Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam......Miałem dzisiaj wstępne spodkanie z elektrykiem.Takia tam pogawędka ...ale gość rzucił temat odkurzacza centralnego ,dla mnie całkowita czarna magia.Czy ktoś z Was ma takie "czary "w domu?Czy to zdaje ekgzamin?Koszt całego tego odkurzacza mały nie jest (z wyceny elektryka wynika że jakieś 3 tyś.zł. za cały system).Ja się to ma do alergi..itp?

Wszelka wiedza i uwagi na ten temat bardzo mile widziane.

Wogóle mile widziane wszelkie uwagi dotyczące instalacji elektrycznej...na co zwrócić uwagę ?

Z góry ...i z dołu....dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przy instalacji elektrycznej zwróć uwagę na:

- lepiej mieć znaczną ilość obwodów elektrycznych, a nie - wiele gniazdek pod jedno zabezpieczenie;

- jesli chcesz mieć agregat - poczytaj o przełączniku "agregat-sieć", (ja akurat to mam) - chociaż nie korzystam :):):):):):)::):))

- rozplanuj gniazdka telefoniczne i komputerowe (kilka w domu),

- wypuść jakieś kable na zewnątrz z odrębnym ich załączaniem w skrzynce (np. oświetlenie zewnętrzne, choinka, brama wjazdowa, furtka...)

- zaplanuj jakieś gniazdo zewnętrzne np. na tarasie i przy kotłowni.

- zaplanuj instalację na strychu (pod zasialcze np. do routera, wzmacniacza TV, turbiny do kominka).

- ja np. przy kominku mam kontakt, z którego mogę załączyć turbine rozprowadzającą ciepłe powietrze - bez wchodzenia na strych. To się sprawdza !!!! (nie za każdym razem muszę wchodzić na strych),

- nie oszczędzaj znacząco na ilości tzw. punktów - może się wydawać ich za dużo, ale potem jest wygoda i nie ma plątających sie przedłużaczy....

- zrób oświetlenie nad garażem i nad kotłownią...

 

To chyba wszystkie takie ciekawostki ode mnie...

pozdrawiam

 

 

jakby co - http://www.wumar.mojabudowa.pl/

Edytowane przez wumar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

chciałbym wybudować Iskierkę ale boję się że kuchnia będzie za wąska. Mam pytanie do wszystkich którzy budują lub już mieszkają w Iskierce: czy jest w ogóle technicznie możliwe zlikwidowanie łazienki dolnej na korzyść poszerzenia kuchni i zrobienie ubikacji pod schodami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

chciałbym wybudować Iskierkę ale boję się że kuchnia będzie za wąska. Mam pytanie do wszystkich którzy budują lub już mieszkają w Iskierce: czy jest w ogóle technicznie możliwe zlikwidowanie łazienki dolnej na korzyść poszerzenia kuchni i zrobienie ubikacji pod schodami?

 

Ja iskierkę mam poszerzoną o 0,5 m od strony właśnie kuchni.A jeśli chodzi o dolną łaźienkę to jest możliwa jej likwidacja (ale czy warto?). Na ubikację pod schodami ..raczej mało miejsca (chociaż może sam kibelek się zmieści)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

puk puk :) kolejny debiut .

iskierka to nasza miłość od pierwszego wejrzenia i mimo przeglądnięcia jeszcze miliona projektów wróciliśmy .

dzisiaj mamy już prawie stan 0 ale to nasza pierwsza budowa więc pytań i wątpliwości cała masa .

panuje tutaj fajny klimat i mam nadzieję że można liczyć na podpowiedzi i doświadczenia szanownej starszyzny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

puk puk :) kolejny debiut .

iskierka to nasza miłość od pierwszego wejrzenia i mimo przeglądnięcia jeszcze miliona projektów wróciliśmy .

dzisiaj mamy już prawie stan 0 ale to nasza pierwsza budowa więc pytań i wątpliwości cała masa .

panuje tutaj fajny klimat i mam nadzieję że można liczyć na podpowiedzi i doświadczenia szanownej starszyzny.

 

Kurcze....dokładnie na to samo liczę;).

Witaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

chciałbym wybudować Iskierkę ale boję się że kuchnia będzie za wąska. Mam pytanie do wszystkich którzy budują lub już mieszkają w Iskierce: czy jest w ogóle technicznie możliwe zlikwidowanie łazienki dolnej na korzyść poszerzenia kuchni i zrobienie ubikacji pod schodami?

 

 

Hm...raczej nie kombinuj z WC pod schodami. Gdzieś, ktoś o tym pisał i zamieszczał fotki, ale nie wyglądało to najlepiej. Ciasnota. I okna brak. Lepiej poszerzyć dom od strony kuchni o 50-100 cm. Ja akurat tak nie zrobiłem, bo za wązniejszy uznaliśmy : garaż, kotłownię i pokój nad garażem z kotłownią - i dlatego nasza iskierka poszerzona o 90 cm od tej strony. I jest super !!!!!! garaż jest funcjonalny, dzięki temu poszerzyłem 0 30 cm wjazd do garażu i dodatkowo jest super. Zastanów się zatem. Zresztą zobacz na moje rozwiązania: http://www.wumar.mojabudowa.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

jestem właściwie zdecydowany na Iskierkę, ponieważ po przeglądaniu kilkuset innych projektów zawsze coś nie pasuje: a to za mała kotłownia, a to nieustawny salon itp. i wracamy z powrotem do Iskierki.

