Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Odopiadam: ze schodków w sypialni zrezygnowałem, zdjęć nie mam zawiele i nie wiem co Wam da zdjęcie wnętrz - ja nie mam obiektywu szerokokątnego aby objąć całe pomieszczenie - zdjęcie sypialni wklejone wyżej robiłem z uniesionego aparatu w górny róg pokoju i tak niewiele widać - ale przecież każdy zna wymiary pomieszczeń podane w projekcie. Ogólnie projekt jest b. dobrze przemyślany i wprowadzanie jakiś zmian do niego nie ma wielkiego sensu - ja wprowadziłem tylko te, które uprościły budowę i dały pozytywny efekt finansowy. Dodam jeszcze, że każdy z odwiedzających który pyta ile m2 ma dom? - po otrzymanej odp. 105 mówi: wydaje się, że dużo więcej.

Co do kosztów budowy po ostatnich podwyżkach chyba nikt nie jest w stanie ich podać: ja za ytong w ubiegłym roku płaciłem po 6zl a sąsiedzi obecnie po 12-14 zl a część sąsiadów sprowadza z Niemiec - trochę taniej, suporeks lokalny wogóle niedostępny. Dachówka którą mam to Creaton glazura - płaciłem po 40 za metr obecnie po 80-90. Ja cały dom praktycznie stawiałem sam więc koszty robocizny też nie są mi znane - na obecną chwilę wydatki jakie poniosłem wraz z działką (33000zl) to ok 150.000zl. Zamieszkam z całkowitym wykończeniem za ok 200-210 tys. zl. Napiszę jedno - przymierzałem się pewnego czasu do budowu 2 domu na sprzedaż (przed szałem z materiałami) i uwzględniając wiele projektów - ten wychodzi najkorzystniej - budowałbym drugą Iskierkę. Najbardziej można zaoszczędzić na instalacji grzewczej - śąsiadów kosztowały ok 30-40 tyś zł - mnie 10 tyś zl (rury stal ocynk, piec na paliwa stale - heitz skwiercz na miał ale pali sie wszystko i koza Jotul f3td).

Co jakiś cas będę wklejał zdjęcia na stronę ale nie zawiele bo się długo ładują a na pytania chętnie w wolnych chwilach odpiszę - nie mam ich wiele bo walczę z górą - dół przygotowany do malowania bez podłóg. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Darek28. To świetnie, że tyle piszesz o swojej budowie. Są to ważne informacje dla przyszłego inwestora. Ja będę budował ten dom i wszystkie twoje informacje są dla mnie bezcenne. Rozumiem, że góra jest na jednym poziomie tzn. nie musiałeś wykonywać dodatkowego wieńca. Czy jak zostanie wersja oryginalna (chodzi mi o sypialnię ze schodkami) to w tym pomieszczeniu ścianka kolankowa automatycznie się podwyższy? Zrezygnowałeś z balkonu i jednocześnie wstawiłeś duże okna. Jak byś mógł to prześlij mi na maila swoje zdjęcia, gdyż jesteś chyba jedyną osobą dzięki której jest to możliwe. Brakuje zdjęć ścian bocznych domu no i oczywiście jak byś mógł to kilka zdjęć wnętrz to, co uda ci się zrobić. Mała wskazówka do wysyłania zdjęć na maila z komputera. Najlepiej jest to zrobić tak (jest to związane z wielkością plików):

1. Umieść zdjęcia (te, które wysyłasz) w osobnym folderze lub na pulpicie swojego komputera.

2. Otwórz ten folder i zaznacz myszką wszystkie zdjęcia.

3. Następnie prawym przyciskiem myszy wybierz „Wyślij do” a następnie „Adresat poczty”, pojawi się okienko „Wysyłanie obrazów w wiadomości e-maila” z zaznaczeniem opcji „Zmniejsz wszystkie moje obrazy”. Wciskamy OK. i automatycznie przechodzimy do mojej poczty, gdzie są już załączone zdjęcia.

Zajmują one bardzo mało miejsca!

Tak naprawdę jest wiele pytań, na które chciałbym uzyskać odpowiedź od ciebie, ale trudno jest to wszystko napisać, więc pewnie następnym razem o coś jeszcze zapytam. Może jeszcze napisz coś więcej o ogrzewaniu (kotle), czy ktoś ci doradzał, czy firma, od której kupujesz także będzie instalowała cały system? Dzięki za wszystko i pozdrawiam. Grzesiek [email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam takie pytanie w sprawie fundamentow. Czy robicie je takie jakie są w planie? Bo murarz powiedzial ze nieoplaca sie takich robic (wiem bo wiecej z nimi roboty) i chce zlikwidowac te lawy co są na dole. A jak u was bylo?

Co chce zlikwidować? Ławy? A to pierwsze słyszę żeby tak się robiło, ale w sumie nie znam się :D U nas są takie jak w projekcie, akurat z tym bym bardzo nie kombinował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gosia, u nas piach też był wybierany z całości, ale myślę, że to przesada...szkoda kasy i czasu...(koparka 80zł/h). Mój podobnie jak Twój murarz chyba trochę przesadza...oby u Ciebie spisał sie lepiej...u mnie dziś stawia ściankę działową jeszcze raz :evil: mąż wszystko nadzoruję, więc się nie martwię, ale ogólnie juz mu nie ufam i się z nim żegnam jak skończy to, co zaczął. :x Pilnuj swoich na każdym kroku, chodź z miarą bez względu na ich gadanie, nie ufaj i sprawdzaj tak trzeba...ja pochwaliłam przy fundamentach to na laurach usiedli przy ścianach... :evil:

Kiedy zaczynasz na 100%?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szulu jak miales takie jak w projekcie tzn ze miales usuwany caly piach spod domu? Bo murarz powiedzial ze caly taki wielki prostokat bedzie trzeba usuwac a nie tylko tą czesc pod fundamentami. Jak bylo u was?

