Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja, rekuperatory i inne cuda


Gość

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 260
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

On 2003-03-10 14:29, KrzysiekS wrote:

Sergey, wejscie z rekuperatora to sobie mozesz podlączyc do GWC. Pasowaloby tez podlączyc wywiew powietrza do rekuperatora, wiec moim zdaniem, to trzeba ulozyc kanaly powrotne do powietrza, drugi wentylator oraz moze jeszcze jakis filtr. To nie jest za darmo, te kanaly powrotne trzeba gdzies ukryc.

 

Zwroccie uwage, że im wydajniejszy rekuperator, tym ma wiecej kanalow, im ma wiecej kanalow, tym mają one mniejszą srednice. Wiec wiekszy opor przeplywu, oraz koniecznosc stosowania lepszych i drozszych filtrow.

 

Przeciwnicy powiedza, ze rezygnują z wentylacji grawitacyjnej. Ja jednak nie chce, aby mi przez cały rok dwa wentylatory chodzily, szumiały i te kratki na- i wywiewne ciągle brudziły.

 

Pewnie, to żadna robota wyczyscic kratki, wymyc przewody, ale ja tego nigdy w życiu nie robilem i robil nie bede. Ten prąd do tych wnetylatorow i tak zawsze pare groszy kosztuje, nie jest to wiec tak latwo pogodzic z ta checią oszczedzania energii.

 

Wg tych opracowan w zakresie temp. 15 - 25C rekuperator i GWC są zbedne. Moze mają racje ci, ktorzy uwazaja, że wiosną i jesienią to lepiej i przyjemniej wentylowac otwierając okno niż zwiekszając obroty na wentylatorze. Ja tez tak uwazam.

 

Dlatego zaryzykuje z GWC ze wzgledu na spadek terenu i koniecznosc "podsypania" domu w ktorym uloze rury do GWC. Ale na rekuperator to sie raczej nie zdecyduje z w.w. powodow, choc bylem jego gorącym zwolennikiem.

 

 

Nie rozumiem co z tym wywiewem?

 

Będę budował dom parterowy - wszstkie kanaly na gore, halasu nie będzie. Do tego ogrzewanie na prąd, a ja nie lubie placić rachunki. Do tego czytałem artykuł w Ładnym domu(niespotykalne ciepły dom) 3000Pln na rok za wszystko. To chyba coś, a więc w tym domku nawet niema pieców akumulacyjnych.

 

Na razie bez gazu ja nie widzę żadnej innej możliwosci.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!!

 

Buduje nardzo ocieplony dom. (20 cm wełna na sciany, 20 cm stropianu na podłoge, 30 cm na dach). Dom ma 320 m.kw Wyliczone zapotrzebowanie ciepła (bez wentylacji to 6,8 KW). Na sama wentylację 8KW. Tak więc skoro tak zadbalem o docieplenie budynku i minimalne zap[otrzebowanie na ciepło (20-25 W/m.kw) to idiotyzmem jest 8 KW wyzucac w powietrze. Wiec rekuperator oczywiscie montuje.

Macie racje, że na wiosne przyjemnie otworzyc okno... ale tylko na wiosnę. Latem komary,muchy i gorace powietrze, zima powietrze lodowate. Nie interesuje mnie że z ekonomicznego punktu widzenia pomiedzy 5 a 25 st. nie ma sensu stosowac rekuperatora. Z punktu widzenia komfortu mieszkania (świeżego powietrza) jest to zawsze opłacalne. Pozatym chciałem zrobić w domu klimatyzacje (koszt 10-15 tyś). Teraz zakładam ze dora izolacja + wentylacja z GWC dostatecznie schłodzi mój dom latem wieć to tak jakbym te pieniadze z klimatyzacji po prostu zaoszczedził.

