Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mabram napisal:

Mam wycenę z HEATEXa za przeciwprądowy to tak czy siak chcą ponad 400 euro.

Ok, jaka jest powierzchnia wymiany za te 400$ oraz z jakiego materialu jest wykonany.Swego czasu czytalem o jakims tam wymienniku i powierzchnie wymiany byly wykonane z blachy ocynkowanej.Watpie zeby jakas firma robila z tej klasy materialu musi byc wymiana pokolen zeby z czegos zyli.

pzdr

Kazimierz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z wymiennikami Klingenburg???. Czyżby były niedobre ???. Nie warto w nie inwestować???

 

Witam

 

Nie wiem jak reszta grupy którą organizowałem ale mój nadal leży w skrzyni.

Po prostu jeszcze nie czas na niego, ważniejsze rzeczy na głowie. Teraz mam na głowie zabudowę poddasza i hydraulikę. Kanały już rozprowadzone.

Jak się z tym uporam i będzie trochę czasu to biore się za reku.

 

Pozdrawiam wszystkich budujących "tymi ręcami"

 

Michał Wdowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

dawno tu nie zagladalem bo trwala budowa ;-) ... jesli dobrze pamietacie bylem chyba jednym z pierwszych, ktory zakupil kligenburga, ponad rok temu. Odpalenie nastapilo tydzien temu. 'Custom' reku to klingenburg gs45 + ebmy 175. Kubatura ok. 430m3. Przy temp -1C na zew wyciagal o ile dobrze pamietam +17.5C przy usuwanym 21C. Wykraplalo sie sporo wody, mysle ze z 3L na nocke do czasu az wlaczylem GWC (50m 200mm). Bylo moje spore zdziwienie kiedy przy temp prawie -9C nawiew z GWC byl +8.5C poniewaz mam nie do konca szczelne przepustnice przy GWC (2szt z insbud.net), troche sie pewnie przedostaje z czerpni sciennej. Bylem zaskoczony ze GWC az tyle wyciaga tzn. +8.5C. Moze dlatego ze jest ulozony dosc gleboko od 2.5m na wlocie do 1.6m przy wlocie do domu. Grunt jest gliniasto-piaszczyscy i dosc mokrawy. Nie mam pojecie jakie temp. panuja teraz na tej glebokosci, troche zaluje ze nie zainstalowalem tam czujnika temp.

 

W chwili obecnej przy temp. na zew w okolicy -10C mam z GWC +8C po przejsciu przez reku 19C przy usuwanym +21.5C. To sa pomiary wewnatrz komor reku. Mysle ze wyniki calkiem przyzwoite i co najwazniejsze nie wykrapla sie wcale woda.

 

pozdrawiam,

 

Jr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jobberwalker też jestem zdecydowany na Klingenburga. Widziałem wymiennik Adama i powiem szczerze że nie przemawia to do mnie. Jeśli możesz to powiedz ile cię kosztował wymiennik? Ja potrzebuję większy min 600m/h. Na wiosnę przymierzę się do zakupu. Fajnie że u ciebie super działa. GWC pewno z czasem się trochę wychłodzi, ale i tak odczyty masz super. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

dawno tu nie zagladalem bo trwala budowa ;-) ... jesli dobrze pamietacie bylem chyba jednym z pierwszych, ktory zakupil kligenburga, ponad rok temu. Odpalenie nastapilo tydzien temu. 'Custom' reku to klingenburg gs45 + ebmy 175. Kubatura ok. 430m3. Przy temp -1C na zew wyciagal o ile dobrze pamietam +17.5C przy usuwanym 21C. Wykraplalo sie sporo wody, mysle ze z 3L na nocke do czasu az wlaczylem GWC (50m 200mm). Bylo moje spore zdziwienie kiedy przy temp prawie -9C nawiew z GWC byl +8.5C poniewaz mam nie do konca szczelne przepustnice przy GWC (2szt z insbud.net), troche sie pewnie przedostaje z czerpni sciennej. Bylem zaskoczony ze GWC az tyle wyciaga tzn. +8.5C. Moze dlatego ze jest ulozony dosc gleboko od 2.5m na wlocie do 1.6m przy wlocie do domu. Grunt jest gliniasto-piaszczyscy i dosc mokrawy. Nie mam pojecie jakie temp. panuja teraz na tej glebokosci, troche zaluje ze nie zainstalowalem tam czujnika temp.

