Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Słuchajcie, czy wynagrodzenie architekta za zmiany, które zamierzamy dokonac w projekcie (pisałam o tym kilka postów wyżej), w kwocie 5500 zł. to nie za dużo?

I czy w takim razie konieczny jest projekt zamienny?

 

Kurcze, wydaje mi się sporo :cry:

 

To jest standardowa cena - za za swoje zmiany (opisywałem je kiedyś) zapłaciłem podobne pieniądze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, czy wynagrodzenie architekta za zmiany, które zamierzamy dokonac w projekcie (pisałam o tym kilka postów wyżej), w kwocie 5500 zł. to nie za dużo?

I czy w takim razie konieczny jest projekt zamienny?

 

Kurcze, wydaje mi się sporo :cry:

 

straszna cena 5 tyś. to dwa razy więcej niż sam projekt

 

przecież te zmiany typu przesunięcie drzwi czy dodatkowe okno to nie musi robić arhitekt

wystarczy jak kier. bud. czerwonym pisakiem na planie zaznaczy w trakcie budowy

a zmiany najlepiej robić w trakcie (plan na papierku a real to dwie różne sprawy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te zmiany nie są małe, gdyż spowodowane są zmianą stropu na filigran, a co za tym idzie podciągów, schodów. Reszta to mniejsze zmiany.

 

Dziś jednak rozmawiałam z kier. bud., który odradza mi strop filligran. Jutro mamy się spotkać aby ocenił projekt i doradził co mamy w tej sytuacji zrobić.

Z kolei inny kier. bud. z którym rozmawialiśmy bardzo zachwalał filigran :o

Zwariować można :roll:

 

Kiedyś pisałam, że wydłużyliśmy salon (kosztem tarasu-podcienia) o 80 cm i stąd obawiamy się, że Terriva jest zbyt słabym stropem do takich rozpiętości. Zresztą tak zasugerowała nasza architekt. I właściwie od tego się zaczęło.

 

Po zmianie stropu, okazało się, że są inne naciski i należy zmienić fundamenty. Ponieważ zmieniamy materiał na Porotherm, zyskujemy wewnątrz domu dodatkowe cm (ściana 25 plus ocieplenie 12). Potem okazało się, że podciągi mogą być w innym miejscu, że można poszerzyć hol, zmienić schody na wygodniejsze. Stąd kwota 5500 (pani chciała 6 tys).

 

Dziś natomiast kier. bud. stwierdził, że nie jest przekonany do stropu typu filigran. I treraz mam mętlik w głowie, bo w tej sytuacji wszystko się diametralnie zmienia.

 

Macie jakieś zdanie na ten temat? Bo ja już kompletnie zielona jestem co robić. Budownictwa niestety nie kończyłam i wiem tyle co przeczytam albo co mi fachowcy powiedzą. A niestety, każdy z nich mówi co innego. I bądź tu mądry człowieku. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te zmiany nie są małe, gdyż spowodowane są zmianą stropu na filigran, a co za tym idzie podciągów, schodów. Reszta to mniejsze zmiany.

 

Dziś jednak rozmawiałam z kier. bud., który odradza mi strop filligran. Jutro mamy się spotkać aby ocenił projekt i doradził co mamy w tej sytuacji zrobić.

Z kolei inny kier. bud. z którym rozmawialiśmy bardzo zachwalał filigran :o

Zwariować można :roll:

 

Kiedyś pisałam, że wydłużyliśmy salon (kosztem tarasu-podcienia) o 80 cm i stąd obawiamy się, że Terriva jest zbyt słabym stropem do takich rozpiętości. Zresztą tak zasugerowała nasza architekt. I właściwie od tego się zaczęło.

 

Po zmianie stropu, okazało się, że są inne naciski i należy zmienić fundamenty. Ponieważ zmieniamy materiał na Porotherm, zyskujemy wewnątrz domu dodatkowe cm (ściana 25 plus ocieplenie 12). Potem okazało się, że podciągi mogą być w innym miejscu, że można poszerzyć hol, zmienić schody na wygodniejsze. Stąd kwota 5500 (pani chciała 6 tys).

 

Dziś natomiast kier. bud. stwierdził, że nie jest przekonany do stropu typu filigran. I treraz mam mętlik w głowie, bo w tej sytuacji wszystko się diametralnie zmienia.

