Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mieszkam w sąsiedztwie,stąd pytanie,czy jest możliwość obejrzenia domu ?

pzdr,marek.

Witam marek.el

Myslę, że jest się już czym pochwalić (tynki+wylewki) więc nie widzę problemu.

Edytowane przez kachmar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olka23a,

 

Przepraszam za opóźnienie - ale jestem tylko weekendowym mieszkańcem Iskierki. Niestety, nie są to pomieszczenia wykończone, bo doznaliśmy wypalenia w tym temacie (a im dłużej mieszkamy z kablami, tym bardziej przestajemy je widzieć), ale zamieszczam zdjęcia. Sypialnia w "L":

 

wejście z korytarza:

http://img683.imageshack.us/img683/2792/p1080242ae.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

i widok od ściany kolankowej (przepraszam za chaos w szafie, ale nie mamy jeszcze drzwi...):

http://img703.imageshack.us/img703/9460/p1080263w.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

 

I moja wersja salonu z przeszkleniami:

http://img502.imageshack.us/img502/2238/p1080224.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

 

No cóż, decyzja zapadła, projekt kupiony, za chwilę idzie do adaptacji. Będzie Iskierka poszerzona i koniec!

 

Jako jednak wciąż zupełnemu laikowi (pomimo przeczytanych setek blogów, dzienników i wpisów) rodzi mi się w głowie sporo być może naiwnych pytań do osób które już wybudowało Iskierkę bądź są w trakcie:

- jakie będą (jeżeli w ogóle) korzyści z zamiany stropu Teriva na monolityczny?

- jaki może być orientacyjny koszt ogrzewania podłogowego na parterze Iskierki (kocioł na ekogroszek) i czy to rozwiązanie ma jakieś wady - na co uważać ( poza ogólnikami typu nie pod dywany, panete itp.)?

- spotkałem się z opinią, że ławy fundamentowe w Iskierce są przewymiarowane, co otym sądzicie?

- czy ktoś z was zmieniał drzwi z wiatrołapu do garażu z 90 na 80 celem uzyskania dodatkowych, niezbędnych 10 cm na buty, wieszaki itp. w wiatrołapie?

- czy zmiany typu: zrównanie pokoi na poddaszu, zamiana okien w sypialni na drzwi tarasowe, likwidacja "kawałka" stropu nad schodami bądź zamiana Porotherm 30 na ścianach zewnętrznych na inny pustak ceramiczny o gr. 25 cm nanosić podczas adaptacji projektu czy lepiej nic w nim nie mazać i wprowadzić je dopiero na budowie - wpis do dziennika przez kierbuda?

 

Z góry dziękuję za porady i opinie

Pozdrawiam

 

P.S. wumar - Dzięki za udział w podjęciu decyzji co do wyboru poszerzonej wersji Iskierki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkamy od 2008 w Iskierce poszerzonej o 1 metr z każdej strony:)

Co do Twoich pytań:

-Mamy strop żerański- zaleta ścianki działowe na górze stawiasz gdzie chcesz , był tańszy

-Parter oprócz salonu w podłogówce z ekogroszkiem , dzisiaj położyłbym też ale dokładnie po całych pomieszczeniach nie przejmując się gdzie będzie stała lodówka.

Podłogówka z "porządnego rozdzielacza " z regulacjami przepływów na poszczególne pętle.Z ręczną nastawą zawrem trójdrogowym.Ustawiona pierwszego sezonu do dzisiaj nie ruszana.Działa rewelka.Grzejniki w salonie załączają się od -6

Na ławach nie bardzo się znam , ale u mnie są 90 cm - warunki gruntowe.Tu nie ma co oszczędzać.

Drzwi mam standardowe , ale garaż robi za Pralnię i Piwnice-samochód stawiam pod wiatą-czysto i bez zapachów.Szyb samochodu nie skrobałem pod wiatą nie zamarzają.

Wszystkie te zmiany wprowadziłem przy budowie- kierownik wpisał w dziennik i po sprawie.

POWODZENIA i wytrwałości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

 

No cóż, decyzja zapadła, projekt kupiony, za chwilę idzie do adaptacji. Będzie Iskierka poszerzona i koniec!

 

Jako jednak wciąż zupełnemu laikowi (pomimo przeczytanych setek blogów, dzienników i wpisów) rodzi mi się w głowie sporo być może naiwnych pytań do osób które już wybudowało Iskierkę bądź są w trakcie:

- jakie będą (jeżeli w ogóle) korzyści z zamiany stropu Teriva na monolityczny?

- jaki może być orientacyjny koszt ogrzewania podłogowego na parterze Iskierki (kocioł na ekogroszek) i czy to rozwiązanie ma jakieś wady - na co uważać ( poza ogólnikami typu nie pod dywany, panete itp.)?

