Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Hej

Ja to ostatnio mam wizje ze wogole nie wybuduje tego domku-jakis taki duzy sie mi zrobil i snia mi sie koszmary ze nawet nie bede w stanie SSZ zrobic :(

Moze gdybym juz zaczela to wszystko musialo by isc jakos do przodu a tak dumam i czytam ile to budowa kosztuje.......

A tak poza tym to w kuchni kuchenke chce miec na scianie wiatrolapu aby jak najmniej widac bylo caly balagan garnkowy w salonie.Zlew pod oknem (parapet wyzej zeby nie chlapalo) a na scianie z wykuszem lodowke i piekarnik w slupku,Reszte blatu i jezeli sie uda polwysep od strony wykuszu.

Kuchnia barzdiej nowoczesna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

cześć kakusku i Madziorkaa, popiszę z Wami na pewno wiele ciekawego się jeszcze dowiem, choć jak już wspominałam ja w porównaniu z Wami to daleko w polu. Jeśli chodzi o kominek to właśnie chyba tak zrobię jak piszesz, przesunę go na maxa do holu. Ogrzewanie gazowe ale obawiam się, że po moich przeróbkach i pomysłach na ustawienie mebli oraz owiększeniu okien nie będzie w salonie miejsca na kaloyfer zatem jakies dodatkowe ogrzewanie, pewnie podłogówka. Myśle też o wentylacji z reku ale to jak czytałam na forum wydatek rzędu ok 10 tys. i to na początku budowy :cry:

Tak jak piszesz kakusku ja mam też podobne obawy kosztowe. Może jeszcze fundamenty i ściany to jakoś tam ale kiedy pomyślę o dachu i oknach i tych wszystkich pierdołach o których jeszcze nie wiem, że trzeba kupić to głowa robi się ciężka. Później to już łatwiej bo sprzeda się mieszkanie ale na razie gdzieś trzeba mieszkać.

Wczoraj bylliśmy z Primonem (to mój mąż) na naszym polu i sprawdzaliśmy czy ktoś nie podbiera nam prądu :lol: Ale wszystkow porządku. Jeśli nie zapomniałam jak to się robi to wkleję pare zdjątek z pola. Nazywamy je pole za stodołą :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich owych natalowców.

kakusek

Zapewniam, że domek jest super. Czuje się w im przestrzeń, komfortowe rozplanowanie funkcji, a przy tym zachował skromny charakter z zewnątrz. Był też moment, że żaŁowalam powiększenia. Najbardziej przerażają mnie przyszłe koszty ogrzewania, ale uspokoiłam się jak zobaczyłam rachunki znajomych, którzy mają podobny metraż, materiały budowlane identycze, ogrzewanie również. Mąż za to ani przez chwię nie wachał się i uważa, że decyzję podjeliśmy słuszną.

 

Nie wiem ile wynosi metraż mojego domu, gdyż tego dokładnie nie liczyłam (na szerokości poszerzyłam metr, wchłonęłam podcień na rzecz salonu). Na dole jest chyba ok. 134 m (bez garażu), na górze nie wiem. Nie wliczaj metrów garażu do ogółu, gdyż nie robia tego też zazwyczaj biura projektowe. Garaż jest ogrzewany minimalnie, to pomieszczenie po części gospodarcze. Na górze postawiliśmy ściankę kolankową (do wysokości okien dachowych) i pomieszczenia nabrały kształtu. nawet mozna było tą ś ciankę zrobić wyższą. Dom jest komfortowy, ma wszystko co do szczęścia potrzebne. Nigdy nie zamieniłabym go na inny. Chociaż wcześniej myśli mialam różne. W przyszłości, gdy dzieci ułożą sobie życie zamknę górę i bedę mieszkała tylko na dole, co dodatkowo zmniejszy koszty utrzymania ale to jeszcze odległe czasy. Czas pokaże czy decyzja byla słuszna. Na dzisiaj dom stoi i bardzo cieszy. Modlić się trzeba o zdrowie i siły do jego wykończenia.

