Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

EUREKA !!!!

Wreszcie ściągnelem plik (po 14 dniach pdf) Materiały promocyjno – szkoleniowe dotyczące wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła; PRO-VENT Systemy Wentylacyjne,

I niestety nijak się to wszystko ma do tego co wyczytałem tu na forum ...

Ale przecież ktoś musi mieć rację ! Dlatego też proszę Was szanowni forumowicze o pomoc i ewentualne sprawdzenie:

 

Wymagane ilości powietrza usuwanego z pomieszcze. Vu :

• kuchnia z kuchenką elektryczną 120 m3/h

• pralnia 15 m3/h

• łazienka 50 m3/h

• toaleta 30 m3/h

• pomieszczenie gospodarcze 15 m3/h

• przedsionek 15 m3/h

RAZEM: Vu= 245 m3/h

Aby zapewni. okresowe zwiększenie wydatku centrali o ok. 50 . 60 % liczymy:

Vmu= 245 m3/h * 0,5 + 245 m3/h = 367,5 m3/h

Wymagane ilości powietrza świeżego nawiewanego - dla jednej osoby potrzebujemy ok. 30 m3/h,

zatem:

• sypialnia 2 - osobowa 2 x 30 m3/h

• sypialnia 2 - osobowa 2 x 30 m3/h

• sypialnia 2 - osobowa 2 x 30 m3/h

• salon 90 m3/h (+ dodatkowo 100 m3/h przy otwartej przepustnicy)

RAZEM: Vn= 370 m3/h

Sprawdzenie krotności wymian:

Stosunek liczbowy ilości powietrza wentylacyjnego do kubatury pomieszczeń (tzw. krotność wymian),

w zależności od ilości osób, powinien zawierać się w granicach 0,3 - 0,8.

370 m3/h

500 m3/h = 0,74 l/h = 0,012l/min = 0,0002 l/s

Krotność wymian wynosi 0,74 tzn. mieścimy się w dopuszczalnym przedziale.

Dobierając centrale bierzemy pod uwag. największa wartość z wyliczonych, potrzebna jest nam zatem

centrala o wydatku Vmax= 370 m3/h

 

NAWIEW:

DANE:

długość najdłuższego odcinka kanału nawiewnego (nitka czerwona) 16 m

ilość trójników 4

Długość kanału od czerpni do centrali (nitka zielona) 60 m

ilość czerpni 1

STRATY CISNIENIA (OPORY) INSTALACJI NAWIEWNEJ LICZYMY JAKO SUME

 

STRONA NAWIEWNA

strata na anernostacie 30 Pa

strata na długości przewodu 16 m x 2 Pa/m = 32 Pa

Strata na długości pozostałych przewodów 8 x 2Pa/m = 16 Pa

Strata na długości pozostałych przewodów 8 x 2Pa/m = 16 Pa

strata na trójnikach 4 x 4 Pa =16 Pa

STRONA CZERPNA

strata na czerpni 20 Pa

strata na długości przewodu 60 m x 2 Pa/m = 120 Pa

strata na kolanie 3 x 4 Pa = 12 Pa

SUMA: 30 Pa + 32 Pa + 16 Pa + 16 Pa +20 Pa +120 Pa + 12 Pa = 246 Pa

Zatem strata ciśnienia na instalacji nawiewnej wynosi: P = 246 Pa

 

WYWIEW:

DANE:

długość najdłuższego odcinka kanału nawiewnego (nitka czerwona) 14 m

ilość trójników 5

Długość kanału wyrzutnika 3 m

Luk 1

 

STRATY CISNIENIA (OPORY) INSTALACJI NAWIEWNEJ LICZYMY JAKO SUME

 

STRONA WYWIEWNA

strata na anernostacie 30 Pa

strata na długości przewodu 14 m x 2 Pa/m = 28 Pa

strata na trójnikach 5 x 4 Pa =20 Pa

STRONA WYRZUTU

 

strata na długości przewodu 3 m x 2 Pa/m = 6 Pa

strata na kolanie 1 x 4 Pa = 4 Pa

SUMA: 30 Pa + 28 Pa + 20 Pa +6 Pa +4 Pa = 88 Pa

Zatem strata ciśnienia na instalacji wywiewnej wynosi: P = 88 Pa

 

