Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kostka granitowa jak ułożyć: tzw suchy beton?


Recommended Posts

Kostkę układałem trzy razy, więc specem nie jestem, ale postaram się pomóc.

Zdecydowanie na suchym betonie, a nie na zaglinionym żwirze.

Ja robiłem zawsze w ten sposób:

Zdejmowałem wierzchnią warstwę ziemi, robiłem podsypkę ze żwiru, zagęszczałem, nastepnie dawałem suchy beton zagęszczałem.

Następnie przygotowaną łatą(z odpowiednimi wycięciami dla różnych grubości kostek) przeciągałem pokrawężnikach aby nic z podłoża nie wystawało ponad potrzebny poziom.

Na to kładłem kostkę i lekko stukałem młotkiem gumowym, a do fugowania używałem tylko i wyłacznie piasek. Cement po opadach mocno się rozmywa i zostawia przebarwienia.

Jakby jakieś pytania to mogę pomóc, ale ja to raczej domorosły brukarz jestem. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MASAKRA !!!

MARNOTRASTWO !!!

 

Nie stosujcie betonu pod kostki !!!

 

Beton tylko pod zakończenia i krawęzniki i obrzeża !!!

 

Zerknijcie tu http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=23757 jest przepis jak dobrze to wykonać

 

Sebo8877

 

Jest tylko jeden problem kostka granitowa jest mała 5x6 mniej więcej i jest nierówna z bolbrukiem wiadomo ale z kostką wcale nie tak do końca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz już wiem jak.

Jak już mówiłem nie jestem specem od tej pracy, a przepis który podawałem był wcześnij przeze mnie sprawdzony.

Mimo wszystko u siebie kładąc kostkę trochę przepłacę i zrobię podbudowę z suchego betonu.

Wydaje mi się, że do pewnych rzeczy nie warto wracać, ale nie odbieraj tego jako krytyki stosowanej przez Ciebie technologii. Ja poprostu czasem za bardzo dmucham na zimne.

Pozdrawiam :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

YEYO - a co ma nierówność kostki do podkładu - pod kostke czy polbruk podkład na którym kładziesz kostkę jest luzny jest go jakieś 1-1,5 cm na nim wlasnie niweluje się róznice wysokości podczas przejazdu wibratorem z tzw kapciem.

 

Marjuch - kazdy ma prawo do wąlsnej technologii i wykonania wg wlasnych wizji. Ma tylko pytanie - wiadoymm jest że to wszystko powiąże się do kupy w jedną płyte - wyobraź sobie sytuację w której nastąpiło podmycie jakieś fragmentu - podeszła woda z rynny desz spenetrował i wypłukał podbudowę - wchodzis zna to bądz wjeźdźasz i zapada się - spraw niby normalna i oczywista - może zdarzyć się u kazdego.

Spróbuj teraz przełozyc kostke , polbruk na piasku (nie ma sprawy 30 min roboty) a sprobój przełozyć kostke polbruk na suchym betonie. siedzis z młoteczkiem i odkuwasz poszczegolne kostki -część z nich ni nadaje sie do powtórnego uzycia - bo będa klawiszowac- trzeba dokupic materiału. Miałem takich sytuacji sporo i od pewnego czasu nie biorę się za poprawianie kostki przekładki dokładki jeżeli te ułożone są na suchym mokrym czy jakim kolwiek betonie.

 

Nie bierzcie tych uwag jako krytycznych kazdy ma prawo do swojego myslenia i postępowania - przykład podałem bo spotkałem się w praktyce z takimi sytuacjami.

Powodzenia w układaniu - nie jest to trudna rzecz - i można wykonac ja samemu

 

Sebo8877

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym szaleństwie jest metoda. :D :D :D

Dzięki za polemikę i oświecenie.

Na razie przekładać nie musiałem, więc nie wiem jakie są z tym problemy.

A co jeśli na kostkę położoną na podbudowie z samego piasku najedzie jakiś ciężki pojazd mechaniczny?

Jak się zachowuje?

Ostatnio na kostkę, którą układałem najechał ciągnik i nic się nie stało.

Żadnych odkształceń i nierówności.[/b]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego jakie obciążenia ma wytrzymywać ta kostka.

Jesli tylko ruch pieszy to wytarczy warstwa około 5cm stabilizowanego kopalnego piasku (1:10 na sucho z cementem).

Na podkład pod kostkę lepiej nie stosować mocnego betonu, bo jesli wjedziemy samochodem, to piasek stabilizowany (jak też i mocny beton) się załamie.

Ale w przypadku piasku łatwiej to naprawić.

Piasek częściowo przepuszcza wodę.

Pod samochód osobowy warstwa stabilizowanego piasku powinna być grubsza, zaś pod tym piaskiem też grubsza warstwa żwiru.

W sklepach kamieniarskich można kupic miał granitowy do wypełnienia szpar między kostkami.

Taki miał nie będzie wypłukiwany przez deszcz i będzie skutecznie spełniał swoją rolę stabilizującą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja chciałem tylko dobudować kawałek do tarasu ale żeby czołgiem po tym jeździć to raczej nie bo przez drzwi balkonowe mi nie przejdzie Bez obrazy tylko taka luźna myśl

To odpowiedź była już wyżej. Ja porostu troche się zagalopowałem w tym zadawaniu pytań. :D

Dobrze wiedzieć, nie? :p :p

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
Wszystko zależy od tego jakie obciążenia ma wytrzymywać ta kostka.

Jesli tylko ruch pieszy to wytarczy warstwa około 5cm stabilizowanego kopalnego piasku (1:10 na sucho z cementem).

Na podkład pod kostkę lepiej nie stosować mocnego betonu, bo jesli wjedziemy samochodem, to piasek stabilizowany (jak też i mocny beton) się załamie.

Ale w przypadku piasku łatwiej to naprawić.

Piasek częściowo przepuszcza wodę.

Pod samochód osobowy warstwa stabilizowanego piasku powinna być grubsza, zaś pod tym piaskiem też grubsza warstwa żwiru.

W sklepach kamieniarskich można kupic miał granitowy do wypełnienia szpar między kostkami.

Taki miał nie będzie wypłukiwany przez deszcz i będzie skutecznie spełniał swoją rolę stabilizującą

Nie wiem czy dobrze Cię zrozumiałem. Proponujesz dla ruchu pieszego tylko 5m piasku jako podbudowę ?

Jakie grubości podbudów powinne być dla ruchu pieszego i osobno dla sam.osobowego ?

Aha pod 30cm humusu mam glinę ...

 

 

A i takie pytanie ... najpierw muruję krawężniki na zwnątrz tworzy mi się basen ... bo po spodem jest glina. Co zrobić aby nie nachodził wodą ... bo w zimie będzie kiepsko ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

a jak radzicie położyć kostkę granitową na płycie betonowej ? Zastrzegam, że płyty skuć nie mogę a maksymalna wysokość warstwy rozdzielającej beton i kostkę to 5 cm dla kostki 11/12cm i 10cm dla kostki 5/6cm. Powierzchnia około 3m2 przed drzwiami wejściowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

A ma może ktoś kostkę granitową na schodach wejściowych do domu ??? Zastanawiam się czy nie ułożyć drobnej kostki i od razu zafugować na jakiej zaprawie. Podobno jest fuga syntetyczna do granitu - wiecie coś na ten temat???

Poza tym nie wiem jak będzie wyglądało bieżące utrzymanie czystości... Może macie jakieś "złote rady"? :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...