 

Co do schodów czterozabiegowych to mieszczą się nawet w Natalii nie powiększonej. Oczywiście wymiary minimalnie się zmienią, ale gwaratuję, że są wygodne - chodziłam po nich (wydaje mi się iż wygodniejsze niż te sześciozabiegowe, po których tez chodziłam w Jabłonnej) Trep wtedy jest chyba roszkę mniejszy, a pierwszy schodek wychodzi lekko poza ściankę przy której biegną schody. Są takie schody w tej Natalce, której zdjęcia prezentuję na stronie 8 tego forum. Jeżeli będą interesowały Ciebie dokładne wymiary to wówczas zmierzę i podam.

 

W pokoju w ksztalcie L powstala wnęka, ktorą zaadoptowaliśmy na garderobę - drzwi weszły lekko ścięte rogiem, otwierane do środka na ściankę.

 

Poddasze mimo wielkości jest przytulne i już na projekcie i wybudowanych oryginalnych Nataliach zaskakuje swoją przestrzennością. Pokoje są przestrzenne, kształtne. W mojej powiększonej wersji wielkość tych dwóch pokoi nad salonem nie zmieniła się (ze względu na powiększenie) w stosunku do orginalnego projektu, powiększyła się łazienka, strych i pokoj w ksztalcie L na długości o metr, czyli w tej wnęce zyskaliśmy metr. Jeden pokoj zostaje też nam wolny, będzie ogrzewany minimalnie, minimalnie ogrzewać bedziemy też strych, którego ściany ocieplamy steropianem 5 lub 10, żeby chłód nie przedostawał sie do pomieszczeń pralni i łazienki. Zawsze masz bowiem możliwość regulacji temperatury pomieszczeń.

 

Jeśli jeszcze nie budujesz, a wielkość Ciebie przeraża to możesz jeszcze to zmienić, musisz poważnie zastanowić się - decyzja powiększenia to większe koszty budowy i droższe utrzymanie w przyszłości (chociaż z tym drugim to zależy od materiałow, fachowości wykonawcy, temperatury jaką chcesz uzyskac w pmieszczeniu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie wróciłam ze spacerku-musze czasem oderwac sie od kompa bo zaczynam wariowac od myslenia :)

ReniaTwoje slowa bardzo podniosly mnie na duchu.Moze u mnie tez jest to tylko chwilowe zwatpienie w sens budowania.Dobrze to ujelas dom jest w srodku naprawde bardzo przestronny a zarazem z zewnatrz wrecz skromny w swojej bryle.Fajnie masz ze przynajmniej maz wspiera cie w decyzjach-moj nadal nie wykazuje zainteresowania budowa :( -pewnie dlatego tez jest mi z tym tak ciezko.

Nie wiem czemu moj projektant upiera sie ze ze schodami ze nic nieda sie zrobic.Niestety moge z nim korespondowac tylko mailowo i ciezko w ten spsob cokolwiek perswadowac.Najbardziej pasowalyby mi schody ze spocznikiem bo przeciez skoro dom bedzie tak duzy to az glupio nie wygospodarowac tam miejsca na pozadne schody.Teraz wyslalam do niego zapytanie ze jezeli zrezygnuje z wc to na to miejsce moze udaloby sie wcisnac schody ze spocznikiem i uklad gory chyba bylby ciut lepszy(w pokoju L wyszlaby szersza garderoba i wieksza lazienka?)

Nie mam sie kogo doradzic szkoda ze zadne z was nie jest architektem bo podeslalabym sowje rzuty w cadzie do wgladu :oops:

Renia w Waszym domku widac przestrzen juz na zdjeciach wiec wyobrazam sobie jak jest w rzeczywistosci.

Ja na dole bez garazu mam 138 m wiec u Was gora tez bedzie podobna (pewnie tez kolo 90 m uzytkowej) tylko inaczej te metry sie rozkladaja bo ja mam powiekszone rowniez pokoje nad salonem.

