Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

Siur - ale jakie tu kombinacje? Wstawić wlot rury pod dachówki i uszczelnić przejście przez memebranę?

Nie ma tutaj ryzyka, że powietrze do rury będzie zaciągane z nieszczelności pomiędzy dachówkami? Wtedy może się okazać, że powietrze zbierane jest z, powiedzmy, 2m2 wokół rury i wtedy pomysł bierze w łeb.

Rick

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Lista zamknięta:

 

robdk - 2 szt. + 2 kierownice

panel - 2 szt. + 2 kierownice (inlet ringi)

GL35 - 2 szt. + 2 kierownice

Jahani - 2 szt. + 2 kierownice

dar_ko - 2 szt. + 2 kierownice

art_boss - 2 szt. + 2 kierownice

suj - 2 szt. + 2 kierownice

Roman - 2szt. + 2 kierownice

detom - 2szt. + 2 kierownice

elcorro -2szt. + 2 kierownice

fileminion 2 szt + 2 kierownice

jablo - 2szt. + 2 kierownice

zlotook - 2 szt. + 2 kierownice

Mr_Mabram - 2szt. + 2 kierownice

 

Panowie ( i ewentualne Panie ) z listy wentylowej. Czy ktoś z was będzie budował wymiennik samodzielnie? Jeżeli tak, to może warto by było zebrać grupę do zakupu taśmy.

Pozdr.

Rick

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Siur - ale jakie tu kombinacje? Wstawić wlot rury pod dachówki i uszczelnić przejście przez memebranę?

Nie ma tutaj ryzyka, że powietrze do rury będzie zaciągane z nieszczelności pomiędzy dachówkami? Wtedy może się okazać, że powietrze zbierane jest z, powiedzmy, 2m2 wokół rury i wtedy pomysł bierze w łeb.

Rick

 

W sumie masz rację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Lista zamknięta:

 

robdk - 2 szt. + 2 kierownice

panel - 2 szt. + 2 kierownice (inlet ringi)

GL35 - 2 szt. + 2 kierownice

Jahani - 2 szt. + 2 kierownice

dar_ko - 2 szt. + 2 kierownice

art_boss - 2 szt. + 2 kierownice

suj - 2 szt. + 2 kierownice

Roman - 2szt. + 2 kierownice

detom - 2szt. + 2 kierownice

elcorro -2szt. + 2 kierownice

fileminion 2 szt + 2 kierownice

jablo - 2szt. + 2 kierownice

zlotook - 2 szt. + 2 kierownice

Mr_Mabram - 2szt. + 2 kierownice

 

Panowie ( i ewentualne Panie ) z listy wentylowej. Czy ktoś z was będzie budował wymiennik samodzielnie? Jeżeli tak, to może warto by było zebrać grupę do zakupu taśmy.

Pozdr.

Rick

 

Ja bym się pisał.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei zacząłem budowę wymiennika, kupiłem blachę alu 0,39 mm w KBH bo taką mieli najcieńszą i od razu dodam że jak ktoś spotka 0,3 mm to moim zdaniem będzie wystarczająca. Za 30 arkuszy 1 x 2m zapłaciłem ok 430 pln. Pociałem na kawałki 33 x 66 cm. Wobec tego do wspólnych zakupów się nie piszę, natomiast postęp prac opiszę na forum.

Pzdr Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei zacząłem budowę wymiennika, kupiłem blachę alu 0,39 mm w KBH bo taką mieli najcieńszą i od razu dodam że jak ktoś spotka 0,3 mm to moim zdaniem będzie wystarczająca. Za 30 arkuszy 1 x 2m zapłaciłem ok 430 pln. Pociałem na kawałki 33 x 66 cm. Wobec tego do wspólnych zakupów się nie piszę, natomiast postęp prac opiszę na forum.

Pzdr Tomek

 

Też myślałem o alu. W KBH znalazłem 0,12 mm x300, ale jako czyste Al. Ta taśma jest trochę za miękka IMHO. Podobno lepszym materiałem byłby stop serii 3xxx, ale nie znalazłem jeszcze miejsca, gdzie można to dostać w ilościach detalicznych.

Pzdr

Rick

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam Bardzo goraco

Nie było mnie chyba 1000 lat NIestety pewnie jak wiekszośc brak czasu....

Ale musze sie pochwalić grzebnełem troszeczkę mój reku.

 

Na stronie

http://www.galeria2009.media-group.pl/reku/

Znjaduje sie skromna foto galeria Żałuje ze nie robiłem zdjec podczas prac, ale naprawde ze wszystkim sie spieszyłem wsumie tak było zrobione żeby sie trzymało ;)

Objasnienia krzyzowce beda umieszczone w tej pozycji co na foto porobione beda kanały w środku oraz taca skroplin (co do skroplin dobrze myślę że ciecz znajdzie się na wymienniku powietrza z pomieszczeń ?)

 

Jeszcze pradobodobnie bedzie nagrzewnica wody na wylocie.

Silniki beda w osobnych obudowach. System przeciwzamrożeniowy będzie działał na zasadzie recyrkulacji powietrza zużytego w 50% mam nadzieje że to zadziała. Chyba że pojde na prostotę i zrobie po prostu wylaczenie nawiewu swieżego lub jego ograniczenie do minimum.

