Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja, rekuperatory i inne cuda


Gość

Recommended Posts

przmslw i KrzysiekS

Zawsze się musi znaleźć jakiś "filozof", co zepsuje każdą dyskusję. Jakie on ma inne poglądy? Przecież to świr.

My tu dyskutujemy o "kozie" a on zaczyna o "wozie" (chyba BMW)!

Niech pomocy szuka u psychiatry. Większość forumowiczów muratora chce tu czytać o konkretnych rozwiązaniach technicznych a nie o problemach psychiatrycznych!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 260
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Pewnie ktoś już to napisał, ale dla dopełnienia tematu dodam, że przeciętnie 50% ciepła (za które tak drogo płacimy) ucieka przez wentylację grawitacyjną, tylko pozostałe 50% w sumie przez okna, ściany, dach, podłogę itp.

Dlaczego wydajemy kupę kasy na izolowanie termiczne ścian, okien, dacu itd, a wypuszczamy drugie tyle energi kratkami wentylacyjnymi?

DarekRz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek s wlasnie

ci ktorzy nie licza szybko wypadaja z gornej polki

bogaci na pewno nie naleza do ludzi rozrzutnych

licza nie tylko kazde euro ale kazdy grosz

i jesli nie wpisza go w koszty funkcjonowania tzw. interesow to ich po prostu nie wydaja

a to juz poemat na inny temat

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie na forum dowiedzialem się, że ogrzanie 100m3 powietrza o 20C to tylko (czy tez „aż”:wink: 0,66KWh. 100 m3/godz wystarcza do wentylacji domu jednorodzinnego. Malo kto przekroczy srednią wymiane 2400m3/dobe.

 

Wiec jeśli wentylacja jest sterowalna, czyli mechaniczna, lecz niekoniecznie z rekuperatorem, to te straty są duzo mniejsze. Jest to wiec raptem ok. 10% ciepla, jeśli przyjmiemy srednie zuzycie ciepła w sezonie na poziomie 7 KWh, jeśli zuzycie będzie wieksze, to straty na wentylacji będą procentowo mniejsze (wielkosc stala ok. 0,66 KWh/godz).

 

Dane mowiące o stratach rzędu 50% na wentylacje są moim zdaniem przesadzone i tendencyjne. Mają one wzbudzic popyt na .........

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obronie swira

anonimowy tez go za swira uwazam ale tu wchodze aby poznac co w trawie-u budujacych piszczy- ale nigdy nie znajduje konkretow niestety. Wbrew pozorom jest to -przyjemna -ale tylko gadka szmatka jak u cioci na herbatce. Pogladow jest tyle i lu forumowiczow

a to praktyce nijak nie sluzy

stad moze rozdraznienie swira

ale mimo to jest to jedyny czat na interesujace mnie tematy ktory znam

Andrzej

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno

mysle ze wiecej zamieszania sieja tu "swiry" ktore z praktyka i teoria nie maja wiele wspolnego a "wala" swoje prawdy bez opamietania

nie podaje konkretow bo na odzyskiwaniu ciepla sie nie znam (oprocz przeczytanej publicystyki)

skad ten wywod/-a no stad ze podawane sa tu opinie skrajnie odmienna - w 100 % na tak i w 100% na nie- a to - naprawde nie trzeba byc psychologo-psychiatra-ktiorys z nich musi byc przypadkiem klinicznym

a tu trzeba chlodnej glowy

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poniewaz czytuje swirow wybiorczo znowu cos nowego doczytalem

a na tym sie znam wiec pisze

w milionach domow powiadasz instaluje sie wentylacje wymuszone i klimatyzacje- i efektem tego w milionach domow-jak piszesz- rodza sie dzieci z alergiami na pylki, kurze

prowadzi to w ostatecznosci do astmy a to prowadzi itd

nie szukaj pomocy w sprawie alergii na czatach dla medykow bo oni sobie -poza zaleczaniem chwilowym-na obecbna chwile z tym problemem nie radza

ja wiem ze to jest produkt uboczny nowych technoliogii ale jest i niech wszyscy sobie z tego zdaja sprawe

Andrzej

juz nie bede pieprzyl trzy po trzy chetnie poslucham jakiegos inzyniera-technika

nawet na zaczepki nie odpowiem-0slowo bo to zagraca czas i miejsce

a tu mowa o odzysku ciiepla a nie miejsce na dyskutowanie kondycji psych. polskiego spol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego -w nurcie merytorycznym- zapytuje

buduje dom ok 200 m pow uzytkowej

ile bedzie mnie kosztowalo: instalacja,wymiennik gruntowy , rekuperator czy jak on tam i robocizna- oczywisci pi razy drzwi - w warunkach polski pn-wsch-mieszkam w olsztynie

