Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Okna połaciowe to fajny bajer - zdecydowanie polecam. Należy tylko pamiętać o grzejnikach na ścianie kolankowej pod tymi oknami ( żeby w zimie ni kapała skraplająca się para).

W kwestii kosztów - tak naprawdę, to koszty do stanu surowego są porównywalne bez względu na region - ok. 120 do 140 tys. zł (materiały + robocizna).

Następne prace trudno porównywać. Wszystko zależy od materiałów, z jakich są np. tynki czy elewacja; czy instalacja elektryczna jest w peszlu i czy dodajemy punktów świetlnych, czy zostawiamy wg planu. Fachowcy też różnie się cenią. Podobnie ma się sprawa z c.o. i przede wszystkim z całą wykończeniówką (drzwi, bramy, schody, biały montaż, podłogi, farby, płytki etc). A na końcu dochodzą jeszcze mebelki, agd, kuchnia - trudno jest to wiarygodnie porównać. Wszytko zależy od tego , na czym nam najbardziej zależy i na jaki standard nas stać.

W mojej Iskierce po roku mieszkania zmieniłbym tylko jedną rzecz - w sypialni nad garażem przydała by się podłogówka. Pomimo ocieplenia sufitu garażu styropianem, w zimie podłoga jest zimna (w garażu temperatura to ok. 5 do 8 oC). Cała reszta jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okna połaciowe to fajny bajer - zdecydowanie polecam. Należy tylko pamiętać o grzejnikach na ścianie kolankowej pod tymi oknami ( żeby w zimie ni kapała skraplająca się para).

W kwestii kosztów - tak naprawdę, to koszty do stanu surowego są porównywalne bez względu na region - ok. 120 do 140 tys. zł (materiały + robocizna).

No ale cineck pisze, ze SSO zamknął kwota 70.000 zl.

To jak cena z innej epoki.

Okna połaciowe u mnie sa 2 (korytarz i łazienka) i uwazam to za optymalne rozwiazanie. Wiecej z nimi kłopotu niż pożytku - ale może to odczucie subiektywne. Okna w pokojach dziecięcych przerobile na 150x140 cm i z doswietleniem nie ma problemu przy braku dachowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, zostawiam okno połaciowe tylko w łazience, a resztę likwiduję. W pokoikach na górze daje za to większe okna. Projekt już kupilam.

Oglądałm iskierkę w mojej okolicy i tak się zastanawiam, czy właściciel ją powiększył albo nie wiem co, ale wyglądała dziwnie. Hmm chyba nieprporcjonalnie.

W związku z tym, czy mogę prosić o fotkę iskierki bez poszerzonych ścian i z poddaszem zrobionym według projektu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

 

Jestem na etapie adaptacji projektu poszerzonego o 0,5 z każdej strony i pojawiło się kilka pytań:

 

1) Czy krokwie o wymiarach 6x18 są wystarczające, nawet pod kątem zawieszenia 3 paneli solarnych ? Architekt zaproponował rozmiar 8x18...co wy na to ?

 

2) Komin - w projekcie Schindla - murarz proponuję murowany jednak architekt uważa że murowany będzie sporo większy - jakie są Wasze doświadczenia w temacie komina - cena + jakość - jakie rozwiązanie jest najciekawsze ?

 

3) Schody - czy żelbetonowe da się tak zaprojektować ( i tutaj chciałbym potwierdzić to konkretnymi przykładami) aby były wygodne i nie wyglądały ordynarnie i stromo ? Czy od razu zdecydować się na drewniane ?

 

4) Oczyszczalnia ścieków - jaka według Was (mam na myśli osoby które już z niej korzystają) najlepiej spełnia wymogi Iskierki (rodzina 2+2) ?

 

5) Ocieplenie poddasza i stropu drewnianego na poddaszu - w projekcie 18 cm, jakie Wy zastosowaliście w Iskierce Waszej ? Bo to chyba za mało ...

 

6) Ogrzewanie - nie mam gazu - myślę o eko groszku + solary na wode - czy takie rozwiązanie jest opłacalne i przez kogoś już zastosowane w swojej Iskierce ?

 

7) Okno połaciowe w garderobie - czy ktoś to przerabiał ? strona garderoby skierowana na południe.....