Tylko prosze nie zaczynajcie:

-że sie nie zwróci (budowa zadnego domu sie nie zwróci tak jak zakup samochodu)

- że to absurdalne niskie zapotrzebowanie na ciepło (wiem ze ADAMOS48 od lat zakłada 150 W i jest dobrze - ..za pieniądze inwestora)

 

Wnetylacja wymuszona jest najlepszym z obecnie znanych systemem utrzymania komfortowj jakości powietrza w pomiszczeniach... i tu nie mamy co dyskutować. Problem sprowadza się do tego czy instalować ja w domkach jednorodzinnych....... Zastanówcie sie prosze gdzie leży naprawdę problem. Nie w tym czy warto czy nie.... czy sie zwroci czy nie... czy trzeba czyścic kratki czy nie... PROBLEM JEST CZY MNIE NA TO STAC CZY NIE??

 

Kratki czyści pani do sprzątania domu, filtry wymienia serwis. A my sącząc piwko lezymy w salonie przed wielkim plazmowym TV.

 

Ludzie którzy maja kasę po prostu: buduja domy z wnetylacja, klimatyzacją, baseny, kupuja BMW i nie rozmawiaja czy im sie to zwróci i czy to ma sens. Po prostu to wszystko podnosi komfort życia. Maluchem tez mozna jeżdzić... więc po co mi rekuperator...........

 

 

To tak jakbyście dyskutowali że oddzielna sala kinowa i siłownia w domu to bez sensu. Przecież to jest super.. jaszcze sala bilardowa, do pingponga i salon do słuchania muzyki. To jest naprawdę super. I powtarzam.... nie problem w tym czy to się zwroci... problem w tym ze was na to nie stać. Zapewniam was ze gdybyście mieli kupę kasy... to:

-i wentylacja

-i klimatyzacja

-i Volvo przed garazem

-i basen w ogrodzie

-i słuzba do sprzatnia

- i ogordnik do trawy

 

Nie obliczajcie wiec czy zaoszczedzicie 50 czy 150 zł rocznie. Bo jesli tak rozumujecie to znaczy ze po prostu nie stac was na wentylacje mechaniczną. Ale powiedzcie to wprost a nie udowodniajcie ze jest to złe i niepotrzebne (bo to zostało juz stwierdzone przez fachowców). Ludzie biora kredyty w banku żeby kupić lepszy samochód.. żeby sasiedzi go zobaczyli. Nie zastanawia się czy mu się to zwróci.. wazne ze go widać. A centrali wnetylacyjnej nie widac i chyba w tym cały problem

 

Pozdrawiam

 

P.S. Przepraszam ale ta dyskusja naprawdę przypomina watek: po co kupować mercedesy maluchy tez jezdżą!!!!!!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten powyżej to niezły IDIOTA. Zamiast budować chałupę obłożoną pierzynami, powinien się zastanowić nad budową schronu podziemnego bo tam wykorzystanie tego "cudeńka- rekuperatorka" jest jak najbardziej zasadne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idiotow nie sieja

Andrzej

Ci od bmw koncza czesto z hipoteka apozniej przylatuja kruki wrony czyli my - dorobkiewicze

i wykupujemy tych biedakow ze szponow bankow

taki juz nasz szary los -lanos czy Megane (wzglednie ferrari)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na powaznie nie mam pojecia o projektowaniu instalacji,

Ale o do sterylnosci wentylacji mam i mam wielkie zastrzezenia ze zamiast byc zrodlem swiezego powietrza w praktyce, powtarzam w praktyce stanie sie rozsiewnikiem drobnoustrojow.

Kolega jako argument za ,podal mi alergie jego dziecka. Dla mnie jest to argument na dluzsza mete przeciw.

Moze pylki traw i zatrzyma ( w pierwszym etapie uzytkowamnia, ale pozniej..... Kto te rury i czym bedzie czyscil. Nawet przy duzych sprawniosciach filtrow beda sie w tych rurach zbieraly z wolna zanieczyszczenia i bedzie sie paskudztwo namnazalo.

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na jakiej podstawie sądzicie, że w kominach wentylacji grawitacyjnej to nic się nie może osadzać ?

 

Problem rozwoju drobnoustrojów pojawia się gdy tymi samymi kanałami tłoczymy gorące powietrze zimą a zimne latem, ale to ma znaczenie przy ogrzewaniu powietrznym z klimatyzacją.

W przypadku rekuperatora powietrze ma podabną temp. zimą i latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę,że trudno się przyznac do faktów. lepiej dalej bic piane i wyważać otwarte drzwi.

