Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

Jako że to mój pierwszy post na forum witam serdecznie wszystkich interesujących się tematem rekuperacji;)

Przegarnąłem ponad połowę wątku ale nie znalazłem konkretnych informacji odnośnie wymiennika z polipropylenu kanalikowego, więc oznajmiam że takowy zbudowałem:

- przeciwprądowiec z 60 warstw 3mm PP - długość 1,4m szerokość 0,33m.

- jako przekładki użyłem 2mm spienionego PVC ciętego na paski o szerokości 1cm - klejone na klej do szyb samochodowych.

- całość wzmocniłem żywicą i matą szklaną.

Na razie temat reku stoi gdyż mam inne prace na budowie ale będę pisał na bieżąco jak się sprawy mają.

 

Czy ktoś ma wymiennik z tworzywa u siebie - jeśli tak to jak się sprawdza?

Edytowane przez drapek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Oczywiście ma działać przeciwprądowo;)

Kanalikami będzie płynąć jedno powietrze, a pomiędzy płytami kanalikowymi będzie płynąć drugie. Płyty oddzielone są tak jak pisałem wcześniej przekładkami o szerokości 0,8-1cm ze spienionego PVC grubości 2mm (doszły dwie warstwy kleju więc zrobiło się jakieś 2,5-3mm).

Tu schemat jak ma płynąć powietrze przez ten wymiennik:

schemat wymiennikaa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Teraz kończe program w Mitsubishi Alpha ale tu PWM niestety nie wyrabia i wentylator rozpędza się i zwalnia więc mam zaprogramowane 3 wyjścia z rożnymi napięciami (3,5; 6,5 i 10 V) , tymi wyjściami sterują programatory tygodniowe+ przełacznik na sterowanie ręczne potencjometrem.

ALRES słabo sobie radzi z gwc glikolowym (sterowaniem pompą), a jak mam pisac program do glikolowego osobno to wygodniej jest mieć kombajn.

Jedynie czego na mitsubishi nie mogę zrobic to podpiąc wszystkich temperatur (ograniczenia) ale do sterowania wystarczą mi 2 a do reszty kupie termometr 4 kanałowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz to rozwinąć?

 

W przypadku GWC glikolowego powietrze cały czas płynie jedna drogą, a alres w algorytmie porównuje temperaturę czerpni zewnętrznej i temperature czerpni GWC jeśli temperatury są równe to algorytm nie pozwala mu uruchomić przepustnicy( czyli w moim przypadku pompy. W przypadku gdy pompa nie pracuje gwc glikolowe nie będzie nic schładzać, a pompa nie pracuje bo temperatury sa równe i koło sie zamyka.

W moim sterowniku jeśli temperatura powietrza ma powyżej 20C to uruchamia pompe i jeśli pompa pracuje to porównuje temperatury przed i po (5 min po starcie pompy) itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

........

No właśnie nie znasz dokładnie algorytmu. Algorytm sterowania przepustnicy jest dwustanowy i jak każda tego typu procedura ma tzw. strefę nieczułości, która nie pozwala "klepać non-stop bez sensu" przekaźnikiem w przypadku równych temperatur. Jak piszesz "....jeśli temperatury są równe to algorytm nie pozwala mu uruchomić przepustnicy...." jest poprawną sytuacją. Po co ma pracować dodatkowo pompa (zużywać energię) skoro takie same parametry można osiągnąć bez tego??? Aby taki stan nie trwał "wiecznie" mimo wszystko sterownik co kilkadziesiąt minut wymusza przełączenie zasilania na wymiennik glikolowy aby sprawdzić czy złoże jest już zregenerowane. Skoro w Twoim wypadku takie przełączenie i pomiar temperatur należy wykonywać co 5 minut to raczej świadczy o marnej pojemności cieplnej GWC, a nie "nie radzeniem sobie sterownika z........"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie znasz dokładnie algorytmu. Algorytm sterowania przepustnicy jest dwustanowy i jak każda tego typu procedura ma tzw. strefę nieczułości, która nie pozwala "klepać non-stop bez sensu" przekaźnikiem w przypadku równych temperatur. Jak piszesz "....jeśli temperatury są równe to algorytm nie pozwala mu uruchomić przepustnicy...." jest poprawną sytuacją. Po co ma pracować dodatkowo pompa (zużywać energię) skoro takie same parametry można osiągnąć bez tego??? Aby taki stan nie trwał "wiecznie" mimo wszystko sterownik co kilkadziesiąt minut wymusza przełączenie zasilania na wymiennik glikolowy aby sprawdzić czy złoże jest już zregenerowane. Skoro w Twoim wypadku takie przełączenie i pomiar temperatur należy wykonywać co 5 minut to raczej świadczy o marnej pojemności cieplnej GWC, a nie "nie radzeniem sobie sterownika z........"