 

Macie jakieś zdanie na ten temat? Bo ja już kompletnie zielona jestem co robić. Budownictwa niestety nie kończyłam i wiem tyle co przeczytam albo co mi fachowcy powiedzą. A niestety, każdy z nich mówi co innego. I bądź tu mądry człowieku. :(

 

ja wydłużyłem salon max o cały podcień jest rewelacyjny +jadalnia to prawie 50 m i kominek wyeksponowany na środku jestem bardzo zadowolony z tego posunięcia

ze stropem teriva nie miałem żadnego problemu po prostu belki położone są w poprzek a nie wzdłuż jak to jest w projekcie i wszystko jest ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

U nas jak możesz przeczytać kilka stron wcześniej było sporo zmian. Za wszystkie zmiany plus uzgodnienia z branżystami zapłaciliśmy ok 3300. Zmiany to kilka czerwonych kresek na projekcie i tak kir bud lub kumaty wykonawca (w naszym przypadku) musi wszystko sprawdzić po swojemu bo (niestety )gotowe projekty w tym Natalia nie jest do końca doskonała. Przy zminie stropu można zmienić totalnie konstrukcje wew budynku.

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem wydłużając salon nie ma konieczności robienia dodatkowych podciagów czy słupów w przypadku stropu Terriva? Nam powiedziano, że tak, ale może jesteśmy źle poinformowani.

Właściwie cały problem zaczął się od wydużenia salonu. A z tego co piszecie zmiana stropu nie jest konieczna. Wygląda na to, że pakujemy się w dodatkowe, niepotrzebne koszty.

 

Aaaa, zapomniałam dodac. Mamy PNB!!! :D

Dlatego też chcemy jeszcze w tym roku wylac fundamenty. Zatem podjęcie decyzji co do ewentualnych zmian nalezy podjąc jak najszybciej.

 

A może faktycznie lepiej dokonywac zmian w trakcie budowy? :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem wydłużając salon nie ma konieczności robienia dodatkowych podciagów czy słupów w przypadku stropu Terriva? Nam powiedziano, że tak, ale może jesteśmy źle poinformowani.

Właściwie cały problem zaczął się od wydużenia salonu. A z tego co piszecie zmiana stropu nie jest konieczna. Wygląda na to, że pakujemy się w dodatkowe, niepotrzebne koszty.

 

Aaaa, zapomniałam dodac. Mamy PNB!!! :D

Dlatego też chcemy jeszcze w tym roku wylac fundamenty. Zatem podjęcie decyzji co do ewentualnych zmian nalezy podjąc jak najszybciej.

 

A może faktycznie lepiej dokonywac zmian w trakcie budowy? :-?

 

Hej,

nie wiem czy ja tutaj wszystko złapałem. Masz już PnB ale architekt nie zrobił ci jeszcze zmian w projekcie ? Czy też masz już wszystkie zmiany które arch za 5tys zł (niezła cena) naniósł ci na projekt ?

 

Ja mam strop żelbetonowy i żadnych słupów w salonie/kuchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również mam sporo zmian w projekcie, salon równiez wydłużam o połowę podcienia, a belki nad salonem kładę w poprzek. Zmiany własnie robi architekt, cena za nie duuużo mniejsza niz Twoja, dziwne, że Twój projektant nie zaproponował Ci innego położenia tych belek, fakt, że trzeba dac dodatkowy podciąg,ale będzie on w miejscu nie wpływajacym na estetykę pomieszczeń.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem ja mam pecha do architektów. Niezły poczatek budowy :cry:

 

Otóż wszytsko dokładnie tłumaczę. Mam naniesioną jedną zmianę, która poszła do pnb, a mianowicie wydłużenie salonu o 80 cm w stronę podcienia. Pozostałe zmiany zaproponowała architekt twierdząc, że skoro obrys budynku się nie zmienia, wystarczy wykonać projekt zamienny i budować na podstawie dotychczasowego pnb.

 

Dziś rozmawiałam z kier. bud., któremu zostawiłam projekt aby przyjżał mu się dokładnie i go ocenił.

 

A te 5500 to faktycznie sporo, zwlaszcza, że już za adaptację zapaciliśmy 2 tys, projekt kolejne 2tys, a teraz jeszcze 5500. Niebawem wyjdzie kwota równa niemalże projektowi indywidualnemu.

 

Mam do Was kilka pytań:

 

- ile kosztowała Was zmiana stropu (np na żelbetowy) i czy konieczny był do tego projekt zamienny?

 

- czy w przypadku Terrivy należy zakupić 7 metrowe belki, czy inaczej ułożyć te, które są w projekcie (w przypadku oczywiście wydłużenia salonu). I kto o tym decyduje oraz czy wystarczy zaznaczyć to w projekcie już po uzykaniu pnb. I z jakimi wiążą się takie zmiany kosztami?

 

- jakie błędy w projekcie pojawiły się w trakcie budowy i na co należy zwrócić uwagę?