Ciesze sie ze zagladacie znow do watku.Mam nadzieje ze juz niedlugo znow zdacie relacje z Waszej budowy :) Oczywiscie czekam tez na uwagi innych inwestorow-np teraz mam dylemat gdzie ulokowac prysznic i wanne w gornej lazience aby bylo wygodnie(jakos prysznic mi sie nigdzie nie miesci)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W woli wyjasnienia powiekszalam dom ze wzgledu na kotlownie ktora potrzebuje spora gdyz bede ogrzewac weglem(ma teraz 13 metrow) oraz lekko chcialam wydluzyc scianke tv aby kominek z telewizorem byly od siebie troszke oddalone.(nie chcialam rezygnowac z zadaszonego tarasu)Pozostale pomieszczenia w oryginalnej Natalce odpowiadaly mi swoja powierzchnia ale ze wzgedu na te moje dwa wymagania wszystko sie to jakos porozciagalo.

Renia bedziecie miec super szeroki garaz :D tez bym taki chciala ale juz nie bede dalej wariowac :wink:

Hmmmmm moze ja powinnam ju zalozyc dziennik :roll: bo zasmiecam watek swoimi dylematami.... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vieviora, bardzo ładna działka :D

Kakausku, myslę że powinnaś już załozyć swój dziennik i opisywać w nim przemyslenia, będe twoim wiernym fanem :wink:

 

A my własnie wrócilismy z działeczki, pogoda była wprost przecudowna 15 stopni, pierwszy raz w tym roku chodzilismy po lesie i po działeczce bez kurtek, niestety woda jeszcze nie opadła, jest na mniej więcej 20cm także musimy poczekać z budową, jezeli taka aura utrzyma się jeszcze przez tydzień powinno wszystko wyschnąć :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do okien w wykuszu, obejrzałam fotki i utwierdziłam się w pomyśle. Ja też od tej strony mam południe co da więcej światła a poza tym w Natalii którą budujemy okno środkowe jest chyba dużo szersze od tych bocznych co da chyba lepszy efekt.

 

Witam,

pisałam już jakiś czas temu o naszych zmiananch dokonanych w Natalce. Jedną z nich było umieszczenie drugiego wyjścia na taras z wykuszu. W związku z tym poszerzyliśmy środkowe okno do 1,8m tak aby umieścić wygodne drzwi dwuskrzydłowe, na bokach będą fixy 0,6m. Ponieważ nie podobają mi się murowane słupki na narożach wykuszu u nas okno tarasowe środkowe będzie łaczyć się bezpośrednio z oknami bocznymi (są takie specjalne słupki konstrukcyjne łaczące okna pod wybranym kątem). Dzięki temu całość będzie wyglądać lżej, delikatniej i zapewni więcej światła. Nad wykuszem likwidujemy ten dodatkowy daszek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do okien w wykuszu, obejrzałam fotki i utwierdziłam się w pomyśle. Ja też od tej strony mam południe co da więcej światła a poza tym w Natalii którą budujemy okno środkowe jest chyba dużo szersze od tych bocznych co da chyba lepszy efekt.

 

Witam,

pisałam już jakiś czas temu o naszych zmiananch dokonanych w Natalce. Jedną z nich było umieszczenie drugiego wyjścia na taras z wykuszu. W związku z tym poszerzyliśmy środkowe okno do 1,8m tak aby umieścić wygodne drzwi dwuskrzydłowe, na bokach będą fixy 0,6m. Ponieważ nie podobają mi się murowane słupki na narożach wykuszu u nas okno tarasowe środkowe będzie łaczyć się bezpośrednio z oknami bocznymi (są takie specjalne słupki konstrukcyjne łaczące okna pod wybranym kątem). Dzięki temu całość będzie wyglądać lżej, delikatniej i zapewni więcej światła. Nad wykuszem likwidujemy ten dodatkowy daszek.

 

a masz może jakies zdjęcia takich okien, jestem ciekawa jak one wygladają :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Madziorka podaj mi swojego maila to Ci wysle fotke-nie umiem wklejac zdjec na forum a mam je w ulubionych :oops:

Wlasnie jestem po dlugiej dyskusji z mezem-na sile wciagnelam go w temat budowania-i stweirzdilam ze danie schodow w miejsce wc z biegiem w strone garazu to super pomysl>nie wiem tylko czy da sie je tam wcisnac ale wtedy gora robi mi sie bardzie ustawna,Pamietam ze Renia i Arektez nad tym mysleli ale zal im bylo likwidowac wc(jaka opinie o tej zmianie mial architekt-jest to mozliwe do zrealizowania?Mozna tam dac bieg schodow i jakie musialyby byc?Wtedy na dole moge poszezyc lazienke lub wcisnac tam chyba tez maly osobny kibelek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kakusek

Szerokość naszego garażu jest taka jak w projekcie. Metr poszerzenia wszedł tuż za ścianą garażu w części wiatrołapu, korytarza, wykorzystany do przesunięcia schodów (w celu powiększenia dolnej łazienki) i w części sypialnianej na garderobę.