 

W chwili obecnej przy temp. na zew w okolicy -10C mam z GWC +8C po przejsciu przez reku 19C przy usuwanym +21.5C. To sa pomiary wewnatrz komor reku. Mysle ze wyniki calkiem przyzwoite i co najwazniejsze nie wykrapla sie wcale woda.

 

pozdrawiam,

 

Jr.

 

Jobberwalker wrzuć jakąś fotkę Twojego customa.

 

Pozdr. Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jani63: Wymiennik był bardzo duży, i to in plus. Natomiast sposób wykonania zostawia wiele do życzenia: nierówne połacie blach, "pocheftane ranty" to mnie zniechęca. Jednak robota maszynowa to co innego. Adam jest super "fachurą"!!! Jednak te pieniądze które chce za wymiennik to przesada. Z całym szacunkiem wolę fabryczny wymienik przeciwprądowy. Pozdrowienia Świąteczne! Rotan.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Widze roboty ida pelna para :-) !

Do PaczolTM:

Jak bedziesz zamienial kierunek wentylatorow to zrob tak, aby wentylatory "dmuchaly" na wymiennik, sa ku temu dwa istotne powody:

1. warunki pracy wentylatora wywiewnego, ktory wstawiony bedzie w cieplym (owszem, czasem wilgotnym - takim jak w domu) powietrzu. Jak go damy za wymiennikiem to bedzie pracowal w 100% wilgotnosci, moze sie zdazyc (jak bedzie slaba izolacja ze scianka od komory "nawiewnej" - ze wykropli sie na nim woda - niedobrze (tak sie dzieje u mnie - niestety)

2. odmrazanie: zazwyczaj uklad odmrazajacy dziala tak, ze wylacza wentylator nawiewny. U mnie niestety dzieje sie to zbyt pozno i przy mrozach rzedu -16 wymiennik mi zamarza (tak do ok -10 daje rade). Jak wentylator wywiewny jest za wymiennikiem to nie da rady zassac cieplego powietrza (bo wymiennik nie puszcza powietrza bo zamarzl). Majac go przed wymiennikiem - dmucha cieplym powietrzem i jest szansa ze w koncu rozmrozi.

Wentylator nawiewny, umieszczony przed wymiennikiem pracuje w gorszych warunkach niz gdyby byl za (bo tam cieplo i mala wilgotnosc), ale ze wzgledu na punkt 1 i 2 oraz na cisnienia na wymienniku chyba nie mozemy go dac za wymiennikiem.

Wnioski z doswiadczen z mojego reku (podwojny krzyzowy):

-trzeba ocieplic scianki pomiedzy komorami (u mnie np. scianka dzieli komore wlotowa od wylotowej, poczatkowo bez ocieplenia wykraplala sie w komorze wylotowej woda - (bo sprawnosc jednak nie jest 100%)).

- uklad rozmorozeniowy oparty na presostacie nie jest idealny (ale moze to u mnie ze wzgledu na niedobre ulozenie wentylatora). Przydalby sie albo bardziej czuly presostat, taki ktory reaguje juz przy bardzo malym "przytkaniu", albo dodatkowy czujnik - tylko jaki?

Jakis czujnik wilgotnosci? Cos polecicie?

Do woykr:

taki uklad jak proponujesz ma bardzo duza zalete przy krzyzowcach: latwo bedzie odprowadzic skropliny - przy ustawieniu "skosnym" - trudno jest zebrac wode - ja musialem zrobic "rynienki" (z grubej folii :-) ) a i tak czasami mi cos poleci nie tam gdzie trzeba.

Uwazajcie gdzie macie czerpnie - trzeba miec do niej dostep bo siatka zapycha sie owadami i innym syfem - po jakims czasie tworzy sie na tym taka 1 mm grubosci warstwa brudu....