KONSTRUUJEMY: SILNIK O WYDAJNOSCI:

370m3/h dla ciśnienia 246 Pa

 

P.S. I jeszcze kilka pytań co myślicie o tym wentylatorze:

http://www.ebmpapst.pl/sklep.php?PID=119

i:

http://www.pregon.pl/wentylatory-tywent-wbn/produkt/6710.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Sprawdzenie krotności wymian:

Stosunek liczbowy ilości powietrza wentylacyjnego do kubatury pomieszczeń (tzw. krotność wymian),

w zależności od ilości osób, powinien zawierać się w granicach 0,3 - 0,8.

370 m3/h

500 m3/h = 0,74 l/h = 0,012l/min = 0,0002 l/s

Krotność wymian wynosi 0,74 tzn. mieścimy się w dopuszczalnym przedziale.

Dobierając centrale bierzemy pod uwag. największa wartość z wyliczonych, potrzebna jest nam zatem

centrala o wydatku Vmax= 370 m3/h

Krotność jest bezwymiarowa. Oznacza ona ile razy objętość powietrza w pomieszczeniu zostanie wymieniona w ciągu godziny.

W Twoim wypadku 370/500=0,74 wymian/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i dziękuję za wytłumaczenie popełnionego błędu

Pozdrawiam serdecznie i liczę na dalsze odpowiedzi na moje pytania ...

Dlaczego w kuchni przyjąłeś 120m3/h ? Wg normy wystarczy 50m3/h.

Dodatkowo zakładasz przecież 50-60%, to powinno wystarczyć, żeby w raze potrzeby skutecznie zwentylować kuchnię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sądzę, abyś dołożył do wentyli, które tu wszyscy polecamy. Wysokość tego tywenta to 240mm. Jeśli trzyma się on zasady, że wentyl powinien mieć obudowę 2x większą od wentyla to ma 120mm, a to malutko na dmuchanie... Popatrz na poprzednie posty ludzi co wyliczyli i zamówili na 500m3, minimum 175mm a takiego do 500zł powinieneś znaleźć. Oczywiście szukasz dwóch :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK"Dlaczego w kuchni przyjąłeś 120m3/h ? Wg normy wystarczy 50m3/h.

Dodatkowo zakładasz przecież 50-60%, to powinno wystarczyć, żeby w raze potrzeby skutecznie zwentylować kuchnię."

 

50m3/h przyjmowane jest dla kuchni elektrycznych, wg przepisów do kuchni gazowej od 70 do 120 m3/h. Wydaje mi się założenie większego wydatku uzasadnionym, bo zawsze można zmniejszyć ...

 

Amorphis

"Ja sądzę, abyś dołożył do wentyli, które tu wszyscy polecamy. Wysokość tego tywenta to 240mm. Jeśli trzyma się on zasady, że wentyl powinien mieć obudowę 2x większą od wentyla to ma 120mm, a to malutko na dmuchanie... Popatrz na poprzednie posty ludzi co wyliczyli i zamówili na 500m3, minimum 175mm a takiego do 500zł powinieneś znaleźć. Oczywiście szukasz dwóch"

 

WKBO-12 450 300 0,058 64 2500 350.00zł/netto

(m3/h) (Pa) (kW) (dB) (obr/min)

... rozumiem, że o tym rozmawiamy ... dla wentylatorów EBM, które Panowie proponują wg tego co tu wyczytałem musi być większe pudło, żeby mógł on wytworzyć założone przez producenta przepływy i spręż.

Ten wentylator ma takie parametry fabrycznie, więc nic nie trzeba chyba w nim zmieniać .... no chyba że się mylę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie!

Jeszcze jedno nurtujące mnie pytanie ...

Czym tak w zasadzie to rużnią się oprócz sterowania i parametrów przedstawione poniżej wentylatory?:

http://www.ebmpapst.pl/sklep.php?PID=135

i

http://www.ebmpapst.pl/sklep.php?PID=119

ten 2 bardziej by mi pasował ze względu na cenę :) ... co o tym myślicie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich - powróciłem szczęśliwie! (cieszycie się? ;) )

 

Wentyle nie poszły - nie wiem czemu. W dzien odlotu zostawiłem pieniądze, instrukcje, packi i był zamówiony kurier i się nie zjawił. Może nie mogł trafić a ja byłem już w samolocie - nie wiem.

