Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Proszę o skomentowanie cen instalacji c.o. i wod.kan do Iskierki:

- 13 grzejników Kermi z oprzyrządowaniem - 5 365 netto

- wykonanie instalacji grzejnikowej z materiałem - 5 200

- wykonanie instalacji ogrzewania podłogowego (29 m) - 3500

- montaż kotłowni z materiałem - 2500

- kocioł miałowo-węglowy z podajnikiem 17 kW - 6200

- zasobnik ciepłej wody - ok. 950

- wykonanie instalacji wodociągowej i kanalizacji - 5400

- oczyszczalnie bilologiczna system SEBICO (4-5 osób) 6 500 (bez projektu)

- wykonanie instalacji elektrycznej, antenowej, alarmowej i telefonicznej wewnątrz budynku (bez gniazd i przełączników) - 10 000-12 000

Ceny sa raczej z gatunku wysokich.

Wszystkiego nie moge zweryfikowac ale podłogowke liczy sie ok 100 zl/m2 robocizna z materiałem - moze przy mniejszej powierzchni cena 1 m2 jest wyzsza? W tych 100 zl masz wszystko łącznie ze styropianem 12 cm, izolacja, folia, rurami i wylewka.

Po co ci taki duzy kociol? Iskierka jest małym domem o zwartej konstrukcji z czego wynikaja małe straty ciepła. Kociol 12 KW powienien wystarczyc - sam mam kociol 3-14 kW gazowy. Cena zasobnika zalezy od jego pojemnosci. 950 zl jest dobra cena za zasobnik min 100 litrow. Instalacje elektryczna to u mnie 7000 zl plus 300 zl za antenowa i 2000 zl za alarmowa - wiec ceny troche zblizone. Za wode i kanal cen zweryfikowac nie moge bo płaciłem od punktu.

W sumie polecam mniejszy kocioł + utargowanie 10% na pozostałych pozycjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

IAN5 napisał:

Proszę o skomentowanie cen instalacji c.o. i wod.kan do Iskierki:

- 13 grzejników Kermi z oprzyrządowaniem - 5 365 netto

- wykonanie instalacji grzejnikowej z materiałem - 5 200

- wykonanie instalacji ogrzewania podłogowego (29 m) - 3500

- montaż kotłowni z materiałem - 2500

- kocioł miałowo-węglowy z podajnikiem 17 kW - 6200

- zasobnik ciepłej wody - ok. 950

- wykonanie instalacji wodociągowej i kanalizacji - 5400

- oczyszczalnie bilologiczna system SEBICO (4-5 osób) 6 500 (bez projektu)

- wykonanie instalacji elektrycznej, antenowej, alarmowej i telefonicznej wewnątrz budynku (bez gniazd i przełączników) - 10 000-12 000

 

 

Ceny sa raczej z gatunku wysokich.

Wszystkiego nie moge zweryfikowac ale podłogowke liczy sie ok 100 zl/m2 robocizna z materiałem - moze przy mniejszej powierzchni cena 1 m2 jest wyzsza? W tych 100 zl masz wszystko łącznie ze styropianem 12 cm, izolacja, folia, rurami i wylewka.

Po co ci taki duzy kociol? Iskierka jest małym domem o zwartej konstrukcji z czego wynikaja małe straty ciepła. Kociol 12 KW powienien wystarczyc - sam mam kociol 3-14 kW gazowy. Cena zasobnika zalezy od jego pojemnosci. 950 zl jest dobra cena za zasobnik min 100 litrow. Instalacje elektryczna to u mnie 7000 zl plus 300 zl za antenowa i 2000 zl za alarmowa - wiec ceny troche zblizone. Za wode i kanal cen zweryfikowac nie moge bo płaciłem od punktu.

W sumie polecam mniejszy kocioł + utargowanie 10% na pozostałych pozycjach.

