Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam wszystkich

 

Planuje sciany domu budowac z betonu komorkowego o grubosci - 30 cm,

na to planuje dac ocieplenie z welny mineralnej - 10 cm,

pustka powietrzna - 3 cm,

no i elewacja z lupanej cegly silikatowej - 6.5 cm.

Dodaje wszystko i mam 50 centymetrowa sciane.

Na welne mineralna zdecydowalem sie, bo mi sie zdaje, ze sciana jednowarstwowa z betonu komorkowego w naszej strefie klimatycznej nie wystarczy.

Czy aby to nie za duzo? Ze bedzie cieplo, to jasne, ale jak to bedzie wygladalo?

 

Dzieki za odpowiedzi

 

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/536-czy-aby-nie-za-gruba-sciana/
Udostępnij na innych stronach

No jasne ze bedzie wygladalo grubo, ale jak staniesz w srodku sciany. :smile:

Po to sie robi sciany jednowarstwowe zeby zejsc z calkowitej grubosci sciany. Jesli zatem chcesz sciane na 30 cm to mniej ja ociepl, albo zrob sciane 36 cm gruba i jej nie docieplaj

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/536-czy-aby-nie-za-gruba-sciana/#findComment-4534
Udostępnij na innych stronach

No, ale sciana jednowarstwowa mi nie odpowiada.

 

W naszej strefie klimatycznej, a mieszkam w Litwie, to troche na polnocny-wschod od Polski :wink: , klimat jest o wiele zimniejszy.

Np.: Chyba w tamtym roku na wiosne bylem w Olsztynie, to juz kwiatki zaczynaly kwitnac, a u nas to jeszcze chyba z dwa miesiace snieg padal.

 

Przeciez dom ja buduje jeden na cale zycie, to sie chce go tak ocieplic, zeby pozniej nie trzeba bylo znow docieplac.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/536-czy-aby-nie-za-gruba-sciana/#findComment-4547
Udostępnij na innych stronach

SIE!!

 

Ja bym jednak zastanowił się na twoim miejscu nad ścianą jednowarstwową i jeżeli tak jest zimno to zwiększ grubość do 42 cm pustaka komórkowego i nie ocieplaj. Ja tak mam zamiar budować. Mam nadzieje że napiszę jeswzcze jak to było z realizacją a jak się bedzie mieszkać to zapewne dopiero za kilka lat. Według moich już trwających jakiś czas ustaleń wynika że ma być ciepło i zdrowo ja w to wierzę!! Ale może jest ktos kto juz mieszka i ma ocobictw odczucia???

Mieszkam w Podkarpackim u nas też specjalnie ciepło nie jest (zima przez 10 miesięcy a póżniej juz tyklko lato i lato- nie mówię o roku bieżącym - chociaż może być jeszcze różnie)

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/536-czy-aby-nie-za-gruba-sciana/#findComment-4556
Udostępnij na innych stronach

mi ściana jednowarstwowa nie pasuje -i tez robie trzywarstwową o grubości całkowitej 49 cm( 25 beton komórkowy; 10 wełna;2 pustka ;12 cegła)i uważam ze to najlepsza na nasz klimat ściana i pod względem izolacyjności cieplnej i trwałości. Wcale nie uważam że mam za grubą ściane !!
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/536-czy-aby-nie-za-gruba-sciana/#findComment-4593
Udostępnij na innych stronach

Wiarus - ja mam taką ścianę, ale wydaje mi się trochę gruba, ale robię dokładnie tak samo jak Ty, bo chcę mieć klinkier. Specjaliści z Roben i Paroc na Budmie twierdzili, ze pustka powinna mieć 2.5-4cm, bo nikt ci nie wymuruje czysto i dokładnie, tak by mieć min. 2cm. Co Ty na to?

 

KaKa - nie rób jednowarstwowej, bo nie wiele zyskasz. Dopiero jak zrobisz 44cm to schodzisz do k=0.3, a to jeszcze nie jest chuda ściana. Chcesz mieć trochę chudszą i bardzo ciepłą to zrób 25+15.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/536-czy-aby-nie-za-gruba-sciana/#findComment-4594
Udostępnij na innych stronach

Frankai.