 

Pytam o te błędy, gdyż architekt, która zaproponowała projekt zamienny zauważyła ich wiele i zaproponowała, że wszystko dokładnie rozrysuje w projekcie zamiennym. Nie wiem tylko czy mówi tak aby otrzymać duże wynagrodzenie czy też ma sporo racji.

 

Przecież ludzie budują Natalkę i jakoś mieszkają w tym domu. A mnie powiedziano, że błędów jest masa i że powinno się zabronić sprzedaży projektów typowych. Oczywiście mówią tak architekci, którzy życzą sobie po 20 tys zł. za projekt indywidualny, więc w ich przypadku zasadne są takie stwierdzenia. Ciekawe tylko czy w praktyce prawdziwe.

 

Będę Wam wdzięczna za rozwianie moich wątpliwości, bo niebawem osiwieję zanim zacznę budować ten dom :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przecież ludzie budują Natalkę i jakoś mieszkają w tym domu. A mnie powiedziano, że błędów jest masa i że powinno się zabronić sprzedaży projektów typowych. Oczywiście mówią tak architekci, którzy życzą sobie po 20 tys zł. za projekt indywidualny, więc w ich przypadku zasadne są takie stwierdzenia. Ciekawe tylko czy w praktyce prawdziwe.

 

 

 

Jeżeli chodzi o błędy w Natalce to nie jest tego drastycznie dużo - w moim domu kierownik kazał wzmocnić strop nad garażem, dodatkowo cieśla pozmieniał trochę więźbę dachową i tyle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, a my tak zrobimy, można zamienić strop z teriwy na lany - żelbetonowy bez uwzględniania tej zmiany w projekcie i przeliczania przez architekta( koinstruktora).

 

Więc nie ma co płacić architektowi i konstruktorowi za te przeliczenia.

 

Wystarczy że kier bud podpisze to w dzienniku budowy. Powinnaś to jednak wcześniej uzgodnić z budowlańcami i kier budem. Niektórzy budowlańcy, z którymi rozmawiałam chcą być tak bardzo kryci(nie wiem przed czym , przecierz nie pierwszy raz robią strop lany), że życzą sobie przeliczenia konstruktora (pacany).

 

Zdecydowaliśmy się na zamianę stropu z terivy na lany bo zgodnie ze słowmi wykonawców z ktorymi rozmawiałam, to wychodzi podobnie kwotowo, a strop nie klawiszuje.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki. Zdecydowaliśmy o rezygnacji z tak drogiego projektu zamiennego. W trakcie budowy oglądając domek "na żywo" przychodzą przecież dodatkowe pomysły. Bezsensem jest teraz wydawanie tylu pieniędzy na zmiany na kartce papieru.

 

Najprawdopodobniej zostaniemy przy Terrivie.

 

Na dniach mam rozmowę z budowlancami. Może znajdą czas aby wylac nam fundamenty jeszcze w tym roku. Jeśli nie, zaczynamy w przyszłym.

 

Martwi nas jednak sytuacja na rynku kredytów hipotecznych. Zamierzaliśmy się bowiem w większej cześci kredytowac, a tu taka niespodzianka :o . Oby wszystko zaczęło się normowac na wiosnę... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich na forum nt NATALII

ja po barrrrrrdzo dlugich poszukiwaniach znalazlam ten dom - NAtalie !! przejrzałam setki projektów az w koncu jakas decyzja

w chwili obecnej poszukuje architekta, ktory nanioslby pewne zmiany

mam goraca prosbę czy moglby sie ktos pochwalic swoją NATALIA na zywo ?? bardzo zalezałby mi na tym aby co nieco zobaczyc w rzeczywistości, jesli możecie przesłac fotki dotyczace tego domu - zmian itp to bede wdzieczna

a tak w ogole to super, ze odnalazlam sie na tym forum

pozdrawiam wszystkich NATALKOWCÓW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich na forum nt NATALII

ja po barrrrrrdzo dlugich poszukiwaniach znalazlam ten dom - NAtalie !! przejrzałam setki projektów az w koncu jakas decyzja

w chwili obecnej poszukuje architekta, ktory nanioslby pewne zmiany

mam goraca prosbę czy moglby sie ktos pochwalic swoją NATALIA na zywo ?? bardzo zalezałby mi na tym aby co nieco zobaczyc w rzeczywistości, jesli możecie przesłac fotki dotyczace tego domu - zmian itp to bede wdzieczna

a tak w ogole to super, ze odnalazlam sie na tym forum

pozdrawiam wszystkich NATALKOWCÓW

 

Witaj,

 

skąd jesteś - może ktoś z Natalkowców pokaże Ci chałupkę "na żywo".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...