Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

pioos, dzięki za ten rysunek. pytanie, czy te rezystorki 47k i kondzio 1uF są potrzebne?

co to jest ten duży prostokąt na prawo od kondensatora?

no i czy są jakieś gotowe kostki, które ustalają w którym przewodzie jest faza a gdzie zero? (na schemacie to coś co wchodzi do 'brown' i 'blue').

 

a teraz zdjęcia:

http://silent.fr.pl/r1.jpg

http://silent.fr.pl/r2.jpg

Obudowa z XPSa, od zewnątrz obklejona płytą OSB3. Płyty XPS klejone klejem w piance. Sztywność wg mnie wystarczająca.

 

wentylator na max obrotach dmucha jak szalony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem!

Elementy z prawej strony na schemacie są zabudowane wewnątrz wentylatora, więc nie sa do montażu.

Potencjometr MOŻE być dowolny, ale 10kOhm liniowy daje prawdopodobnie najlepszą charakterystykę regulacji.

A co mają wspólnego kostki z fazą, neutralnym czy PE i jak mają to ustalać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
Witam . Sprubuję wrzucić zdjęcia z realizacji,sory gówniane,z komórki, ale projekt jest chyba dokładną kalką produkcji Mistrza,z uwzględnieniem budowy płyty poliwęglanu.Wymiennik jest przeciwprądowy,różnica przepływu strugi [jedna jest pocięta czteromilimetrowymi kanalikami ,] chyba pomijalna,może ktoś jest w stanie to policzyć, ja jestem praktykiem.Jutro jak wrócę z ryb robię dzury w domu i montuję sprzęt, pomiary będą bardziej wiarygodne. Sama budowa wymiennika jest śmiesznie prosta,zrobiła by to małpa za banana,mnie zajęło to cztery godziny z przerwami na papierosa i drinki.Ktoś tu chciał ciąć płytę wzdłuż nożykiem do tapet,życzę powodzenia i czekam na opis realizacji,ja nawet nie próbowałem.

 

Witam,

Mam pytanie do konstruktora tego samodzielnie wykonanego wymiennika, o opory wewnętrzne powietrza.

Ile mniejszy jest strumień powietrza przepuszczony przez taki wymiennik w porównaniu do strumienia płynacego swobodnie przez kanał wentylacyjny i podobnym co wymiennik przekroju?

Sprawność wyszła dośc dobra, tylko właśnie czy efektem ubocznym nie jest przypadkiem konieczność zastosowania dużo mocniejszego silnika, a co za tym idzie dużo większy pobór mocy elektrycznej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zapytam czy musowo wentylatory mają wyciągać powietrze z wymiennika czy mogą je pchać w wymiennik? Pytam bo skrzynkę wentylacyjną mam już dawno działającą, teraz zabrałem się do robienia obudowy do wymiennika klingenburga zakupionego poprzez forum, i wygodniej było by mi pchać w wymiennik, napiszcie jak i dlaczego ma być dobrze?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To super, bo na zamarzanie wymiennika chcę zastosować nagrzewnicę uruchamianą presostatem przy oblodzeniu, jak by silnik ciągnął to nie dało by się tego zbytnio zrealizować, a tak będzie pchał w zamarznięty wymiennik ciepłe powietrze (rozmrażanie poprzez zatrzymanie nawiewu nie za bardzo mi leży, bo robi się wtedy w domu podciśnienie, i w momencie otwarcia kominka miałbym kupę dymu).

Po drugie mam już skrzynkę wentylacyjną z filtrami, więc dorobię tylko pudło dla wymiennika. Mam już materiały, po realizacji wrzucę fotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...