Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Bardzo proszę wszystkich posiadających już zdjęcia swoich Natalek i ewentualne rysunki rzutów zmienionego dołu i piętra (ASIAIZBYSZEK, Joolaa, aga_bissmyk)

o bardzo szybkie przesłanie mi ich na mój adres :

[email protected].

Właśnie kończę etap ziemny i wszelkie wskazówki będą na wagę złota.

Tym bardziej, że niektóre z Waszych pomysłów bardzo mi się podobają.

Będę bardzo wdzięczna - Renata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam.

Odpowiadając na Waszą prośbę renia i arek przedstawiam pisemnie zmiany których dokonaliśmy u siebie. Są one niewielkie,bardziej kosmetyczne - z jednym wyjątkiem na który w Was i tak już za późno, a mianowicie powiększaliśmy salon o podcień. Z drugiej strony sama też nie wiem, czy tych zmian dokonaliśmy słusznie. Wszystko się wyjaśnie podczas budowy,

Jeżeli chodzi o rzuty, to mam je w formacie A3 i nie mam jak przesłać.

A więc mam nadzieję, że to co napiszę poniżej wystarczy:

 

1. Drzwi wejściowe do Natalki przesunęłam max.do ścianki garażu, gdyż dzięki temu będzie można pomysleć o jakiejś szerszej szafie w sieni.

2. Szafy proponowanej na przeciw wejścia do wc chyba nie będzie, bo będzie tam zbyt ciasno, a z wc zrobimy garderobę. Ściankę, która stanowi bok tejże szfy, a znajduje się przy wejściu do pokoju - usuniemy, żeby mieć większe wejście do salonu.

3. W pokojach na parterze oba okna umieściłam symetrycznie na środku pokoi (choć tu nie wiem, czy to słuszny pomysł, ale można to zawsze zmienić). Ponadto w pokojach tych przesunęłam drzwi wejściowe max. do ściani je dzielącej (oczywiście z zachowaniem miejsca na futrynę). Uznałam , że szkoda tej powierzchni za drzwiami.

4. Okno w kuchni zmniejszyłam o 20 cm, a drzwi tarasowe w salonie powiększyłam o 40 cm.

 

Jeżeli chodzi o górę to podnosimy ją o 1 pustak, a drobne zmiany to:

1. Powiększenie łazienki o część strychu poprzez przesunięcie ścianki. Spowoduje to, że wejście na strych będzie przez garderobę.

2. zastanawiamy się nad tym, aby w miejsce pokoju na górze przy schodach zrobić przestrzeń otwartą.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

Po długich poszukiwaniach i analizach również wybraliśmy projekt Natalia. Od pewnego czasu śledzimy to forum i bardzo się cieszymy, że jest tylu budujących Natalię. Jesteśmy na etapie przygotowań do adaptacji projektu, tak więc z budową może ruszymy w tym roku a może nie.

Nasze zmiany w projekcie:

1. Likwidacja wykusza ( mamy wąską działkę 22m, wjazd od wschodu)

2. Wydłużenie garażu o 1 m w przód (musimy gdzieś zmieścić rowery)

3. Powiększenie salonu kosztem zmniejszenia podcienia o 1m.

4. Podwyższenie ścianki kolankowej o wysokość jednego pustaka

5. Zmianę technologii na ścianę dwuwarstwową (pustak ceramiczny Porotherm 25 + wełna 15 )

6. Zmiany na parterze:

1. zamknięcie kuchni: wejście będzie tylko od salonu (120 cm, drzwi przesuwane ) lub również z hollu ( tu się jeszcze zastanawiamy)

2. wydzielenie spiżarni w kuchni od strony wiatrołapu ( szerokość 1 m dł. 2m),powstaje wnęka, w której albo będzie wejście z hollu albo stanie kolumna z piekarnikiem)

3. kuchenka gazowa na ścianie południowej zewnętrznej ( trzeba umieścić tu kanał wentylacyjny w ścianie)

4. zmniejszenie okna w kuchni do 180cm

5. powiększenie łazienki na parterze kosztem pomieszczenia gosp ( do ściany garażu),

6. likwidacja WC wcielenie go do pomieszczenia gosp,

7. przesunięcie ścianki działowej między pokojami 9 i 10 na parterze w lewą stronę do obecnych drzwi pokoju 9 (w pokoju nr 10 będzie nasza sypialnia)

8. Zmiana układu okien w pokojach 9, 10, w salonie powiększenie okna tarasowego do min 3m,

9. Przesuniecie drzwi wejściowych w stronę garażu (miejsce na szafę 60 cm w sieni)

10. Ogrzewanie podłogowe: kuchnia, sień, łazienka

11. Wszystkie okna na parterze z roletami zewnętrznymi

7. Zmiany na piętrze:

1. Pralnia- Suszarnia na piętrze obok łazienki na strychu

2. ewentualna likwidacja ścianki przy schodach i likwidacja L-ki w pokoju nr 13

3. Dodatkowe okna w pokojach 11 i12, strychu i ewentualnie przy schodach oraz dodanie świetlika.

4. Ogrzewanie podłogowe w łazience.

8. Zastanawiam się nad rekuperatorem z GWC. Mam wstępną ofertę rozrysowaną a rekuperatorem nad strychem.

 

