Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

Myślę że w zakresie jaki planujesz nie znajdziesz odpowiedniego.

Ja planuję GS18 o szer. 150 mm dla wydajnosci od 50-150 m3/h.

 

pzdr

 

No z programu GS.exe odpowiedni wychodzi mi gs25/400. Przez odpowiedni rozumiem prędkość strugi w wymienniku pomiędzy 0,5m/s a 2m/s (zdaje się tak zaleca producent, bo alerty pojawiają się przy tych wartościach) oraz skuteczność temperaturowa >80% przy moich założeniach: w środku 21,5stC/40% wilgotności (wilgotność będę utrzymywał nawilżaczami lokalnymi - tak już robię w mieszkaniu), zima na wejściu GWC 5stC/10% wilgotności, okres przejściowy 10stC/50% wilgotności . Dodatkowo wychodzi mi niezły opór na poziomie max 112Pa :)

Oczywiście wybrany przeze mnie GS25/400 przekracza te wartości minimalnie, zwłaszcza przy min wydatku, ale to nie apteka. Spadek skuteczności nie powinien być jakiś gwałtowny. Dodatkowo jeżeli przy małym przepływie pojawi się problem, mogę zastosować pracę w jakiś cyklach np 30 min on 30min off - reku będzie sterowane automatycznie. Co do górnej wartości to objętość jest dokładnie 380m3/h i przy maksymalnym wydatku jeszcze mi się mieści w zalecanym przedziale. Inna sprawa, że te 380m3/h w zimie będzie od wielkiego dzwonu - czytaj w Boże Narodzenie i nie co roku , zaś w lecie nie ma znaczenia baypass ;)

 

Teraz chciałbym jakoś wyniki z programu zwalidować z rzeczywistością. Bardzo liczę że na tym forum to się uda :-)

 

pzdr,

Zylko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pamietaj że jeśli przepływ jest poniżej wartości zalecanych to nie bedzie apteka ale sprawnośc zmaleje gwałtownie.

Ja u siebie w heatexie trace ok. 3 oC przy 50m3/h a nominalnie jest to wymiennik na 400m3/h.

 

pzdr

Dzięki :)

Jak pisałem, jest możliwość pracy w "krótkich" cyklach jeżeli pojawi się efekt o którym dyskutujemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam za radą Suspensora wklejam zapytanie w tym wątku.

Zleciłem wycenę sytemu WM z rekuperatorem o wysokiej sprawności (pow.90%), ze wskazaniem na przeciwprądowy. Otrzymałem niepokojącą (finansowo) odpowiedź, że w moim domu niezbędne są dwa rekuperatory: 1 krzyżowy-do pomieszczenia nieustannie wilgotnego typu basen i sauna oraz 2 przeciwprądowy-na resztę domu. Pan doradca tłumaczył to złą pracą rekuperatora przeciwprądowego na wilgotnym powietrzu i możliwością jego uszkodzenia. Proszę starszyznę tegoż forum o odpowiedź czy pan doradca mówi szczerą prawdę czy mnie k...fon chce przekręcić na parę kilo pln.

Pozdrawiam wszyskich energooszczędnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam pytanie do forumowiczów którzy juz mieszkają „na swoim” i uruchomili system wentylacji. Interesuje mnie kwestia wilgotności. Ja już mieszkam ;-) ale z braku czasu jeszcze nie uruchomiłem swojego rekuperatora. Przy ogrzewaniu powietrze bardzo mi się osusza (mam wilgotność poniżej 30%). Czy przy uruchomionej w pełni wentylacji poziom wilgotności rośnie i zimą jest do uzyskania na poziomie 50% ?

 

Czy mimo wentylacji wskazane jest posiadanie np. nawilżacza aby uzyskać wilgotność rzędu 50%?

 

Będę wdzięczny za wszelkie komentarze

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... Czy przy uruchomionej w pełni wentylacji poziom wilgotności rośnie i zimą jest do uzyskania na poziomie 50% ?

 

Czy mimo wentylacji wskazane jest posiadanie np. nawilżacza aby uzyskać wilgotność rzędu 50%?

 

...

Co prawda nie mieszkam, ale.. trochę teorii :)

Prawie każda wentylacja, zarówno grawitacyjna jak i mechaniczna z rekuperacją, zmniejsza wilgotność względną w zimie.

Problem bierze się z fizyki, w zimnym powietrzu możesz "rozpuścić" mniej wilgoci. Przykład: powietrze z zewnątrz ma -5stC i wilgotność wzgl. 30%. To samo powietrze po ogrzaniu do 20stC będzie miało wilgotność względną poniżej 10%. I właśnie po to między innymi jest wentylacja, ma usuwać nadmiar wilgoci.

 

W pewnym stopniu zjawisko to może ograniczyć rekuperator, który pozwala przekazać wilgoć z powietrza wywiewanego do nawiewanego - idąc za nomenklaturą jednej z firm wymiennik entalpiczny. Nie potrafię natomiast powiedzieć na ile skuteczne będzie takie rozwiązanie.

