Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

ej mistrzowie jak z tym Klingenburgiem i powierzchnią :( ?

 

Mi też wychodzi ok. 5m2, więc się nie pomyliłeś :-)

Spytaj producenta czy gwarantuje parametry dla tego wymiennika. Chyba nie jest tak źle z tymi GS18, bo ich technik też go dobrał dla przepływu 150m3/h i okazjonalnego 350m3/h - GS18/350, a interesu w tym raczej nie ma bo to najmniejsze i najtańsze wymienniki w ofercie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Właśnie rozmawiałem z przedstawicielem klingenburga i ów przedstawiciel będąc podczas rozmowy uszczypliwym (może zbyt dokładnie pytałem :roll:) poinformował mnie iż nie zna powierzchni wymiany i współczynnika przenikania o który go prosiłem, że niby to tajemnica firmy :roll: i że wartości sprawności z programu ich są prawdziwe i należy się ich trzymać.

Kuźwa współ. musza mieć niezły skoro na tych 25 cm przeciwprądu na 5 m2 uzyskują 80-90% sprawności :roll: .

Zresztą te zaledwie 25 cm przeciwprądu są dla każdej wielkości wymiennika.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba jedna z tajemnic o "której nawet się fizjologom nie śniło" :lol:

 

Tez mnie fascynują te wartości dla tak malej powierzchni wymiany, skoro np. taki wymiennik Siwickiego oferuje podobną sprawność przy 8-krotnie większej powierzchni wymiany.

Aż mi się nie chce wierzyć żeby produkt wykonany w fabryczce garażowej dzieliła taka przepaść technologiczna w stosunku do produktu firmowego jakim niewątpliwie jest Klingenburg.

Kompletnie nie wiem co o tym sądzić :-?

 

Jeszcze to podejście przedstawiciela.

Chyba będziesz miał teraz zagwozdkę. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile nóg ma koń?

Policzmy... :lol:

Dwie z lewej...

Dwie z prawej...

Dwie z przedu...

Dwie z tyłu....

I po skosie też po dwie!

Czyli razem: 12.

 

Można więc w kostce 30 x 30 x 30cm zmieścić ze 100m2 powierzchni!

 

Tyle, że dla mnie to ciepełko przepływa albo z prawej na lewą, albo odwrotnie.

Dla mnie ta "kartka" ma tylko jedną stronę...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile nóg ma koń?

Policzmy... :lol:

Dwie z lewej...

Dwie z prawej...

Dwie z przedu...

Dwie z tyłu....

I po skosie też po dwie!

Czyli razem: 12.

 

Można więc w kostce 30 x 30 x 30cm zmieścić ze 100m2 powierzchni!

 

Tyle, że dla mnie to ciepełko przepływa albo z prawej na lewą, albo odwrotnie.

Dla mnie ta "kartka" ma tylko jedną stronę...

 

Adam M.

 

Ty to zawsze zakombinujesz a ja prosty chłop i poproszę łopatologicznie, i tak już za dużo myślę, żona mówi a tu jeszcze Twoją wypowiedz muszę analizować aby zrozumieć i być pewnym co chcesz przekazać :lol: ;).

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam prośbę...

Panowie podpowiedzcie cos na temat prawidłoweggo rozprowadzenia kanałów:

 

1. Czy w łazience ok 20m2 z sąsiadująca pralnią ok 10m2 mozna zastosować 1 wywiew czy dla kazdego pomieszczenia oddzielny?

2. Gdzie najlepiej umieścic przepustnicę regulującą podział strug powietrza w budynku z poddaszem użytkowym? Czy dobrze zrozumiałem ze należy to zrobic w jednym z głównych kanałów nawiewnych (np prowadzący na pietro)?

Znajdzie sie jakas dobra duszyczka skłonna podpowiedziec?? :wink:

pzdr

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

p@blo

1. Można, ale czy trzeba? Co chcesz tak osiągnąć?

2. Projekt zrobi każda firma, której będziesz chciał zlecić tę robotę.

MASZ WIERZYĆ - że dobrze zrobi.

CO CHCESZ MIEĆ? JAK TO MA DZIAŁAĆ?

Narysuj w byle kresce ten układ i obejrzyj co wyszło.

Dom znasz. Zobacz GDZIE Ci się to może zmieścić...

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

j-j

To jest tak:

Masz wymiennik.

Robiony jest z jakiegoś materiału.

Ten materiał ma powierzchnię.

Tę powierzchnię się sumuje.

Wychodzi te 100 nóg konia... :roll:

A przecież nie przez każdą powierzchnię ciepło tam przepływa.