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego -w nurcie merytorycznym- zapytuje

buduje dom ok 200 m pow uzytkowej

ile bedzie mnie kosztowalo: instalacja,wymiennik gruntowy , rekuperator czy jak on tam i robocizna- oczywisci pi razy drzwi - w warunkach polski pn-wsch-mieszkam w olsztynie

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DArek wlasnie dzis o 9 rozmawialem ze znajomym instalatorem -

zrecznie ominal temat

ok wentylacja wymuszona jest znana-wsrod instalatorow

ale o gwc , o dostosowaniu i zastosowaniu tego w domkach jednorodzinnych najprawdopodobniej tego nie robia i o tym nie wiedza

prawdopodobnie ucza sie na bledach (bo io to ze robia jakies obliczenia ich nie podejrzewam)

a tych bledow na moim terenie chyba niewiele popelnili

(oczywiscie instalatorow namierzylem paru- z podobnym skutkiem)

Andrzej

ps dlatego nie moge od nich wyciagnac -chociazby przyblizonej ceny

a dom jest z przelomu wiekow podpiwniczony z pietrem i poddaszem

poltora bloczka gazobetonu w srodku 10 cm styropianu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!!!!

Tu świr!!!!!

 

Niestery jesteście starasznie niekulturalni. Nie rozumiem dlaczego ktos o innych poglądach jest przez was tak poniewierany. Gdzie wasza klasa i ogłada towarzyska. Ale moze dla prawdziwych fachowców i inwestorów budowlanych takie zachowanie to norma....

 

Znów pojawiło się kilka głosów z których po raz kolejny ...NIC NIE WYNIKA.

 

Więc oświadczam wam nie jesteście "pasjonatami budownictwa" czy tez fachowcami usiłujacymi na forum wypracowac wspólny sposób rozumowania. Prawdziwi fachowcy nie dyskutuja o rzeczach oczywistych, mogą się spierać w szczegółach.

 

Porównanie budowy domu do kupna samochodu jest jak najbardziej trafne. W obu przypadkach decydujemy o róznych dodatkowych opcjach zwiekszających koszty inewstycji.

Tu wybieramy: mocniejszy silnik, skórzana tapicerkę, tempomat itd.

 

A na budowie: wentylacje mechaniczną, tynk mineralny czy silikonowy, dachówkę ceramiczna lub blachodachówkę.

 

To sa gotowe rozwiazania wyłozone na tacy przez fachowców i producentów. To czy z nich korzystamy zależy:

-od tego czy faktycznie chcemy

-od naszych możliwości finansowych.

 

Te wszystkie rozwiązania są dla ludzi. Nie jest wstydem i błedem stwierdzić, że na tynk silikonowy mnie nie stać. Ale ostatnia głupotą jest dyskutować czy na pewnoo jest lepszy niż mineralny i przekonywać siebie i innych (wiedząc że się nie ma takiej kasy), że mineralny w zupełności wystarczy. Pewnie ze wystarczy (tak jak wentylacja grawitacyjna), tylko, ze są inne, lepsze, bardziej komfortowe rozwiązania (niestety bardziej kosztowne)

 

Dlatego powtarzam wasza dyskusja przypomina dyskusje co lepsze: dachówka ceramiczna czy blachodachówka.

Bardzo chętnie posłuchałbym opinii kogos kto posiada taki system. Wtedy negatywna opinia jest miarodajna.

 

Natomiast opinie:

-..słyszałem, że znajomi znajomego...

-.. ponoć są żródłem bakterii.....

-.. czy to się opłaca....bo wg. mnie...

 

Powtarzam: wszystko jest dokładnie sprawdzone,przetestowane i policzone. Pytanie tylko czy osiągnięte oszczedności są dla kogoś satysfakcjonujace czy nie i czy stać kogoś na poniesienie okreslonych nakładów inwestycyjnych.

 

Strasznie na mnie napadliście i to w dodatku bardzo niekulturalnie, ale widać- prawda w oczy kole. Przy budowie (jak przy wielu innych rzeczach) są potrzebne ,szybki, konkretne i sprawdzone rozwiazania. Sprawdzcie swój wątek od poczatku i zastanówcie się czy z niego cokolwiek wynika....

 

Nie bedę juz zabierał głosu... pozwolicie natomiast, że z zaciekawieniem będę czekał za ile tygodni dojdziecie do chocby jednego konstruktywnego wniosku (oczywiście na temat wentylacji bo na mój temat opinie juz macie)

 

W dalszym ciągu czekam z przyjemnoscia na opinie za lub przeciw uzutkowników takiego systemu (jak do tej pory słyszałem tylko głosy dotyczace trudnosci wysterowania).

Pozdrawaim Wasz: świr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...