 

Na razie tyle :-)

 

Kto może niech się proszę wypowie w powyższych tematach - na pewno będą pomocne odpowiedzi w podjęciu decyzji......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Komin - jeżeli finanse pozwalają, to murowany jest lepszym rozwiązaniem od gotowego. Nie trzeba go niczym obkładać, a dobrze wymurowany z cegły klinkierowej (oczywiście część ponad dachem) jest b. trwały. Zdecydowanie polecam.

 

2. Iskierka ma dosyć nietypowe rozwiązanie konstrukcji dachowej i myślę, że grubsze krokwie nie zaszkodzą. Różnica w cenie nie jest wielka, a nie trzeba się martwić, czy wytrzyma. Szczególnie, kiedy przyjdzie zima stulecia i do paru ton dachówki, kilkuset kilo solarów dojdzie jeszcze kilka ton śniegu

 

3. W przypadku schodów, żeby były wygodne muszą być spoczniki. Czyli przy każdym zakręcie prosty, kwadratowy podest. Najgorszym rozwiązaniem są schody bez spoczników, zwężające się do środka klatki schodowej. Kolega takowe posiada i osobiście byłem świadkiem, jak ładnie z nich zleciał.

 

5. Ocieplenie poddasza - im więcej tym lepiej. Ale minimum przyzwoitości to 15 + 5 cm

 

6. Zastanawiałem się nad solarami, ale dałem sobie spokój. W okresie wiosna-jesień mógłbym zaoszczędzić 400 zł (tyle płacę za gaz przez pół roku w okresie, kiedy podgrzewam tylko wodę dla 3 osób).

 

7. Mam okno połaciowe w garderobie i bardzo się przydaje - łatwo jest przewietrzyć pomieszczenie i wysuszyć pranie (w garderobie stoi rówież pralka).

 

Ponieważ minął rok, od kiedy zamieszkałem w Iskierce mogę odpowiedzieć na pojawiające się wcześniej pytanie. Koszt ogrzewania domu gazem + c.w.u wyniósł 3000 zł za rok (średnio 250 zł miesięcznie). Kocioł kondensat; temperatura pomieszczeń w okresie grzewczym ok 20 oC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja co prawda jeszcze nie mieszkam ale ....

 

Zmiany wprowadziliśmy bardzo podobne co Ty.

 

Co do komina to według mojego wykonawcy oczywiście murowany z wkładami z rur stalowych (zależnie od zastosowanego pieca albo kwasówka albo czarna) - wbrew pozorom murowany wychodzi taniej. Gotowy - 2 spalinowe lufty i 2 wentylacyjne - około 6 tys murowany kompletny 4-4,5. Mój wykonawca zwrócił uwagę ze gotowe mają wkładki ceramiczne zamiast rur stalowych - niestety ceramika lubi pękać i nijak się tego nie da naprawić.

 

Dach - zostaje przy przekrojach 6x18 dla krokwi ale jętki zwiększam do 5x18 i daje dwustronnie (jętka pracuje na wysokości a nie szerokości wiec ważniejszy jest ten drugi wymiar) - a cha ma być blacha ....

 

Schody drewniane samonośne - poszukiwania optymalnego rozwiązania trwają.

 

Ocieplenie poddasza 20 +5 (ściany zewnętrzne 15cm styro)

 

Solary sobie odpuściliśmy - finanse ach te finanse.....

 

ogrzewanie - ekogroszek

 

wentylacja - rekuperator (zrezygnowaliśmy z komina wentylacyjnego) a i jak już zakopie rurkę na działce to będę miał w lato darmową klimatyzacje.

 

oczyszczalnia - pipelife 2m3 saczki 2x15m - jeszcze nie ma ale w sobote pan geolog przychodzi przeprowadzac badania - a tak przy okazji - kominki wentylacyjne odpowietrzające kanały wentylacyjne powinny być możliwie jak najdalej od okien - w przeciwieństwie do szamba oczyszczalnia jest wentylowana i z wywietrzników niestety śmierdzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sprawie ewentualnych zmian.

Wszystkim , którzy mają taką możliwość polecam zrobienie w sypialni nad garażem podłogówki. Ja mam w garażu na suficie styropian 5 cm, ale niestety podłoga w sypialni jest zimna. W garażu zimą teperatura nie przekracza 5, 6 stopni i niestety ciągnie chłodem :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mógłbyś mi powiedzieć jak wygląda Twoja łazienka na dole? a w swojej zamierzam zrobić WC, umywalke i wstawić pralkr, rezygnuje z prysznica. Chcę zostawić oryginalne wymiary ale zastanawiam sie czy w kuchni będzie dość miejsca na szafki?

zastanawiam się nad wydłużeniem łazienki kosztem przejścia do kuchni oraz cofnięciem ścianki działowej między łazienką a kuchnią do końca komina wentylacyjnego tak żeby kuchnia była troszeczkę szersza.