Przypominam ,że to forum otwarte dla wszystkich a ja nie byłem wobec was niegrzeczny. Tak wiec dyskutujcie dalej i dalej jak to nazywacie pasjonaci budowlani...tylko ,że z tej dyskusji nic nie wynika. Ale pozdrawiam i zycze sukcesów.

 

Idota, dorobkiewicz, ten od BMW

 

P.S. Pójdzice do pierwszego lepszego biura projektów gdzie projektuja wentylację i powiedzcie: "chce miec super komfort w moim domu... koszty maja drugorzedne znaczenie" zobaczycie co wam zaproponują... na pewno nie wentylacje grawitacyjną. Natomiast jak kotś widzi inwestora , który co drugie pytanie mówi "ile to kosztuje" to nie chcąc zrazic klienta i go stracic.. prponuje rozwiazania najtańsze argumentujac ,ze na te centrale wentylacyjne stojące w koncie to szkoda pieniedzy bo kupuja je tylko idioci. Tak robia wytrawni handlowcy i sprzedawcy: po zegarku i samochodzie wiedza co i jak oferować i jak zachwalac towar pod klienta!!

 

Wasza dyskusja o zaleganiu sie robactwa i kurzu wyglada tak jakbyscie jako pierwsi na swiecie chcieli zbudowac wentylacje wymuszoną. przeciez to juz działa w milionach domów na całym świecie. Acha zaponiałem wg. was te miliny to dorobkiewicze, idoci, palanty i .. nie pamietam jak mnie jeszcze wyzwaliście.

 

Nie bijcie piany i nie wywaąjacie otwartych drzwi. To są gotowe sprawdzone rozwiązania, pytanie tylko czy chcecie je mmiec w swoich domach i czy was na to stać! Niewazne co o mnie myslicie, ja nie śpię na forsie i tez dokonuję wyborów, ale nie przekonuje sam siebie że to co tansze jest lepsze. Tylko mówię wprost: basen kryty w domu jest super ale mnie na niego nie stać. I po sprawie

 

Pozdrawiam wszystkich pasjonatów budownictwa (ubijaczy piany!!)

Chyba ,że wypowiedzą sie uzytkownicy wntylacji wymuszonej!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anonimowy: "...ze na te centrale wentylacyjne stojące w koncie to szkoda pieniedzy bo kupuja je tylko idioci...". Nie "w koncie", tylko "w kącie". Widać, że tak jak się znasz na ortografii to pewnie na całym zagadnieniu o którym piszesz. Proponuję Ci powtórzyć szkołę powszechną, później technikum a może i studia techniczne Cię "nie przerosną"?

Zmiataj stąd na forum "kółka różańcowego"- tam każdy "psychiczny inaczej" znajdzie zrozumienie i wsparcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o to, czy kogos stac, czy nie stac, sądze ze kazdego z biorących w dyskusji na rekuperator stac. Chodzi o dokonywanie sensownych wyborow i w tym mamy sobie pomoc wymieniając poglądy.

 

Mam na codzien kontakt z dobrymi architektami i instalatorami oraz projektantami wszystkich instalacji (specjalnosc centra handlowe, czyli wszelkie nowinki i górna polka instalacji). To wlasnie tam są montowane od dawna te instalacje wentylacji mechanicznej z odzyskiem i klimatyzacji, dlatego, że muszą być montowane, gdyz ludzie podusili by się bez sprawnej wentylacji.

 

Ale rekuperator instaluje się, gdyz ciepla odpadowego jest bardzo duzo, ciepla które można odzyskac i zaoszczedzic, ale jest to cieplo kilku tysiecy ludzi, którzy przebywają w obiekcie przez kilkanascie godzin dziennie.

 

Calkiem inna skala jest w domu jednorodzinnym. Każdy może sobie jednak wybrac centrale np. YORK, czy VBW Clima, na pewno będzie dlugo funkcjonowala i zadowoli nawet najbardziej wyczulone noski. Do wyboru do koloru, każdy kupic może to co zechce.

 

Dyskutujemy jednak po to, aby wybrac to co naprawde potrzebne.

A swoją droge, to ludzie b. zamozni, są zamozni, gdyz dokladnie liczą kazde EURO lub PLN.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...