Za to na wyrzutni tworza sie sople :-)))

Wilgotne powietrze stykajace sie z jeszcze zimniejszym (znow ta nie 100% sprawnosc) - dalej wykrapla sie woda. Dlatego tez trzeba bardzo dobrze ocieplic kanal wylotowy.

Jak mi jeszcze cos przyjdzie do glowy - dam znac.

Pozdrawiam

Mirek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Podrazylem problem presostatu jako czujnika do ukladu antyzamrozeniowego.

Problem w tym, ze na presostacie (mam zakres 20-200 Pa) ustawia sie konkrenta roznice cisnien, powyzej ktorej presostat wylacza nawiew.

U mnie ustawilem na 20 Pa (najmniej).

U mnie zbyt pozno wylacza nawiew, trzeba by wiec ustawic mniejsza roznice (inny presostat) lub zdlawic troche (kryza?) jedna strone.

Ale ...

Roznica cisnien przed/za wymiennikiem zalezy od predkosci, czyli od wymiany, ktora ustawimy. Jak dam na maxa, to opory na wymienniku wzrosna, roznica cisnien takze i wylaczy mi sie nawiew - niekoniecznie wtedy kiedy chce.

Nalezaloby miec wiec presostat "nadazny", ktory mialby plynna roznice cisnien w zaleznosci od wydajnosci.

Jak to zrobic? (tanio i dobrze?)

Wszelkie pomysly mile widziane.

Pozdrawiam

Mirek

PS.

Poki co, skryzuje troche ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

To jeszcze dopisze.

Dlaczego presostat przy mrozach nie zdazyl mi wylaczyc nawiewu?

Dwa powody:

1. Bo ustawilem mala wymiane - opory wiec osiagnely prog 20 Pa bardzo pozno - jak juz praktycznie nie bylo przeplywu (caly zamarzniety) - wtedy juz za pozno na odmrozenie

2. Przy malej wymianie, malych predkosciach strug sprawnosc wzrasta, wiec oszranianie idzie blyskawicznie - zwlaszcza przy -16 ...

Ciekawe ...

Mirek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może coś takiego. Pomiędzy czerpnię a reku wstawiamy trójnik z siłownikiem. Wolne wejście trójnika podpinamy do jakiegoś 'czystego' pomieszczenia. W czasie normalnej pracy trójnik jest tak wysterowany, że powietrze brane jest z zewnątrz. W przypadku zadziałania presostatu następuje przełączenie trójnika do pobierania powietrza z pomieszczenia. Wtedy mamy na wejściu ciepłe powietrze które rozmrozi reku. Przy takim rozwiązaniu można wyłączać wywiew (i tak jest zblokowany), zamiast nawiewu. Ma to sens?

Rick

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł z częściową recyrkulacja wydaje się być dobry. :)

Ważne żeby presostat był tak wysterowany, żeby obieg recyrkulacji był uruchamiany zanim dojdzie do całkowitego zamrożenia.

Alternatywnie przepustnicą może sterować czujnik temperatury w kanale dolotowym, nastawiony na określoną wartość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://magia-swiat.web21.pl/wp-content/uploads/2008/08/choinka4.gif

Z dźwiękiem dzwonów melodyjnych,

Wraz z opłatkiem wigilijnym,

W Dzień Bożego Narodzenia,

Śle Serdeczne te Życzenia

Zdrowia, Szczęścia, Powodzenia

I w Nowym Roku marzeń spełnienia

 

ZDROWYCH, WESOŁYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA ŻYCZY

http://www.gify.liq.pl/www/linie/linie_www_gify_liq_pl%20(387).gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich "tymi rencami robiących" po długiej nieobecności!

 

Odkręciłem się już z róznymi tematami i wracam do gry ;)

 

Witaj :D

 

 

Prosze o kontakt tez wszystkich, którym do tej pory nie przelałem resztówki z zamówienia - pogubiłem się już trochę.

 

wygląda na to że chyba mi, ale myślałem że to ze względu, że na moich nie było co zwracać

 

Co do filtracji, to może wrócimy do wspólnego zamówienia beli?

jestem chętny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...