- spotkałem się z opinią, że ławy fundamentowe w Iskierce są przewymiarowane, co otym sądzicie?

- czy ktoś z was zmieniał drzwi z wiatrołapu do garażu z 90 na 80 celem uzyskania dodatkowych, niezbędnych 10 cm na buty, wieszaki itp. w wiatrołapie?

- czy zmiany typu: zrównanie pokoi na poddaszu, zamiana okien w sypialni na drzwi tarasowe, likwidacja "kawałka" stropu nad schodami bądź zamiana Porotherm 30 na ścianach zewnętrznych na inny pustak ceramiczny o gr. 25 cm nanosić podczas adaptacji projektu czy lepiej nic w nim nie mazać i wprowadzić je dopiero na budowie - wpis do dziennika przez kierbuda?

 

Z góry dziękuję za porady i opinie

Pozdrawiam

 

P.S. wumar - Dzięki za udział w podjęciu decyzji co do wyboru poszerzonej wersji Iskierki!

 

Wydaje mi się że ławy są faktycznie trochę dziwne ale po konsultacji z kierownikiem usłyszałem '' jedż pan wszystko na 50 a zbrojenie spokojnie strzemiona 25/20 i rozstaw do 30 cm '', dodam że zbrojenie robiłem pierwszy raz w życiu więc się starałem . Murarz przy zalewaniu ław skomentował '' zdjęcia można robić i do książki '' a tak przy okazji kolega pracował na jednej budowie w Anglii i tam fundamentów wcale nie zbroili tylko wrzucali kamienie polne. Okazuje się że budowanie nie jest kosmicznie trudne i wystarczy trochę wyczucia i zdrowego rozsądku. Pozdrawiam wszystkich budowniczych i mieszkańców iskierki . Wesołych świąt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sylwek 1974....

 

Na etapie uzgadniania projektu musisz zadbać w szczególności o zmiany konstrukcyjne, inne drobiazgi załatwisz wpisem w Dziennik budowy.

Ja mam wzmocnione ławy, ale tylko z tego powodu, że zamiast "projektowego" materiału - zdecydowałem się na ściany z Silki. A te - wiadomo - sa zdecydowanie bardziej ciężkie. I to miałem zmieniane na etapie uzgadniania....Inny nacisk, inne wymiary domu (nieco), gdyż niektóre ściany mam z 25, niektóre z 18. Ale są też plusy....poczytaj o SILCE.

Ja mam podłogówkę na parterze: kuchnia, hol, WC. na poddaszu - tylko w łazience. Proponuję Ci jeszcze, abyś pokombinował ze ściankami działowymi na poddaszu i powiększył łazienkę kosztem pokoju sąsiedniego (tego nad salonem) - piszę, którym pokojem, bo ja mam lustrzane odbicie Iskierki i możę się gdzieś wkraść błąd. Na garaż już się zdecydowałeś...:):):):).

Dodatkowo mam dane nieco szersze krokwie..... Mnie tam było obojętne....(nie znam się na tym), ale wykonawca sie uparł i nie odpuścił..... Stwierdził, że w projekcie jakaś kiszka.....Oczywiście cena nie uległa zmianie, więc nie było mowy o budowlanym naciąganiu....Uparł się tez wykonawca na wieniec na ścianach szczytowych. Wieniec ten połączony został z wieńcem na ściance kolankowej.....Koszt też nie uległ zmianie.....Aaaaaaa....no i podniosłem ściankę kolankową do 3 sztuk....warto, bo niby przyjdzie wieniec i murłata, ale przyjdzie też posadzka i jak zachowasz oryginalne rozwiązanie, to pod ścianą kolankową zmieści się co najwyżej kot. Rozważ też odpływ w kotłowni i garażu....najwyżej nie będziesz z tego korzystać, ale jeśli już - to chluśniesz wodą i masz czysto. Co jeszcze.....hm...hm....Chyba wyczerpałem temat....Jakby co - pytaj....I pamiętaj: daj szersze drzwi tarasowe !!!!!!!! Masz wątpliwości? Zobacz na mój blog.

W kwestii ogrzewania: mam piec Zębiec KPP DUO 18 KW. Spokojnie daje radę, Jak będzie minus 67 stopni - to zapuszczę kominek dodatkowo....Aaaaaa do kominka mam rozprowadzenie z turbiną wymuszającą obieg....Chyba warto...W jesienne dni można fajnie dogrzać. Pytasz o bojler? ja mam TYLKO na 120 litrów (3 osobowa rodzina). No i tu sa plusy i minusy:

 

MINUSY: Piec nie nadąży nagrzać wrzątku do mycia (w wannie) kilku osób.

