Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

ehh Niestety nie mam zupełnie czasu w obecnej chwili na przeczytanie wsztskiego ale znalazłem post i faktycznie jest pomysł chłodziarki na watku ale nie widze konkretnych za i przeciw. A Jak zakończył się pomysł ?? podjęte jakies próby z chłodziarka ??

 

 

ps:(co do klimy to raczej nie zda egzaminu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Trochę z innej beczki - właśnie zabudowuję kominek i zastanawiam się nad mechanizmem wyłączającym wentylator nawiewny w momencie otwarcia drzwiczek kominka. Adam pisał wcześniej o jakichś kontaktronach odpornych na wysoką temperaturę. Ja zastanawiam się nad zastosowaniem "stycznika" takiego jak w samochodach przy drzwiach (tego bolca co jak się otwiera drzwi to się zapala światełko :-)). Co prawda trzeba by z nim trochę pokombinować aby zwierał obwód gdy bolec jest wciśnięty, ale to by się dało zrobić albo mechanicznie albo elektronicznie.

 

Natomiast mam pytanie jak wy to macie u siebie rozwiązane, może ktoś ma jakąś fotkę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciach...

właśnie zabudowuję kominek i zastanawiam się nad mechanizmem wyłączającym wentylator nawiewny w momencie otwarcia drzwiczek kominka

ciach...

 

chyba wentylator wyciągowy, a nie nawiewny.

 

A z drugiej strony to czy bezwładność wyciągu nie będzie na tyle duża, że zanim wiatrak się zatrzyma to już dawno zdążę dorzucić do kominka i przymknąć drzwiczki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We współpracy z człowiekiem , który za montaż tego kominka odpowiada, należałoby tak wprowadzić tam jaki kawałek popychacza, aby samo przełączenie odbywało się w miejscu odpowiednio chłodniejszym.

Takie "przeniesienie napędu patykiem" na jakiś mikrostyk.

Raczej zanim powstanie obudowa kominka.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja .............x 2

Marek T..... x 2

Rafal K....... x 1

Marcin O......x1

Manieq........x1

 

PavvelB ......x1

Woykr ........x1 (gs18)

 

Powoli się rozpędzamy.

 

Depi Dzięki za wentylatory, juz się nie mogę doczekać kiedy je sobie odpalę. Niestety będzie to najwcześniej za miesiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ma być "łopatologicznie"? :)

Spręż sobie policzę, wydatek też. Wchodzę do sklepu http://www.ebmpapst.pl/sklep.php i widzę dwa wentylki z tego typu o jakich mówiliście R3G 190 AB 07-02 i R3G 220 AD 11-02. Przypuszczam że podane w opisie maksymalny spręż i wydatek na niewiele się zdadzą. Otwieram sobie broszurę informacyjną, np http://www.ebmpapst.pl/pictures/products/file_000000135.pdf patrzę na wykres charakterystyki i pewnie jakoś z tego mam się zdecydować. Tylko nie wiem jak ten wykres czytać :(

A ceny mogą być jakieś przykładowe, któregoś modelu, żeby można porównać np do tych w sklepie który podałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykres czyta się tak: na osi y (pionowej) masz spręż w Pa, na osi x (poziomej) wydatek w m3. Te wijące się linie to "biegi" - zaleznie od podanego napięcia lub szerokości pulsu w PWM wentyl ma taką charakterystykę.

 

Oczywiście maksymalny spręż masz przy wydatku 0, a maksymalny wydatek przy sprężu 0, więc te wartości są, powiedzmy, orientacyjne. Musisz na tym wykresie odnaleźć przede wszystkim spręż - inaczej mówiać opory, które będzie stawiać Twoja instalacja przepychanemu powietrzu _w najdalszym miesjcu_ (bo tam też musi dolecieć). Czyli najpierw musisz sobie to policzyć. Jak masz już ten spręż, to patrzysz, czy dla tego spreżu dany wentylator jest w stanie przepchanąć wystarczającą ilość powietrza (np. równą 1 kubaturze Twojego domu). Jak tak - to jesteś w domu. Jeśli nie - szukasz większego (innego). :)

 

Już lepiej? :)

 

Jak mi dasz jakiś namiar to moge wysłać ci całkiem niezłe opracowanie, które kiedyś dawno dorwałem w necie - jest tam całkiem łopatologicznie wszystko opisane. Jeśli je znajdę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok wiec widze że możemy zrobic hurtowe zamowionko na WENTYLKI. Teraz musze znaleźć opdpowiedni model do mojego "niby reku" Porposze znajomego (wykłada na AGH wentylacja klimatyzacja) o pomoc w dobraniu odpowiedniego wentylka i dam znać. także poczekajcie jescze chwilkę. Pozdrawiam

 

ps: właściwie konstruuję reku z doskoku mam nadziej że mi się uda ! W każdym razie "w doświadczeniach nauka płynie...."

W sumie reku na mały bardzo mały metraż do 50m2 wymiennik przeciwpradowy wentylki (zobaczymy jakie mam nadzieje ze ebmpast) Obudowa z małej chłodziarki... jak to ruszy i coś będzie robiło opiszę z radością Ale jak nie zda egzaminu to spale w całości ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...