 

Hmm.... u mnie ceny wygladaly mniej wiecej tak:

- 9 grzejników włoskich aluminiowych z oprzyrządowaniem + 2 grzejniki ścienne w łazienkach ( takie na ręczniki) + ogrzewanie podłogowe (kuchnia, cały przepdokój na parterze, łazienki) + wszystko na rurkach miedzianych (cała instalacja) +wykonanie instalacji wodociągowej i kanalizacji + robocizna - w sumie dałem 11500 pln (świetni fachowcy, jak robiłem test grzejników i coś było nie tak, to nastepnego dnia już byli i poprawili i podociągali grzejniki :) ).

 

- kotłownia: piec na ekogroszek z podanikiem ślimakowym 25 Kw (wiem że dużo no ale ...) + bojler 200 L + grzałka elektryczna do bojlera (drugi sposób nagrzrewania wody, oprócz kotła) + 3 pompy + 1 "mieszalnik" (taka pompka co utrzymuje temp. wody w kranach aby od razu po odkreceniu leciała ciepła)+ montaż w kotłowni - w sumie zapłaciłem 10500 pln.

 

 

- oczyszczalnie bilologiczna - chciałem bardzo, ale za mokry mam teren. musiałem zadowolić się osadnikami (ale faktycznie - od około 5500 pln dałoby się to zrobić)

- wykonanie instalacji elektrycznej, antenowej, - w sumie 7000 pln (przepłaciłem, bo za punkt płaciłem po 60 pln a później się okazało że miałem innych fachowców coby to zrobili za 35 pln za punkt, no ale jak się człowiek spieszy...)

 

-gniazdka, kontakty itp. (parter + cały przedpokój również na piętrze- Legrand Suno, reszta Optima) - w sumie zapłaciłem za osprzęt 1100 pln (sam montowałem, wszystko działa - najpierw elektryk mnie upewnił że dobrze podłączam, potem wszystko sam zrobiłem)

 

P.S. Buduję się w okolicach bielska-białej (stolyca podbeskidzia ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedz sph2r2 i Pluszku.Mam tylko pytanko-ceny które podaliście to cenny netto czy brutto?

 

Viola 13 - buduję w Libiązu.Mam nadzieję że zacznę we wrześniu.Rozminąłem się terminem z ekipą-mieli zacząć w czerwcu lecz pozwolenie otrzymałem 21 lipca.Teraz muszę na nich czekać do września.No cóż narazie sledzę z ciekawością poczynania innych Iskierkowiczów.I tak jak z instalacjami-mam jeszcze czas popytać i poszukać tańszej firmy bo ta chyba chce mnie bzyknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedz sph2r2 i Pluszku.Mam tylko pytanko-ceny które podaliście to cenny netto czy brutto?

W budownictwie czesto jest tak ze netto=brutto.

Cuda Panie, cuda.

Co do instalacji elektrycznej to oprocz ceny wazne jest czy:

przewody 2 czy 3 zyłowe - niby dla oswietlenia uziemienie nie jest potrzebne, ale dodatkowy przewod czasem moze sie przydac

przewody na 300V czy na 450/700V

jaka grubość przewodow (czy bedzie sie grzał jak kiedys w przyszłosci bedziesz chciał cos dodatkowo podłaczyc)

czy instalacja bedzie (przynajmniej częśćiowo) układana w peszlach np. na poddaszu w warstwie ocieplenia

 

Glupio jest przepłacac, lecz jeszcze bardziej głupio jest "zaoszczedzic" by potem robic na nowo. Moje budowlane doswiadczenie mowi "jak robisz z patałachami to potem sam sie stajesz patałachem", oczywiscie drozej nie zawsze znaczy lepiej.

 

Wiola13 nie załuje 20 mb kabla by pociagnac prad na stryszek, a 1 małe okienko na stryszku kosztowało tylko 250 zl (obustronny kolor oraz otwieralno uchylne). Białe pewnie by wyszlo ponizej 200 zl.

W obecne ciepłe dni oba okna sa uchylone non stop i stryszek pięknie sie wietrzy, nie ma tam sauny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej iskierce wyszedł b ładny i spory stryszek, myslimy zrobić takie schodki jak ma Pluszku, Mamy właz i zastanawiam sie czy wystarczy on na doswietlenie i przewietrzenie, czy zrobić okienko w szczycie?

