Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Podpowie mi ktoś proszę jaki to powinien być kabel? 3x1? 4x0,75? A może jeszcze coś innego?

Pozdrawiam

 

Ja zastosowałbym jakąś przyzwoitą skrętkę komputerową.

Zawsze może się później przydać na sprytniejsze sterowanie - np jakiś panel z wyświetlaczem albo inne cuda :)

Edytowane przez nirel
Uzupełnienie tekstu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Takie pytanie: jak zrobić zabezpieczenie przed zamarzaniem wymiennika?

1. Mam zrobiony bypass jednak zastanawiam się czy warto go w ogóle uruchamiać na zimę, a to z powodu, że do sypialni będzie wdmuchiwane dość zimne powietrze, więc raczej odpada.

2. Termostat za wymiennikiem od strony wyrzutni i po spadku temp. poniżej np. 0*C zmniejszałby wydajność wentylatora nawiewowego. Wtedy zimne powietrze z zewnątrz byłoby zasysane przez nieszczelności i może okap kuchenny (raczej nie w sypialniach, bo tam okna mam szczelne).

3. Presostat różnicowy na wywiewie - jak zacznie zamarzać, wzrośnie opór przepływu, zmniejszy wydajność nawiewu, czyli jak w punkcie 2.

Bypassu raczej nie chcę do tego używać, termostat pewnie by się sprawdził, ale może ograniczać nawiew, mimo iż wymiennik nie będzie zamarzał. Natomiast presostat będzie ograniczał nawiew dopiero gdy zamarznie wymiennik, czyli wtedy odzysk ciepła będzie mały i powietrze nawiewane będzie mieć niska temperaturę.

Grzałki do wstępnego podgrzewania powietrza odpadają.

Który z tych sposobów jest najlepszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Dobra! Spróbuję jeszcze tak: ...

 

Te wentyle i kierownice do nich...

 

Zależy nam na tym , aby było cicho.

No, chyba, że nie, tylko na tym - aby było MATEMATYCZNIE OPTYMALNIE!!!

Jak jest?

Bo jeżeli cisza - to możliwie wielkie łopaty obracające się możliwie wolno.

Wtedy problem BEZWŁADNOŚCI (masy bezwładnej, w odróżnieniu od masy ciężkiej) jest bez znaczenia.

Prędkości wylotowe są małe... i dlatego jest cisza...

Ale - fakt!

Nawet w takim przypadku DA SIĘ policzyć, że jakby tak zrobić kierownicę optymalizującą wypływ strugi - to byłby zysk na prędkości tej strugi (wydajności).

Tylko ile?

1% ? Mniej?

No bo w rzędach 10 czy 20 % to tego nie ma...

 

Wtedy:

Kosztem wcale nie małych prac warsztatowych zyskujemy... 0,03m/sek?

 

Proponuję:

Bierzmy kulerek od kompa!

Ma wydajność rzędu 500m3/godz (to prawda)

Weźmy nawet ze 4 sztuki i zróbmy im kierownice...

Ciekawe czy zadziała.... :roll:

Da te 2000m3/godz?

Oczywiście - TAK!

Ale wpięte w instalację - już NIE!

 

Dlatego ja bym za to się nie brał! Ja wiem - że lepsze jest wrogiem dobrego, ale czasem DA SIĘ coś ulepszyć.

Tylko, czy tu warto?

 

Adam M.

 

https://pl.rs-online.com/web/p/products/7496950/?grossPrice=Y&cm_mmc=PL-PLA-DS3A-_-google-_-PLA_PL_PL_Hvac_And_Wentylatory_I_Systemy_Zarz%C4%85dzania_Ciep%C5%82em-_-Wentylatory%7CWentylatory_Osiowe-_-PRODUCT_GROUP&matchtype=&pla-491450222323&gclid=EAIaIQobChMIvM7DrLqr3gIVRcayCh2TEwPIEAQYAyABEgIzBfD_BwE&gclsrc=aw.ds

 

Oj chyba nie bardzo...

Nawet 100M3/h nie ma... A jest to jeden z wydajniejszych zresztą EBMa więc o czym my tu rozmawiamy...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Ostatnio dokonałem kilka takich central wentylacyjnych ...

[ATTACH=CONFIG]418566[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]418567[/ATTACH]

 

Piękna robota!

Czy możesz zdradzić ile kosztuje Cię wymiennik ciepła? Chciałem u siebie zastosować coś podobnego (tyle, że chłodnica / nagrzewnica kanałowa za reku zasilana z PC), ale cena nowego odwiodła mnie od pomysłu (brałem pod uwagę co najmniej 3-rzędową bo przy chłodzeniu mniejsza delta t), a używek nigdzie znaleźć nie umiałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

A czy mierzyliście sprawność swoich reku przy różnych temp zewnętrznych i wydajnościach?

Jestem ciekaw jak się sprawują się te wymienniki.

Ja liczę sprawność tak:

spr= (temp w nawiewniku - temp na zewnątrz) / (temp w domu-temp na zewnątrz) -dla całego systemu, (to,co dostajemy / to co dajemy)

A dla samego reku:

spr=(temp nawiew - temp na wywiewie) / (temp z domu na wlocie do reku - temp na wywiewie)

Kto się pochwali wynikami?

Ja podpiąłem czujniki przez Modbus do reku Pro-vent'u Mistral Pro 400, no i muszę przyznać, że wyniki są daleeeeko od tego co obiecują.

Pozdrawiam

Mirek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak taki (reklamy nie robię). Nie mówię, że nie za wysoki. Teraz jest 92% . Sprawności tych wymienników do 90%. Zakładając pewne jakieś nie duże błędy pomiarze jest super. No i wymiennik dobrany taki powinien być.

 

Czym balansujesz i jak mierzysz przepływ nawiew/wywiew? Stawiam na błąd pomiaru lub co gorsze na dużo większy przepływ wywiewu w stosunku do nawiewu.

 

PS wcześniej wkradł się błąd. Napisałem "twój wymiennik coś za wysoki", a oczywiście chodziło o za wysoką sprawność.

Edytowane przez tomno
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kanałach mam wentylatory komputerowe podpięte do woltomierzy. Na podstawie pomiaru anemometrem, wyrównałem przeplywy i wyskalowałem woltomierze do równych wartości. Co do sprawnosci to wg kalkulatora Klingenburga ich wymienniki nie przekraczają sprawności 86% (z małymi wyjątkami, ale nie znalazłem żadnego, który by dobił do 87%).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy pomiaru sprawności nie przekłamuje ciepło wytwarzane przez wentylatory?

 

Może i tak, tylko to będzie raczej nic nie znaczącą wielkość. Wentylator pobiera poniżej 10W, ile z tego przetwarza na ciepło to nie wiem. Przepływ powietrza to 100 m3/h. Większa różnica będzie z błędu pomiarowego termometru niż z ciepła wytwarzanego przez wentylator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...