PLUSY: Woda szybko sie nagrzewa....z tego względu w lecie grzeję elektrycznie (Taryfa weekendowa+ nocna). Z perspektywy czasu: wolę mieć mniejszy bojler: chwilkę trzeba poczekać, aż się nagrzeje, ale panuję nad kosztami. Zrób sobie wyjścia wody i prądu na zewnatrz domu. Przed wylaniem posadzek rozrzuć po podłodze kable głośnikowe...Później nie musisz ich rozprowadzć w listwach

Edytowane przez wumar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

wumar - mam podobnie jak Ty lustrzane odbicie. Będę budował z pustaka ceramicznego 25 P+W (chyba Owczary). Masz rację - odpływ w garażu i kotłowni musi być. Jeśli chodzi o drzwi tarasowe w salonie to zamierzam je powiększyć w trakcie budowy poprzez wpis w Dziennik Budowy bez kreślenia teraz w projekcie.

Jeśli chodzi o bojler to całkowicie się z Tobą zgadzam - u mnie będzie pewnie 140 litrów na 4 osoby.

 

Ale to wszystko na razie pieśń przyszłości. Projekt jest adaptowany a ja jestem na razie w trakcie wyboru wykonawcy i kierownika budowy.

 

Pozdrawiam wszystkich Iskierkowiczów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sylwek...Jak już zaczniesz, to się zdziwisz po kilku miesiącach, że Iskierka już stoi na działce. Fakt - dobra ekipa, ktora będzie słowna, terminowa i w miarę kompleksowo realizująca prace. Ja akurat tak trafiłem. Nie musiałem nic doglądać. Byłem tylko wzywany na budowę, w przypadku podjęcia jakiejś tam decyzji.

Nie interesowałem się zakupami materiałów, logistyką i rabatami...wszystko to robił mój inwestor zastępczy. Tak jak widzisz na moim blogu - pod koniec lipca początek prac, a w marcu kolejnego roku - już się przeprowadziłem. To jest możliwe i tego Ci (Wam) - życzę.

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia wszystkim "iskierkowiczom" i innym budowniczym własnych czterech ścian życzę zdrowia, szczęścia ,cierpliwości i wytrwałości!!!A tym którzy już mieszkają...życzę co by już na tip top chałupy pokończyli i co by ceny opału wszelakiego o zawrót głowy ich nie przyprawiały!!!I do siego roku!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam wszystkich w Nowym Roku!

 

Mam kilka pytań:

 

1) czy deskowaliście dach i kryliście go papą przed ostatecznym pokryciem czy zastosowaliście membranę wysokoparoprzepuszczalną? Jakie macie wnioski po zastosowaniu tej czy innej metody? Mój wykonawca stanu surowego policzy mi dodatkowo za pełne deskowanie z papą ok.2 tys. PLN za robociznę. Dach chcę ostatecznie pokryć dobrą blachodachówką.

2) pytanie do osób które zdecydowały się na wersję poszerzoną Iskierki - ile wam poszło materiału na stan "0" tj. stali na zbrojenia, betonu na ławy, bloczków fundamentowych i chudziaka? Wiem, że te informacje można znaleźć w dziennikach i wcześniej na forum ale mimo wszystko proszę o info!

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,my budujemy wersje poszerzoną o 0,5m (kuchnia i garaż) nie liczyłem dokładnie, ale myślę że nie poszło więcej kasy jak 5000pln do ziemi po dach. Co do blachy na dachu to teściowie ułożyli parę lat temu, nie wiem jak byś wygłuszał, ocieplał i tak słychać stukanie jak pada deszcz. Wybór należy do ciebie, ale ja nawet jakby mi za darmo dali to bym nie brał. pozdrawiam domi-aga-ukasz.mojabudowa.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybór należy do ciebie, ale ja nawet jakby mi za darmo dali to bym nie brał

Z całym szacunkiem ......... warczeć mi się chce jak czytam coś takiego.

sylwek napisał, że wybiera dobrą blachodachówkę - to jest jego wybór i przypuszczam, że taka decyzja jest czymś podyktowana.

Nie jesteś nim i nie wiesz jaką ma sytuację życiową , materialną, rodzinną etc.

Może go po prostu zwyczajnie nie stać, bo od pokrycia dachu do zamieszkania daleka droga ........

 

Co do blachy na dachu to teściowie ułożyli parę lat temu, nie wiem jak byś wygłuszał, ocieplał i tak słychać stukanie jak pada deszcz.

Owszem słychać, że pada, ale to to raczej przyjemny szmerek niż werbel przy uchu .......... chociaż jak ktoś ma wrazliwe uszy to i szmerek będzie przeszkadzał ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

osienia - pytałem o ilości materiałów na stan zero w Iskierce, bo wiadomo, że kosztorys pracowni rozmija się w wielu momentach z rzeczywistością, a Ty mi odpowiadasz "nie poszło więcej kasy jak 5000pln do ziemi po dach". Nie wiem co mam myśleć czytając takie posty!

