Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A właśnie, do czego służy presostat w reku ?

Przede wszystkim do presostatowania rekuperatora. :)

A poza tym jak sam piszesz:

(...) jego zadaniem jest wyłączanie wentylatora nawiewu gdy zamarza wymiennik ?

tylko nie tak bezpośrednio bo będzie naprzemienne włączał i wyłączał po zalodzeniu.

Może też sygnalizować zabrudzenie filtrów powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A właśnie, do czego służy presostat w reku ? Czy jego zadaniem jest wyłączanie wentylatora nawiewu gdy zamarza wymiennik ?

 

Zastosowania, które przychodzą mi do głowy:

1. Odmrażanie wymiennika - tak jak napisałeś

2. Sygnalizacja zabrudzenia filtrów

3. Sprawdzenie oporów instalacji / wymiennika/ filtrów / GWC / nawiewników na etapie uruchamiania

4. Współpraca okapu kuchennego z reku

5. Uruchamianie wentylatora wspomagającego GWC

 

pzdr

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka powinna być logika jego działania w funkcji odmrażacza ?

 

Zakładam że presostat powinien być "wpięty" w kanał wywiewny i powinien sterować wentylatorem nawiewu.

 

Ale gdzie dokładnie powinny być króćce przyłączeniowe presostatu (mam na myśli po której stronie wymiennika) ? On reaguje na zmianę podciśnienia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka powinna być logika jego działania w funkcji odmrażacza ?

 

Zakładam że presostat powinien być "wpięty" w kanał wywiewny i powinien sterować wentylatorem nawiewu.

 

Ale gdzie dokładnie powinny być króćce przyłączeniowe presostatu (mam na myśli po której stronie wymiennika) ? On reaguje na zmianę podciśnienia ?

 

Presostat reaguje na różnicę ciśnień. Stąd podłączasz go wężykami przed i za elementem, który powoduje spadek ciśnienia.

W omawianym przypadku przed i za wymiennikiem na wywiewie.

 

Złącza elektryczne wpinasz w obwód wentyla nawiewnego w ten sposób, że zadziałanie presostatu rozłącza zasilanie wentyla.

 

pzdr

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pitt, dzięki, wsio jasne.

 

Mam jeszcze jedno pytanie, wentylatory i filtry daje się raczej "przed" wymiennikiem (w sensie kierunku przepływu), prawda ?

 

no właśnie nie do końca tak...

najczęściej zalecają, żeby:

- wymiennik był po stronie ssącej wentyla - ze względu na zapewnienie bardziej równomiernego przepływu przez wymiennik

- filtr był przed zarówno wymiennikiem jak i wentylem - ochrona przez zabrudzeniem / uszkodzeniem

 

czyli w kierunku przepływu najlepsza jest kolejność:

filtr --> wymiennik --> wentyl

 

u mnie jest tak (po prawej czerpnia ścienna i trójnik do GWC):

http://grupawroclawska.ovh.org/reku.jpg

 

pzdr

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złącza elektryczne wpinasz w obwód wentyla nawiewnego w ten sposób, że zadziałanie presostatu rozłącza zasilanie wentyla.
... i może stać się coś takiego:

zaszronienie wymiennika -> różnica ciśnień wzrosła -> wyłączamy wentyl nawiewny -> różnica ciśnień zmalała (ze względu na pracę tylko jednego wentyla,w budynku podciśnienie) -> wentylator załączony -> różnica ciśnień wzrosła -> i tak wkoło co kilka minut..

Oczywiście nie zawsze.. zależy od konkretnego obiektu i histerezy presostatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... i może stać się coś takiego:

zaszronienie wymiennika -> różnica ciśnień wzrosła -> wyłączamy wentyl nawiewny -> różnica ciśnień zmalała (ze względu na pracę tylko jednego wentyla,w budynku podciśnienie) -> wentylator załączony -> różnica ciśnień wzrosła -> i tak wkoło co kilka minut..

Oczywiście nie zawsze.. zależy od konkretnego obiektu i histerezy presostatu.

 

Teoretycznie, przy bardzo szczelnym budynku i mocnych wentylatorach, mogłoby się tak zdarzyć, że różnica ciśnień w budynku wywołana przez załączanie i wyłączanie wentyla nawiewnego, przekroczyłaby wartość histerezy presostatu.

 

W praktyce wydaje mi się mało prawdopodobne wytworzenie w budynku różnic ciśnienia rzędu 10-20Pa (typowa histereza presostatów)

 

Zresztą jeśli zaobserwujemy powyższe zjawisko zawsze można wstawić w obwód przekaźnik czasowy podtrzymujący na odpowiedni czas wyłączenie wentyla nawiewnego

 

pzdr

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wiecie gdzie można kupić tkaninę filtracyjną EU3 lub EU4 ?

 

Skończył mi się zapas, a chciałbym sam wyciąć i wymienić wkłady filtrów.

 

Na razie znalazłem tylko EU3 w firmie HTS w Warszawie w cenie 13 zł/m2.

Nie widziałem jej "na żywo" i nie wiem czy to na pewno jest to a do Wawy z Wrocławia mam daleko :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kolibie się jak odpalisz wiatrak?
Nie. Ten wiatrak się nie kolebie nawet jak leży na stole.

Wiem, bo mam :) Wunderbar Depi :D

(...)dwóch prętów (...)
To nie pręty tylko profile zamknięte.