 

Drugim sposobem na ograniczenie zjawiska jest sterowanie wentylacją automaczynie z użyciem higrometru. Ten sposób może dawać niezadowalające rezultaty co do jakości powietrza - priorytet utrzymywania wilgotności spowoduje niewielką wymianę i wraz z wilgocią pozostanie zapaszek - w najlepszym razie ze smażonych kotletów ;) .

 

Zatem odpowiadając na twoje pytanie - moim zdaniem będziesz potrzebował nawilżaczy :D Kompletnie bez sensu - usuwasz wilgoć z domu żeby ją potem generować za pomocą nawilżacza, hihi

Zylko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jarek-forum

 

Opisujesz stan co najmniej - dziwny! :o

Zbudowałeś. Rozumiem.

Mieszkasz. Rozumiem.

Masz za sucho przy wyłączonej wentylacji.

NIE ROZUMIEM!!!

Powinieneś tonąć w wodzie.

Bytowej i technologicznej!

Zrób może obrzęd gromniczny.

Chyba masz DWIE wentylacje!

Mechaniczną - co stoi i grawitacyjną - co działa aż za dobrze!

Chałupę masz przewentylowaną!

 

rafek11

Wydaje mi się, że tu trzeba tęgiego namysłu!

Piszesz - basen...(bo sauna to maleństwo i nie cały czas działa).

Tam, faktycznie, jest sporo wilgoci.

Jak postawisz przeciwprądowca i ściśnie mróz - to może (ale nie musi) zamarznąć. To kwestia tego - jakiego przeciwprądowca wstawisz i jak intensywnie wentylujesz.

Sugerują krzyżowca o maksymalnej sprawności (na stole w laboratorium) 60% bo co by się nie działo - to "nie stanie".

 

Sugerujesz, że masz i dom i pomieszczenia o dość specyficznych warunkach klimatycznych (ten basen).

Wiele zależy od tego czego żądasz.

Postawienie dwóch systemów ma być może uzasadnienie, ale rozkładu i specyfiki nie znam, to trudno coś jednoznacznie powiedzieć.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam pytanie do forumowiczów którzy juz mieszkają „na swoim” i uruchomili system wentylacji. Interesuje mnie kwestia wilgotności. Ja już mieszkam ;-) ale z braku czasu jeszcze nie uruchomiłem swojego rekuperatora. Przy ogrzewaniu powietrze bardzo mi się osusza (mam wilgotność poniżej 30%). Czy przy uruchomionej w pełni wentylacji poziom wilgotności rośnie i zimą jest do uzyskania na poziomie 50% ?

 

Czy mimo wentylacji wskazane jest posiadanie np. nawilżacza aby uzyskać wilgotność rzędu 50%?

 

Będę wdzięczny za wszelkie komentarze

 

Pozdrawiam

 

Niestety może być tylko gorzej po uruchomieniu wentylacji - u mnie wilgotność spada nawet do 24 %

 

Przez to pojawiły się pęknięcia na jednej z drewnianych ościeżnic drzwi wewnętrznych - są na tyle spore, że mi ją wymienią.

 

Mam też biurko bukowe, w którym proste drzwiczki stały się po roku giętymi :wink:

 

Czy są jakieś skuteczne nawilżacze (najlepiej montowane za centralą went.), które mogłyby pomóc ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konieczny obrzęd gromniczny!

Od tego bym zaczął.

Tak suchy dom to stan nienormalny.

Chyba, że zawiesił się wyłącznik i wentylacja non-stop na max działa...

Cudów nie ma! Chałupa jest PRZEWENTYLOWANA.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jarek-forum

 

Opisujesz stan co najmniej - dziwny! :o

Zbudowałeś. Rozumiem.

Mieszkasz. Rozumiem.

Masz za sucho przy wyłączonej wentylacji.

NIE ROZUMIEM!!!

Powinieneś tonąć w wodzie.

Bytowej i technologicznej!

Zrób może obrzęd gromniczny.

Chyba masz DWIE wentylacje!

Mechaniczną - co stoi i grawitacyjną - co działa aż za dobrze!

Chałupę masz przewentylowaną!

 

rafek11

Wydaje mi się, że tu trzeba tęgiego namysłu!

Piszesz - basen...(bo sauna to maleństwo i nie cały czas działa).

Tam, faktycznie, jest sporo wilgoci.

Jak postawisz przeciwprądowca i ściśnie mróz - to może (ale nie musi) zamarznąć. To kwestia tego - jakiego przeciwprądowca wstawisz i jak intensywnie wentylujesz.

Sugerują krzyżowca o maksymalnej sprawności (na stole w laboratorium) 60% bo co by się nie działo - to "nie stanie".

 

Sugerujesz, że masz i dom i pomieszczenia o dość specyficznych warunkach klimatycznych (ten basen).

Wiele zależy od tego czego żądasz.

Postawienie dwóch systemów ma być może uzasadnienie, ale rozkładu i specyfiki nie znam, to trudno coś jednoznacznie powiedzieć.

 

Adam M.