 

Zamierzamy ogrzewać gazem, ale przygotowaliśmy alternatywnie w kominie dodatkowy kanał i miejsce w pomieszczeniu gospodarczym na inny opał. Nie zamierzamy kupować pompy ciepla, ani rekuperatora. Koszty zbyt duże do oszczędności, obawa przed awaryjnością urządzeń, zbyt duże uzależnienie od energii, konieczność zużycia energii, która też jest droga (nastawiamy się na system oświetlenia energooszczędnego, głównie ledy). Sądzimy, że proste rozwiązania sa najlepsze i niezawodne. Najprawdopodobniej oprzemy się na dobrym piecu kondensacyjnym, w większości ogrzewaniu podłogowym (podłoga z gresu dobrze kumulującego i oddającego ciepło), dodatkowo przygotowujemy instalację pod rozprowadzenie ciepła z kominka, chociaż będziemy ją wykorzystywać okazjonalnie jak będzie się palił. Nie zamierzamy z salonu robić kotłowni.

 

Postaramy się coś pokazać jak będą tynki i podłogówka, czyli za jakiś miesiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do okien w wykuszu, obejrzałam fotki i utwierdziłam się w pomyśle. Ja też od tej strony mam południe co da więcej światła a poza tym w Natalii którą budujemy okno środkowe jest chyba dużo szersze od tych bocznych co da chyba lepszy efekt.

 

Witam,

pisałam już jakiś czas temu o naszych zmiananch dokonanych w Natalce. Jedną z nich było umieszczenie drugiego wyjścia na taras z wykuszu. W związku z tym poszerzyliśmy środkowe okno do 1,8m tak aby umieścić wygodne drzwi dwuskrzydłowe, na bokach będą fixy 0,6m. Ponieważ nie podobają mi się murowane słupki na narożach wykuszu u nas okno tarasowe środkowe będzie łaczyć się bezpośrednio z oknami bocznymi (są takie specjalne słupki konstrukcyjne łaczące okna pod wybranym kątem). Dzięki temu całość będzie wyglądać lżej, delikatniej i zapewni więcej światła. Nad wykuszem likwidujemy ten dodatkowy daszek.

 

a masz może jakies zdjęcia takich okien, jestem ciekawa jak one wygladają :-?

 

Zobacz projekt Zacisze z pracowni Domowe Klimaty. W tym projekcie zastosowano okna bez murowanych słupków, dodatkowo dach nad wykuszem jest bez tego dodatkowego daszku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Renia mi pompa ciepla i inne bajery tez juz dawno przeszly.Nawet z rolet zewnetrznych zrezygnowalam chociaz jezeli po zakonczeniu okaze sie ze mam na nie kase to zaloze.Jedynie z podlogo0wki w czesci salonu kuchni holu i wiatrolapie nie rezygnuje.Mysle jeszcze o solarach(najprostszym zestawie ) aby miec ciepla wode w lecie a nie latac do kotlowni.Pompa ciepla rzeczywiscie jest super ale droga sprawa zwlaszcza ze to wszystko hula na prad no i trzeba by bylo podlogowke robic w calym domku.

A mozesz wyrazic swoja opinie o zmianie miejsca schodow?Uwazasz ze byloby to dobrym posunieciem na korzysc poddasza jezeli nie potzrebuje tegow c na dole?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kakusek

Co do schodów zaczynających się w miejscu WC to był problem, bo bieg musi mieć odpowiednią wysokość, aby wejść pod nim do łazienki, dlatego nie da się ich tak zrobić jak myślisz. spocznik wychodzi za nisko i nie mieszczą się drzwi do łazienki. Rzucilas temat architektowi niech się wypowie autorytatywnie.

