Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Iskierki poradzicie ??? Wprawdzie budujemy Iskierke Południową , ale sa to tak podobne domki , ze zapytam Was o rade.... Właśnie zastanawiamy sie jaki piec montować w domku - ekogroszek, węgiel czy gaz. Poczytałam, wysłuchałam kilku opini i juz sama nie wiem. Poczatkowo byliśmy za gazem - bo mniej miejsca potrzeba w pomieszczeniu gospodarczym, nie musze zawracać sobie głowy kupnem opału, ale podobno ogrzewanie wychodzi duzo drożej??? Jak to jest u Was, ile tak miesiecznie rachunek wychodzi za gaz, a ile za ogrzewanie ekogroszkiem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My mamy ekogroszek, na gaz ziemny nie ma szans, a gaz w wielkiej butli bardzo mnie przeraża.

 

ALE - gdybym miała wybór między gazem ziemnym a ekogroszkiem - bez względu na to, że koszt z pewnością jest wyższy - wybrałabym gaz... Ekogroszek to węgiel - jest brudno, ustawienie jako-takie pieca zajęło nam 3 miesiące, ciągle trzeba myśleć o paliwie... nie jest to wcale piec 'niemal bezobsługowy' ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iskierki poradzicie ??? Wprawdzie budujemy Iskierke Południową , ale sa to tak podobne domki , ze zapytam Was o rade.... Właśnie zastanawiamy sie jaki piec montować w domku - ekogroszek, węgiel czy gaz. Poczytałam, wysłuchałam kilku opini i juz sama nie wiem. Poczatkowo byliśmy za gazem - bo mniej miejsca potrzeba w pomieszczeniu gospodarczym, nie musze zawracać sobie głowy kupnem opału, ale podobno ogrzewanie wychodzi duzo drożej??? Jak to jest u Was, ile tak miesiecznie rachunek wychodzi za gaz, a ile za ogrzewanie ekogroszkiem?

 

Witam, my mamy piec gazowy i kominek z płaszczem wodnym. Przyznam szczerze że jeszcze nie za bardzo wiemy jakie będą koszta gazu bo to nasza pierwsza zima w nowym domku. Na co dzień wygląda to tak: ogrzewamy się gazem a przy mrozach ponad -10 st. rozpalamy kominek, w weekendy cały czas palimy w kominku.

Przy jednym i przy drugim są plusy i minusy - jak zawsze.

Jeśli chodzi o gaz to faktycznie wygoda nieziemska - teraz obecnie leżę w łóżku chora i nie obchodzi mnie ani piec ani kominek a w domu ciepło. Piec mamy nastawiony na 40 st więc za gorąco nie jest ok 20 -21 st. , taka temperaturę doradził nam serwisant - wtedy jest najbardziej ekonomiczne zużycie gazu - podobno :)

Można piec podkręcić ale będzie większe zużycie.

Jeśli chodzi o kominek to palenie nie jest wcale uciążliwe, wręcz przeciwnie sprawia nam przyjemność ale.. kto podłoży jak jesteśmy w pracy? i trochę się brudzi w salonie od noszenia drewna, natomiast jak rozpalimy w kominku to jest super ciepło - ponad 22-23 st. i to mi odpowiada ;) poza tym piękny widok i cudowny zapach drewna :)

Pozdrawiam

Edytowane przez efi26
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My tylko palimy w kominku - mamy płaszcz wodny. Wprawdzie nie mieszkamy, tylko wykańczamy, jednak w domu jest ciepło, a w łazience przy podłogówce to nawet za ciepło. Przy - 20 również ciepło, pomimo że nasza iskierka ma tył przeszklony. Nie umiem powiedzieć, jaka jest temperatura, ale malujemy w krótkich rękawkach... Dwa dni nie paliliśmy i płaszcz wyziębił się do 20 st, natomiast w domu było cieplej niż we wrześniu przy dodatnich temperaturach na zewnątrz, kiedy nie mieliśmy ocieplenia i kominek nie funkcjonował (nos wtedy marzł ;o). Też rozważałam ekogroszek na początku, ale przy naszym trybie życia pozadomowym i wariujących cenach groszku na etapie podejmowania decyzji, zdecydowaliśmy się na gaz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem ,czym ogrzewać iskierkę trapi mnie również.Nie mam w tym temacie wiekszego doświadczenia a decyzję jakąś trzeba podjąc!!Dzięki ...iskierkowicze "grzejacy" za swoje sugestie!!

