Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Porotherm 50 cm - ktoś się zdecydował ?


Recommended Posts

Dopuser - ja osobiście nie wierzę w ścianę jednowarstwową i takiej nie posiadam (dom 30PW + 10 styropianu), tak jak nie podobają mi się produkty firmowane przez WINENBERGERA (chyba dobrze to napisałam) - w związku z powyższym mam pustak poryzowany z Kozłowic. Z moich małych doświadczeń wynika, że małe, regionalne cegielnie mają cegły, pustaki w znacznie lepszej jakości niż te od POTENTATÓW rynkowych.

Natomiast topic tego forum to pustak o grubości 50cm!!!. Mój sąsiad buduje dom z 44 i moje spostrzeżenia są następujące:

1) dużo odpadów,

2) zrobienie wykusza to prawdziwe wyzwanie dla budowlańców (lepiej zmienić technologię w tym detalu),

3) łatwo prowadzi się instalacje (kruche to to, że chej - klupniesz młotkiem i dziura :D ) - to zaleta i wada,

4) zgodnie ze specyfikacją WINNENBERGERA tynk zewnętrzny cipłochłonny mam mieć grubość 4 (cztery!!!!!) centymetry - dla mnie to szok (ale tak wypowiadała się ekipa budowlańców i tynkarzy - a to dobrzy fachowcy)

5) ja mam grubość całkowitą muru = 30+10+tynk; dla tego tematu to = 50+tynk, a współczynnik i tak niższy,

6) cena realna na budowie - chyba wyższa od mojego rozwiązania.

 

Zaznaczam, że moim marzeniem było i jest (ale braki w kasie) to mur 3-warstwowy (29/30 MAX + wełna + elewacyjna cegła klinkierowa :D :D :D ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...moje spostrzeżenia są następujące:

1) dużo odpadów,

 

To nie wina materiału tylko brak umiejętnego obchodzenia się z nim przez wykonawcę i prawdopodonie złe lub brak odpowiednich narzędzi.

 

2) zrobienie wykusza to prawdziwe wyzwanie dla budowlańców (lepiej zmienić technologię w tym detalu),

 

Tu powraca to co powyżej. Przy umiejętnym posługiwaniu się odpowiednimi narzędziami robienie wykuszu wygląda podobnie jak przy każdym innym materiale.

 

3) łatwo prowadzi się instalacje (kruche to to, że chej - klupniesz młotkiem i dziura :D ) - to zaleta i wada,

 

A robiłaś w nim bruzdy pod instalacje? Do Siliki to się nie umywa, ale jakoś samo pękać nie chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rafałek - ta ekipa o której mówię, to do cięcia pustaków miała specjalną piłę z zębami, bo kątówka ta duża nie przetnie pustaka. A jak pisze o odpadach, to mam na myśli porównanie tego, ile ja miałam odpadów, a ile sąsiad. O wykuszu nie chce wspominać, bo jak piszesz że to prosta rzecz i umiejętność posługiwania się odpowiednimi narzędziami, to chyba nie widziałeś porównywalnego wykuszu zrobionego w innej technologii - nie wspomnę tu już o zbrojeniu nad wykuszem - bo porotherm jeszcze poprzycinany pod kątami w wykuszu to prawdziwie filigranowa konstrukcja.

Jeżeli chodzi i silkę i gazobetony (np. YTONG) - to są to rzeczywiście materiały o niebo praktyczniejsze jeżeli chodzi o robienie bruzd, natomiast tu piszemy o ceramice poryzowanej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aldonka - mam dom z PH. Mało tego mam go w technologii 3W i mam wykusz, a dopasować obie warstwy w wykuszu nie jest tak prosto jak wykonać wykosz w technice 1W. Zobacz w dzienniku ile miałem gruzu z całej budowy. To, że mieli piłę nie znaczy, że mieli pojęcie jak się nią posługiwać skoro twierdzisz, ze mieli tak dużo gruzu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U lub k jak wolisz czyli wsp. przenikania ciepła określa ile ciepła jest tracone przez przegrodę o pow. 1m2 przy róznicy tem. 1 stopnia. Dla strat ciepła (czytaj rachunków za ogrzewanie) nie ma znaczenia jakie wymagana stawia ustawodawca, tak wiec porównywanie U dla róznych przegród jest zasadne.