 

Mamy jednak jeden dylemat czy pozostać przy wersji podstawowej (105 m kw pow. użytkowej) czy wybrać wersję porzeszoną po 0,5 metra z każdej strony (114 m kw pow. użytkowej). Niby różnica w metrach nie jest ogromna ale przy kosztach budowy domu każdy tysiąc PLN jest ważny a dla analityka bankowego 9 m kw X 2500 (średni koszt budowy metra domu) to już 22,5 tys. PLN więcej, co może być problemem.

 

Mamy zatem pytanie do osób które wybudowały Iskierkę zarówno w wersji podstawowej jak i poszerzonej: czy "da się mieszkać" w wersji podstawowej, tzn. czy kuchnia nie jest za wąska (może zwęzić łazienkę przesuwając komin), czy garaż pomieści coś więcej niż samochód a w kotłowni zmieści się parę worków ekogroszku czy też może sprzedać jedną nerkę

:)i szarpnąć się na wersję większą?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

jestem właściwie zdecydowany na Iskierkę, ponieważ po przeglądaniu kilkuset innych projektów zawsze coś nie pasuje: a to za mała kotłownia, a to nieustawny salon itp. i wracamy z powrotem do Iskierki.

 

Mamy jednak jeden dylemat czy pozostać przy wersji podstawowej (105 m kw pow. użytkowej) czy wybrać wersję porzeszoną po 0,5 metra z każdej strony (114 m kw pow. użytkowej). Niby różnica w metrach nie jest ogromna ale przy kosztach budowy domu każdy tysiąc PLN jest ważny a dla analityka bankowego 9 m kw X 2500 (średni koszt budowy metra domu) to już 22,5 tys. PLN więcej, co może być problemem.

 

Mamy zatem pytanie do osób które wybudowały Iskierkę zarówno w wersji podstawowej jak i poszerzonej: czy "da się mieszkać" w wersji podstawowej, tzn. czy kuchnia nie jest za wąska (może zwęzić łazienkę przesuwając komin), czy garaż pomieści coś więcej niż samochód a w kotłowni zmieści się parę worków ekogroszku czy też może sprzedać jedną nerkę

:)i szarpnąć się na wersję większą?

 

Pozdrawiam

Ja mam Iskierke poszerzoną od strony garażu ( o 0,9 m). Dlaczego tak zrobiłem? Ponieważ widziałem jak męczy sie mój kolega mający ( w innym projekcie) garaż o oryginalnych wymiarach. Wjeżdża zafirą i nie może otworzyć drzwi od auta...DRAMAT. To przyczyniło się do mojej decyzji. Ja wjeżdżam focusem - po ubu stronach mam regały. Jest miejsce na narzędzia, pralkę, odzież roboczą na wieszakach. To dość komfortowa sytuacja jak dla mnie. Dzięki temu większa jest kotłownia...tu znalazło się miejsce na umywalkę, drewno podręczne do kominka i worki ekogroszku. Dzieki temu na górze jest bardzo duży pokój - możliwe było podzielenie go na 2 części (pokój - 25 m2)i zrobienie garderoby (ok. 8-9 m2)

Moja rada....koszt nie jest wiele większy....poniesiesz go raz, a na nieustawny garaż będziesz patrzył do końca życia.

Jesli chodzi o kuchnię - nie narzekamy, jest OK, Do tej pory nam to w żaden sposób nie dokuczało..... My jeszcze mamy spiżarnię tuż obok kuchni....znasz nasze rozwiązania? Otóż zamiast przejścia z holu do kuchni - mam spiżarnię...

Absolutnie nie narzekamy na wąską kuchnię.

Jeśli masz inne pytania - pisz na priv, dzwoń, przyjedź, zobacz...:):):):)

 

pozdrawiam

Edytowane przez wumar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszerzania tylko z jednej strony chyba wolałbym uniknąć - dom może być niesymetryczny z zewnątrz. Chyba rzeczywiście najrozsądniejsze rozwiązanie to wersja poszerzona po 0,5 metra z każdej strony. Trudno raz się żyje (nawet z jedną nerką).:)

Jeśli chodzi o Twoje rozwiązania to moja małżonka jest zauroczona Waszym salonem. Gratuluję gustu i smaku. Poszerzenie wyjścia na taras jest strzałem w dziesiątkę.

 

Dzięki za radę. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę ,że że poszerzenie z jednej strony nie wpływa na niesymetryczny wygląd iskierki.Poszerzyłem dom od strony kuchni,ale Wumar ma rację że troszkę większy garaż by się sprzydał.Samochód się mieści ale niewiele miejsca zostaje.

