Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Porotherm 50 cm - ktoś się zdecydował ?


Recommended Posts

Witam

Etap wyboru materiału na ściany jest szaleństwem :wink: :o :roll:

Ale krótko : ma ktoś / zdecydował się na takie rozwiązanie. Podobno ( w/g producenta ) ściana ma U=0.29. Czyli chyba nie najgorzej ...

Podzielcie się opiniami, proszę. Rozważam ewentualnie PTH 30 lub 38 z ociepleniem.

Dzięki z góry, Majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt naprawdę się nie skusił ? :o Mnie architekt bardzo namawia na takie rozwiązanie. Nie dlatego, że mu prościej projektować, ale podobno z wielu względów korzystne. Na dniach będę rozmawiał nt. materiału na ściany, więc chciałbym mieć jakieś opinie "z zewnątrz" :wink:

Majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja może napiszę dlaczego NIE zbudowałem z Porotermu 50. Od poczatku porażała

mnie wizja wiejącego w ścianę wiatru. Kolega budował dom z czegoś takiego i w stanie

surowym byłem u niego na budowie. Wiejący wiatr czuć było wewnątrz budynku :-? :( :o

U=0.29 i to przy zastosowaniu drogiej zaprawy ciepłochronnej - to naprawdę nic

rewelacyjnego. Było trochę artykułów na temat looby producentów jednowarstwowych

materiałów i wywalczonej przez nich "normie dla ścian 1W U=0.5

 

A jak poszukasz głębiej to znajdziesz na tym forym wątki o wiejącym zimnym powietrzu

z puszek elektrycznch, o zamarzających rurach z wodą etc. Oczywiście wszystko to trzeba

traktować z lekkim dystansem, ale jednak koniec końców wychodzi mi że więcej jest wad niż zalet.

 

Według mnie duzo lepszym (cieplejszym i wybaczającym więcje błędów ekipy) pomysłem jest wariant numer 2 - pth 30 + 15 cm ocieplenia.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rydzu - dzięki :)

Już coś wiem - potwierdza to w sumie to sam wiem, chciałem tylko sie dowiedzieć tego od kogoś innego.

A tak przy okazji PTH 30 + 15 cm styropianu, to lepiej na zwykłą zaprawę nie na ciepłą, nie ?

Ciekawe jakie moze być U ?

Majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie powiem, że mi osobiście nie podobał się nigdy warian ściany 1W. Za dużo trzeba pilnować i za bardzo nie ma jak tego poprawić.

To, że przewiewało w stanie surowym.... tego bym się nie bał - w końcu otynkujesz z obu stron, jednak Technologia 1W wymaga chyba większej dokłądności niż 3W a do tego tylko na dobrej zaprawie ciepłochronnej na wąską spoinę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji PTH 30 + 15 cm styropianu, to lepiej na zwykłą zaprawę nie na ciepłą, nie ?

Ciekawe jakie moze być U ?

Majki

 

Oczywiście że nie ma sensu się pchać w zaprawę ciepłochronną przy ściane 2W.

Tak "na szybko" na zaprawie cem-wap i przy 15 cm styropianu FS15 wyszło U =0.2

(około - zalezy jakie tynki zewn. wewn etc)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mieszkam w porothermie 38 na ciepłej zaprawie i nic nie wieje itd i jest git, ale powiem szczerze że w kontekście tego co czytam obecnie to podstawowa zaleta jaką widzę to to że odpada mi już ocieplenie w momencie kiedy już z kasą cienko, poza tym jak mi dziecko w ściane wjedzie rowerem to nie będę miał wgięcia w styropianie, a skusiłem się oczywiście "oddychaniem ściany" itd :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

 

Chciałam tylko dodać, że mamy zbudowany dom w stanie surowym otwartym, z poromuru 44 cm, i pomimo bacznego poszukiwania wiania przez ścianę, nie udało nam się tego znaleść. Nie wieje nam przez ścianę mimo, ze nie mamy jeszcze ani pół metra kwadratowego tynku. Mamy wymurowane na zaprawie ciepłochronnej, spoina nie jest wcale cienka, miejscami to zdecydowanie za gruba. I chcę dodać jeszcze jedno spostrzeżenie. Ne zimę mieliśmy zabezpieczone okna, i na wiosne, kiedy sie juz na dworze robiło ciepło, newt jeszcze tydzień temu, zanim okna odbezpieczyliśmy, to w pokojach było po prostu zdecydowanie zimniej, niz na dworze i dopóki okien nie odbezpieczyliśmy to w tych pomieszczeniach było na prawde bardzo zimno w porównaniu z tym co było na zewnątrz. Nwet wylewka tam nam tak nie chciala schnąc, dopiero po odbezpieczeniu okien :)

