Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

dzabij - a Ty nie miałeś przypadkiem podjechać po swoje na Dominikańską? Pewnie leżą tam i się kurzą :)

 

 

Panowie Xavieer, brachol i rkforum - poproszę o adresy do wysyłki i nr telefonów, bo chciałbym juz puścić drugą partię.

ja tak jak wczesniej pisalem podesle swojego kuriera tak wiec poprosze o adres gdzie ma sie pojawic

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich wyliczeń wynika, że powierzchnia "grzewcza" powinna być większa niż w przypadku rekuperatora Adama, biorąc pod uwagę sam przepływ przez 70 blach o wymiarach 0,3x,03 i grubości przepływu 4 mm.

 

yy ja robię taki reku ściągniety żywcem od adama i mi wychodzi powierzchnia wymiany ok. 25m2

te blaszki mają 120x30 cm!

30x30 to wloty mają taki wymiar

http://images39.fotosik.pl/171/1b8fe29cc5e8e745m.jpg

 

baaardzo prosty schemacik :) tego co adam i np.kilka osób już popełniło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

„manieq82”

 

... u mnie problem wynikł z niezrozumienia zasady działania rekuperatora Adama!!! Teraz prawie wszystko jest dla mnie jasne, ale tylko prawie. Nie rozumiem jak następuje przepływ, bez mieszania strumieni powietrza, tak jak napisałem w postach powyżej. Przepływ odbywa się w układzie „X” jeżeli, ktoś mógłby mi to wytłumaczyć, albo jakiś schemacik ... może mógłbym zmodernizować swój projekt. :) Bardzo proszę o pomoc.

Obliczenia są jak najbardziej prawidłowe.

... a ja próbuję dalej ... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm

jak byś spojrzał na wlot takiego reku to co druga przerwa między blaszkami jest zatkana i struga wywiewana idzie w przerwach parzystych a wywiewana w nieparzystych (przykład)

kontaktują się ze sobą przez ta blaszkę

 

a blaszka hmm. jak cofniesz sie kilka stron to jeden kolegaz załatwiał z jakiejś huty.

Mi 80 takich blaszek wyszło ok. 700zł

cholernie twarda - jak żyletka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam wentyle... od wczoraj.

Wielkie dzięki Depi jeszcze raz!!

I oto pierwsze wyniki krótkiego przesłuchania:

Niestety jeden wentylator "na postoju" rozprasza moc w granicach 7W. Więc kto planuje dłuższe postoje wentylacji może wyposażyć sterownik w dodatkowy Pk lub Tr dla całkowitego odłączenia wentyli od 230VAC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

Może ktoś się zlituje i przedstawi szkic przepływu powietrza w reku Adama ... tak żeby można to było zrozumieć ...

 

a mój rysunek nieczytelny...?

wpadające powietrze w jeden z wlotów wpada w co drugą przestrzeń między kolejnymi blaszkami

powietrze wychodzące z domu wpada w przestrzenie też co drugie ale inne od poprzednich - w ten sposób blaszki są ich rozdzielnikiem i wymiennikiem ciepła

 

edit:

a weśże cofnij sie kilka stron tam piotr chyba dawał zdjęcia swojej konstrukcji, i adama zdjęcia też gdzieś były...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Depi

Wentyle dotarły, wielkie podziękowania i pokłony. Trochę się DHL i ojciec nie mogli dogadać, bo ja nie mogłem odebrać :) ale wszystko świetnie się skończyło. W wekend zrobię wir w chałupie :)

 

@all:

Zapuściłem i ja wici o blachę mosiężną. Jak coś dobrego z tego wyjdzie dam znać, jak nie chętnie się przyłączę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"manieq82"

 

Przeglądnęłam i przeczytałem wszystkie strony od początku do końca. Problem u mnie polega na tym, że nie rozumiem jak przepływa powietrze w tym X –ie. Ja rozumiem działanie samego rekuperatora, jest to coś podobnego do rekuperatora krzyżowego np. ale jak powietrze przepływa ... tego nie rozumiem w tym przypadku

Kierunek przepływu:

I I

I I

I I

I

I I

I I

I I

Tak to bym zrozumiał:

I I

I I

I I

I I

I I

I I

Oczywiście przepływ przemienny powietrza nawiewanego i wywiewanego pomiędzy płytkami urządzenia.

 

Patrząc na Twój schemacik strumienie się krzyżują ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...