Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Usychające drzewa - co może byc przyczyną


Recommended Posts

Wybaczcie pytanie laika. Ubiegłej jesieni kupiliśmy dom na pięknej zalesionej działce porośniętej dużymi dębami i sosnami. Teraz kiedy nareszcie przyszła wiosna wydaje się nam że przez zimę kilka z dębów uschło, nie ma na nich ani jednego, choćby namjniejszego, listka podczas gdy inne drzewa, również dęby, na sąsiednich działkach są już zielone - czy jest to możliwe aby drzewa uschły przez zimę i co może byc tego przyczyną? Czy można je jakoś ratować? Czuję się podłamana - te drzewa stanowiły głowny powód atrakcyjności naszej działki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zima była bardzo ostra, więc może podłoże jest u Ciebie trudniejsze np. gliniaste i wolniej rozmarzało. Dlatego wegetacja jest opóźniona. Daj im, proszę szansę i poczekaj z cięciem jeszcze 3-4 tygodnie. Jest szansa, że w końcu wypuszczą listki i odbudują zimowe straty.:D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że to kwestia długiej zimy i że wypuszczą liście. Ale niepokoi mnie to, że gałązka jednego z tych drzew, którą ułamałam zgodnie z czyjąś radą, jest w środku brązowa i wygląda na suchą. Ten dąb jest wysoki (ok. 8 m) i za bardzo nie mogę się dostać do wyższych partii, żeby sprawdzić czy inne gałązki są żywe. Czy to w ogóle jest możliwe żeby duże drzewo uschło przez jedną zimę?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi! Tak mi to nie dawało spokoju, że zadzwoniłam dzisiaj do osoby od której kupiliśmy dom i okazuje się, że rzeczywiście podobno kilka z rosnących tam dębów zawsze wypuszczało liście ok. 3-4 tygodnie później niż pozostałe drzewa na działce. Uff. Tak na wszelki wypadek podsypałam je trochę saletrą - może nie pomoże ale pewnie nie zaszkodzi - i czekam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie jeszcze dodać - dęby to rosliny rozdzielnopłciowe, tzn. są dęby-chłopcy i dęby-dziewczynki :D - i one własnie różnią się m.in. okresem rozwoju liści.

 

Mamy w kraju dwa podstawowe gatunki dębu - szypułkowy i bezszypułkowy. Szypułkowy nasadza liście wcześniej niż bezszypułkowy i to jest zjawosko normalne podobnie jak niegubienie liści na zimę. Obserwujemy liście na drzewie przez całą zimę a dopiero przy rozwoju pąków na wiosnę liście opadają do końca z drzewa. W takim przypadku możemy błędnie przypuszczać, że drzewo uschło. Rozwój liści przypada na koniec kwietnia początek maja a zaraz po tym następuje kwitnięcie. Jak zauwazył mirek jest to gatunek jednopienny więc nie ma mowy o "chłopcach" lub "dziewczynkach". Kwiaty męskie przypominają zwisające grona, żeńskie drobne siedzące na pędach, małowidoczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...