Może ktoś zastosował takie rozwiązanie? chętnie zobaczę zdjęcia oraz wysłucham opinii.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sprawie ewentualnych zmian.

Wszystkim , którzy mają taką możliwość polecam zrobienie w sypialni nad garażem podłogówki. Ja mam w garażu na suficie styropian 5 cm, ale niestety podłoga w sypialni jest zimna. W garażu zimą teperatura nie przekracza 5, 6 stopni i niestety ciągnie chłodem :-(

Własnie - czemu u Ciebie w garażu jest tak zimno?

Ocieplałeś ściane wewnetrzna miedzy garażem a domem?

Moze u mnie straty ciepła przez to są wieksze, ale zeszłej zimy temp. w garażu nie chciała spaść ponizej 10-11 stopni w najwieksze mrozy, dokładając do tego fakt, ze sufit garażu dociepłem styro 10 cm - nie czuje żadnego dyskomfortu zwiazanego z wpływem nieogrzewanego garażu na sypialnie.

------------

Co innego jednak "doskwiera" mojej Iskierce. Szczęście w nieszcześciu to w garderobie odwrocił sie ciąg i o ile pozostałe kratki wentylacyjne poprawnie działają, to akurat w garderobie zaczeło od kratki ciągnąć (w sumie lepiej to niż w łazience).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

 

Jestem na etapie adaptacji projektu poszerzonego o 0,5 z każdej strony i pojawiło się kilka pytań:

 

........

 

 

 

Dasz szersze krokwie - nic sie nie stanie, projekt dachu nie zawiera jednak płatwi pośrednich co wydaje sie ważniejsze od zwiekszania przekroju krowi.

 

Jak chcesz miec i kominek i komin dymowy to faktycznie komin może wyjsc dosyc spory przy zachowaniu przepisowych przekroi. Decydujac sie na cegłe pamietaj by nie "oszczedzac" murujac z dziurawki - jak to juz nieraz na forum można bylo przeczyctac. Jakosc komina bedzie można ocenic za 30 lat :lol:

 

Schody sa strome i niewygodne. Zamiast poszerzac garaż lepiej byloby zrobic szersza klatke schodowa i schody 2 biegowe.

 

Oczyszczalnie sciekow - tylko nie odprowadzaj sobie wody z oczyszczalni do oczka wodnego. POS może sprawnie mineralizuje fosfor i potas ale z bakteriami coli nie radzi sobie.

 

U mnie ocieplenie 18 cm miedzy krokwiami i 10 cm poniżej na ruszcie - w sumie 28 cm. Oryginalne same 18 cm w projekcie to troche za mało jak na wspolczesne czasy.

 

Mam gaz - nie wypowiadam sie na temat eko-groszku bo sie nie znam. Przy obecnej temp idzie 5-6 m3 gazu dziennie na utrzymania +20 w domu.

 

Połaciówka w garderobie .... czemu nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście , że ściana pomiędzy garażem, a resztą domu jest ocieplona - styropian 10. W garażu termostat jest skręcony na 6 stopni - nie ma żadnej potrzeby, żeby utrzymywać wyższą temperaturę ( chyba , że ktoś używa garażu jako warsztatu). Dodatkowo, drzwi z wiatrołapu do garażu mają u dołu specjalną listwę, która dociska się do podłogi w momencie zamykania drzwi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście , że ściana pomiędzy garażem, a resztą domu jest ocieplona - styropian 10. W garażu termostat jest skręcony na 6 stopni - nie ma żadnej potrzeby, żeby utrzymywać wyższą temperaturę ( chyba , że ktoś używa garażu jako warsztatu). Dodatkowo, drzwi z wiatrołapu do garażu mają u dołu specjalną listwę, która dociska się do podłogi w momencie zamykania drzwi.

Wszystko jasne :)

A czym grzejesz i jakie masz zuzycie gazu/wegla?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do dachu, to moja architektka była zdziwiona że na poddaszu nie ma nic co podtrzymuje tak dużą powierzchnię. Mówi że to trzeba zrobić.

Czy ktoś z budujących iskierkę zastanawiał się jak przenieść łazienkę nad łazienkę. Dochoszę do wniosku, że się nie da :( Pokoje brzydko wychodzą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...