 

Absolutnie zgadzam się z Bbok - poszerzenie Iskierki z jednej tylko strony w żaden sposób nie wpłynie (i nie wpływa) na symetrię Iskierki. A tak wogóle, to choćby nawet....A kto każe naszym Iskierkom być symetrycznym? One są optymalne, trzeba tylko niewielkich zmian by były super-funkcjonalne.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My również mieszkamy. I jestem mocno za powiększaniem - mam 0,5m z każdej strony. Pomimo to kuchnię mogłabym mieć większą - żałuję, że nie wpadłam na pomysł, by ją zrobić w miejscu kotłowni (mamy tam gabinecik) - dziś wiem nawet, jakbym tego dokonała ;o) cóż, faktycznie, kiedy wychodzi się z 35 m - to 140 wydaje się ogromem. A potem człowiek się przyzwyczaja i dopiero, kiedy odwiedza rodziców w bloku - to znów docenia duży salon. Przez chwilę miałam też koncepcję umieszczenia łazienki w miejscu kotłowni. To też jest fajna opcja. Poza tym: salon z bardzo dużymi przeszkleniami i jadalnia to najfajniejsze miejsce w domu - nasi znajomi uwielbiają tam przesiadywać. Sypialnię nad garażem mam w kształcie litery L - przez co jest przytulna. Zamiast garderoby kotłownio-pralnio-suszarnia z wejściem z holu. Dobre rozwiązanie. Schowek pod schodami na mopy, buty i inne takie ( z opuszczonym poziomem podłogi). No i wielki strych! Ile tam można napakować!

Zdecydowane minusy dla mnie to: wąska kuchnia (gdyby odwrócić proporcje łatwiejsze byłoby zaprojektowanie mebli), mały hol, widok na drzwi wejściowe z salonu, malutki wiatrołap. No i wiszące kable, bo nie mogę się zdecydować na lampy (ale to już inna historia ;o)

 

Wumar, zajrzałam do Twojego bloga - kot blokowy faktycznie budzi swe instynkty. Moja rosyjska paniusia oszalała z tymi myszami. I nie zatrzymuje się na tzw. tarasie - przynosi mi, gdziekolwiek bym się nie znajdowała (również w łazience) i głośno domaga się zatwierdzenia wyczynu. Niestety, równie atrakcyjne dla niej jest spędzanie czasu ... na dachu. Zwłoki jakiegoś bliżej nieokreślonego gatunku ptaka znalazłam w łazience. Dzięki Bogu zima idzie i przestaliśmy otwierać okna dachowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Iskierkowiczów! Zastanawiam się czy ktoś wykonując dach wg projektu miał jakieś problemy z ugięciem. Daliśmy podwójne jętki, lżejszą dachówkę 8,4 szt/m2, ale i tak mam obawy że coś siądzie po zimie. Nie daliśmy dodatkowych płatwi, bo i tak nie byłoby ich czym podeprzeć - kierbud nie zgodził się na stawianie słupów na stropie. Czy ktoś uspokoi moje nerwy?

FM 1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Iskierkowiczów! Zastanawiam się czy ktoś wykonując dach wg projektu miał jakieś problemy z ugięciem. Daliśmy podwójne jętki, lżejszą dachówkę 8,4 szt/m2, ale i tak mam obawy że coś siądzie po zimie. Nie daliśmy dodatkowych płatwi, bo i tak nie byłoby ich czym podeprzeć - kierbud nie zgodził się na stawianie słupów na stropie. Czy ktoś uspokoi moje nerwy?

 

Niestety ja cię nie uspokoję bo mam dodatkowe płatwy ,wzmocniłem plytę dodatkowym zbrojeniem pod ściankami działowmi ,na nich wylalem poduszki betonowe i to jest moje podparcie dla płatwi.Podwójne jętki też mam.Też się zastanawiałem kiedyś nad zrezygnowaniem z dodatkowych płatwi ..ale mi odradzono!Ale na pocieszenie powiem że wiele iskierek nie ma dodatkowych płatwi i raczej nikt się nie skarżył że jest coś nie tak!!

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno z mężem oglądaliśmy Iskierkę w stanie surowym. Jeśli można, to jeszcze bardziej "zakochałam" się w tym projekcie, tzn. upewniłam co do wyboru. Okazało się, że na papierze domek wydawał mi się większy niż w rzeczywistości (a może to te gołe ściany niekorzystnie na to wpłynęły), ale w zupełności spełnia nasze potrzeby i oczekiwania. Właściciele co prawda stwierdzili, że teraz budowaliby wg innego projektu, ale nas to nie odstrasza. Przede wszystkim twierdzili, że jest za wąska kuchnia, za wąski garaż, z tym że my i tak chcemy wersję poszerzoną. No i teraz pewnie podpiwniczyliby dom chociaż w części.

 

Wiem, że podobne zdanie ma większość z Was, ale gdyby ktoś mógłby dorzucić swoje trzy grosze, będę wdzieczna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...