To tyle z moich doświadczeń :)

 

pozdrawiam i życzę zadawalającego CIebie wyboru :)

 

mundzia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

majki ;-)

 

nie grzej sie zbytnio - po wyborze zauwazysz, jak Ci ulzylo ...a po wybudowaniu dojdziesz do wniosku, ze wybor materialu na sciany to nic nie znaczaca drobnostka byla ;-)

Kazdy material jest OK ..ale trzeba do niego umiejetnie podejsc ....i to, ze ktos zadowolony nie moze byc miarodajne ...jak rowniez czyjes niezadowolenie nie powinno zniechecac Cie do PTH50.

 

WADY:

- Patrzac na ilosc kucia scian, bruzd w scianach zewnetrznych nie zdecydowalbym sie na sciane 1W.

- wykusze, jakies sciany polamane - jesli masz pokrecony projekt domu, lepiej nie pakowac sie w wielka plyte z Porothermu ;-) bo ten material nie lubi ciecia

- musisz miec naprawde dobra/staranna ekipe, ktora wszystko pouklada zgodnie ze sztuka nie niszczac materialu

- 50 cm + tynki - zaczyna sciana puchnac

- wada hipotetyczna

 

Nie wierze tym obliczeniom o cieplotach scian 1W. W laboratorium na pewno mozna osiagnac takie parametry sciany o jakich pisza w ulotkach reklamowych, notomiast na budowie uwazam za niemozliwe dotrzymanie takich parametrow.

 

ZALETY:

 

- trwala elewacja

- jedna robota/wydatek/balagan mniej (ocieplenie)

 

KOSZTY

 

To argument koronny - jesli wychodzi taniej to brac, ale po przeanalizowaniu projektu.

 

(Y)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

majki ;-)

 

nie grzej sie zbytnio - po wyborze zauwazysz, jak Ci ulzylo ...a po wybudowaniu dojdziesz do wniosku, ze wybor materialu na sciany to nic nie znaczaca drobnostka byla ;-)

Kazdy material jest OK ..ale trzeba do niego umiejetnie podejsc

 

(Y)

podpisuję się pod tym

mimo że dopiero wykańczam stan surowy, to już widzę że wybór materiału na ściany to drobnostka

 

wg obliczeń w moim projekcie to PTH30PW + 12 styro daje U=0.22

 

na razie mam tylko PTH30 bez tynku i jakoś nie wieje

 

co do różnicy temperatur między domem a na zewnątrz to występowała ona także w moim przypadku - a otwory okienne miałem dość nieszczelnie zabite dechami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z netu:

"Dla ścian o budowie warstwowej, z izolacją cieplną z materiałów takich jak np. styropian, wełna mineralna, wełna szklana lub ekofiber - obniżono maksymalną wartość współczynnika przenikania ciepła do 0,30 (W/m2xK). Jeżeli ściana jest jednorodna, czyli wykonana z jednego materiału o właściwościach jednocześnie izolacyjnych i konstrukcyjnych - to wspólczynnik k nie może być większy niż 0,50 (W/m2xK). "

 

Poproszę teraz o info dlaczego w przypadku ścian jednowarstwowych warunki cieplne zapewnia już współczynnik przenikania ciepła poniżej 0.5, zaś w przypadku ścian wielowarstwowych musi być poniżej 0.3 ?

Skąd tak duża rozbieżność we wielkości współczynnika k na korzyść ściany jednowarstwowej ?

 

Czy jeżeli Porotherm 44/50 jednowarstwowy posiada k ok 0.3 (przy wymaganych max 0.5) to czy ściana wielowarstwowa o k = 0.2 jest równie ciepła (przy wymaganym dla niej k = 0.3 )?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopuser - a wiesz co to lobbing ????

 

To nie lobbing a zwrócenie uwagi na fakt że bzdurą jest porównywanie ścian w oparciu o współczynnik przenikania bez informacji jaki jest maxymalnie wymagany.

 

Czy Porotherm 44 (kmax = 0.5) jest zimniejszy od dwuwarstwowej bo ma 0.3 podczas gdy dwuwarstwowa ma 0.25 (kmax = 0.3) ? Która z tych ścian zapewnia lepszą izolacyjność cieplną ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U lub k jak wolisz czyli wsp. przenikania ciepła określa ile ciepła jest tracone przez przegrodę o pow. 1m2 przy róznicy tem. 1 stopnia. Dla stat cieła (czytaj rachubków za ogrrzewanie) nie ma znaczenia jakie wymagana stawia ustawodawca, tak wiec porównywanie U dla róznych przegród jest zasadne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...