Jak masz kartkę - to albo z prawej na lewą albo odwrotnie - czyli realnie przez POŁOWĘ istniejącej powierzchni.

Jak wymiennik ma 100m2 to chyba MUSI sobie dobrze radzić!!!

(to TWOJE wnioski!!! ONI tego nie powiedzieli!!!!!!! ONI PODALI POWIERZCHNIĘ)

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

jak dotąd "bacznie" obserwuję wątek i podziwiam...

Przyznam, że pod wpływem tego wątku myślę o zbudowaniu (raczej poskładaniu) takiego urządzenia (prawie) samodzielnie...

Jestem na etapie sądowania i doboru "klocków", skąd mój głos, prośba i pytanie do tych, którzy (być może) to już przerabiali: czy faktycznie nie ma alternatywy dla wentylatorów EBM (ja myślę o R3G 175 lub 190)? Czegoś co będzie równie sprawne, równie wydajne, równie sterowalne i równie energooszczędne, a przy tym nie droższe (może tańsze)?

 

Szukam dalej...

 

Ale może ktoś podpowie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

j-j

To jest tak:

Masz wymiennik.

Robiony jest z jakiegoś materiału.

Ten materiał ma powierzchnię.

Tę powierzchnię się sumuje.

Wychodzi te 100 nóg konia... :roll:

A przecież nie przez każdą powierzchnię ciepło tam przepływa.

Jak masz kartkę - to albo z prawej na lewą albo odwrotnie - czyli realnie przez POŁOWĘ istniejącej powierzchni.

Jak wymiennik ma 100m2 to chyba MUSI sobie dobrze radzić!!!

(to TWOJE wnioski!!! ONI tego nie powiedzieli!!!!!!! ONI PODALI POWIERZCHNIĘ)

Adam M.

 

Ale gość nie podał nawet powierzchnii bo nie wiedział a skoro odległości między plytami są 2 mm i szer. wymiennika jest 180 mm a jego wymiary to np. 0,1x 0,6 to powierzchnia wynosi ok. 5,4 m2 a to jest naprawdę mala powierzchnia nawet jak dla przeciwprądu a więc musi być jebitny współczynnik bo inaczej trudno uwierzyć w takie sprawności a ja przejechany na przereklamowanym wg instrukcji krzyżowcu boję się znowu wtopic.

 

A jak to się ma w praktyce czy ktoś jeszcze GS`a użytkuje oprocz Jobberwalker?

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

p@blo

1. Można, ale czy trzeba? Co chcesz tak osiągnąć?

2. Projekt zrobi każda firma, której będziesz chciał zlecić tę robotę.

MASZ WIERZYĆ - że dobrze zrobi.

CO CHCESZ MIEĆ? JAK TO MA DZIAŁAĆ?

Narysuj w byle kresce ten układ i obejrzyj co wyszło.

Dom znasz. Zobacz GDZIE Ci się to może zmieścić...

Adam M.

Adamie

Skoro temat z cyklu" tymi ręcami" to po prostu zamierzam instalacje WM zrobic (dobrze) 8) we własnym zakresie, czyli kanały nawiewno- wywiewne, skrzynkę z wentylatorami, co do wymiennika raczej kupie gotowca.

Dlatego prośba o ocene czy w miarę poprawnie to planuję:

Byłbym wdzięczny jakbyś zernknął :

Parter

Piętro

Narysowałem system po 3 wyw/naw na parterze i pietrze i nie wiem czy nie powinienem dac po 4 wyw/nawiewy wlasnie oddzielnie w łazience i pralni, wówczas aby ich ilość byla taka sama mógłbym puścic wentylacje równiez garazu lub drugi nawiewnik w salonie.

Jakbyś to rozwiązał?

Z góry dziękuję :wink:

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A szkoda, bo liczyłem na ten wymiennik do swojej instalacji tymi ręcami...

 

Ja się na ten mniejszy zdecydowałem i zakupiłem ;)

 

A ja mam podwójny Siwickiego bo zgodnie z radami Adama wymiennik musi być duży.