Teraz tak mysle, ze jakby dobrze pokombinowac tj. zrobic cienszy strop (filigran), podniesc poddasze o 1,5 pustaka a nie o 1 pustaka i zmienic kąt dachu na 45 stopni to po ociepleniu stryszku spokojnie można by tam zrobić bajerancką sypialnie o wysokosci 200 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas pomieszczenia na dole mają 270cm wysokości, u góry 260, a stryszek chyba 180. Teraz myślę, że mogliśmy to zmienić. Na dole wystarczyłoby 260, a na górze 250, ale już za póżno. Czy wy też macie tak wysoko?
Moja wysokosc pomieszczen to osobna bajka.

Na dole 270 cm i tak jest dobrze.

Na gorze 250 cm bo .... za duzo sie naczytałem forum muratora i bojac sie o koszty ogrzewania (drozejacy rosyjski gaz) dodałem druga wartwe wełny (mam 18 cm + 10 cm).

Stryszek podobnie 180 cm i własnie brakuje tych 20 cm a byłoby całkiem fajne prawie uzytkowe "nad poddasze".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas pomieszczenia na dole mają 270cm wysokości, u góry 260, a stryszek chyba 180. Teraz myślę, że mogliśmy to zmienić. Na dole wystarczyłoby 260, a na górze 250, ale już za póżno. Czy wy też macie tak wysoko?

ja mam na dole 280 a na górze 240 ale pyt z innej beczki, czy ktos z was zrobił albo ma zamiar zrobić wokół okien i drzwi obramówki dekoracyjne ze styryropianu i pomalować je w kolorze np troche ciemnejszym niz elewacja ??? z tego co widze na inncyh domach, drobiazg ten rzeczywiście upiększa domek pod warunkiem że jest to zrobione ze smakiem i nie przedobrzone, iskra ma stosunkowo prostą konstrukcję i zastanawiam sie jak to by tu wyglądało ...................

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My kupiliśmy wełnę 10 + 5, majster tak kazał, pewnie wg projektu. Myślisz,że to będzie mało?

A jakiej grubosci macie krokwie?

Bo w projekcie krokwie sa 18 cm.

Dawanie 10 + 5 cm nie ma sensu.

Wydaje mi sie, ze powinniscie miec wełne 18 cm + 5 cm, chyba, ze zmieniliscie przekroj krokwi i maja one grubosc 10 cm - tylko jaka wtedy maja szerokosc?

Jakie dajecie pokrycie na dach i jesli zmieniliscie przekroj krokwi to czy kierownik o tym wie bo zmiana jest dosc istotna?

Jesli nie zmieniliscie przekroju krokwi i ma ona 18 cm to dawanie wełny 10 cm + 5 cm jest ...... dziwne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grubość naszych krokwi wynosi 15 cm, mąż mówi że ustaliła to inspektorka z wykonawcą dachu.

w sumie nie jest wazna gdrubosc krokwi tylko przekroj poprzeczny

krokwia 18 cm x 6 cm jest podobnie wytrzymała co 15 cm x 7 cm

tylko ze welne produkuja o grubosciach 5/10/15/18 cm

majac krokwie 18 cm mozna dac wełny 15 cm

majac krokwie 15 cm sa 2 szkoły:

jak nie ma deskowania - mozna dac wełne 15 cm bo wentylacja dachy jest miedzy krokwiami a dachówka

jak jest deskowanie to konieczny jest 2 cm odstepu od krokwi wiec pasowała by wełna 12-13 cm grubosci a poniewaz takiej nie ma - stad pewnie pojawiła sie wełna 10 cm

W sumie w obecnych czasach gdy ludzie maja hopla pod wzgledem oszczedzania energii 15 cm wełny to mało, zaleca sie powyzej 20 cm, ale jeszcze kilka lat temu standardem bylo 6-8 cm ocieplania styropianem scian i 15 cm wełny na poddaszu. Ludzie maja takie domy i sa zadowoleni. Dla czesci wykonawcow 12 cm styropianu na sciany to marnotrawstwo.