Od chwili ,kiedy dowiedziałem sie ,że podłączenie do sieci gazowej nie stanowi większego problemu jestem zdecydowany na piec gazowy (prawdopodobnie kondensacyjny z wewnętrzną komorą spalania),ale i alternatywny rodzaj paliwa biorę pod uwagę.Prawdopodobnie będzie to drugi piec na paliwo stałe(niekoniecznie z podajnikiem).Na kominek z płaszczem wodnym chyba jednak się nie zdecyduję, bo to jednak rodzaj kotlowni w salonie i myślę ,że jednak salon na tym ucierpi!!Co do cen to pewno gaz droższy od węgla czy ekogroszku ale też trzeba do ceny paliw stalych dołożyc cenę drzewa na rozpalenie(nie wszyscy maja własny las) ,cenę własnej robocizny(rospalanie,podkładanie,składowanie opału itp).Gaz ...to przede wszystkim wygoda.....reszta paliw to oszczędnośc ..ale czy napewno?

TO moje przemyślenia ...na dzień dzisiejszy........a przyszłośc pokaże!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Stałem również przed tym dylematem. Rozważałem różne mozliwości. Fakt....każde rozwiązanie ma plusy i minusy. A teraz moja krótka analiza"

 

1. Ogrzewanie elektryczne - za drogie, choć bardzo wygodne. i tanie w

2. Gaz z butli....drogie. Przeżyłbym, tylko, że butla stałaby obok tarasu i szpeciłaby cały widok. Odpada więc. Butla zakopana w ziemi - no....? ale co 5 lat trzeba odkopać dla pracowników dozoru technicznego celem przeprowadzenia inspekcji. A to wiąże sie z bałaganem w ogrodzie....Nie wspomnę o kosztach dzierżawy, za którą firmy dostarczające żądają cora to wiekszych pieniędzy....np. 90 PLN miesięcznie to według mnie sporo....

3. Kominek wyłącznie odpada. Nie jest jednak prawdą, że z salonu będzie kotłownia. Mój znajomy tak ma i sobie z tym radzi. Ciągle dokłada, a jednak rankiem ma wychłodzony cały dom. Minusy jednak takiego rozwiązania: stale myśli o drewnie, o lesie, o sezonowaniu, o suszeniu, o piłach, siekierach....a to tez przecież sa jakies koszty. No i wszystko jest dobrze, jak człowiek ma siłę....

4. Kominek z płaszczem wodnym? Trzeba jednak tego pilnować, bo w razie awarii lub braku prądu - eksploozja blisko....Jesli ktos nie pracuje, bądź pracuje w domu...chyba mozliwe do przyjęcia. W moim przypadku odpada - praca od 7.00 do 16.00....więc kiedy palić?

 

Pozdrawiam Iskierkowiczów

m.

 

 

I ostatecznie wybrałem ekogroszek. Zamówiłem piec ZĘBIEC 18 kw kpp duo. Zobaczymy jak będzie. Gdybym miał w miejscowości gaz ziemny - na 100% wybrałbym gaz. Niestety w ciągu najbliższych lat gazu jednak nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BBOK ---------Jesli jesteś zdecydowany na gaz ziemny, to nie decyduj się dodatkowo na kolejny piec na paliwo stałe. Zdecyduj się na kominek. Wczesną wiosną i jesienią delikatnie będziesz grzał gazem a dopalał zasadniczo kominkiem (oczywiście o proporcjach będziesz sam decydować. Masz czas - bawisz się kominkiem, nie masz czasu - ogrzewasz gazem), a w lecie z gazu będziesz miał tylko CWU. I oczywiście piec z zamkniętą komorą spalania to obowiązek i zdecydowanie niższe koszty ogrzewania. - ciepło nie ucieka w komin....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Marekwu za podjęcie tematu ogrzewania .Twoje sugestie i spostrzeżenia są jak najbardziej trafne.Kominek mam zamiar mieć ,ale zwykły, tradycyjny bez płaszcza wodnego.Pewno będę prubował troszkę nim złamać tęperaturę w domu ,ale z jakim skutkiem?(nie mam złudzeń, że szału nie będzie).Co do drugiego pieca ,tak jak pisałem ,biorę pod uwagę takie rozwiązanie to będzie taki piec" na wszystko" .Będzie albo i nie czas pokaże!!

Jest wiele rozwiążań ogrzewania domu jak i wiele zdań na ten temat.Ja bardzo bym nie chciał uzależnić się tylko od jednego typu ogrzewania(np.gazowego),ale też nie chcę popaść w jakiś obłęd!!

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominkiem spokojnie nie tyle złamiesz temperaturę, co ogrzejesz dom. problem jedynie taki, że temperatury z kominka nie da się tak dokładnie ustawiać jak przy innym ogrzewaniu. Jesli będziesz miał piec gazowy i do tego kominek (z rozprowadzeniem???), to układ jest do przyjęcia.

Tak jak pisałem wcześniej....ja będe miał piec na groszek i kominek z rozprowadzeniem....myślę, że będę miał zapał do palenia w weekendy, wieczorami i inne wolne dni....Jak będzie naprawdę? czas pokaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie ....