 

W każdym razie po powrocie zastałem paczki w salonie. Na dziś zamówiony powtórnie kurier i pierwsza partia powinna wyjść już dziś. Proszę tych, którzy nie wysłali mi jeszcze adresów o uczynienie tego.

 

andstach1 Witam kolejną postać z naszego uniwersum - niedługo całe GW się skomletują. Trzeba nam jeszcze księżniczki Lei :)

 

Co do pytanie - R2 to dobry jest w GW (R2D2). To prymityw bez wbudowanej elektroniki - pewnie takie wlasnie daja w Tywentach.

 

R3G to czad i malina i wcale tyle nie kosztuje. Przynajmniej u nas :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff. Pierwsza partia (7 paczek, w sumie 20 wentyli) poszła. Druga powinna wyjść jutro lub pojutrze. Niestety nie pomyślałem, żeby powpisywać numery telefonów do Was. Może nie będzie kłopotów. Jakbyście mogli je podesłać w razei czego....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, przeszukałem cały chyba internet, kierując się waszymi sugestiami dotyczącymi silników. Oczywiście nic w podobnej cenie do EBM-ów i ich parametrów nie znalazłem. I kiedy miałem się już poddać, zacząłem szukać polskich producentów i stąd pytanie. Dlaczego po prostu nie DOSPEL ?

http://sklep.dospel.com/product_info.php?products_id=1582

500m3/h, 0,14m3/s, 320 Pa, 32,62 mmH2O, 62dB/A, 2330 obr/min, 58W, 0,26A, cena 309zł z wliczonym transportem. Bezproblemowa możliwość płynnej regulacji. 5 lat gwarancji. Czego tu więcej chcieć?

Wytłumaczcie mi dlaczego tak upieracie się przy EBM-ach, z pewnością jest coś czego nie rozumiem lub przeoczyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak apropos projektu andstacha - to jest reku czy nagrzewnica wodna - chyba to drugie.... :roll:

 

Ja też niestety nie kumam zupełnie tego obrazka.

 

Co do wentylatorów, to odpowiedz jest prosta - firmie EBM po prostu ufamy, a Dospelowi nie. Może to niesprawiedliwe, może Dospel jest super, ale żaden akurat nie ma ochoty na sobie tego testować.

 

Dospele nie mają wbudowanej elektroniki - nie są Electronically Comutated czy jakoś tak. Ergo - trzeba do nich zewnętrzengo sterowania, falownik jest drogi a regulatory tyrystorowe czy tranzystorowe ponoć buczą itp itd.

 

Ponadto dane które podajesz jeszcze trzeba umieć czytać - ten Dospel ma wydatek 500m3/h przy sprężu = 0 Pa i odwrotnie - spręż 320 Pa ma przy wydatku ZERO. Musisz na wykresie sobie sprawdzić, jaki wentyl ma faktycznie wymagany przez Ciebie wydatek przy potrzebnym sprężu. Mówisz o 500m3 - to nie ten wentyl, tylko ten następny, czyli WK200. A temu już dają 110W - wygląda już gorzej, nie? Szczególnie, że cena pewnie już wyższa. Z tymi 110 to tez nie wiadomo, bo nie publikują dokładnych danych, ile zużywa w danym punkcie wykresu spręż/wydatek. A EBM publikuje.

 

Nie chce Cię na nic namawiać - możesz spróbowac z Dospelem i pewnie będzie wiało.

 

Powiem tylko, że jak ja kupowałem, to jeszcze EURO nie było tak kosmicznie drogie i EBMy wychodziły prawie w cenie takich Dospeli (konkretnie za R3G220 pierwsza grupa płaciła po 440PLN). Dla mnie wybór był prosty.

