Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

Z charakterystyki wychodzi, że dla 250m3/h dmuchnie to może 60Pa... w samych kanałach więcej stracisz. 25W z silnika AC to może faktycznej 10W dostaniesz. Jeśli patrzysz za takim rozwiązaniem to może lepsze takie z OLX, mają sterowanie 0-5V i dmuchają jakieś 300m3/h i 300Pa. Minus taki że zasilacz na 48V trzeba dostawić ale na ok. 100W nie powinien być drogi.

 

https://www.olx.pl/oferta/wentylatory-ebmpapst-6318-2tdhp-ec-48v-CID99-IDE8qR1.html#de5a7367df

 

Sam mam takie wentylatory (albo bardzo podobne). Płaciłem za nie chyba 14zł/szt.

Działają ponad 3 lata.

Są łatwe do sterowania na potencjometrze. Mają szeroki zakres prędkości obrotowych i dobrą wydajność.

Ich jedyna wada to duży hałas który generują. Zabudowa, kanały tłumiące i inne metody wiele nie dają. Na szczęście słychać to tylko w pomieszczeniu technicznym, gdzie znajduje się rekuperator i przy wyrzutni (ale to wina tego, że wylot z reku idzie od razu przez ścianę i kanał ma tylko ok 60cm długości)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A czytałeś co to jest rekuperator ? Po co ma dmuchać w coś co tak nazwałeś?

Drugim pytaniem sam zakfestionowałeś działanie rekuperacji więc Twoje zrozumienie zasady działania rekuperacji odpowie w zasadzie na postawione pytania.

Ogólnie, aby wzmocnić działanie wentylacji grawitacyjnej stosuje się wymuszony wywiew nie nawiew.

 

Wiesz wyobraź sobie, że wiem co to rekuperator. Pytam czy jednym wentylatorem da radę załatwić wentylację z rekuperatorem. Po której stronie wentylator, to też w sumie jest pytanie.

 

Drugiego pytania chyba nie zrozumiałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubiś, jakia sprawność osiąga Ci rekuperator na wymienniku Recutech? Na ich stronie wyczytałem (nie wiem czy dobrze) ze ich wymienniki maja ok75% sprawności. Czy w takim przypadki nie lepiej dopłacić do innego?

 

Co myślicie o wentylatorach SUNON np. A2175HBT-TC. 25W 350m3/h. Używam takich do chłodzenia szaf w maszynach i powiem szczerze chodzą latami.

 

W materiałach, które dostałem od producenta jest napisane że gwarantują wydajność do 95%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam

Podłączę się do tematu

 

Co powiecie o takim projekcie wymiennika?

Blaszki 50 cm x 30 cm ułożona na siebie w pionie (jedna na drugą) z tym że 1 i 2 blaszka maja uszczelki po długości, natomiast 3 i 4 po szerokości i itd, odległość między blaszkami 0,3-0,5 mm, tak aby połączone blaszki tworzyly kanały na krzyż

Wszystko tworzy prostopadłościan

Powietrze puszczone z boków ścian (otwartych kanałów) prostopadłościanu, który będzie opływac blaszki

Zgodnie - Rysunek

Mam pytanie

Dom 150 m2

Wysokość 2,8 metra

 

1. Jaka powinna być sumaryczna powierzchnia blaszek?

2. Jaka powinna byc sumaryczna obętość

Przeczytałem, że do powierzchni 150-200m2 powinna być wymiana 300-400 m3/h

Teoretycznie im więcej kanałów ( do oddania ciepła) tym lepiej

powierzchnia jednego kanału tj 50(dl)x30(szer)=1500x2(2 blaszki)=3000 cm3

odległóśc miedzy blaszkami 3 mm

Ale czy taki projekt będzie skuteczny?

REKUPER.jpg

Edytowane przez Genesis72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem

 

Czyli lepiej będzie ułożenie blaszek pionowo (jedna na drugą) i jak na rysunku.

Chcę wykorzystać blachę aluminiowa o 50cm x70 cm, 60 blach

Czyli na powietrze z domu by bylo 30blach (drudzie 30 na powietrze z zewnatrz ktore sie ogrzewa)

Aluminium na 2 razy mniejszą przewodność cieplna. Miedź ma 400, a aluminium 200

tunel (wysokosc miedzy 1 a 2 blachą) wysokosc 4 mm

Czyli powierzchnia by byla 50*70=3500 cm *30 = 105 000cm2 = 10,5 m2

Powierzchnia wymiany by byla 10,5m2 dla powietrza z wewnatrz i zewnatrz

 

Czy dobrze liczę?

REKUPER1.jpg

REKUPER1.jpg

Edytowane przez Genesis72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bawiłem się trochę w robienie takich rzeczy samemu i doszedłem do wniosku, że wymienniki są tak dopracowane przez producentów, że samemu nie ma co kombinować. Obudowy i filtry to już co innego ale wymienniki się po prostu kupuje. One są zrobione z bardzo cienkich blach lub paneli plastikowych, które aby były sztywne i miały dobrą wymianę to są przetłaczane w odpowiednio zaprojektowany wzór. W domu nie da się tego tak zrobić.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...