Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

 

Wilgotność powinna być około 50%. Ustawia się ją sprawnie działającą wentylacją.

Przedobrzenie to przesuszenie!

A ten CO2...

Mierzyłeś stężenia?

 

Adam M.

 

Chętnie bym zmierzył stężenie, ale nie mam czym (organoleptycznie jest ok) ;-)

 

W każdym razie będę walczył o te 50% wilgotności nawet ustawiając bestię (centralę) na wydajność 5% :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Drobna uwaga, bo pewnie Ci umknęło...

 

Wszystko tam masz suche jak pieprz!!!

Z dobry tydzień potrwa zanim się odpowiednio nawilży i ustabilizuje.

Muszą tę nadmiarową wodę wziąć ściany, meble, stolarka, szmaty wszelakie (dywany, zasłony itp).

Stan równowagi osiągniesz za jakie 2 tygodnie.

Nie szalej z regulacjami.

Ustaw na małe minimum i... czekaj.

Popatruj często na hygrometr.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drobna uwaga, bo pewnie Ci umknęło...

 

Wszystko tam masz suche jak pieprz!!!

Z dobry tydzień potrwa zanim się odpowiednio nawilży i ustabilizuje.

Muszą tę nadmiarową wodę wziąć ściany, meble, stolarka, szmaty wszelakie (dywany, zasłony itp).

Stan równowagi osiągniesz za jakie 2 tygodnie.

Nie szalej z regulacjami.

Ustaw na małe minimum i... czekaj.

Popatruj często na hygrometr.

 

Adam M.

 

Zdaję sobie z tego sprawę, że skoro wyrzucenie nadmiaru wilgoci trwa dłuższy okres to i nabranie jej z powrotem potrwa ...

 

Ustawiłem właśnie takie minimum i wspomogę żonę w częstszym myciu podłóg - to powinno pomóc.

 

Przy takich mrozach jak teraz (-15) i wilgotności 78% na zewnątrz nie bardzo jest skąd nałapać tej wilgoci, ale gorzej już chyba nie będzie :wink:

 

Nie wiem czy nie warto byłoby interwencyjnie poustawiać np. w sypialni jakichś misek z wodą, żeby szybciej naciągnęło ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł z miskami dobry ale mało estetyczny.

Kiedyś się wieszało pojemniki kamionkowe na kaloryferach jako nawilżacze.

Jeszcze nie tak dawno widziałem w sprzedaży nowsze wersje wykonane już z plastiku.

 

Bierz się lepiej za te częste mycie podłóg.

Same plusy, a największy u żony :lol: :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra!

Jak już musisz....

Są za kilka groszy nawilżacze ultradźwiękowe.

Woda rozbijana w pył ultradźwiękami w takiej mini fontannie.

Można jakiego pachnidła dopaprać.

Sosny, świerku czy róż... albo mięty. Co lubisz.

W marketach widywałem.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem żeby takie wstawić do kanału.

Myślałem kiedyś nad takim rozwiązaniem.

Z powodu tej mgły wodnej wyszło mi że powinno to działać w jakiś cyklach żeby to co zostanie na ściankach zdążyło odparować.

Jak długie te cykle to nie wiem. Trzeba by sprawdzić eksperymentalnie.

No i żadnych pachnideł, bo to tuste i kanał może zasyfić :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie!

Ufff wreszcie przebrnełem przez ten wątek, wcześniej również inne kompedia wiedzy o wentylacji adama na tym forum :wink: i wniosek jest jeden: WM musi u mnie w domu być!!

Jako że ostatnich 10 stron czytało sie gładko, bo raczej dotyczyły kto komu ile za EBM-y czyli zakupy, przelewy itp. :D a większość z Was juz WM posiada, chciałbym odświeżyc wątek samodzielnego wykonania Reku.

Tymbardziej liczę na Wasze zdanie jako juz doświadczonych posiadaczy / użytkowników.

Dom z użytkowym poddaszem, kubatura pomieszczeń ok 600m3, częściowo podpiwniczony z oddzielnym wejściem z zew. (tam piec i grawitacyjna)

 

Kierując się wytycznymi adama co do prawidłowej budowy tego systemu naszkicowałem wstępnie rozkład rur w moim domu i oczywiście rodzą sie i tak pewne pytania:

Oto rzuty:

Parter

Piętro

 

W tym miejscu proszę o Wasze opinie jak oceniacie poprawność instalacji?

Na parterze naniosłem dodatkowo 2 miejsca nawiewu oraz wywiewu o które mam pytanie.