Przy 300 m^3/h ten mniejszy ma 200 Pa oporu, ale ja chcę tylko 150 m^3/h, więc dla dwukrotnie większego wymiennika opory powinny być na poziomie 50 Pa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jako ze jakies grypsko sie do mnie doczepiło wklejam dopiero teraz rzuty mojego domu z wstepnie naniesiona przeze mnie instalacja WM

 

http://upload.boras.org/files/1265628548.jpg

http://upload.boras.org/files/1265628692.jpg

Tak jak pisałem wczesniej,pierwotnie wymisliłem taki układ, bo zależało mi na dobrym wyciągu z kuchni (czyli wieksza średnica kanału) oraz wiekszym nawiewie w najwiekszych pomieszczeniach (salon z korytarzem ma ok 50kw)

 

Adamie gdybys podpowiedział cos na ten temat bo dręcza mnie takie kwestie:

- wspomniany wywiew w łazience na piętrze czy mógłbym zostać przy jednym czy dac dla kazdego pomieszczenia oddzielny fi 100?

- naniosłem równiez nad piętrem małe pomieszczenie "stryszek" który będzie sporadycznie wykorzystywany, wówczas mógłbym podzielic nawiew 125 na 2 x100 i jeden podpiąc pod to pomieszczenie. Tylko jak wyglądałaby kwestia nawiewnika 100 do tak sporego pomieszczenia zamiast planowanego 125? Da radę?

- Rozumiem że dołożenie po 1 kanale u góry wiązałoby sie z koniecznością dołozenia po 1 na dole...

Jak to oceniasz, jak bys to rozwiązał "po swojemu" ?? :wink:

pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Adamie gdybys podpowiedział

 

Jak to oceniasz, jak bys to rozwiązał "po swojemu" ?? :wink:

Przy takim sformułowaniu proponuję pisać na priva :lol:

 

A tak serio np. zrobienie 125 do okapu nie spowoduje wiatru we włosach pod nim bez zwiększenia ciągu całej centrali. Albo zwiększyć wydajność albo automatyczna przepustnica która zamknie inne wywiewy wówczas całość zostanie przekierowana na kuchnię.

 

W salonie można dać 2 nawiewy w różnych miejscach będzie bardziej komfortowo.

 

Nie dawaj nawiewów w okolicach miejsc stałego spoczynku (np. łóżko czy biurko), 16-18stC będziesz czuł na twarzy jako zimno.

 

Aha i nie musisz mieć tyle samo nawiewów i wywiewów na każdym piętrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Adamie gdybys podpowiedział

 

Jak to oceniasz, jak bys to rozwiązał "po swojemu" ?? :wink:

Przy takim sformułowaniu proponuję pisać na priva :lol:

 

...

Nie dawaj nawiewów w okolicach miejsc stałego spoczynku (np. łóżko czy biurko), 16-18stC będziesz czuł na twarzy jako zimno.

...

 

Aha i nie musisz mieć tyle samo nawiewów i wywiewów na każdym piętrze.

Michale bez urazy i obrazy :wink: , zwróciłem się konkretnie bo akurat ta osoba zainteresowala się moimi wątpliwościami, co mnie tymbardziej cieszy :wink:

O miejscach spoczynku to nie pomyslałem a widzisz faktycznie tak mi wychodzi w sypialni na piętrze, czyli wniosek prosty juz wiem co zmienic :wink:

Co do podobnej ilości naw/wyw to czytając ten wątek tak zrozumiałem aby zachować te proporcje aby nie tworzyc nad/podciśnienia... :roll:

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Adamie gdybys podpowiedział

 

Jak to oceniasz, jak bys to rozwiązał "po swojemu" ?? :wink:

Przy takim sformułowaniu proponuję pisać na priva :lol:

 

...

Nie dawaj nawiewów w okolicach miejsc stałego spoczynku (np. łóżko czy biurko), 16-18stC będziesz czuł na twarzy jako zimno.

...

 

Aha i nie musisz mieć tyle samo nawiewów i wywiewów na każdym piętrze.

Michale bez urazy i obrazy :wink: , zwróciłem się konkretnie bo akurat ta osoba zainteresowala się moimi wątpliwościami, co mnie tymbardziej cieszy :wink:

O miejscach spoczynku to nie pomyslałem a widzisz faktycznie tak mi wychodzi w sypialni na piętrze, czyli wniosek prosty juz wiem co zmienic :wink:

Co do podobnej ilości naw/wyw to czytając ten wątek tak zrozumiałem aby zachować te proporcje aby nie tworzyc nad/podciśnienia... :roll:

Paweł

to był żart :wink: nie pretenduję do stanowiska Adama, nie mam takiej wiedzy. Większość z doradzających tutaj zaczynała od wypytywania Adama 8)

 

Co do proporcji to nie zależy ona od ilości rur tylko ilości m3/h sumarycznie.

Z jednej rury nawiewnej może iść 30m3 z innej 60m3 a wywiew możesz realizować jedną rurą 90m3 lub 9x10m3 :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...