 

betina71 - Dzięki!

 

A co do blachodachówki to wybór jest świadomy i nie podyktowany względami kosztowymi. Z budową ruszamy w marcu ale jesteśmy zdecydowani na dobrą blachodachówkę Lindab, Ruukki czy Plannja nie dlatego, że nas nie będzie stać na dachówkę (koszty materiałów są porównywalne, my dodatkowo decydujemy się na pełne deskowanie dachu z papą) ale dlatego, że nie chcę mieć dodatkowych 10-ciu ton na dachu ani śniegu pod dachówką a wiele blachodachówek zwłaszcza Lindab czy Rukki mi się po prostu podoba.

Chcemy mieć po prostu ładny, estetyczny, lekki dach. Gdybym miał większy budżet pokryłbym dach blachą na tzw. rąbek stojący (choć żona powiedziała kategoryczne NIE!!!).

 

Ponadto gdyby blachodachówki były czymś wstydliwym a dachówki miały tylko same zalety to wszyscy właściciele nowowybudowanych domów które widzę jadąc na swoją działkę (w większości duuużo większych od Iskierki) kryliby je oczywiście tylko dachówką ceramiczną podobnie jak dachy swoich samochodów które są przecież blaszane i wytrzymać w tym podczas deszczu nie sposób.

 

A tak na poważnie wracając do tematu to napisałem o opcjach z deskowaniem bądź membraną żeby uzyskać informacje zwłaszcza od tych którzy już w Iskierkach trochę mieszkają n/t kwestii wentylacji dachu i wilgoci na poddaszu a nie że blachodachówka jest be!

 

Pozdrawiam wszystkich w Nowym Roku!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich w Nowym Roku!

 

Mam kilka pytań:

 

1) czy deskowaliście dach i kryliście go papą przed ostatecznym pokryciem czy zastosowaliście membranę wysokoparoprzepuszczalną? Jakie macie wnioski po zastosowaniu tej czy innej metody? Mój wykonawca stanu surowego policzy mi dodatkowo za pełne deskowanie z papą ok.2 tys. PLN za robociznę. Dach chcę ostatecznie pokryć dobrą blachodachówką.

2) pytanie do osób które zdecydowały się na wersję poszerzoną Iskierki - ile wam poszło materiału na stan "0" tj. stali na zbrojenia, betonu na ławy, bloczków fundamentowych i chudziaka? Wiem, że te informacje można znaleźć w dziennikach i wcześniej na forum ale mimo wszystko proszę o info!

 

Pozdrawiam

 

Witam

Co prawda nie mieszkam jeszcze w swojej "iskierce" ale jeśli chodzi o dach to pewną wiedze posiadam .Nie bardzo wiem po co deskować cały dach(przy blachodachówce) ,są to dodatkowe koszty i własciwie w jakim celu?Może deski troszkę wygłuszą odgłosy deszczu ale czy to gra warta świeczki?Moim zdaniem lepiej dołozyć 3 cm.wełny niż deskować dach. Napewno należy użyć membrany paroprzepuszczalnej o jak najleprzych parametrach. Mimo ,że fachowe czasopisma piszą że wełna może się stykać z membraną o wysokiej przepuszczalności ja robię pustke powietrzną (2 cm)między membraną a wełną dla leprzej cyrkulacji powietrza a co za tym idzie lepszego dosuszenia .Co prawda trzeba dodatkowo osznurkować krokwie ...ale nic za darmo!Oczywiście , w miarę możliwości między krokwie jak najgrubiej wełny ,w mojej iskierce pogrubiałem krokwie o 6 cm.dobijając łaty od spodu.Miałem raz okazję zobaczć efekt braku pustki powietrznej ,co prawda nie wiem jaka tam membrana była ale rękę wyciągnełem wilgotną .Wolę dmuchać na zimne bo póżniej bardzo trudno poprawić take detale !

Jeśli chodzi o stan "0" to w ławy zostało wlane 16.5 m3 betonu(iskierka poszerzona o 0,5 m od strony kuchni,ławy o szerokości 60 cm).Ściany fundamentowe niestety też mam z betonu (nie z betonitów)i weszło 16 m3.Na chudziaka to było 10 m3 ale mogło być o 0,5 m3 mniej ( przy grubości ok. 10cm) Jeśli chodzi o pręty to nie pamiętam bo prętów było więcej , reszta została wykożystana w późniejszych robotach.Prętów fi 12 kupiłem 2350kg.i to było prawie na styk bo zostały mi dwa całe pręty(strop mam żelbetowy)

Pozdrawiem .....i niech żyje blachodachowka!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...