 

Zmieniając temat - po co konkretnie chcesz wentylować także garaż? Będzie ogrzewany? Czy na pewno skórka (dodatkowe koszty inwestycyjne i eksploatacyjne) warta wyprawki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, to mój pierwszy post w tym wątku, który przeczytałem od początku. Nabieram chęci na własny "tymi ręcami robiony" reku i dziękuję Wam dobrzy ludzie, którzy się swą wiedzą i doświadczeniem dzielicie.

 

Tu pytanie i prośba do Depi:

 

Czy i kiedy mógłbyś zorganizować następną transzę ebm'ów, bo za późno tu zajrzałem, i na obecną się nie załapałem. Może takich jak ja widzów jest więcej i następna grupka by się zebrała, a czekamy jedynie na Twoje chęci.

 

Sądzę, że wybór wentyli EBMpapst jest bardziej podyktowany ich klasą za rozsądną cenę, a przewaga komutownych elektronicznie (EC) nad zmiennoprądowymi, indukcyjnymi (takie jak wcześniej wspomniany Dospel także) wynika z energooszczędności i prostoty sterowania (w jednym z kilku wariantów). Jeśli się przejrzy katalogi EBMa (po angielsku w pdf dostępne tutaj, tutaj, i tutaj) to pewnie można dobrać sobie jakiś model najbardziej odpowiedni do warunków i potrzeb. Pozorna oszczędność na zakupie wentylatorów z silnikiem indukcyjnym może się zemścić w uruchomieniach domowych konstrukcji, a zabawkę budujemy na lata.

 

@andstach1

nad Twoim pomysłem musiałby się adam_mk pobujać, On wie wszystko. Ja widzę parę błędów w obliczeniach, różne opory przepływu w nawiewie i wywiewie, ale konstrukcja chyba nowatorska, myślenie prowadzi do pomysłów, a pomysły do wynalazków, których na tym forum mogłoby się chyba kilka narodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Depi

... odnośnie wentylatorów .... - zostałem całkowicie przekonany, twoje argumenty do mnie dotarły!!!

 

"Ja też niestety nie kumam zupełnie tego obrazka."

 

Panowie, tak jak w przypadku rekuperatorów krzyżowych, mój projekt dziala tak samo.

Przez rurki przepływa ciepłe – wywiewane powietrze,

Pomiędzy rurkami powietrze zimne – nawiewane z zewnątrz,

Rurki nie są połączone, a więc "wiatry się nie łączą"

Nagrzewnica wspomaga dogrzewanie powietrza (i tak chodzi ogrzewanie)

Być może widok, który przedstawiłem z boku urządzenia nie był aż tak czytelny, wstawiam widok z góry, to powinno nieco rozjaśnić.

 

http://andstach1.net.pl/media/DIR_122/DIR_4901/budowa$20rekuperatora3.jpg

 

Z moich wyliczeń wynika, że powierzchnia "grzewcza" powinna być większa niż w przypadku rekuperatora Adama, biorąc pod uwagę sam przepływ przez 70 blach o wymiarach 0,3x,03 i grubości przepływu 4 mm.

 

panel

"...Ja widzę parę błędów w obliczeniach, różne opory przepływu w nawiewie i wywiewie..."

 

Jeżeli chodzi o obliczenia przedstawione w postach powyżej, to są to obliczenia stąd:

http://www.budujemydom.pl/images/eplus/pro_vent_wentylacja_mechaniczna_poradnik.pdf

 

Pozdrawiam....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff. Pierwsza partia (7 paczek, w sumie 20 wentyli) poszła. Druga powinna wyjść jutro lub pojutrze. Niestety nie pomyślałem, żeby powpisywać numery telefonów do Was. Może nie będzie kłopotów. Jakbyście mogli je podesłać w razei czego....

 

Depi, a grupie "warszawskiej" też rozesłałeś czy zostajemy przy odbiorze osobistym ? Dla mnie druga opcja wygodniejsza, ale jak Tobie pasuje kurier to no problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzabij - a Ty nie miałeś przypadkiem podjechać po swoje na Dominikańską? Pewnie leżą tam i się kurzą :)

 

 

Panowie Xavieer, brachol i rkforum - poproszę o adresy do wysyłki i nr telefonów, bo chciałbym juz puścić drugą partię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...