Mam też właśnie pytanie o rolety: w projekcie jest nadproże o wysokości 40cm i tak mi wygląda że nie za bardzo można tam włożyć roletę a nie chcę pomniejszać okien. Ściana nośna będzie miała 25 cm a widziałem że gotowe nadproża z wnęką na roletę mają szerokość 30cm. Czy ktoś z was ma już to rozwiązane? Wykluczam rolety przykręcone do ścian.

 

Również prosiłbym o zdjęcia z wykonania Natalii na mail [email protected]

 

Pozdrawiam wszystkich Natalkowiczów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błagam o pomoc.

 

Zdecydowaliśmy się już, że będziemy budować z Ytonga 36,5x 25 x 50 (z Niemiec). Jest okazja i chcemy szybko kupić.

Problem w tym, że nie mamy jeszcze wykonawcy, który zrobiłby nam zestawienie materiałowe do całego systemu z Ytonga 9tj. ścianki, nadproża, kształtki itp.) potrzebnego do Natalii.

 

Sprawa jest dość pilna dlatego proszę, jeżeli ktoś z Was w tym systemie robił wszystko - prześlijcie mi takie zestawienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiany bardzo podobne

 

ad 1) My mamy też działkę 22 m ,nie zlikwidowaliśmy wykusza (bo mnie i córce się podoba), wjazd też mamy od wschodu, zrezygnowaliśmy z okien od pólnocy (tj w garazu, pomieszczeniu gospodarczym i łazience), ale to tylko kwestia gustu

ad 2 ) wydłuzyliśmy też garaz o 1 m ale chcemy powiększyć trochę pomieszczenie gospodarcze, a to poziomie ubikacji garaz na "manele"

ad 4) sciane kolankową podwyzszamy o dwa pustaki

ad 5) budujemy Pototherm -30

na dole

ad 2) spizarnia w tym samym miejscu weiscie od kuchni -zrezygnowaliśmy z szafy która jest za schodami do salonu,

ad 4) okno w kuchni zmniejszylismy do 1,5 dodatkowe w salonie od strony południowej

 

Co do rolet jeszcze nie wiem, jak coś ustalimy dam znac

 

Gorąco pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aga_bissmyk - nie wiem czy ktos ci pomoże z tym zestawieniem, nam np. nikt takiego zestawieni nie robił, tylko na podstawie elewacji obliczyliśmy mniej więcje pow. ścian zewn. odjęliśmy otwory okienne i wyszło nam ile kupić bloczków. Mam na potrzeby kredytowe przez teścia zrobiony kosztorys, nie bardzo umiem go czytać, ale wynika z niego, że ściany zewnetrzne to 144,36 m kw. T Sciany wewnętrzne gr. 24 to 51,55 m kw., ściany wewn. 12 to 55,68 m kw., a ściany działowe poddasza z betonu kom. to 96,71 m kw. (ale tej wartości to nie jestem pewna, bo nie umiem się wyznać czy uwzględnia skosy, ale raczej tak, w sumie teśc sie jednak na tym zna a on nam trobił kosztorys). Także, może sobie sposobem obliczeniowym sprawdźcie czy mniej więcej się to zgadza (bo może się troszke różnić ze względu na jakieś zmiany w projekcie naszym).

 

A do wszystkich natalkowców, szczególnie tych którzy juz maja ściany albo funadmenty - pytanie - czym zasypywaliści efundamey??? Czy do środka wsypywaliście piasek (przeciez to strasznie drogie?????) czy ziemię własną a piasek tylko jakaś warstwa górna???

 

Oprócz tego bardzo dziekuję za zdjęcia i proszę o więcej!!! Serce rosnie patrząc na natlakę!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich natalkowców.

 

Mamamatinka cieszę się, że się odezwałaś. Widzę, że postepujesz z pracami do przodu. Mam nadzieję, że wkrótce się pochwalisz swoją natalką.

Chce Ci bardzo podziękować, za info na temat zestawienia materiałowego. Pokryło sie prawie z naszymi wyliczeniami, więc jestem pewna, że dobrze liczyliśmy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że nie odpisywałam, ale i u mnie prace postępują. Trochę poczyniłam zmian i stąd ciągle jakieś decyzje do podjęcia. Prace ziemne za nami, a mury pną się do góry. Oczywiście fundanenty uzupełnialiśmy piaskiem i każda warstwa była utwardzana skoczkiem.