Czym bedziesz grzac? Weglem czy gazem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas się zastanawiamy. Kusi nas bardzo gaz, bo czysto i wygodnie, ale rozmawiamy z ludzmi i wielu po pierwszej zimie rezygnuje z gazu bo drogo. Ja b lubie ciepło w domu, boję się,że może być ciężko spłacać kredyt i jeszcze tyle płacić za ogrzewanie.

Wczoraj był u nas na budowie facet od kominków i kazał nam się zastanowić, czy chcemy rozprowadzenie.Co o tym myślisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas się zastanawiamy. Kusi nas bardzo gaz, bo czysto i wygodnie, ale rozmawiamy z ludzmi i wielu po pierwszej zimie rezygnuje z gazu bo drogo. Ja b lubie ciepło w domu, boję się,że może być ciężko spłacać kredyt i jeszcze tyle płacić za ogrzewanie.

Wczoraj był u nas na budowie facet od kominków i kazał nam się zastanowić, czy chcemy rozprowadzenie.Co o tym myślisz?

Mysle, ze ludzie popełniaja 2 błedy:

Pierwszy sezon grzewczy jest czesto nietypowy - dom wysycha, woda odparowuje z tynkow, wylewek i innych - niezaleznie czym bedziesz grzac to zwykle kosztuje to 20-30% drozej niz kolejne sezony. Dlatego rezygnacja po 1 sezonie jest troche przedwczesna.

Drugi (dotyczy głownie ludzi, ktorzy przeprowadzaja sie z blokow) - chca miec w domu podobna temperature co w blokach i jeszcze mniej placic.

Tak sie nie da. Mieszkanie w blokach z 3-4 stron sasiaduje z innymi mieszkaniami wiec straty ciepła sa znacznie mniejsze a kaloryfery wystarczy, ze sa letnie.

Utrzymanie zima w mieszkaniu 22-23 stopni nie jest drogie.

Dom, szczegolnie ten wolnostajacy a nie szeregowka, jest z kazdej strony wyziębiany wiatrem. Ciepło dodatkowo ucieka przez wentylacje (mieszkanie w blokach ma 2 kratki wentylacyjne i to czesto zatkane) Iskierka ma 9 ciagow wentylacyjnych w oryginalnym projekcie. Ciepło ucieka przez drzwi wejsciowe, brame garazowa, drzwi tarasowe.

Straty ciepła sa znacznie wieksze. Nawet "produkujac" we własnej kotłowni tanie ciepło (bez posrednikow) to i tak koszty sa wieksze bo trzeba go wiecej wytworzyc.

Zdecydowałem sie na gaz i dlatego ocieplam byc moze przesadnie.

No i jeszcze temperatura w domu. Żona sie krzywi ale planuje grzac tak by w nocy było 19 stopni a w dzien nie wiecej niz 21 stopni.

Dlatego ciepłe goralskie papucie beda konieczne na zime.

Wiec: solidne ocieplenie + gaz + papcie z Zakopanego lub przecietne ocieplenie + wegiel.

Kominek z rozprowadzeniem ciepla - osobiscie jestem przeciw.

Rozprowadzenie ciepla rurami - to trzeba wiedziec na samym poczatku by porobic przepusty. Nie spotkałem jeszcze domu by w okolichach kratek nie było okopcone.

Wspomaganie kotła c.o. kominikiem powoduje ze instalacja grzewcza staje sie bardziej skomplikowana. NIe mozna od tak podłaczyc kominka do rurek z centralnego ogrzewania.

W obu przypadkach koszt jest znaczny. Jesli mam juz wydac 5000 zl wiecej to wole pojsc w kierunku lepszego ocieplenia domu niz w kierunku zbudowania instalacji do tanszego produkowania ciepla.

Kominek - owszem, raz w miesiacu z butelka wina a nie jako codzienny obowiazek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...