 

1). Mamy kominek z płaszczem wodnym - sprawuje się świetnie ( kominek automatycznie utrzymuje temperaturę - regulując dopływem powietrza). - co do braku prądu i wybuchu - kominek pracuje w układzie otwartym wiec

a). jeśli by nie zadziałało zabezpieczenie niezależne od prądu (zawór bezpieczeństwa z wężownicą schładzającą płaszcz) to co najwyżej zagotuje / wygotuję wodę w kominku.

b). wspomniane zabezpieczenie (nie wszystkie kominki mają, nasz ma).

2.) Piec na Ekogroszek defro duo plus 15 daje rade choć muszę przyznać że tu zachwyty są mniejsze :-) - mimo iż na różnych forach jest od groma propozycji i informacji jak ustawić parametry pieca to i tak trzeba samemu spędzić dwa tygodnie z kartką i ołówkiem w reku w kotłowni. :-). Ale jak się już ustawi - zasypuje piec raz w tygodniu (zasobnik) , przy okazji czyszczenie 20-30 min. Co dwa trzy dni wynoszę pół węglarki popiołu ( i spieków bo mam niestety mokry opał).

Czyli w sumie nie ma co narzekać - jedna dwie godziny tygodniowo obsługa. Pozostaje kwestia składowania opału ..... ( trochę w kotłowni trochę w garażu ....) niby się bardzo nie brudzi bo jest w plastikowych workach ... ale .... przez to jest wilgotny i ciężko ustawić optymalne spalanie. W przyszłym roku kupie większą ilość w lato - mam nadzieje że będzie suchy. Spalanie na poziomie 12 - 20 kg / dobę zależnie od temperatury zewnętrznej (ogrzewanie + ciepła woda).

Czyli 1kg ekogroszku workowanego około 800zł przy średnim spalaniu 15kg wychodzi 18,75zł/ doba czyli jakieś 560zł miesięcznie ogrzewanie + ciepła woda. (przy temperaturach w domu 22 stopnie na zewnątrz oscylujących w okolicy -15 stopni w nocy)

 

Jak by było gazem ??? na pewno wygodniej :-)

 

Czy taniej nie wiem nie mam porównania - może ktoś napisze jak to wychodzi przy gazie ziemnym ???

 

A co do wyboru gaz / węgiel My go nie mieliśmy :-(.

 

 

Ps. średnia z ostatnich 10 dni 13,8 kg/ dobę czyli 17,25 zł doba czyli miesięcznie 517,5 zł.

Edytowane przez Szaman_75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

 

Ja w swojej ISKIERCE będę ogrzewał dom piecem DEFRO OPTIMA KOMFORT PLUS. Jest to piec wielopaliwowy dolnego i górnego spalania z dmuchawą i sterownikiem PID. Stałopalność do 24 h. Brałem też pod uwagę piec z podajnikiem, ale padło bez podajnika. Dlaczego? Kilku znajomych ma ten piec i sobie chwalą, opinie na forach korzystne i mniej opału idzie niż w przypadku pieca z podajnikiem. Jedynym minusem jest to, że trzeba częściej doglądać do kotłowni. A ja lubię palić i dla mnie to żaden problem.

pozdrawiam w szczególności Szamana 75, u którego byłem z żoną wiosną tego roku i podziwialiśmy jego Iskierkę.

 

wesołych świąt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A my ogrzewamy piecem olejowym + kominek z płaszczem wodnym. Piec sprawuje się rewelacyjnie, zero problemów, zapominam, że w ogóle mam piec. Do kotłowni chodzę sporadycznie. Kominek zresztą też jak dla mnie rewelacja, jak tylko mamy chwilę to go rozpalamy. W domku cieplutko i przyjemnie. Natomiast jeżeli chodzi o koszt to porównywalny z Waszymi wyliczeniami z piecem na eko groszek. Też się zresztą zastanawialiśmy nad eko groszkiem ale zrobiliśmy "wywiad środowiskowy" wśród naszych znajomych i stwierdziliśmy, że sobie darujemy. I nie żałujemy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach to ogrzewanie!!!!!

Widzę , że ilu ludzi tyle zdań.Każdy swoje chwali ...bo dlaczego by nie?Jeśli się sprawdza !!

Tak naprawdę to ciężko ocenić co jest lepsze a co gorsze, co tańsze a co droższe.Właściwie nie ma sposobności przetestować każdego rodzaju paliwa,pieca czy kominka!!Nie ma fizycznej możliwości wybrać tak naprawdę najtańszy,najwydajniejszy., najoszczędniejszy..itp,itd!!Poprostu trzeba dokonać wyboru i żyć w błogim przekonaniu, że to najsłuszniejszy wybór!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...