No właśnie tak pomyślałem, tylko za późno :) Fajna konstrukcja... prosta, tania, można zrobić prawie łyżką stołową... Brawo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Od dłuższego czasu czytam wszystko co popadnie na temet GWC i rekutatorów i mam pare dla Was banalnych pytań

 

1 Czy całkowiecie zrezygnowaliście z kominów wentylacyjnych

2 czy wentylacje z kotłowni garażu rownież podłączacie w obieb.

3 czy gwc jest jedynym źrodłem energi w Waszych domach czy pozostawiliście sobie jeszcze np kotłownie i piec jakis tam

4 czy robicie nawiew rownież do kotłowni jesli taka istnieje z rekupatora

5 czy gwc zwirowy jest połaczony z rekupatorem bezposrednio

6 jakich przewodów urzywacie do odbioru powietrza, nawiewu czy jest to pcv czy inne jakies alu

7 jesli dom jest pietrowy któredy prowadzicie przewody w stropie poziomo w otworach pustakow czy najlepiej pionowo w ściana czy obok sciany.

8 czy macie może jakis projekt dla domku z poddaszem urzytkowym

 

Dziekuje za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Od dłuższego czasu czytam wszystko co popadnie na temet GWC i rekutatorów i mam pare dla Was banalnych pytań

 

1 Czy całkowiecie zrezygnowaliście z kominów wentylacyjnych

2 czy wentylacje z kotłowni garażu rownież podłączacie w obieb.

3 czy gwc jest jedynym źrodłem energi w Waszych domach czy pozostawiliście sobie jeszcze np kotłownie i piec jakis tam

4 czy robicie nawiew rownież do kotłowni jesli taka istnieje z rekupatora

5 czy gwc zwirowy jest połaczony z rekupatorem bezposrednio

6 jakich przewodów urzywacie do odbioru powietrza, nawiewu czy jest to pcv czy inne jakies alu

7 jesli dom jest pietrowy któredy prowadzicie przewody w stropie poziomo w otworach pustakow czy najlepiej pionowo w ściana czy obok sciany.

8 czy macie może jakis projekt dla domku z poddaszem urzytkowym

 

Dziekuje za odpowiedź

 

Większość odpowiedzi na te pytania już była ale odpowiem z mojej strony:

 

Ad1 - U mnie nie ma żadnych kominów wentylacyjnych poza kotłownią o czym będzie dalej.

 

Ad2 - Nie podłączamy bo przepisy zabraniają tego i w kotłowni musi być wentylacja grawitacyjna. Kotłownia ma być wyizolowana od reszty pomieszczeń. Nie można stosować także obydwu wentylacji jednocześnie.

 

Ad3 - GWC - nie jest źródłem energii, a jedynie pozwala podgrzać powietrze do temperatury ziemi, co pozwala nie zamarzać rekuperatorowi oraz zwiększa jego wydajność gdyż podgrzewamy powietrze o mniejszej różnicy temperatur.

Pomimo zastosowania GWC trzeba mieć jeszcze dodatkowe źródło ciepła bo GWC + REKU nie zapewni utrzymania stałej temperatury bo zawsze są straty, choć w tym przypadku ograniczone ale jednak.

 

Ad4 - Patrz Ad2.

 

Ad5 - GWC niezależnie jaki jest podłączany jest z rekuperatorem w zasadzie bezpośrednio, mogą wystąpić obejścia by go czasowo wyłączyć z obiegu.

 

Ad6 - Jeśli doprowadzamy rury z zewnątrz do reku to zwykłe PCV, jeśli rozprowadzenie wewnątrz budynku to specjalne rury ocieplane okrągłe, płaskie bez ocieplenia puszczane w ociepleniu posadzki (piętro), lub wykonywane własnoręcznie rury spiro ocieplone wełną. W wątku o GWC wszystko opisane.

 

Ad7 - Wszystko zależy od układu pomieszczeń i możliwości wykonania.

 

Ad8 - Nie mam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualna lista na wentylatory R3G 220 AD 11-02:

 

robdk - 2 szt. + 2 kierownice

panel - 2 szt. + 2 kierownice (inlet ringi)

GL35 - 2 szt. + 2 kierownice

Jahani - 2 szt. + 2 kierownice

dar_ko - 2 szt. + 2 kierownice

art_boss - 2 szt. + 2 kierownice

suj - 2 szt. + 2 kierownice

 

Chętnych zapraszam do zapisywania się. Próbuje się skontaktować z Depi by uzyskać kilka informacji lecz nie odpowiada na PRIV.

 

Niemniej czekam do końca Września i zaczynam realizację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem i ja się zapiszę... aktualna lista:

robdk - 2 szt. + 2 kierownice

panel - 2 szt. + 2 kierownice (inlet ringi)

GL35 - 2 szt. + 2 kierownice

Jahani - 2 szt. + 2 kierownice

dar_ko - 2 szt. + 2 kierownice

art_boss - 2 szt. + 2 kierownice

suj - 2 szt. + 2 kierownice

Roman - 2szt. + 2 kierownice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje za odpowiedź

 

Teraz kolejne pytanie

czy instalecje powinno sie przygotowywać juz w trakcie budowania ścian - odpowiednie kanaly czy mozna to zrobic w momencie stanu surowego zamknietego.

 

Pare razy widziałem że nawiewy są montowane na wysokości podłogi natomiast wyciąg jest w górnej części jak to jest rozwiazane w przypadku umieszczenie rekupatora na poddaszu. Którędzy idą rury nawiewowe

 

czy jest jakiś przelicznik ile nawiewów na jaką powierzchnie pomieszczenia.

 

Co z kanałem wentylacyjnym od kominka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...