Dziękuję za zdjęcia są bajeczne.

Ja również wchłonęłam podcień na rzecz salonu (na ścianie podcienia centralnie umieściłam okno 240 cm) i zlikwidowałam wykusz (w miejsce wykusza wstawiłam okno 180 cm). Z boku salonu od ściany tylnej domu do wykusza mam taras zadaszony wielkości 3.50 m na 5.0 cm. Na taras wychodzi się drzwiami trzyskrzydłowymi , jedno na stałe o dwa rozwierne w sumie 2.70 m, a zastanawiam sie czy nie zrobić 300 cm. Uważam zmianę za bardzo korzystną.

Mam problem z ustawieniem kominka. Zastanawiam się czy go przesunąć w stronę kuchni czy też może do ściany dawnego podcienia, a może zostawić w tym samym miejscu?

Natalkowcy dajcie znać gdzie umieściliście kominek po wchłonięciu podcienia. Proszę o szybkie rady, moi fachowcy czekają na decyzje a ja jeszcze się zastanawiam !!! Gdzie planujecie postawić telewizor względem kominka, może juz wiecie? Czekam na rady...

Wejście do pomieszczenia gospodarczego umieszczam na środku ściany garażowej. Rowery zamierzam trzymać w garażu na ścianie na specjalnych hakach.

Powiększyłam dom na parterze o metr na szerokości (zyskałam przez to większy wiatrołap, miejsce na przeszklone drzwi wejściowe ok. 150 cm, szafę 2.60 m na 0. 60 m, łazienka jest dłuższa o metr a może więcej, a w części sypialnej mam pokój komputerowy - 2.60 m na 3.90 m, sypialnię, 3.50 m na 3.90 m, garderobę 1.90 m na 3.90 m). Taras mam z boku salonu zadaszony, wielkości 3.50 m na 5.0 m z wyjściem na główną część działki.

Zastanawiam się gdzie umieścić spiżarkę, czy od strony wiatrołapu, czy też od strony ściany zewnętrznej? Jak myślicie z której strony będzie lepiej i dlaczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aga, no to ja też się cieszę, że się zgodziło, bo to znaczy, że my też mamy względnie dobrze obliczone :)

 

Renia, a propos kominka - my wprawdzie całego podcienia nie likwidujemy, tylko tak połowę (tak będzie garderoba do sypialni naszej na dole) i właśnie tez myślałam o ulokowaniu kominka na ścianie tylnej salonu. Zrobiłam sobie nawet taki szkcowy rysunek jak by to (u nas, bo u nas na tej ścianie jest jeszcze okno) mogłow wyglądać, jutro w pracy zeskanuję to pokażę, ale właśnie sama się zastanawiam jak sie ma ulokowanie samego kominak a przewód kominowy?? czy chcielibyście przesuwać też przewód?? gdzie on wtedy przechodziłby na górze?? i w którym miejscu wystawałby z dachu?? Czy będzie miał wtedy odpowiedni ciąg i wysokość??

 

A tak w ogóle natalkowcy to jakie kominy budujecie??? Czy ktoś robi systemowe?? Jakiej firmy?? i pod jaki kocioł?

 

Być może będzie to dla tych co nie robili dokłądnego kosztorysu ciekawa informacja. Dość masakryczna, no ale cóż. Teść nam zrobił pełny kosztorys do stanu z białym montażem i podłogami. Wprawdzie to ksoztorys wersji po adaptacji ( a fundament to mamy jak pod banko bo szkody górnicze), i trzpienie żelbetowe aż pod strop więc dodatkowe koszty. Kosztorys na końcu podaje kwotę 480 tys...... UUUUU zabolało. Próbujemy się z mężem pocieszać, że przecież wiele rzeczy bdziemy wykańczać dopiero wtedy jak się wproadzimy, no ale powiedzmy sobie szczerze, kosztorys jest dość realny no może trochę niedoszacowany... Co, wy na to. Ciekawa jestem, czy podobnie oceniacie koszty.

 

Dziś mieliśmy spotkanie z majstrem. Stan surowy otwarty (robociznę of kors) wycenil na ok. 70 tys netto. Co wy na to?? Zaznaczam tylko, że zakres prac przy fundamentach jest u nas o wiele większy niż w projekcie oryginalnym. Wtej cenie jest też drenaż i studnia zbiorcza do niego.

