Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

aki-aki , co do GWC to trzeba by chyba zrobić badanie gruntu i ew. wybrać

-rurowy

-żwirowy

-glikolowy

czy inny ,

poczytaj na forum , jest pare ciekawych wątków o WM i GWC

jeśli chodzi o reku to ja jestem zainteresowany centralką BRINK'a u Ciebie w mieście mają w ofercie ONI

 

piec gazowy do natalki to podobno(w zależności od ocieplenia) ok. 12kW na c.o. ,ten Vitodens 200+ zasobnik jest bardzo rozsądnym wyjściem, dobry serwis, duży zakres modulacji i b.d.sterowanie(posiada go i chwali forumowicz pablitoo ) chociaż ja jeste raczej zdecydowany na kocioł de dietrich elidens o mocy 2,8-15kW z wbudowanym zasobnikiem 130l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

kakusku z tego co wiem przy reku powietrze nie jest doprowadzanie wentylacją graw. tą z komina, tylko specjalnymi nawiewnikami. Rekuperator kontroluje ilość nawiewanego i wywiewanego powietrza zapewniając optymalną wymianę. Ponadto powietrze nawiewane może być ogrzewane w zimie lub chłodzoene w lecie - jeśli jest zainstalowany wymiennik gruntowy.

 

Teoretycznie więc nie jest konieczne wykonanie wentylacji graw. czyli części kominów. Jeśli jest pompa ciepła to dla niej niepotrzeba robić komina.

 

Jeśli natomiast robimy kocioł to musi być dla niego wykonany komin, choć ostatnio czytałam że dla pieców kondensacyjnych o mocy mniejszej niż ... o ile się nie mylę ... 19KW można wykonać wyprowadzanie spalin przez ścianę. Na zdjęciu była zamiast komina taka metalowa rura.

Trochę to dziwne ale podobno pozwala zaoszczędzic ok 1500 zł. Muszę jeszcze o to popytać.

 

MD dzięki za porady, jedak myślałam, że badanie gruntu będzie konieczne tyko przy pompie. Wydawało mi się, że przy rekuperatorze nie musi być robione, bo tu mamy właściwie jedną opcję - wymiennik gruntowy - taka czerpnia czy cóś ( przynajmniej taki jest stan mojej wiedzy).

Mówię właściwie, bo dostałam jeszcze ofertę na wymiennik w płycie czy fundamencie domu ( patrz poprzednie posty), co też wydaje mi się logiczne i zachęcające do skorzystania. Powierzchnia pod domem nagrzewa się przecież więcej ( choćby od ogrz. podł) niż grunt poza domem.

 

A wracając do pytania : rzeczywiście przy reku robisz badanie geolog?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy kotle kondensacyjnym faktycznie można zrezygnować z komina jeżeli jego moc nie przekracza chyba 21kW i zastosować rurę spalinowo-powietrzną przez ścianę ,

Ja rozważam jednak pozostawienie jednego komina (tego w kuchni),który mógłby posłużyć do kondensata, do wyrzutni z reku i ew. do okapu bo też zastanawiam się czy nie zrobić osobnego wywiewu i...

http://www.superfoto.pl/zdjecia/foto/i/2/1/7/21777935_d.jpg

gdyby kominek miał być w tym tym miejscu to jeszcze do niego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurka, Kurka

nie wiedziałm, że tam jest komin :lol:

 

Człowiek tyle się wpatruje a wszystkiego nie widzi :lol:

Dzięki MD.

 

Ja bym zostawiła ten komin od kominka i ten w kotłowni - choć może mniejszy. Tak na wszelki wypadek gdybym kiedyś rezygnowała z reku.

 

Nie wiem czy można ( choć powinno się udać) połączyć wyciąg kuchenny z reku. W końcu dużo ciepłego powietrza tamtędy przepływa. Filtry wyciągu powinny załatwić sprawę tłuszczu. Może mi się rurki nie oblepią.

Specjalista instalujący/ projektujący reku powinien wiedzieć jak mnie od tego ustrzec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie Natalkowcy, co sadzicie o materiale porotherm 25?, własnie się dowiedziałam że mogę mieć na niego dobrą cene (miałam budować z porotherm 30), ale mam troche obaw czy 25 to nie za cienka cegła, co o ym myslicie?, nie mam kogo zapytać o porade bo dopiero jestem na etapie poszukiwań inspektora nadzoru...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maadziorka wg mojej wiedzy Porotherm 25 jest dobrym materiałem. O termoizolacyjności ściany decyduje późniejsze ocieplenie.