 

Kolego,

 

Po pierwsze to czytaj ze zrozumieniem - Uruchamiam pompe jeśli warunki Tpowietrza jest powyżej 20C i po 5 minutach rozpoczyna porównywanie temperatur (po 5 minutach GWC osiąga parametry - pompa musi wymienić wodę w wymienniku ok. 5 litrów i 20 metrów rury fi 20 która jest w ścianach i podłodze). Odnośnie algorytmu to bez wnikania w szczegóły to widocznie w moim specyficznym przypadku działa on nie satysfakcjonująco więc stworzyłem taki który działa dobrze a ten sterownik chce sprzedać i nie twierdze że jest to zły sterownik tylko ja potrzebuje inny (jak mawia staropolskie przysłowie "jeszcze sie taki nie narodził, który by wszystkim dogodził").

Ja zrobiłem swoje sterowanie i jestem z jego działania zadowolony, jeśli mam jakąs potrzebę to jestem w stanie sobie to dorobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Kolego,

 

Uruchamiam pompe jeśli warunki Tpowietrza jest powyżej ....

 

A to nie wystarczy zamiast czujnika temperatury w GWC podłączyć rezystor odpowiadający zadanej temperaturze, np. 0'C?

 

W ten sposób, gdy temp. w czerpni spadnie poniżej np. -10'C Alres porówna temp. z tym rezystorem 0'C i włączy przepustnicę (tzn. pompę).

Gdy temperatura na czerpni wzrośnie powyżej tej wartości rezystora sterownik wyłączy pompę (tzn. przepustnicę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwi Cię brak odzewu...

Bardzo wielu, z okolicy, którzy mają taką instalację już tu nie bywa, bo zarabiają na spłatę rat a ... wybudowali i zapomnieli o forum.

Ci co budują - jeszcze z tym nie mieszkają i nie bardzo jest co oglądać jak dom nie zasiedlony.

Cierpliwości.

Zajrzy ktoś ze "starych" to się może odezwie.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

witam

sam przymierzyam sie do budowy reku i mam pytanie czy te ebmy co je kupowaliscie sa nadal najlepsze/najkorzystniejsze cenowo, czy moze lepsze bylyby te nowsze radiCal?

no i gdzie kupic ?czy nadal jedyna droga u producenta, czy tez moze sa jakies sklepy internetowe gdzie by to mozna bylo jakos w cywilizowany sposob zapupic?

 

sorry ze pytam, pregladnalem caly watek, ale nie zauwazylem, zeby Adam podal jakies wyniki dla swojego reku- straty cisnienia, temperatury, wilgotnosci, pobor mocy.

ja rozwazam budowe albo czegos takiego jak adam, albo 4 kostki krzyzowca w przeciwpradzie.

 

jak z ta blacha 0,1 mm? mozna ja gdzies kupic?

mnie interesowalaby najlepiej nierdzewka

 

watek jakby przycichl-moze to skutek tego ze oferta reku gotowcow bardzo bogata (chociaz w dalszym ciagu stosunek jakosci do ceny slaby)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę że chodzi też o to że sam wymmiennik do noeduzego domku to koszt około 800zł albo i mniej.. jak masz dużo czasu i dostęp bo taniej blachy, narzędzia itp. to możesz się bawić.. poza tym jak sam zauważyłeś w warunkach domowych ciężko to opomiarować a producent ma wieksze mozliwości.. chyba większość robi jak ja - czyli kupuje wymiennik, wentylatory i dorabia obudowę i sterowanie.. mnie to wyniosło około 1/3 ceny fabrycznego rekuperatora.. a jak Ci się nie spieszy to poszperaj na allegro - ja kupiłem male (15cm) EBMy z demontażu z firmy recyklingowej za 85zł.. używane, mają jakieś 10-15 lat a chodzą jak nowe..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...