Jednak powinnaś już odpuścić sobie temat szchodów (nie warto się denerwować), gdyż te według projektu są też bardzo wygodne i ładnie się prazentują. Gdyby nie nasz wykonawca, który jest super fachowcem to zapewne u nas też byłyby według projektu.

Jutro wieczorem postaram się zwymiarować schody czterozabiegowe w tej Natalii, o której Tobie wcześniej wspomniałam i podać wymiary na forum. Rozumiem Twoje rozterki, gdyż sama analizuję wszystko na kilka sposobów i męczę się myślami i zamęczam przemyśleniami wszystkich, szukając potwierdzenia. Przerobiłam temat szchodów w każdej części domu i uważam, że to miejsce proponowane w Natalii jest najlepsze. Góra naprawdę jest ustawna i ciekawa, miejsca tam bardzo dużo. Nie bój sie tych sześciu zabiegów jeżeli nie wyjdą Ci cztery, gdyż zapewne każdy kto już pobudował Natalię potwierdzi, że są ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok rozumiem ze schody ze spocznikiem w tym miejscu gdzie sa teraz sie nie zmieszcza-rzeczywiscie bieg musi miec odpowiednia wysokosc a juz teraz drzwi do lazienki wchodza tam na styk.Ja teraz rozwazam calkiem inne usytuowanie.Tak jakby odwrocic schody o 90 stopni aby bieg zaczynal sie na przeciw wejscia do pierwszego pokoju(gabinetu) i lecial wzdluz sciany kotlowni (w wc) w strone garazu .Mam tylko problem z zakretem bo najlepiej pasowlalby zakret w strone kotlowni) ale nie wiem jak to wyjdzie na gorze,zaraz chyba naloze sobie oba rzuty i bedzie wszystko jasne(czemu ja tak wolno mysle? :roll: )W druga strone zas niezbyt pasuje bo wyjdzie mi skos zaraz nad glowa po wejsiu z wiatrolapu.

Co do wymiarow to bede wdzieczna-juz podawalam swojemu architektowi |wymiary Waszych schodow i stwierdzil ze sie nie da -moze te drugie bedzie dal rade wpasowac :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poniedziałek odebrałem projekt. Spotkałem się z kier-budem i za jego namową zastanawiam się nad przesunięciem schodów i komina w stronę ściany garażu - w ten sposób będę miał większą przestrzeń przy pokojach na dole. W związku z tym kibelek będę musiał umieścić pod schodami i pomiejszyć / przesunąć łazienkę na górze w stronę garażu (a szkoda bo chciałem mieć tam saunę)

 

Czy ktoś z forumowiczów robił takie manewry ze schodami?

 

Nie warto zmieniać miejsca schodów, gdyż przestrzeń przy pokojach na dole jest wystarczająca. Przestrzenności dodaje też bieg schodów. Stracisz funkcjonalny kibelek i naprawdę ciekawy układ pomieszczeń na górze. Moje zdanie jest poparte dowodem wybudowanej już Natalki. Po prostu nie rób tego manewru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kakusek

Przerobilam różne wersje, różne miejsca, stracilam sporo czasu i energii, a naprawdę nie warto. Oryginał schodów jest dość przemyślany, wygodny i efektowny w rzeczywistości. Chodziłam osobiście po nich w Jabłonnej.

Twój ostatni pomysł nie jest zbyt trafny, gdyż psuje uklad góry, a to nie warte jest takich zabiegów. Uwierz mi schody natalkowe są jak na zabiegowe dość wygodne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprzymierzalam i jednak bedzie ciezko-a juz sie cieszylam ze na gorze powieksze sobie lazienke i ta niby garderobe.Schody skrecajac w lewo zabieralyby cala konkretna wysokosc w lazience a skrecajac w prawo chyba skos bylby widoczny na parterze nad wejsciem z wiatrolapu do holu.Coz trza sobie odpuscic temat schodow i tak mam jeszcze kupe innych problemow wiec o brak zmartwien nie mam sie co obawiac :D

Madziorkaadziennika nie zakladam bo jeszcze dlugo musze czekac na pozwolenie wiec bylby nudny a potem to zobacze chociaz nie jestem osoba systematyczna i moglyby byc w nim niezle luki :wink: No i piora lekkiego to ja nie mam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...