 

Generalnie, gdyby ktoś potrzebował jakiś obmiar czy jakieś dane z kosztorysu to służę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Renia,

 

jeszcze a propos spiżarki, oczywiscie to indywidualny wybór. My robimy od strony ściany zewnętrzenej, bo tak i tak stoi słup konstrukcyjny który musi być więc my ściankę wewnętrzną od ściany konstr. zewn. do tego słypa murujemy z cegły ręcznie formowanej (która będzie też na kominku i niskim parapecie jednego okan na tylnej ścianie salonu), a spiżarka będzie od strony ściany zewn. na głębokość ok. 130. Mi się to miejsce jakoś tak bardziej widziało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Wg mnie usytuowanie spizarki musisz przemyslec tez pod katem jak jest usytuowany budynek na dzialce(kierunki)Ja nie chce likwidowac wykuszu wiec dla mnie lepiej jest "wstawic"spizarke od strony wiatrolapu gdyz bedzie tam i chlodniej (tak mi sie wydaje :D )i troche ta sciana przysloni widok do kuchni z salonu.

Jezeli chodzi o kominek to chyba najlepiej jest go pozostawic w rogu salonu.Mi osobiscie najbardziej podobaja sie kominki ustawione przodem do salonu a "tylem do kuchni na takiej malej sciance-ale w wypadku Natalki chyba nie jest to mozliwe wiec pozostawilabym go w rogu.Wtedy tv mozesz dac blizej wejscia na tej samej scianie(trzeba tlko pomyslec o zamskowaniu plecow tv bo wchodzac do salonu bedzie widac te wszystkie kable itd-no chyba ze ktos bedzie mial plazme :D )lub do rogu pomiedzy sciana tylnia i boczna domku(ma to swoj plus bo slonce nie bedzie sie tak odbijalo od ekranu z tych 2 okien na scianach :D )

Mamamatinka zalamka z tymi cenami-myslisz ze ta cena za robocine to obecnie ejst srednia cena?Jak slysze ze ludzie buduja domki po 15 -20 tys to mi sie plakac chce.Myslalam ze Natalka nie jest az tak skomplikowanym domkiem wiec spodziewalam sie robociny w granicach 40 tys :(

Ostatnio spodobal mi sie domek Lawenda z http://www.domnahoryzoncie.pl-bardzie pasuje do dzialki(wjazd od strony poludniowej) i tam wlasnie jedna osoba ma robocizne za niego po 45 tys wiec nie wiem czemu ta Natalka taka droga? :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Widze, że wszyscy, że twardo zabraliście się do roboty. Ja niestety walczę jeszcze z materiałami, a raczej z ich brakiem i gonię ceny :-?

Wraf proszę zdradź tajemnicę w jakim mieście budujesz :D .

Chętnie bym zobaczyła natalkę w realu, gdyby to było niedaleko mnie. Obiecuję, że nie będę natrętna, tylko ją obejrzę z zewnątrz.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kakusek, z cenami faktyczni eałamka, ale wiesz, ta informacja ode mnie nie musisz az tak bardzo sie sugerować. na nasza cenę składają sie różne elementy: zmiany w projekcie (dodatkowy daszek), o wiele więcej roboty przy fundamentach ze względu na szkody, w zakres w chdzi tez drenaż i studnia do niego. Ekipa będzie mieszkać na działce więc daleko od domu, myślę, że to też jakoś kalkulują (co weekend będą jechać do domu więc transport), jedzonko będą im dowozić z baru pobliskiego więc to też pewnie sobie liczą. No i generalnie ponieważ z majstrem znamy sie sporo lat, to mam nadzieję, że ta cena to raczej wartości z zakładem. Więc może bedzie mniej. A i jest to cena netto.

te 480 tys co podałam z kosztorysu to jest w wersji ściany 2W z ociepleniem z wełny i z barlinkiem (czyli podłogą za 120 zł /m w całym domu oprócz łazienek, garażu i kuchni) (czyli same podłogi to ponad 30 tys.)

Wczoraj prowadziłam działalność tówrczą w celu wypełnienia kosztorysu na cele kredytu. No ob musiałao mi się zgodzić..... e, szkoda gadać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie Natalkowcy !

Mam ochotę dołączyć do Waszj grupy dyskusyjnej dotyczącej budowy "Natalii"Też zdecydowaliśmy sie na zakup tego projektu i budowe domu.Narazie uważnie czytam to forum zbierając informacje z Waszych doświadczeń przy budowie "Natali".Kiedyś ktos pewno bedzie korzystał z moich..na tym forum.Na początek obejrzałbym chetnie fotki z postępu Waszych prac przy budowie za które z gory dziekuję i pozdrawiam. [email protected] Tomek (Toruń)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie Natalkowcy !

Mam ochotę dołączyć do Waszj grupy dyskusyjnej dotyczącej budowy "Natalii"Też zdecydowaliśmy sie na zakup tego projektu i budowe domu.Narazie uważnie czytam to forum zbierając informacje z Waszych doświadczeń przy budowie "Natali".Kiedyś ktos pewno bedzie korzystał z moich..na tym forum.Na początek obejrzałbym chetnie fotki z postępu Waszych prac przy budowie za które z gory dziekuję i pozdrawiam. [email protected] Tomek (Toruń)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...