A to nieee, usunęli mi tylko pod ławami i część pod domem ;) W trakcie roboty i tak ta ziemia ze środka prawie magicznie zniknęła i trzeba było do zasypania środka jeszcze dowozić ;) Zresztą przy kopaniu koparką nie da się idealnie wykopać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ula a co nie tak ze ścianką działową było?

A co do zaczęcia to nie wiem na 100%. Jutro architekt ma zlożyc o PnB i teoretycznie jak bedziemy miec w reku pozwolenie to mozemy zaczac. Murarz chce jak najszybciej on mowi maj/czerwiec. Ja mysle ze moze kolo lipca bysmy zaczeli. To taki optymalny termin by po wakacjach skonczys stan surowy.

Oprocz pozwolenia nie mamy jeszcze materialow. Mamy jedynie cegle. W ogole skad wy wiedzieliscie ile czego kupic? W kosztorysie nierozumiem niczego. Murarz mowi aby na poczatek kupila:

1-2 tony cementu

stal (ale nie wiadomo ile jeszcze bo nie wiadomo jakie fundamenty beda)

strop

nadporoża

stemple

deski jakies tam zapomnialam nazwy

i tyle

a problem jest taki ze pieniadze mam na calosc i chcialabym kupic wszystko od razu bo ceny tak rosna a po za tym moze bede mogla miec troche taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gosia, w takim punkcie jak Ty też byłam jakieś 5 miesięcy temu...nie wiedziałam co kupić i ile? Mąż siedział nad projektem godzinami i pisał i liczył az pojechalismy do kilku hurtowni i ...zakupiliśmy suporex( wtedy 6,30 za szt) dachówkę podstawową, cement, bloczki,stal (ale za mało i żałujemy)deski szalunkowe,okna...potem w lutym system kominowy, strop teriva,więźbę...za kilka dni okna dachowe, grzejniki i kuchnia na wymiar... :roll: ps, ściankę majster postawił krzywo ...poprawił rano natychmiast...już się nie cackam... :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odp. odnośnie ław fundamentowych - jeśli ktoś mówi, że są niepotrzebne niech się trzyma jak najdalej od budowy - no chyba, że budynek będzie posadowiony na płycie - nie mylić z posadzką bądź chudziakiem( ale ten wariant stosuje się bardzo rzadko).

 

Odp. odnośnie ilości materiałów na płycie dołączonej są dokładne ilości potrzebnych materiałów - nie zgadza się tylko stal (jest podane tylko ok. 50% zapotrzebowania). Poza tym każdy porządny skład budowlany na podstawie projektu powinien łatwo obliczyć ile czego potrzeba. Oczywiście nie na cały budynek ale etapy - ściany, dach itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek fajny domek. Ale widze ze te okna z boku to niezbyt są wielkie.

Ja rozmawiałam a kierownikiem budowy - architektem w jednym na temat ław i on powiedział że rzadko sie spotyka by robić ławy a potem bloczki. Na ogół się robic szalunek z betonu a na sam dół zbrojenie. Mam mętlik straszny. Nie wiem co mam zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gosia888 nie za bardzo miałam kiedy zapytać męża o ten fundament ( póżno wróciłam z pracy) ale zobacz na zdjęciu jak wyglądało to u nas . Teraz na wierzch dajemy bloczki betonowe , w sobotę będziemy ten środek zasypywać piachem

http://img522.imageshack.us/img522/5608/dsc00148en3.jpg]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ania a te bloczki to macie dużo chudsze od tego betonu wylanego? I chyba wysoko wam sie konczą te bloczki co?

Widac ze porzadnie robione. Ja sie troche uspokoilam. Porozmawialam z kierownikiem budowy i on sie nie zgadza na rozwiazanie murarza, troche je zmieni. Wiec ciesze sie ze jest taka funkcja jak kierownik budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odp. dla Gosi:

1. Okna - te malutkie są tak jak widać niezaduże ale jest to okno do kotłowni i garażu - a prawdę mówiąc to są i tak trochę większe niż zakłada projekt - są to 90-90.

2. Zaczynam rozumieć o co chodzi dla murarza. Chyba nie do końca go zrozumiałaś - po ostatnim poście myślę, że on nie chciał rezygnować z ław tylko zastąpić ściany fundamentowe murowane z bloczków - lanymi. Jest to rozwiązanie jak najbardziej dopuszczalne. A co do ław zwróć uwagę na zbrojenie - żeby w narożnikach dał pręty wygięte w literę L łączące zbrojenia co zapewni tzw. ciągłość zbrojenia - mało kto tak robi (u nas) a powinno się no i beton zamów w betoniarni B20 - żaden z betoniarki na budowie - jest sporo droższy ale na fundamentach się nie powinno oszczędzać. Będziesz go potrzebowała - jeżeli nie zmieniałaś projektu ok. 10 m3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

darek okna mi chodzilo o te inne na poddaszu. Bo pisales ze zmieniles z balkonowych zeby z polaciowych okien zrezygnowac. I ote mi chodzi ze wcale nie są duze.

 

Co do murarza niestety dobrze zrozumialam. On chce dac fundament w ksztalcie litery I a nie odwrocone T. Bez ław do tego nie chce dawac izolacji. Ja sie na to i na to nie zgodzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...