 

Widze że sa nowi technicy budowy reku ;) wiec ponownie chcialbym zaproponowac wykoanienie sterownika zaprogramowanego pod reku i sterowanie ebm z zegarem rzeczywsitym wejsciami i wyjsciami cyfr, analogowymi.

http://www.allegro.pl/item821490776_wycena_pwm_0_10v_adc_przekazniki_rs232_cyfrowe_we.html tutaj zjaduje sie proponowany przez tego pana wykoanienie sterownika ja juz kiedys z nim rozmiawialem i oplacac sie bedzie tylko po zbiorce wiekszej ilosci osob, ostatnio nie bylo chetnych poniewaz wiekszasc poszla w PLC.

Ja do tej pory nie wymyslilem taniego sterowania i wsumie myslalem o najkprostrzym rozweiazaniu na zasadzie przekazników ale dobrze by bylo miec jednak kontrole nad swoim urzadzeniem.

http://www.stw.browarec.com/ tutaj znajduje sie jeden ze streownikow ktory byl zamowiony u tego pana dla bartosza i dziala w produkcji seryjnej takze jezeli jest ktos zainteresowany prosze o info

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No napis pięknie wyrzeźbiłeś... ale czy takie ustawienie równoległe, czy też prostopadłe coś daje poza oporami i niepełnym wykorzystaniem strugi powietrza (tego zawracającego, to co leci po prostej jest dobrze). Nie lepiej było zukosować wymienniki pod kątem 45 stopni tak jak to wszędzie robią? Miejsca przecież masz pełno tam w środku.

Poza tym to jakie to wymienniki, skąd, cena... i wszystko, co wiesz poproszę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No napis pięknie wyrzeźbiłeś... ale czy takie ustawienie równoległe, czy też prostopadłe coś daje poza oporami i niepełnym wykorzystaniem strugi powietrza (tego zawracającego, to co leci po prostej jest dobrze). Nie lepiej było zukosować wymienniki pod kątem 45 stopni tak jak to wszędzie robią? Miejsca przecież masz pełno tam w środku.

Poza tym to jakie to wymienniki, skąd, cena... i wszystko, co wiesz poproszę

 

Byłem zapisany w grupie "kliniki-burga" ale zrezygnowałem i zdecydowałem sie na te heatexy...

 

200mmx200mm szt2 ja zapłaciłem za nie 619 zł

 

Moim priorytetem jest cena zdecysowałem że ma mi to wyjść jak najtaniej dlatego jak do tej pory koszt całości to 1700 zł

Jeszcze nie wiem jak ze sterowaniem i ile wyjdzie... no i presostaty, przepustnice x3

 

Napis rzezbiłem w Phtoto shopie ;)

Z ukosowaniem też tak myślałem i nie wykluczone że tak bedzie... Ale podobnmo w ten sposób jest lepsza wymiana To powietrze zużyte dłużej kotłuje się w wymienikach i oddaje więcej ciepła... Ale to jescze musze skonsultować ze specem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

To teraz pochwalę sie moim rekuperatorem:

Parametry techniczne:

-wentylatory EBM R3G 220 AD 11-02

- wymiennik GS 35

- filtry workowe EU3 badź EU7

- obudowa wykonana z profili stalowych malowanych proszkowo, scianki płyta poliuretanowa pokryta PCV 20mm

 

Parametry sterownika:

-tryb automatyczny i manualny

-płynna regulacja obrotów

- pełen monitoring wymiennika

(4 czujniki temperatur, 2 czujniki wilgotności SHT)

- możliwość zaprogramowania

- utrzymywanie stałego momentu obrotowego wirnika

- system przeciwzamrożeniowy (możliwość zapogramowania pracy)

-odczyt obrotów wirnika, temperatury i wilgotności

 

A tu zdjęcia obudowy. Na chwilę obecną bez wentylatorów i filtrów, ale jak tylko będę miał lepsze fotki to napewno wrzucę.

 

http://images40.fotosik.pl/225/b11c5ec0fd9ab5b5m.jpg

 

http://images38.fotosik.pl/226/323fd68f463175bdm.jpg

 

http://images36.fotosik.pl/117/e835e1f98759878am.jpg

 

http://images48.fotosik.pl/230/bc657e4b05965540m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik jest wykonywany na indywidualne zamówienie. Co do specyfikacji to trudno mi co kolwiek powiedzieć, bo poprostu sie na tym nie znam. Tą sprawę zostawiłem fachowcą.

W każdym bądź razie będą monitorowane następujące parametry:

- 4 x temperatura na wymienniku

- 2 x wilgotność powietrza

- 2 x wydajność wentylatorów z jednoczesnym wyświetlaniem aktualnych obrotówwirnika

- tacho, utrzymujące stały moment obrotowy wirnika co ma istotny wpływ wraz ze wzrostem oporów przepłytu (zabruchony filtr)

 

Rekuperator będzie mógł pracować w trybie automatycznym (wcześniej zaprogramowanym), bądź manualnym (+,- wydajność wentylatorów) przy jednoczesnym podglądzie na pozostałe parametry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...