 

Moja rada: Jeśli masz dobrą cenę to kupuj.

 

Apropos ceny - to ile płacisz?

 

dzięki za odpowiedź :D ,cena za porotherm to 5,70 zł, mam znajomego developera który ma taką cenę w hurtowni i jeśli zdecyduję się do końca lutego to za tle mogę go kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wytrzymałosci nie masz się czego obawiać .W zasadzie większość projektów domkow jednorodzinnych,które w oryginale bazują na porothermie mają scianę z 25.Co do izolacyjności to się nie przejmuj.Czy to będzie 25,czy 30 i tak wlaściwą izolację załatwia styropian lub welna.Tylko kup 25 klasy 15.Zapytaj się Twojego znajomego .On na porothermie 44 buduje budynki 5 kondygnacyjne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wytrzymałosci nie masz się czego obawiać .W zasadzie większość projektów domkow jednorodzinnych,które w oryginale bazują na porothermie mają scianę z 25.Co do izolacyjności to się nie przejmuj.Czy to będzie 25,czy 30 i tak wlaściwą izolację załatwia styropian lub welna.Tylko kup 25 klasy 15.Zapytaj się Twojego znajomego .On na porothermie 44 buduje budynki 5 kondygnacyjne.

 

dziękuje za pomoc, w takim razie zamawiam porotherm25 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisywać się szybko kto rozpoczyna budowe Natalki wiosną 2008 i w którym regionie :D

 

My planujemy rozpocząć na przełomie sierpnia i września miejsce budowy okolice Łodzi. Pozwolenie na budowę już jest. :lol:

 

jak długo czekaliście na pozwolenie, ustawowe 64 dni , czy udało się je dostać wcześniej:)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

jak długo czekaliście na pozwolenie, ustawowe 64 dni , czy udało się je dostać wcześniej:)?

 

Niecałe dwa miesiące, byłoby krócej ale starostwo zażadało od nas dostarczenia oświadczeń od zarządców mediów o zapewnieniu dostaw wody prądu i gazu :o mimo że załaczyliśmy aktualne warunki. Miesiąc po uzupełnieniu dokumentów dostaliśmy pozwolenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisywać się szybko kto rozpoczyna budowe Natalki wiosną 2008 i w którym regionie :D

 

 

Hej Madziorkaa: my zaczynamy budowę Natalii za ok.miesiąc w okolicach Szczecina.Czekamy teraz na pozwolenie na budowę.Ma być lada dzień:-))

 

Witam wszystkich forumowiczów!!

 

Zawitałam właśnie na waszym wątku, ponieważ wczoraj zakupiłam projekt Natalia:-))

Przeniosłam się do was z wątku Wierzby II.Kupiliśmy projekt Wierzby i zaczęliśmy go przerabiać.I co się okazało? Po naszych przeróbkach Wierzba II wyglądała prawie jak Natalia!!

Ale!!!! W Natali o wiele lepiej rozplanowane są pomieszczenia, szczególnie na górze, są ładniejsze łazienki .

Domek jest cudowny!!!

 

kakusek!!

Zauważyłam ,że czasami odwiedzasz wątek WierzbyII !!

 

 

Pozdrawiam wszystkich serdecznie

 

 

Iza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Rzeczywiscie "siedze " czasem na watku WierzbII i Melodia :-)

Fajnie ze dolaczylas do naszego grona.Mi osobiscie z zewnatrz bardziej niz Natalka podoba sie Melodia czy wlasnie Wierzba ale z tych 3 projektow bezkonkurencyjnie najlepiej rozwiazane wnetrze ma wlasnie Natalka (oczywiscie do moich potrzeb:-))

Dlatego rysuje projekt gdzie wnetrze bedzie natalkowe a wyglad zewnetrzny jak najbardziej zblizony do Wierzby i Melodii(przede wszytskim chodzi mi o dach)

Nie wiem czy uda sie to osiagnac w takim stopniu jak sobie to wyobrazam (mam scianke na jeden pustak oraz ciut szerszy i dluzszy dom) ale mam nadzieje ze nie wyjdzie z tego jakies "cudo"

A mozesz mi powiedziec jak szeroki jest okap w Wierzbie?Ile ma cm?

Juz niedlugo powinnam miec poprawiona wersje wiec jezeli ktos bedzie zainteresowany moge przeslac rzuty.Pralnie wydzielilismy ze strychu jako OSOBNE pomieszczenie z oknem a wchodzi sie do niej przez ogolna garderobe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...