Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Iskierki poradzicie ??? Wprawdzie budujemy Iskierke Południową , ale sa to tak podobne domki , ze zapytam Was o rade.... Właśnie zastanawiamy sie jaki piec montować w domku - ekogroszek, węgiel czy gaz. Poczytałam, wysłuchałam kilku opini i juz sama nie wiem. Poczatkowo byliśmy za gazem - bo mniej miejsca potrzeba w pomieszczeniu gospodarczym, nie musze zawracać sobie głowy kupnem opału, ale podobno ogrzewanie wychodzi duzo drożej??? Jak to jest u Was, ile tak miesiecznie rachunek wychodzi za gaz, a ile za ogrzewanie ekogroszkiem?

 

Witam, mam piec gazowy, kondensacyjny z zasobnikiem wody i kominek z rozprowadzeniem ciepła w domu Południowa. Pierwszy rok, po obliczeniu kosztów (zima 2009/2010) ogrzewanie domu, podgrzewanie wody i gotowanie na gazie , wyszło mi po 300 zł na miesiąc przez 12 miesięcy. Do tego odpalany kominak dla przyjemności, a temperatura w domu między 19,5 - 20,5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od temp. zewnętrznej oczywiście. Przy ostatnich silnych grudniowych mrozach, dzień do -7 st., noc do -16 st kocioł łykał 10,2 do 10,5 m3 gazu. Przy temp. +5 do -5 st. kocioł zużywa 7-8 m3 do c.o. i c.w.u.. Temperatura w Iskrze 20 st. Oczywiście podaję dane bez wspomagania kominkiem. Za ubiegły sezon grzewczy tj. od 01.10.2009 do 30.04.2010 zapłaciłem za gaz 1700 pln z małym groszem i dodatkowo zużyłem ok. 2,5 mp buka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Orasta,i już mam pewne pojęcie jak to jest z tym gazem (nie jest źle).Ale zużycie 5-6 m3 na dobę to raczej bujda .....no chyba ze w lecie:)

I jeszcze sprawa ....ciepłej wody ....{.pytam jako całkowity nieuk w tym temacie}piec kondensacyjny podgrzewa ją na bieżąco ..czy trzeba jakiś zbiornik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Orasta,i już mam pewne pojęcie jak to jest z tym gazem (nie jest źle).Ale zużycie 5-6 m3 na dobę to raczej bujda .....no chyba ze w lecie:)

 

Niekoniecznie........, bo gdybym przyłożył 30 cm wełny na poddaszu ( mam 20 cm) i 15 cm styropianu ( mam 12 cm) to właściwości termoizolacyjne Iskry poprawiłyby się, a przez to spadłoby zużycie gazu. Dodam jeszcze, że w listopadzie kiedy aura rozpieszczała nas i temperatury wynosiły ok. 10-13 st. kocioł zuzywał dobowo 3,8 -4,5 m3 gazu.

Co do kotłów, to masz chłopie pełny wybór w markach i rodzajach. Kondensaty występują w wersji jednofunkcyjnej ( współpracuje z zasobnikiem wody) i dwufunkcyjnej(podgrzewa wodę przepływowo). Weź pod uwagę fakt, że jeżeli zdecydujesz się na ogrzewanie węglem, to stracisz pomieszczenie, które fantastycznie sprawdza się jako pralnia, suszarnia, miejsce na dużą zamrażarę. Chyba Ci troszkę zamąciłem:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź pod uwagę fakt, że jeżeli zdecydujesz się na ogrzewanie węglem, to stracisz pomieszczenie, które fantastycznie sprawdza się jako pralnia, suszarnia, miejsce na dużą zamrażarę.

... zyskujesz natomiast codzienne wybieranie popiołu, uwalanie się węglem przy dokładaniu do paleniska lub podajnika (a węgiel biały nie jest), sadzę na praniu sąsiadki gdy latem je sobie rozwiesi w ogrodzie (jak rozwiesi czarne bety, to mniej widać), letnie uzupełnianie trzech ton zapasu paliwa (jeśli się je ma gdzie trzymać, bo do kotłowni wchodzi raptem jedna tona), katar w kolorze głębokiej czerni (bo nawet chory, będziesz musiał do pieca dołożyć, wdychając pył węglowy, również czarny), itd.

Słowem ... możesz mieć gaz, bierz gaz.

Przemyślenia wymaga jedynie ewentualne pogrubienie warstwy styro, bo przy niskotemperaturowym piecu gazowym, trzeba uważać na straty.

Edytowane przez tomkwas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ups......Tomkwas coś mi się wydaje ,że udeżyłeś w czuły punkt Wumara czyli...wungiel!!:). Kurcze trochę boję się pisać ,bo nie wiem jaki jest ten..."główny temat":bash:.

Ale co tam ....co do ogrzewania węglem czy koksem ,miałem ..itp zgadzam się z Tobą Tomkwas ...trzeba mieć i czas i cierliwość i miejsce ..a czasem nawet odwagę!Są tacy którzy sobie ogrzewanie węglowe chwalą i chwała im za to!!.Myśłę ,że Ty też dom ogrzewasz paliwem stałym i należysz do nielicznej grupy, która potrafi skrytykować coś co się im w swoim domu nie do końca udało.I to bardzo cenię !!Łażę po tych forach budowlanych żeby się czegoś obiektywnego dowiedzieć w danym temacie a nie po to żeby czytać ....achy i ochy.....przechwałki jak to komuś wszystko tak wspaniale funkcjonuje w domu.Bo nie ma takiego domu gdzie wszystko jest idealne!!!!

Pozdrawiam!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O T (za co serdecznie przepraszam)

... się zawiesiłem na odszyfrowywaniu głównego tematu. Chwilowo macie mnie z głowy, bo w tym niby prostym założeniu "Projekt Iskierka - czy ktoś go budował??? Ja się przymierzam" musi być ukryte jakieś drugie dno. Mój problem polega na tym, że brałem je dotąd wprost, a teraz widzę że musiało mi coś ciągle umykać.

Więc siedzę i dumam ... rodzina cierpi ... praca leży ... forum zaniedbuję ;) ... .siedzę i dumam ... cały pochłonięty ...

 

P.S. Dość wstydliwą kwestię gazu, staram się pomijać, ale nie da się ukryć, że jednak :x miewam ....

P.S.S. Jeszcze raz przepraszam za wypowiedź, być może nie związaną z tematem, ale gdy tylko odkryję jego tajemnicę, obiecuję się ściślej trzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, ale dzięki Wumarowi (przepraszam, jeśli nie ten paradygmat odmiany), forum się ożywiło. Od jakiegoś czasu zaglądam i... prawie pustki. A dziś - po weekendzie - jest co czytać. Tomkwasie - nie zaprzestawaj swoich dywagacji - czy w związku z..., czy nie - z tematem - zawsze jest miło poczytać inteligentne iskierkowe wypowiedzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...