 

Pyatm jaki jest sens ustanawiania różnych maxymalnych wsp. przenikania ciepła dla różnego typu przegród ? Czym ta róznica jest podyktowana ? Na logikę coś tu jest nie tak... budując jednowarstwowo ustawodawcy pozwalają mi na to bym bardziej marzł ? a dlaczego tego zabraniają użytkownikom domów ze ścian wielowarstwowych ? A jak to jest za granicą ? Też są różne maxymalne k (U) w zależności od typu ściany ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja osobiście nie wierzę w ścianę jednowarstwową i takiej nie posiadam (dom 30PW + 10 styropianu), tak jak nie podobają mi się produkty firmowane przez WINENBERGERA

 

Argument nie do zbicia: "bo ja nie wierzę, bo mi się nie podoba"...

 

Z moich małych doświadczeń wynika, że

 

A jakie masz te doświadczenia, skoro nie zbudowałaś domu z PTH ?

 

Mój sąsiad buduje dom z 44 i moje spostrzeżenia są następujące

 

A mój sąsiad kupił sobie najnowszy model mercedesa. Beznadziejny samochód ! Kolor jakiś nie taki, a w ogóle to sąsiad jest świnia.

 

W budowie mojego domu (PTH 44) miał duży udział prewien partacz, kłamca, złodziej i ogólnie "taki syn". Powinienem więc pomstować na jakość ścian - a mimo to:

 

1) dużej ilości odpadów nie zauważyłem; facet oglądał trzy razy każdy otrzymany ode mnie grosz, zanim go wydał, więc nie zostało ani jednego zbędnego pustaka

 

2) zrobienie czegokolwiek nie nastręczało mu żadnych trudności technicznych

 

3) jak klupnę młotkiem to rozpieprzę i PTH, i maxa i sm-p, i silkę, i cegłę pełną.

 

4) nie widziałem specyfikacji nt. ciepłego, 4-centymetrowego tynku zewnętrznego; mam zwykły, cienki - i wystarcza. BTW: czy faktycznie o tych 4 cm mówi specyfikacja, cz ytylko Twoi fachowcy ? I na ile jest wiążąca dla wykonawcy taka specyfikacja, a na ile jest to tylko kit zmierzający do zwiększenia sprzedaży ciepłej zaprawy ?

 

6) Co do ceny - skoro "chyba wyższa od mojego rozwiązania", to poproszę wyliczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Cześć

Jeszcze podrążę temat : architekt ciągle namawia mnie na PTH 50, nie wiem co robić :roll:

Może by się wypowiedział jeszcze ktoś kto to ma i już mieszka i grzeje ...

Dodatkowo : faktycznie tynk zew. ma mieć 4 cm ? :o

Dzięki z góry, pozdrawiam, Majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie widziałem specyfikacji nt. ciepłego, 4-centymetrowego tynku zewnętrznego; mam zwykły, cienki - i wystarcza

Z tego co wiem, to chodzi o to, że nie uzyskacie zadeklarowanego przez producenta ceramiki współczynnika U przy mniejszej grubości tynku. Mało tego, to nie moze byc tynk "beleco" :), tylko specjalny producenta. Zgadnijcie gdzie haczyk? :)

pzdrw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

my tez zastanawialismy sie nad 50 ale znalezlismy inny material SUPERTHERM,przy scianie 44 przenikalnosc ciepla tylko 0,22.

Znajomi maja sciany z porothermu 38 na zaprawie cieplochronnej ( dom jeszcze nie otynkowany ale juz mieszkaja ), kiedy ich odwiedzilam w styczniu to mieli bardzo cieplutko w domu-ogrzewali tylko kominkiem, myslalam ze maja ogrzewanie podlogowe ale oni zaprzeczyli i dodali ze kazdy kto przyjdzie zadaje to pytanie.

Wydaje mi sie ze grubsza cegla napewno nie zaszkodzi, my sie sami zastanawiamy nad 49 z tym ze w projekcie mam 38 wiec nie wiem czy poszerzenie scian o 11 cm nie bedzie problemem- moze ktos wie cos na ten temat?

Przy okazji mam jeszcze jedno pytanie, firma ktorej cegly chcemy kupic ma w ofercie specjalne cegly z "rowkami" gdzie sie instaluje drzwi albo okna-czy jest ses ich zakupu, czy normalna cegla tez wystarczy?Cegla-polowka-czy przeciecie pila na pol?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...