do tego turbina, której sprawność jest max 50% co w sumie daje bardzo małe różnice w zużyciu prądu.

natomiast jestem pewien że trwałość silnika na prąd stały jest niestety mniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od typu silnika. Jeżeli mają szczotki to raczej bym ich nie stosował. Silnik indukcyjny klatkowy jest chyba najbardziej niezawodnym silnikiem jaki istnieje, no może synchroniczny z magnesami trwałymi do sterowania DTC w robotach. Popsuć się w nim może tylko łożysko za parę złotych (czas zużycia zależy w dużej mierze od wyważenia wentylatora).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...