Z danych producentów betonu komórkowego wynika, że bloczek 38 lub 40 cm jest wystarczający, wtedy k = 0,27. Czyżby kłamali. Jak widzę jesteś doświadczony w kwestiach budowy domu. Może mi doradzisz czy kupować YTONG, POROTHERM a może polski beton komórkowy i czy tak na prawde jednowarstwowa ściana nie ma sensu?

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/536-czy-aby-nie-za-gruba-sciana/#findComment-4598
Udostępnij na innych stronach

Rafaello - z tym doświadczeniem to jest różnie. Potraktuj moje wypowiedzi jako podpowiedzi kolegi i bibliotekarza (3 roczniki Muratora w głowie). Jak 2 lata temu zaczynałem budowę, to do wyboru było tylko 36 i 44cm (i to było jakieś 0.28 o ile pamiętam). Ytong ma wg mnie jeden plus, bo o ile się nie mylę, to sami sprawdzą co Ci potrzeba i dostarczą. Ma też jeden podstawowy minus - cenę. Inni producenci są tańsi. Porównaj też ceny nadproży itp. Porotherm był też bliższy mojemu sercu, bo ten ciepły czerwony kolor i ceramika. Ja jednak wybrałem lokalnego producenta betonu komórkowego, ze względu na cenę. Ściana jednowarstwowa ma sens - pilnuj jednak wtedy wykonawców. Poczytaj w Muratorze i nie tylko o poprawnym wykonaniu takiej ściany. Z najważniejszych spraw, to: dobrze wykonane wieńce i nadproża, używanie tylko całych bloczków, cienka spoina (siporeks) lub ciepłochronna zaprawa (Porotherm).

Nikt nie podejmie decyzji za Ciebie i nikt Ci nie powie, że coś naprawdę jest lepsze (to drugi musiałoby zniknąc z rynku).

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/536-czy-aby-nie-za-gruba-sciana/#findComment-4605
Udostępnij na innych stronach

Sciany jednowarstwowe sa dobre poniewaz bardzo latwo je wykonac niz sciany 3-warstowe gdzie potrzeba wiekszej dokladnosci i umiejetnosci do jej budowy. Sciana 3 warstwowa jest najdrozsza ale uwazam ze najlepsza pod wzgledem zadan jakie powinna spelniac sciana zewnetrzna.

Ale majac sciane jedowarstwowa masz mniejszy fundament a jak ci sie elewacja znudzi dotychczasowa to bez problemy wykonasz na niej docieplenie.

Sciana 36 cm z siporeksu spelnia norme ochrony cieplnej.

Ale kazdy ma swojego bzika, jedni lubia kolor czerwony inni bialy i jest to sprawa indywidulana.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/536-czy-aby-nie-za-gruba-sciana/#findComment-4642
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wam za podpowiedzi. Niestety wiem, nikt za mnie nie podejmie decyzji o wyborze, ale dobrze wiedizeć co inni myślą na te tematy, przecież wielu z Wam przeszło już ten proces. Generalnie stwierdzam żeby zacząć budowę w systemie gospodarczym trzeba mieć nie tylko kasę ale i profesurę z każdej dziedziny !!!!! A tylko po to żeby wykonawny nie starali się zrobić mnie w c....
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/536-czy-aby-nie-za-gruba-sciana/#findComment-4648
Udostępnij na innych stronach

Alanta - mam bardzo podobny pogląd co do k. Nie cudujmy, ale 0.3 jednak trzeba spełnić, choć dla jednej warstwy prawo dopuszcza 0.5. Co do widzimisię, to mam pogląd podobny do pitbulla - jakoś spokojniej będę się czuł mieszkając w domy ze ścianą trójwarstwową. A Rafaello ma zdrowe podejście. Sam podchodziłem podobnie, choć mniej się zdążyłem nauczyć, ale o swoich i projektanta błędach napiszę trochę później.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/536-czy-aby-nie-za-gruba-sciana/#findComment-4695
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie z Wami, opłacalność zwiekszania współczynnika k ścian ma sens jeśli koszt lepszego k zwróca się w przeciągu paru lat. Dobre okna mają k=1,1, a ich powierzchnia jest stosunkowo duża (do ścian)zatem duża część ciepła ucieknie właśnie przez okna, no i oczywiście wentylację, stropy, posadzki.Solidna ściana k=0.27 jest wystarczająca przy braku mostków.

pozdrawiam Pawel

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/536-czy-aby-nie-za-gruba-sciana/#findComment-4700
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...