 

Wentylacja mechaniczna jeszcze u mnie nie działa. Bo nie zrobiłem rekuperatora.

Mam wymiennik klinkenburga i EBMy. Trzeb to wszystko poskładać, ale utknołem w tej chwili jeszcze w wykończeniach.

 

Zastanawiam sie czy kupic nawilżacz, czy jak to uruchomie to bedzie ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie jest i nie będzie o.k.

Nowowybudowana chałupa zawsze zawiera całe tony wody nadmiarowej, zawartej w murach i wylewkach.

Kilka sezonów ta woda z niej wychodzi.

O tym - że pierwsza zima jest kosztowna - to wiesz.

Wentylacja nie działa.

Wymiany skutecznej powietrza nie ma - ale to teoria!

Zgodnie z nią wilgoć powinna być na poziomie 80%.

Piszesz - że jest wściekle sucho.

To znaczy, że masz wymianę i to mocno nadmiarową!

Pytanie - którędy się ona odbywa?

 

Czym grzejesz? Ile spalasz?

Przesadna wymiana bez odzysku widoczna jest wprost w kosztach ogrzewania.

 

Nawilżacz to proteza!

Tu trzeba przyczyny poszukać.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie jest i nie będzie o.k.

Nowowybudowana chałupa zawsze zawiera całe tony wody nadmiarowej, zawartej w murach i wylewkach.

Kilka sezonów ta woda z niej wychodzi.

O tym - że pierwsza zima jest kosztowna - to wiesz.

Wentylacja nie działa.

Wymiany skutecznej powietrza nie ma - ale to teoria!

Zgodnie z nią wilgoć powinna być na poziomie 80%.

Piszesz - że jest wściekle sucho.

To znaczy, że masz wymianę i to mocno nadmiarową!

Pytanie - którędy się ona odbywa?

 

Czym grzejesz? Ile spalasz?

Przesadna wymiana bez odzysku widoczna jest wprost w kosztach ogrzewania.

 

Nawilżacz to proteza!

Tu trzeba przyczyny poszukać.

Adam M.

 

Witam.

Dom 156m2 powierzchni użytkowej

Ściany - porotherm 30 + 15cm steropian

Poddasze - karton gipsy ocieplenie wełna 12+15cm

Piec Iskra 30kW tłokowy –

Opał - groszek (grubszy od ekogroszku – piec z podajnikiem ślimakowy nie poda tego.)

Mieszkam od września i od tego czasu palę. Początkowo grzane c.w.u stopniowo z ochładzaniem uruchamiane było c.o..

Spaliłem około 1,5 do 2t . Trudno ocenić węgiel mam luzem częściowo na zewnątrz częściowo w kotłowni (nie jest ona zbyt duża)

Przed wprowadzeniem i położeniem podłóg dość mocno wygrzewana była podłogówka (w poprzednim sezonie zimowy)

Tynki wewnętrzne – gipsowe.

Mam już zabudowane kanały do wentylacji ale w tej chwili są pozamykane na anemostatch i końcówkach przewodów na strychu.

Nie bardzo mogę znaleźć gdzie by ta niekontrolowana wymiana miała się odbywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konieczny obrzęd gromniczny!

Od tego bym zaczął.

Tak suchy dom to stan nienormalny.

Chyba, że zawiesił się wyłącznik i wentylacja non-stop na max działa...

Cudów nie ma! Chałupa jest PRZEWENTYLOWANA.

Adam M.

 

Dzięki Adamie.

 

Obrzęd poczyniony - wnioski: konieczne dołożenie domykacza do garażu (koty mają tam bazę i muszą być niedomknięte drzwi) - już wykonane (tani meblowy olejowy siłowniczek za 14 zł wystarczył ).

 

Co do mocy wentylacji - zmniejszyłem wydajność w dzień z 75% na 45% i wilgotność już wzrosła do 40% - zobaczymy co będzie za kilka dni.

 

Mam ustawione wydajności w nocy (23-5) na 35%, w tygodniu w godz. 8-16 15%, reszta 45% (do tej pory wszystko było +30%).

Centrala 320 m3/h (Nikol 320), dom 650 m3 zamieszkały przez 2 osoby i 2 koty - czy mam prawidłowo ustawioną wydajność centrali ?

 

Na jakiej podstawie to powinienem ustawić (kierowanie się tylko wilgotnością to chyba za mało, bo chodzi też o wyciągnięcie CO2 i dostarczenie świeżego powietrza) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze się tak nie zdarzyło, aby komu powietrza w domu brakło! :lol: :lol: :lol:

To, że wentylacja może, to wcale nie znaczy - że od razu trzeba!

Hygrometr to bardzo dobry wskaźnik tego, co się z domem dzieje.

Chyba jeszcze jest za dużo.

 

Pomyliłeś wentylację z klimatyzacją? :lol:

Jedna drugiej nie zastąpi.

 

Wilgotność powinna być około 50%. Ustawia się ją sprawnie działającą wentylacją.

Przedobrzenie to przesuszenie!

A ten CO2...

Mierzyłeś stężenia?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...