1. Z racji tego ze salon jest spory :oops: ( z korytażem ) ok 50 m2 nie wiem czy jeden nawiew w końcu pokoju (większa śrenica fi125) wystarczy czy raczej dołożyć drugi? lub czy względnie nawiew z jadalni lepiej byłoby przenieść do salonu? Oczywiście dołożenie jednego wiązałoby się to z dodatk. wywiewem na parterze który równiez umieściłem w kuchni. To z kolei wymusiłoby dodatkowe dołożenie po 1 kanale na piętrze, stąd 2 gie pytanie..

2. Czy jeden wywiew wspólny dla równiez sporej łazienki z pralnią (fi125) wystarczy czy należałoby dla kazdego pomieszczenia dać oddzielne?

3. Kwestia wywiewu kominka - Dałem aby podczas palenia powietrze ogrzewało dodatkowo powietrze nawiewane. I tutaj się zastanawiam nad sensem. Z jednej strony wywiewnik powoduje ze duża część ciepła "ucieka" niestety w atmosferę z drugiej strony dużo cieplejsze powietrze na wywiewie lepiej dogrzeje zasysane świerze... Pozatym wydaje mi się że sam salon bez wywiewnika byłby znacznie lepiej ogrzany przez sam kominek... Jakie macie zdanie na ten temat?

4. Kwestia kanałów went. zalewanych w posadzce. Czy orientujecie się jakie są przybliżone wymiary zbliżone wysokością do ok 5-7 cm max !!?? W moim przypadku będę musiał zastąpić fi 150, 125, oraz 100 takimi o zbliżonej średnicy ale w przekroju prostokąta. Wychodzi mi ze będę potrzebował kanałów ok 176 cm2 (fi150), 122 cm2 (fi125) oraz 78cm2. Domyślam sie ze trza będzie łączyc parami? ... Jak to rozwiązujecie u siebie??

5. Kolejne pytanie o zrównoważenie przepływu. Nie wiem na ile dokładnie uda sie dobrac zbliżone wielkości kanałów prostokątnych do rur na piętrze,pozatym sama długość kanałów na piętrze będzie nieco dłuższa niz na piętrze. Jak zrównoważyc te przepływy ? Czy wystarczy umieszczenie jakiejś przepustnicy regulującej przepływ powietrza jedynie w głównym (dłuższym) kanale nawiewnym piętra czy również w głównym kanale parteru? NIe mam zbytnio jasności gdzie to umieścić w budynku z piętrem...

 

Narazie tyle wątpliwości :oops: , na pewno będą kolejne pytania jak uporam się z tematem rozprowadzenia kanałów, przed wylaniem posadzkek.

Po tym etapie na spokojnie planuję skrzynię z wentylatorami, filtrami zrobić sam, jedynie wymiennik chyba zakupie gotowy wzorując sie waszymi opiniami.

pzdr

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś się wieszało pojemniki kamionkowe na kaloryferach jako nawilżacze.

Jedyny efekt ich powieszenia to widok wiszącego paskudztwa. Za mała powierzchnia parowania, żeby to miało sens. Lepiej położyć mokry ręcznik, albo spryskać firankę lub zasłonkę i zasłonić nią grzejnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, piękne to ustrojstwo nie było i mało efektywne.

Dlatego u siebie swego czasu zmieniłem na takie płaskie pojemniki które można było schować za kaloryferem. Do tego miały wkładkę z bibuły która znacznie rozwijała powierzchnie parowania.

Jak na myśl techniczna z przed paru lat sprawdzało się swego czasu całkiem niezłe, ale efekt piorunujący miało dopiero powieszenie wilgotnych zasłon lub firanek zaraz po praniu.

Aż się chciało często je prać. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W GS`ach Klingenburga jest rozstaw co 2 mm.

Czy ktoś mi potrafi odpowiedzieć ile płyt przypada na szerokość 18 cm wymiennika bo jeśli wystarczy podzielić te 18 cm na 2 mm i pomnozyc przez powierzchnię płyty to wychodzą bardzo male powierzchnie calkowite jak na uzyski przeciwprądowca :-?

Dla przykłądu GS18 o szerokości 18 cm wychodzi powierzchnia zaledwie ok. 5m2,

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wymienniki Siwickiego były już omawiane. Ma 200kPa strat przy 300m3/h. Jak za 1700zł to rewelacji nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jednemu znajomemu zaproponowałem "obrzęd gromniczny", to myślał w pierwszej chwili ze chodzi o odczynianie uroków coby się poprawiło :lol: :lol: :lol:

Trzeba bylo tłumaczyć jak krowie na rowie :D

 

Panowie, szukałem i gglowałem - co to jest ten "obrzęd gromniczny"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...